Kosiarka spalinowa to urządzenie, które jest bardzo chętnie wybierane przez setki osób. Zazwyczaj przed zakupem zastanawiamy się nad tym, czy lepiej wybrać model spalinowy, czy też elektryczny. W tym artykule poznamy bliżej każdą z opcji, dzięki czemu ostateczny wybór stanie się znacznie łatwiejszy. Czym cechuje się kosiarka spalinowa? Jakie są różnice pomiędzy modelami spalinowymi a elektrycznymi?

Kosiarka spalinowa

Niezawodna kosiarka spalinowa jest dobrym wyborem wtedy, gdy mamy do skoszenia duży teren i potrzebujemy sprzętu do pracy na wymagających powierzchniach. Faktem jest, że to urządzenie świetnie poradzi sobie z tym zadaniem, zwłaszcza gdy posiada silnik benzynowy czterosuwowy. Co warto wiedzieć o kosiarkach spalinowych?

To sprzęty stabilne i mocne, które dokładnie przycinają nawet wilgotną lub gęstą trawę. Nie mają kabla, dlatego docierają do każdego zakątka w naszym ogrodzie. Do zasilania konieczny jest olej napędowy dobrej jakości, co daje nam pewność sprawności i niezawodności przez długi czas.

Zalety i wady kosiarki spalinowej

Jakie zalety ma kosiarka spalinowa? Najważniejsze są tutaj:

  • Wysoka wydajność urządzenia – ta cecha wiąże się z silnikiem o większej mocy, który pracuje długo i stabilnie.
  • Brak kabla – to zapewnia łatwy dostęp do każdego miejsca w ogrodzie.
  • Łatwa obsługa kosiarki – sterowanie sprzętem nie powinno nam sprawić żadnego problemu.

Pamiętajmy jednak o tym, że model spalinowy ma kilka minusów, które warto poznać przed zakupem. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze dosyć duży hałas podczas pracy, co bywa uciążliwe w terenach zabudowanych. Musimy także regularnie uzupełniać paliwo i oczyszczać filtry powietrza. Dla niektórych osób samo uruchamianie kosiarki spalinowej bywa sporym wyzwaniem – najczęściej wymaga dużego nakładu siły.

Kosiarka elektryczna

Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest kosiarka elektryczna, stanowiąca konkurencję dla wersji spalinowych. Urządzenie to odznacza się wieloma funkcjami i jest bardziej nowoczesne. Minusem jest z kolei mniejsza wydajność, dlatego kosiarka elektryczna może nie sprawdzić się na rozległych terenach.

Wśród zalet kosiarki elektrycznej wyróżnić można cichą pracę, intuicyjną obsługę, brak emisji spalin i brak konieczności uzupełniania paliwa. Jednakże kosiarkę elektryczną trzeba podłączyć do prądu, a kabel podczas pracy może się plątać i przeszkadzać w koszeniu trawy. Poza kosiarkami elektrycznymi i spalinowymi, do wyboru mamy także modele bardziej ekologiczne, np. ręczne lub zasilane energią słoneczną.

Jak dokonać wyboru?

Jak wybrać najlepszy model kosiarki do swojego ogrodu? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wiele zależy od naszych potrzeb, wielkości działki, dostępu do gniazdek elektrycznych, ukształtowania terenu, czy też konieczności użytkowania dodatkowych funkcji. Jak już wiemy, spalinowa kosiarka jest dobrym wyborem na większych terenach, z kolei model elektryczny sprawdzi się na niewielkim trawniku. W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów, którzy znają się na takich sprzętach.

Artykuł Sponsorowany