Spis Treści
Trawnik będzie ozdobą Twojego domu tylko wówczas, gdy będziesz o niego regularnie dbał. Szczególnie ważne jest pierwsze koszenie trawy po zimie, gdyż chłód i śnieg niekorzystnie wpływają na wygląd murawy. Z artykułu dowiesz się, jak wypielęgnować trawnik na wiosnę i jakie sprzęty warto użyć.
Sprzątanie trawnika po zimie z liści i kamieni
Zima to czas, w którym trawnik jest narażony na wiele niekorzystnych czynników, w tym atmosferycznych. Występują wówczas opady deszczu i śniegu, a także pojawia się porywisty wiatr. Skutkiem tego mogą być zalegające na trawie w porze wiosennej:
- liście oraz obumarłe źdźbła trawy, tworzące zbity filc,
- niewielkie gałązki, które spadły na ziemię podczas wichur,
- ziarenka piasku, pozostałe po odśnieżaniu posesji.
Ponadto mogą uwidocznić się oznaki pleśni śniegowej (brunatne plamy z jasną grzybnią), które występują wówczas, gdy pokrywa śnieżna zalega bardzo długo na murawie. Na taką chorobę szczególnie narażona jest kostrzewa czerwona oraz życica trwała.
Pielęgnacja trawnika na wiosnę jest niezbędna po to, aby nadać murawie estetycznego wyglądu, a także ułatwić przenikanie wody oraz substancji odżywczych, niezbędnych do wzrostu trawy. Warto usunąć wszelkie zabrudzenia, do czego przyda się dmuchawa do liści. Dzięki silnemu strumieniowi powietrza szybko pozbędziesz się drobnych gałązek, szyszek, piasku oraz resztek darni.
Miejsca, w których wystąpiła pleśń śniegowa, można opryskać specjalnym środkiem chemicznym. Następnie trzeba dosypać ziemi do poziomu trawnika. Uzupełnienie ubytków jest nierzadko potrzebne także tam, gdzie pojawiły się kretowiska. Po naniesieniu ziemi warto ją udeptać, a następnie wzruszyć przy pomocy grabi.
Wertykulacja i aeracja trawnika
Wertykulacja trawnika, polegająca na pionowym nacinaniu darni,to czynność, którą warto wykonać po każdej zimie. Dlaczego jest ona tak ważna? Dzięki niej spulchnisz glebę, co spowoduje, że będzie ona:
- przygotowana do wysiewu roślin, czyli pozbawiona twardej powłoki, na której znajdują się liczne suche i pożółkłe źdźbła, a także prawidłowo nawodniona,
- pozbawiona chwastów, negatywnie wpływających na rozwój warzyw czy kwiatów.
Stosując wertykulator, sprawisz, że korzenie będą szybko przyswajać składniki odżywcze, co ułatwi wzrost roślin i doprowadzi do oczekiwanych plonów. Taki sprzęt zapewnia wygodę i przyspieszenie prac, które tradycyjnie były wykonywane grabiami. Jeśli zdecydujesz się na wertykulator RYOBI, zyskasz wydajne i komfortowe w trakcie obsługi urządzenie, które wyposażono w:
- zasilanie akumulatorowe – brak kabla pozwala na dotarcie do wszystkich zakątków działki,
- trwały, bezawaryjny silnik bezszczotkowy,
- wytrzymałe ostrza ze stali nierdzewnej, dzięki którym spulchnisz nawet twardą glebę.
Prawidłowa pielęgnacja trawnika po zimie wymaga, aby wertykulator ustawić na głębokość roboczą na poziomie 1,3–2 cm. Sprzęt trzeba prowadzić po murawie, kierując się najpierw liniami pionowymi, a następnie poziomymi.
Na wiosnę potrzebna jest również aeracja trawnika. Zabieg polega na nakłuwaniu darni. Stosuje się go po to, aby:
- napowietrzyć murawę,
- wzmocnić korzenie trawy,
- pozbyć się warstwy mchu,
- zwiększyć odporność trawnika na deptanie.
Aerator jest wyposażony w specjalne kolce, które umożliwiają optymalne nakłuwanie trawnika. Zwykle na każdy 1 m³ murawy potrzebnych jest około 120 (w przypadku lekkiej gleby) bądź 200 nacięć (gliniasta gleba).
Wertykulacja i aeracja trawnika powinny być wykonane w określonym czasie. W przypadku pierwszego zabiegu jest to przełom marca i kwietnia, a drugiego – kwiecień lub maj.
>>Poznaj, jak wygląda pielęgnacja trawy na wiosnę.
Pierwsze koszenie trawy wiosną – kiedy je wykonać?
Po zimie warto po raz pierwszy kosić trawę wówczas, gdy osiągnie ona około 8–10cm wysokości, a na zewnątrz panują dodatnie temperatury – zwykle jest to w marcu lub kwietniu. Źdźbła możesz skrócić maksymalnie do 5–6 cm, co zapobiegnie ich uszkodzeniu na wypadek niespodziewanych przymrozków.
Zanim wykonasz pierwsze koszenie trawy, sprawdź stan kosiarki, a także naostrz noże. Jeśli używasz akumulatorowego sprzętu RYOBI, pamiętaj o naładowaniu baterii do pełna. Takie urządzenie będzie bardzo przydatne w Twoim ogrodzie, gdyż dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu, dużej szerokości cięcia, a także regulacji wysokości koszenia oraz kilku trybom pracy zapewnia ono dużą wydajność i efektywność.
>>Sprawdź, jaki sprzęt wybrać do pierwszego koszenia trawy po zimie.
Czym przycinać trawę wiosną?
Na wiosnę kosić trawę można za pomocą różnych urządzeń. Przydadzą się nożyce oraz podkaszarka, które pozwolą wypielęgnować murawę tam, gdzie kosiarka nie będzie w stanie dotrzeć. Poznaj funkcjonalności i zalety takich urządzeń.
Nożyce akumulatorowe do trawy RYOBI
Podczas pielęgnacji ogrodu często pojawia się problem, jak kosić trawę, aby dotrzeć również do trudno dostępnych miejsc, takich jak obrzeża rabat roślinnych. W tym wypadku z pomocą przyjdą nożyce akumulatorowe RYOBI, za pomocą których przystrzyżesz nie tylko murawę, ale również:
- drobne gałązki,
- krzewy ozdobne, w tym żywopłot.
Takie urządzenie jest niezwykle poręczne, o czym decydują kompaktowe wymiary i niewielka waga. Komfort w trakcie pracy zapewnia beznarzędziowy system wymiany końcówek, a także odporne na uszkodzenia ostrza, które zostały wykonane z hartowanej stali.
Podkaszarki akumulatorowe RYOBI
Realizując pierwsze koszenie trawy po zimie, przyda się również jedna z podkaszarek akumulatorowych RYOBI. Jest ona niezbędna wówczas, gdy musisz przystrzyc murawę w trudno dostępnych miejscach, w tym:
- wokół krzewów i drzew,
- przy chodniku,
- na stromiznach.
Taki sprzęt pozwoli Ci również dokonać poprawek po koszeniu i zadbać o to, aby trawnik wyglądał estetycznie w każdym zakątku ogrodu. Wybierając podkaszarkę RYOBI, nie musisz martwić się o to, że nie poradzisz sobie z takim urządzeniem. Jest ono bardzo funkcjonalne (decyduje o tym kilka trybów ustawienia prędkości oraz możliwość wyboru szerokości koszenia) i wydajne (wpływa na to silnik bezszczotkowy oraz podwójna żyłka), a także wygodne oraz bezpieczne w trakcie użytkowania (stabilność podczas pracy zapewnia pas na ramię).
Nawożenie i podlewanie trawnika
Jeśli interesuje Cię to, jak powinna wyglądać pielęgnacja trawnika na wiosnę, nie zapomnij o zastosowaniu nawozów, w tym azotowego. Na przykład saletra amonowa pozwoli na regenerację murawy, dzięki czemu szybko nabierze ona odpowiedniego koloru. Do wymieszania nawozu z podłożem możesz wykorzystać wertykulator akumulatorowy RYOBI.
Ważną czynnością jest również regularne podlewanie trawnika, co zapobiegnie jego żółknięciu czy wysychaniu. Obfita dawka wody jest potrzebna bezpośrednio po nawożeniu.
Zostaw komentarz