Każdy z nas kto posiada trawnik za swoim domem, chciałby by przez cały ciepły okres cieszył on nas swoją zielenią i bujnością. Jak jednak tego dokonać? Dbanie o trawnik i sprawienie by był wizytówką naszego ogrodu nie jest wcale łatwą czynnością. Szereg zabiegów pielęgnacyjnych jakie powinniśmy przeprowadzić na naszym trawniku pomogą nam w jego idealnym utrzymaniu.

Nie mówimy tutaj oczywiście tylko i wyłącznie o koszeniu i podlewaniu, w grę wchodzą także takie zabiegi jak wertykulacja, aeracja czy nawożenie. Niezwykle ważnym jest także to, by skutecznie usunąć chwasty z naszego trawnika, które mogą bardzo negatywnie wpływać na to, jak nasz trawnik będzie funkcjonował.

Jaki wpływ na nasz trawnik mają chwasty? W jaki sposób skutecznie się ich pozbyć? Co zrobić, by zapobiegać kolejnemu wzrostowi chwastów, a także jak zregenerować nasz trawnik po usunięciu wszelkich chwastów? Te i inne odpowiedzi na nurtujące pytania znajdują się w dalszej części tego tekstu.

Chwasty na trawniku – poznaj swojego wroga.

chwastyAby móc walczyć z naszym wrogiem najpierw powinniśmy go poznać, nie można walczyć z czymś, czego nie znamy. Mówiąc wprost, chwasty w trawniku to wszystkie te rośliny, które rosną w miejscu w którym nie powinny. Chwastem może być nawet dzika róża, która wyrośnie w niepożądanym miejscu.

Dzięki konkretnym gatunkom, które wyrosną na naszym trawniku będziemy mogli przy okazji dowiedzieć się jakiego rodzaju glebę posiadamy w ogródku, gdzie postanowiliśmy by rosła nasza trawa.

 • Powszechnie występujące chwasty to mlecz polny, mniszek pospolity, rdest ptasi czy tasznik pospolity.
 • Z kolei komosa biała, mlecz kolczasty czy szczaw kędzierzawy występuje wyłącznie na glebach ciężkich oraz gliniastych.
 • Chwasty takie jakie chłodek drobny, babka wąskolistna, prosienicznik gładki czy koniczyna polna rosną na glebach ubogich w próchnicę, na przykład na glebach piaszczystych.
 • Czerwiec roczny, sporek polny, szczaw roczny czy też mak piaskowy, to chwasty występujące na glebach słabogliniastych – piaszczystych.
 • Gleby bardzo bogate w próchnicę obfitują w takie chwasty jak szczaw żółty, łoboda ogrodowa, pokrzywa zwyczajna czy tasznik pospolity.
 • Wilgotne i podmokłe tereny sprzyjają rozwojowi mydlnicy lekarskiej, szaleju jadowitego, a także żywokostu lekarskiego.
 • Gleby bogate w azot cechują się występowaniem pokrzywy zwyczajnej, gwiazdnicy pospolitej, natomiast gleby ubogie w azot sprzyjają rozwojowi koniczyny białej czy babki zwyczajnej.

Rzecz jasna wyżej wymienione rośliny niepożądane to nie wszystkie chwasty. Istnieje szereg innych chwastów, mniej lub bardziej uporczywych, jednak jak z nimi walczyć?

Jak i kiedy walczyć z niechcianymi gośćmi? – chwasty w trawniku.

Pytanie i odpowiedź na nie, które zapewne interesuje większość z osób czytających te artykuł, to w jaki sposób pozbyć się chwastów z naszego trawnika. Wszystko zależne jest od tego, jakiej powierzchni jest nasz trawnik, nie będziemy przecież biegać z nożem i usuwać każdy pojedynczy chwast z trawnika o powierzchni 500 metrów kwadratowych.

Rzecz jasna w przypadku niewielkiego trawnika, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie noża lub innego wygodnego narzędzia, które posłuży nam do usuwania chwastów. Niewątpliwie jest to czasochłonne, jednak efekt jest praktycznie natychmiastowy i utrzymuje się dość długo. Skuteczne wypielenie chwastów pozwoli nam cieszyć się pięknym trawnikiem bez zbędnych gości już chwilę po zakończeniu prac.

W przypadku większych powierzchni trawników możemy zastosować oprysk na chwasty w trawie (ranking najlepszych opryskiwaczy spalinowych wraz z opiniami). Będzie to niewątpliwie dobre rozwiązanie, jednak należy pamiętać o tym, że efekt uzyskamy dopiero po jakimś czasie. Oprysk na chwasty w trawie możemy stosować zarówno na chwasty jednoliścienne oraz chwasty dwuliścienne. Niewątpliwie najlepszym czasem na oprysk na chwasty w trawie to okres, w którym… jeszcze nie założyliśmy trawnika. Wtedy też możemy zastosować tak zwane herbicydy nieselektywne, które skutecznie wyniszczą wszelkiego rodzaju chwasty. Dlaczego nie powinniśmy stosować herbicydów totalnych po założeniu trawnika? To proste, oprócz wyniszczenia chwastów zniszczymy również trawę. Herbicydy nieselektywne to wszystkie produkty oparte na glifosacie – jego działanie jest powierzchniowe, musi dojść do kontaktu mieszanki z powierzchnią rośliny. Spryskanie ziemi nic nie da, ponieważ taka mieszanka nie działa na nasiona, a chwasty na trawniku nadal będą występować.

Co zrobić, jeśli po założeniu trawnika chwasty nagle zaczęły wychodzić jak grzyby po deszczu? Jest na to sposób. Oprócz herbicydów nieselektywnych występują także herbicydy selektywne. Oprysk na chwasty w trawie powinniśmy wykonywać tylko na chwasty dwuliścienne, ponieważ wykorzystując oprysk na chwasty jednoliścienne możemy zniszczyć także nasz trawnik. Dzięki selektywnym herbicydom takim jak Chwastox czy Mniszek możemy wyeliminować wszystkie dwuliścienne chwasty z naszego trawnika.

Oprysk na chwasty w trawie – kilka cennych porad:

 • Opryski powinniśmy wykonywać dopiero wtedy kiedy temperatura na to pozwoli. Większość herbicydów działa odpowiednio dopiero gdy na zewnątrz panuje temperatura + 15 stopni Celsjusza.
 • Po pierwszym koszeniu powinniśmy poczekać aż chwasty na trawniku rozwiną się. Herbicydy działają w sposób prosty – substancja jest transportowana przez liście do korzeni, a chwast dopiero potem usycha. Robienie oprysków (najlepsze opryskiwacze ciśnieniowe plecakowe) w momencie kiedy chwasty nie mają wykształconych liści mija się z celem.
 • Jednym wyjątkiem jest likwidacja mniszka pospolitego – czynności powinniśmy podjąć jeszcze zanim zakwitnie. Chwast ten jeśli zakwitnie – zaczyna się bardzo szybko rozprzestrzeniać.
 • Jeśli zdecydujemy się na oprysk na chwasty w trawie powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że po wykonaniu tej czynności nie powinniśmy kosić trawy przez dłuższy czas, tak by substancja czynna herbicydów zdążyła dotrzeć do korzeni chwastów.

Chwasty w trawie – podsumowanie!

chwasty na trawnikuChwasty na trawniku to niestety bolączka wielu z nas. Skuteczna walka z chwastami jest dość czasochłonna i wymagać będzie od nas cierpliwości. Dzięki temu artykułowi, dowiedzieliśmy się jaki wpływ mają chwasty w trawniku, a także jak skutecznie z nimi walczyć. W przypadku gdy chwasty na trawniku występują na niewielkim obszarze warto zdecydować się na manualne usuwanie tych niechcianych gości, nie warto używać herbicydów, wiadomo przecież, że są to środki szkodliwe.

Chwasty w trawniku negatywnie wpływają na rozwój trawy. Przede wszystkim zacieniają trawę, przez co nie ma ona odpowiedniego dostępu do światła. Zbyt duża ilość chwastów powoduje także niedobory składników pokarmowych, które są niezbędna dla trawnika by mógł bujnie rosnąć. Chwasty na trawniku mogą także powodować występowania różnych chorób, pochodzących od grzybów, szkodników czy pleśni, co z kolei przełoży się na zniszczony i szpetny trawnik.

Tak więc jeśli chcemy mieć naprawdę piękny trawnik, który będzie tworzył coś w rodzaju dywanu w naszym ogródku powinniśmy zadbać o każdy element pielęgnacji trawnika, a nie tylko go podlewać i kosić raz na jakiś czas.