Kosiarki automatyczne, jaką warto wybrać w 2024 roku

Nie ma co ukrywać, ale koszenie nikomu nie sprawia dużej przyjemności. Tak naprawdę bardzo często wiąże się ono z duże wysiłkiem fizycznym przy jednoczesnym wystawieniu się na nieprzyjemne gorąco i ciągłe słońce, w efekcie czego jesteśmy nie dość, że zmęczeni to mamy wszystkiego dosyć i chcemy się tylko wykąpać, to na sam koniec okazuje się, że całkowicie krzywo jest wszystko wykoszone i musimy proces powtórzyć. Oczywiście możemy tak każdego lata czy też wiosny powtarzać ten schemat nienawiści i złości na aspekt koszenia albo też sięgnąć po znacznie nowsze i ciekawsze rozwiązanie jakim jest kosiarka automatyczna.

Nie da się nie zauważyć, że szeroko pojęta automatyzacja przybierać rozmaite formy i kształty docierają nie tylko do rzeczy typowo cyfrowych, ale także właśnie do technicznych aspektów pomocy w codziennym życiu. W efekcie tego roboty do koszenia trawy coraz częściej zdobywają zaufanie klientów służący na co dzień do pielęgnacji przydomowy trawników. Oczywiście jak zapewne zdajecie sobie sprawę wybór tego typu rozwiązania nie należy do najprostszych. Dlatego też zapraszamy do poniższego poradnika, w którym przybliżeniu wam nieco bardziej aspekt tego typu rozwiązań, a także wskażemy na jakie informacje warto zwrócić uwagę, aby móc zakupić najlepsze roboty koszące dostępne na rynku w 2024 roku.

Kosiarki automatyczne ranking

Poniżej specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy ranking kilku wybranych przez nas produktów, które aktualnie stanowią topowe rozwiązania na rynku w 2024 roku i sprawi, że pierwsze koszenie trawy po zimie będzie przyjemnością. Oczywiście poniższe zestawienie może również posłużyć jako punkt wyjścia przy dalszym, już samodzielnym poszukiwaniu tego typu rozwiązań.

Obraz

Nazwa

Cena

Ocena 0-5

Sprawdź Cenę

      

Bosch Indego

Średnia

4.9

 

Sprawdź CenęGardena
Sileno


Średnia

4.9

 

Sprawdź Cenę


RIWALL RRM

Tania

4.8

 

Sprawdź Cenę


STIGA Essential

Droga

4.8

 

Sprawdź CenęNAC RLM

Tania

4.7

 

Sprawdź CenęWorx Landroid

Tania

4.7

 

Sprawdź Cenę


STIGA Autoclip

Średnia

4.6

 

Sprawdź Cenę


Kosiarka twoich marzeń- Bosch Indego 

Bosch Indego Connect 350 to w pełni intuicyjna kosiarka, która w łatwy sposób zapewni ci piękny trawnik w ogrodzie. Sama ustala harmonogram koszenia, a specjalnie zaprojektowane koła są delikatne dla trawy. Możesz nią zarządzać zdalnie przez aplikację dostępną na smartfony. Możesz odwiedzać rodzinę, wracać z pracy czy być na wakacjach, a twoja trawa będzie nadal idealnie przystrzyżona. Multisensor wykrywa przeszkody, które kosiarka Bosch Indego Connect 350 sprawnie omija i zapamiętuje miejsce, w którym ostatnio zakończyła pracę. Długość cięcia zależy jedynie od ciebie. Do ustawienia wysokości wystarczy przystawić odpowiednio guzik cięcia, dostępna jest wysokość od 30 do 50 mm. Jest to kosiarka bez kosza, posiada dla podwyższenia bezpieczeństwa czerwony przycisk stop, który należy wcisnąć w razie zagrożenia. Jeżeli urządzenie natrafi na przeszkodę, to nic mu nie grozi- posiada solidny, gumowy zderzak, który sprawi, że kosiarka wyjdzie z tego zderzenia bez szwanku. W zestawie znajduje się stacja dokująca, zasilacz i przewód ograniczający o długości 100m. Automatyczna kosiarka sama opracuje schemat ogrodu i ścieżek koszenia. Zalecana wielkość ogrodu to do 350 metrów kwadratowych.

Robot koszący idealny dla ciebie – Yardforce Amiro

Yardforce Amiro to robot koszący najnowszej generacji. Dzięki niemu utrzymasz w ogrodzie piękną trawę, najładniejszą na całym osiedlu! Zalecana powierzchnia do koszenia dla tego modelu wynosi do 400 metrów kwadratowych. Kontrola przez dedykowaną aplikację daje ci swobodę i wolność działania. Możesz się relaksować i odpoczywać a twój ogród będzie zawsze zadbany. Przez powiadomienia na smartfonie możesz śledzić postępy w swoim ogrodzie. Najnowsza technologia ultrasoniczna jest stosowana w robotach koszących z najwyższej półki, zapewnia pełne bezpieczeństwo. Kosiarka Yardforce Amiro posiada również czujnik deszczu, który po wykryciu opadów nakazuje robotowi natychmiastowy powrót do stacji dokującej. Powrót następuje także przy wykryciu niskiego poziomu baterii. Urządzenie trzy poziomy wysokości cięcia trawy, od 20 do 55 milimetrów. Robot koszący zapamiętuje mapę ogrodu i na jej podstawie dokonuje oceny przeszkód na swojej drodze, a także wie, gdzie powinien zacząć po naładowaniu baterii. W zestawie oprócz robota, stacji dokującej i zasilacza dołączono 3 wymienne ostrza, tak abyś nie musiał szybko ich dokupować.

Kosiarka idealna do średniego ogrodu – NAC RLM

NAC rlm 1800-T to nowoczesna, samojezdna kosiarka przeznaczona do średniej wielkości ogrodów miejskich 1500m2, a maksymalna powierzchnia to 1800. Jest prosta w instalacji i intuicyjna w obsłudze. Urządzenie wyposażone jest w kilka niezmiernie ważnych czujników. Znajdziemy w nim czujnik deszczu. Wykrycie opadów powoduje powrót do bazy. W kosiarce zamontowano również czujnik podniesienia podłoża i czujnik przeszkód umożliwiający ich omijanie i wyznaczanie nowej trasy pracy, a także czujnik przechylenia i dotyku. Całkowite naładowanie kosiarki w stacji dokującej wynosi od 60 do 90 minut i jest uzależnione od temperatury panującej na zewnątrz. Po tym czasie robot jest w stanie pracować przez 90 do 240 minut. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, intuicyjne. Posiada dedykowane oprogramowanie w postaci aplikacji na smartfony. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników zamontowano przycisk awaryjny, który powoduje natychmiastową przerwę w pracy. Urządzenie jest energooszczędne. Najbardziej efektywny jest przy suchej pogodzie, mokra trawa łatwo przykleja się do ostrzy i całego urządzenia. Przed rozpoczęciem pracy trawnik trzeba wyczyścić z gałęzi, kamieni czy innych przedmiotów, które mogą utrudnić lub uniemożliwić pracę kosiarki.

Kosiarka na miarę twoich potrzeb- Worx Landroid 

Worx Landroid wr141e to kosiarka samojezdna, której nie może zabraknąć w twoim ogrodzie. Idealnie sprawdza się do dbania o małe trawniki o maksymalnej powierzchni 500 metrów kwadratowych. Jest bardzo dokładna, dzięki czujnikom wyznacza tylko 4-centymetrowy obszar, w którym nie kosi trawy przy wykrytych przeszkodach. Po maksymalnym naładowaniu jest w stanie wydajnie pracować przez 60 minut, a pobyt w stacji dokującej zajmuje jej 90 minut. Doskonale radzi sobie przy wzniesieniach aż do 35 stopni. Dzięki funkcji Wi-fi połączy się z twoim smartfonem i zdalnie będziesz mógł sterować i oceniać postępy w pracy. Dzięki swojemu oprogramowaniu uczy się schematu działki i wyznacza ścieżki pracy tak, aby było to najbardziej efektywne. Dzięki obliczeniom dotyczącym gatunku trawy, nasłonecznienia i poziomu wilgotności robot Worx sam dostosowuje ostępy między kolejnym koszeniem. Ty nie musisz się tym zajmować. Robot posiada cztero-stopniowy regulator wysokości cięcia trawy od 30 do 60 milimetrów. Kosiarka umożliwia sterowanie głosem, a także ma opcję mulczowania powierzchni.

Miejski robot koszący – Gardena Sileno 

Gardena sileno 19066 to nowoczesny, inteligentny robot koszący idealnie nadający się do dbania o trawniki miejskie. Nie pozostawia śladów kół i jest odpowiedni do ogrodów o powierzchni do 500 metrów kwadratowych. Nie ma problemu z przedostawaniem się przez ciasne, wąskie przesmyki. Model ten jest niesamowicie cichy w działaniu. Zaledwie 58 db(A) to prawie o połowę mniej niż inne roboty koszące konkurencji. Możesz zapomnieć, że pracuje podczas twojego odpoczywania w ogrodzie. Nowa funkcja CorridorCut umożliwia kosiarce efektywną pracę w wąskich przejściach, a nawet ślepych zaułkach o szerokości zaledwie 60 centymetrów. Robot koszący przystosowany jest do pracy zarówno w suchych warunkach, jak i podczas deszczu. Dedykowane oprogramowanie na Androida i iOS pozwala na śledzenie i planowanie pracy z daleka od twojego ogrodu, nawet w czasie wakacyjnego wyjazdu twoja trawa będzie zawsze idealnie przystrzyżona. Przy miejscach trudno dostępnych uruchamiana jest funkcja koszenia punktowego- robot jest wprowadzany w ruch obrotowy, spiralny. Wbudowany czujnik mrozu wstrzymuje koszenie, jeżeli temperatura powietrza nieuchronnie zmierza w okolice zera. Połączenie ze stacją dokującą odbywa się za pomocą technologii radiowej.

Innowacyjny robot koszący – Gardena R40LI

Gardena r40li 4071 to zdecydowanie innowacyjny robot koszący przeznaczony do przycinania trawników o powierzchni maksymalnej 400 metrów kwadratowych. Kosiarka ma funkcję regulacji wysokości cięcia od 2 do 5 centymetrów za pomocą pokrętła. Za pomocą ekranu LCD można zaprogramować pracę w konkretnych dniach i o konkretnych godzinach. Przed kradzieżą urządzenie jest chronione dzięki funkcji alarmu oraz kodzie PIN, który należy wpisać. Linką ograniczającą należy wyznaczyć teren dla kosiarki, na którym znajduje się trawnik do ścięcia. Robot koszący ma funkcję mulczowania- krótkie ścinki trawy pozostają i służą jako naturalny nawóz bez konieczności ich grabienia i zbierania. Kosiarka jest bardzo energooszczędna. Jej zużycie przy trawniku 400 metrów kwadratowych wynosi 7kWh/miesiąc. Co można porównać z pracą żarówki. Urządzenie Gardena r40li 4071 jest przystosowane do pracy zarówno w suchej, jak i deszczowej pogodzie, deszcz mu nie jest straszny. W zestawie oprócz robota znajdziemy między innymi 150m linki ograniczającej, 200 haków, 3 zapasowe noże, stację dokującą. Spraw sobie przyjemność i odpoczywaj w ogrodzie, podczas gdy robot koszący Gardena zadba o perfekcyjny wygląd twojego trawnika!

Cicha i ekologiczna automatyczna kosiarka – Worx s700

Worx s700 to kosiarka, która z powodzeniem zastąpi stare, spalinowe kosiarki, które w dużej mierze zanieczyszczały powietrze i środowisko. Teraz w ekologiczny sposób możesz sprawić, aby twoja trawa nadal wyglądała perfekcyjnie, a to wszystko bez twojego udziału! Możesz nad wszystkim panować z poziomu swojego smartfona. Robot koszący Worx nie ma problemu z pracą na podłożu o pochyleniu do 35 stopni, a powierzchnia maksymalna ogrodu nie powinna przekraczać 700 metrów kwadratowych. Dzięki nowoczesnej technologii koszenia AIA kosiarka z łatwością pokonuje wąskie przejścia i nawet tam perfekcyjnie przycina trawę. Nie wymaga skomplikowanego programowania – wystarczy nacisnąć przycisk, aby rozpocząć koszenie trawnika. Łatwa wymiana baterii w robocie sprzyja prawidłowej eksploatacji. Czujnik deszczu nakazuje podczas opadów powrót do stacji dokującej, która musi być ustawiona na płaskiej i stabilnej powierzchni. Urządzenie posiada 4-ostrzowy system koszący/mulczujący bez konieczności zbierania z trawnika drobnych ścinków. W zestawie znajdują się trzy zapasowe ostrza i linka ograniczająca o długości 150m. Worx Landroid S700 jest wyposażony w zabezpieczenie w postaci kodu PIN. Należy go wprowadzić za każdym razem, gdy urządzenie opuści wyznaczony obszar. Możesz także na stałe zablokować skradzioną kosiarkę przez funkcję w aplikacji na smartfonie.

Kosiarka automatyczna dla średnich trawników – Viking Mi422

Viking Mi422 to idealny robot koszący do średnich trawników o maksymalnej powierzchni 1000 metrów kwadratowych, a optymalna wartość to 650 metrów kwadratowych. Jest to urządzenie bardzo zwrotne, o liczbie obrotów 4.450 na minutę. Po całkowitym naładowaniu jest w stanie pracować nieprzerwanie przez 60 minut. Szerokość koszenia wynosi 20 centymetrów. Czas ładowania wynosi 90 minut. Można sterować wysokość cięcia trawy od 20 do 60 milimetrów. Stację dokującą należy umieścić w centrum obcinanej trawy tak, aby urządzenie w każdej chwili mogło na chwilę podjechać i się doładować lub też schronić przed złą pogodą. Specjalne ruchy noża w różnych kierunkach zapobiegają jego nadmiernemu stępieniu, a także działają tak jak mulczowanie i tym samym naturalne nawożenie trawnika bardzo drobnymi ścinkami trawy. Robot posiada duży, czytelny ekran LCD, który można wyjąć z urządzenia podczas pracy tak, aby nie musieć się schylać i sprawdzać postępy koszenia. Kosiarka posiada zabezpieczenie przeciw kradzieżowe. W przypadku przewrócenia lub podniesienia urządzenia wydobywa się sygnał alarmowy. Koła kosiarki wyposażone są w bieżniki, które sprawiają samoczynne oczyszczanie.

Dokładny robot koszący – STIGA Autoclip

STIGA Autoclip M7 to robot do trawników o powierzchni maksymalnej do 750 metrów kwadratowych. Funkcje podziału umożliwiają działanie w cyklach dwugodzinnych, dzieląc trawnik na trzy osobne obszary koszenia, przez co jest podniesiona dokładność koszenia. Robot koszący zasilany jest baterią litowo-jonową. Kosiarka STIGA jest kompaktowa, cicha i ekologiczna w przeciwieństwie do starych kosiarek spalinowych, które zanieczyszczały powietrze i środowisko. Łatwo ją przygotować do pracy i obsługiwać. Wszystkim możemy sterować za pomocą wbudowanego dużego i czytelnego wyświetlacza lub połączenia Bluetooth z aplikacją Autoclip Remote na smartfony i tablety zarówno z oprogramowaniem Android, jak i iOS. Kosiarka posiada wytrzymały i precyzyjny nóż 25 cm, który zapewnia prawidłowy wzrost trawy. Wykonany jest on tylko z jednego kawałka metalu, co zdecydowanie zmniejsza możliwość uszkodzeń i powstawaniu odłamków. Robot jest wyposażony w czujniki deszczu. Podczas opadów następuje odesłanie do stacji dokującej. Funkcję kodu zabezpieczającego- alarm uruchamia się, gdy urządzenie zniknie z wyznaczonego terenu. Za każdym razem należy również wpisać swój własny kod PIN. Robot koszący STIGA wyposażony jest w silniki szczotkowe. Są one bardziej zawodne od silników bezszczotkowych, które są praktycznie bezawaryjne, jednak w tej kwestii producent wolał obniżyć cenę produktu.

Ultra nowoczesny dorby robot do koszenia trawy – RIWALL RRM

RIWALL RRM800 to nowoczesny robot koszący od czeskiego producenta przeznaczony do trawników o powierzchni maksymalnej 800 metrów kwadratowych. Posiada silnik inwerterowy PowerMax o głośności 58 dB. Możesz zapomnieć, że wykonuje swoją pracę i skupić się na odpoczywaniu w ogrodzie lub na werandzie. Kosiarka posiada czujnik deszczu, który oprócz reagowania na opady oblicza czas potrzebny do przeschnięcia trawnika na tyle, aby mógł wznowić swoją pracę. Regulacja wysokości cięcia trawy jest manualna i wynosi od 20 do 60 milimetrów. Robot potrzebuje jedynie 30 minut do pełnego naładowania i po takim czasie może efektywnie pracować przez 60 minut. Posiada klasę wodoszczelności IP56. Dostosowany jest do pracy na terenie pochylonym. Możliwe jest sterowanie zdalne za pomocą funkcji w aplikacji mobilnej. Już nie musisz w swoim ogrodzie spędzać wielu godzin na pielęgnacji swojego trawnika. Teraz możesz to zostawić robotowi koszącemu RIWALL RRM800 i cieszyć się z czasu spędzonego z rodziną. W zestawie oprócz urządzenia znajdziemy stację dokującą, drut obwodowy 200 metrów i trzy zestawy zapasowych wymiennych ostrzy.

Kosiarki samojezdne jaką powinniśmy wybrać

Aby móc mówić o poprawnym wyborze właściwej kosiarki automatycznej powinniśmy najpierw zrozumieć jak ona działa. W efekcie mówiąc ogólnie jest to urządzenie opierające się na kilku podstawowych komponentach to jest akumulator, komputer i czujniki. W efekcie współdziałania tych podzespołów same kosiarki pracują całkowicie niezależnie od udziału ludzkiego. Co więcej za sprawą wbudowanego panelu jesteśmy w stanie ustalić zakres działania, odpowiedni program koszenia, a także uwzględniając w tym między innymi terminy czasu pracy, jak i obszar po jakim ma się odbywać sama praca.

Kosiarka elektryczna bezprzewodowa – wątpliwości

Oczywiście automatycznie pojawia się szereg wątpliwości dotyczących tego czy takie funkcjonowanie o robotów jest w pełni bezpieczne. jak najbardziej Wielu z użytkowników może się obawiać, że owo urządzenie dostanie się w miejsce do którego dojechać nie powinno, no i wciąż pozostaje kwestia skuteczności samego koszenia. Wszystkie powyższe obawy są jak najbardziej uzasadnione, gdyż pierwsze egzemplarze takich kosiarek nie były zbyt udane i miały sporo błędów. Niemniej jednak aktualnie coraz bardziej ulega to zmianom dostarczając na rynek lepszych pod kątem jakościowym kosiarek, które posiadają o wiele więcej zalet niż wad.

Wśród nich należy wyróżnić przede wszystkim wygodę opierającą się na bardzo dobrym wykonaniu czujników, jak i możliwość ustalenia zakresu pracy, czy też miejsca w którym ma się ona porusza. Ponadto istnieje możliwość wprowadzenia rozmaitych programów włącznie z funkcją wysokości cięcia trawy, szybkości przemieszczania się, czasu pracy i wielu wielu innych aspektów. Ponadto sama urządzenie jest ciche, a dzięki obecności już wcześniej wspomnianych czujników znakomicie omija przeszkody, nie pozwalając by doszło do jakiejkolwiek katastrofy. No i najważniejsze kosiarki te są ekologiczne.

Nie wiesz jak naostrzyć noże w kosiarce? Taki poradnik też znajdziesz na naszym blogu.

Kosiarki automatyczne opinie – jakie rozwiązanie powinniśmy wybrać

Jeżeli więc decydujemy się dać szansę tego typu rozwiązaniu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii które pomogą nam dobrać najlepsze rozwiązanie do naszych potrzeb. Przede wszystkim powinniśmy przyjrzeć się nieco bliżej programom. To właśnie od nich będzie uzależniona przydatność domowych urządzeń. Powinny one pozwolić między innymi na określonej wysokości koszenia, czy też obszarów, a także czasu kiedy powinno być wykonywane koszenie (dowiedz się więcej na: https://www.refreszing.pl/2019/05/jaka-kosiarke-automatyczna-wybrac.html/).

Warto także zwrócić uwagę na obecność dodatkowych funkcji. Dodatkowo wśród innych aspektów należy zwrócić uwagę na obszar koszenia, gdyż to jest najważniejszy parametr. Dobre kosiarki mogą pracować nawet na trawnikach o powierzchniach jednego hektara. Co więcej automatycznie będzie się to wiązało, że szerokością roboczą koszenia, która jeśli będzie wynosiła ponad 50 cm to znaczy, że mamy do czynienia z bardzo dobrym rozwiązaniem. Sprawdź ile prądu zużywa kosiarka.

Robot koszący trawę – istotne parametry

Kolejnym parametrem również istotnym jest moc silnika. Im większa moc, tym kosiarka lepiej sobie poradzi w miejscach, gdzie trawa jest dość wysoka. Dodatkowo warto przyjrzeć się obecności możliwego kąta nachylenia, dzięki któremu koszenie będzie mogą odbywać się na powierzchnię nieregularnych i z wzniesieniami. Oczywiście to wciąż jeszcze nie wszystko. Z innych różnych parametrów warto zwrócić uwagę na miejsce wyrzutu trawy gdyż są roboty które pozostawiają zieloną trawę pod sobą lub też wyrzucają ją za siebie do kosza dzięki temu o wiele łatwiej jest nią uprzątnąć. Ponadto takie aspekty jak prędkość koszenia będę miał zmęczenie, a także szybkości cięcia, która wpłynie na czas pracy.

Pamiętajmy też by sprawdzić poziom generowanego hałasu, czy też dodatkowe wyposażenia, które pozwolą nam spokoju i w jeszcze większym komforcie operować całym koszeniem.

Kilka słów podsumowania – kosiarki automatyczne do trawy

Porównując informacje zawarte w części poradnikowej, wraz z przedstawionymi przez nas produktami z 2024 roku, tak naprawdę dość ciężko jest wskazać jeden – unikalny produkt, który zadowoli potrzeby każdego. Jednakże jeśli mielibyśmy skupić się tylko i wyłącznie na funkcjonalności, to Worx s700. To właśnie ona stanowi najbardziej ciekawe i godne polecenia rozwiązanie, które z pewnością sprawdzi się w każdym ogrodzie.

Artykuł powiązany: https://trawnikmarzen.pl/ostatnie-koszenie-trawy-przed-zima/

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką kosiarkę automatyczną wybrać - Opinie oraz Ranking
Average rating:  
 4 reviews
 by Blankaaa

Ale macie speca od kosiarek, tak wszystko opisane jak w encyklopedii ? fajnie, fajnie

 by Gooro

Mam duży trawnik do skoszenia i byłem pewien że taka kosiarka nie podoła, a jednak da się! Zamawiam!

 by Pysia

Łaał jak dużo propozycji i dokładne opisy. Super!

 by 5rimka5

Kosiarka automatyczna to moje marzenie od lat. Wreszcie się spełni, teraz tylko muszę wybrać najlepszą z najlepszych. Wasz ranking mi pomoże ?