Glebogryzarka spalinowa z napędem czy bez? Sprawdź jak wybrać najlepszą opcję i zapoznaj się z najnowszym rankingiem glebogryzarek spalinowych 2024

Glebogryzarki to jeden z tych gadżetów, który w niezwykle krótkim czasie potrafi uprzyjemnić nam pracę w ogrodzie czy, w przypadku zakupu tych droższych i bardziej zaawansowanych produktów, nawet na polu. Bardzo ciekawym wyborem są glebogryzarka spalinowa z pługiem czy z napędem.

Jednakże, spalinowe glebogryzarki różnią się od tych ręcznych czy elektrycznych i to całkiem sporo. Choć podstawowe parametry są te same, to musimy upewnić się, że wybrany produkt charakteryzuje się tymi elementami, które są dla nas najważniejsze. Z tego właśnie względu zakup jest tak zagmatwany a dla wielu po prostu niemożliwy. Z pomocą przyszło jednak dzisiejsze zestawienie 2024.

Wygląd
NazwaPółka cenowaOpinia
Glebogryzarka HIGHER 100cm
Średnia
4.9
 

Sprawdź Cenę


Glebogryzarka Gatec GT750GSŚrednia
4.8
 

Sprawdź Cenę


GLEBOGRYZARKA Hortmasz 7.0KM
Droga4.6
 

Sprawdź Cenę


GLEBOGRYZARKA SchwarzbauTania4.4
 

Sprawdź Cenę


Na liście pojawiły się cztery bardzo atrakcyjne produkty. Każdy z nich wyróżnia się na tle konkurencji świetnym wykonaniem i bezawaryjnością. Inne kluczowe elementy, które były istotne podczas wyboru tego sprzętu, to moc i pojemność silnika, a także prędkość obrotowa. Dodatkowo kluczowa okazała się szerokość i głębokość robocza. Komfort korzystania to kolejny istotny element – tak jak i wyposażenie dodatkowe i cena czy opinie innych użytkujących.

Glebogryzarka spalinowa kultywator HIGHER 100cm

Glebogryzarka spalinowa model HP-32652 marki HIGHER to potężna i masywna konstrukcja. Jest to uniwersalne urządzenie, którego przeznaczeniem jest spulchnianie gleby. Jednak nie tylko. Glebogryzarka ta doskonale nadaje się również do rozprowadzania torfu, kompostu (gdy chcemy składować ten kompost powinniśmy użyć dobrego kompostownika) oraz nawozów w przydomowych ogrodach.

Glebogryzarka spalinowa marki HIGHER jest wyposażona w sprawdzony i chłodzony powietrzem 4-suwowy silnik cenionej marki LONCIN. Jego pojemność to 196 cm3. Silnik ten potrafi wygenerować moc maksymalną o wartości 11,0KM.

Maszyna posiada 32 masywne ostrza tnące. Są one zamontowane na 8 gniazdach, co pozwala osiągnąć maksymalną szerokość spulchniania ziemi, to znaczy 1000mm.Glebogryzarka spalinowa model HP-32652 to także możliwość wstecznego obracania się noży.

Waga glebogryzarki spalinowej firmy HIGHER to 56,5kg, ma ona potężną, masywną oraz stabilną konstrukcję. Jest to produkt niemalże niezniszczalny, bardzo trudno jest go uszkodzić. Trwała konstrukcja chroni maszynę przed ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez elementy zewnętrzne, jak na przykład kamienie.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, glebogryzarka ta ma zamontowane antypoślizgowe uchwyty. Istnieje również możliwość regulacji wysokości. Głębokość robocza maksymalna to 350 milimetrów. Glebogryzarka spalinowa model HP-32652 marki HIGHER jest wyposażona ponadto w dwa biegi, co jest również jej zaletą. Moc znamionowa silnika to 6,5 km.

Glebogryzarka spalinowa, kultywator profi

Glebogryzarka spalinowa model GT 750 GS marki GATEC jest dużą i bardzo mocną maszyną. Jej przeznaczeniem jest praca w najtrudniejszych warunkach. Urządzenie w każdej chwili można zmienić w mikrociągnik, montując dodatkowy osprzęt do innych prac w ogrodzie. Ten model jest wyposażony w koła gumowe oraz pług.

Maszyna posiada niezwykle mocną, a przede wszystkim trwałą przekładnię boczną. Jest ona oparta na kołach pasowych, które zostały wykonane ze stopów aluminium oraz ułożone na paskach zębatych. Koła tego typu nie tylko lepiej przenoszą duże obciążenia, ale są również bardziej odporne na uszkodzenia i wysoką temperaturę od kół wykonanych z tworzyw sztucznych. Z kolei paski zębate są trwalsze niż paski klinowe, są bardziej odporne na ścieranie i wydłużanie się.

Glebogryzarka spalinowa marki GATEC jest wyposażona w noże robocze z trudnościeralnej hartowanej stali. Na komplet roboczy składa się 6 gwiazd roboczych po 4 noże. Istnieje ponadto możliwość regulowania szerokości roboczej maszyny w granicach 56 do 83 cm.

Urządzenie posiada najnowszej generacji silnik o dużej pojemności 212 cc. Jest to gwarancja maksymalnej wydajności, ale również wysokiego komfortu pracy maszyną. Maksymalna moc silnika to 6,12 KM. Dodatkowo jest on wyposażony w żeliwną tuleję cylindra, która zwiększa wytrzymałość silnika. Posiada także, m.in. specjalnie zaprojektowaną komorę spalania, która gwarantuje większą moc przy mniejszym zużyciu paliwa.

GLEBOGRYZARKA Hortmasz 7.0KM NAPĘD Koła+Pług 62cm również sprawdzi się na bardzo dużych powierzchniach

Glebogryzarka spalinowa model HGS X620N marki Hortmasz jest bardzo dużą i mocną maszyną, która posiada napęd na pompowane koła. Jest to urządzenie dedykowane pracy w najtrudniejszych warunkach. Doskonale sprawdzi się w firmach usługowych, u ogrodników czy szkółkarzy.

W maszynie, co istotne, zastosowano niespotykany system pracy noży roboczych. Polega on na przeciwbieżnym kierunku obrotów noży zewnętrznych w stosunku do wewnętrznych. Dzięki temu glebogryzarka spalinowa marki Hortmasz może w znacznie lepszy sposób spulchniać i mieszać warstwy ornej gleby, przy jednoczesnym mniejszym natężeniu siły na koła napędowe oraz rękojeść. Noże zostały wykonane z trudnościeralnej stali borowej.

Maszyna ma wbudowany mocny silnik OHV z żeliwną tuleją o pojemności 212 cc. Jest to gwarancją odpowiedniego zapasu mocy przy pracy na maksymalnej szerokości roboczej maszyny, która wynosi od 38 do 62 cm. Maksymalna moc silnika to 7,0 KM. Jest to silnik 4-suwowy górnozaworowy.

Z kolei skrzynia przekładniowa, solidna i żeliwna zębato-łańcuchowa, z dwoma biegami, to znaczy do przodu i jednym wstecz, zapewnia komfort pracy glebogryzarką spalinową. Napęd przekładni odbywa się za pomocą sprzęgła. Korpus glebogryzarki spalinowej jest cały odlany z żeliwa. Dodatkowo maszyna ma profesjonalny system regulacji rękojeści w dwóch płaszczyznach.

Glebogryzarka spalinowa marki Schwarzbau

Glebogryzarka spalinowa marki Schwarzbau jest wyposażona w 4-suwowy, górnozaworowy wytrzymały silnik spalinowy japońskiej konstrukcji OHV. Tego typu silniki od lat są montowane przy kosiarkach oraz właśnie glebogryzarkach. Charakteryzują się one nie tylko niskim spalaniem, ale również cichą i równą pracą, jak i również łatwym uruchamianiem. Moc maksymalna silnika to 4,5 km.

Maszyna firmy Schwarzbau jest sterowana za pomocą dźwigni „ALL IN ONE”. Jest ona zatem odpowiedzialna za ssanie, regulację obrotów czy też gaszenie. W tej glebogryzarce spalinowej istnieje możliwość regulacji głębokości pracy. Dostępne warianty to: 9 cm, 17 cm oraz 25 cm.

Maszyna jest wyposażona w 6 noży. Ich średnica wynosi 25 centymetry, Konfiguracja noży jest następująca: 2 noże, 4 noże, 6 noży. W glebogryzarce można ustawić nie tylko głębokość pracy, ale również szerokość roboczą. Wynosi ona odpowiednio: 26 centymetrów, 45 centymetrów oraz maksymalna to 59 centymetrów.

Głośność urządzenia wynosi 93 dB(A) – nie jest to wiec najcichsze rozwiązanie na rynku. Z kolei pojemność zbiornika paliwa to 1,5 litra. Przeniesienie napędu odbywa się za pomocą paska klinowego. Zaś pojemność miski olejowej silnika to 0,6 litra. Cała maszyna jest stosunkowo lekka jak na glebogryzarkę spalinową, gdyż waży około 35 kilogramów.

Czym powinna się wyróżniać glebogryzarka ogrodowa spalinowa od konkurencji? Sprawdź teraz najważniejsze parametry!

Spalinowe glebogryzarki mają to do siebie, że są o wiele większe, cięższe, a przy okazji o wiele wydajniejsze niż standardowe urządzenia ręczne bądź dobre glebogryzarki elektryczne. Jednakże, z uwagi na te różnice, są one również o wiele droższe. Z tego właśnie względu istotne jest sprawdzenie wielu parametrów i upewnienie się czy pod względem wydajności dany sprzęt będzie nam odpowiadał.

Dlatego przed własnoręcznym poszukiwaniem, musimy mieć gwarancję, że wybrane przez nas rozwiązanie będzie oferować świetną moc, co jest także połączone z pojemnością czy też prędkością obrotową silnika. Inne kluczowe aspekty to, między innymi komfort użytkowania, a więc wybór pomiędzy glebogryzarką spalinową z napędem bądź bez czy też z dodatkami w postaci pługu.

Bardzo ważną opcją jest również zweryfikowanie szerokości i głębokości roboczej. Nie możemy oczywiście zapomnieć o tym, aby nasz produkt oferował nam bardzo rozbudowany stopień regulacji. Jakość i ilość noży to inne aspekty, które muszą wpaść nam w oko podczas zakupów i spełniać odpowiednie normy. Nie zapominajmy też o opiniach glebogryzarek spalinowych. Więcej informacji znajdziemy tutaj: https://www.budujesz.pl/wiadomosc/glebogryzarka-spalinowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza/11347/

Moc urządzenia i pozostałe parametry

Silniki spalinowe różnią się od elektrycznych tym, że mają większą moc – dotyczy to oczywiście glebogryzarek produkowanych obecnie. Większa moc to jednak nie jedyna różnica między elektryczną a spalinową wersją. Przede wszystkim silniki spalinowe nie wymagają od nas uważania na kabel, który to nieco ogranicza możliwości pracy. Ich kultura pracy jest jednak o wiele gorsza.

Nie możemy jednak zapominać, że moc spalinowych silników jest nawet i dwukrotnie wyższa, co przekłada się na bardzo dużą siłę podkopywania. Dodatkowo taka duża moc pozwala na niezwykle szybką i skuteczną pracę podczas przebijania się przez nawet najbardziej wymagający teren.

Jednakże, nawet i wśród spalinowych produktów znajdą się te słabsze. Dlatego warto upewnić się, że wybrana przez nas oferta gwarantuje przynajmniej 5 koni mechanicznych, dzięki czemu nie będziemy martwić się o przeciążenia czy po prostu przegrzanie jednostki, która mogłaby być wystawiona na bardzo intensywne użycie.

Sprawdź także głębokość i szerokość roboczą

Przekopywanie terenu bardzo często wymaga dostania się do głębiej położonych warstw, aby zagwarantować właściwą cyrkulację powietrza i nie dopuścić do powstania mchu lub wyrastania chwastów. Dodatkowo pozwala to wodzie przepływać i nie jest ona zatrzymywana wewnątrz.

Dlatego tak istotną rolę odegra właściwe ustawienie głębokości roboczej. W zależności od budżetu i wymagań, glebogryzarka spalinowa powinna oferować możliwość ustawienia głębokości od poziomu 200 mm do nawet i 400 mm. Regulacja (o której powiemy poniżej) jest równie istotna, bo umożliwia ustawienie idealnego poziomu do danej gleby.

Musimy zwrócić uwagę na komfort użytkowania urządzenia

Glebogryzarki ręczne ważą do 10 kilogramów. Te elektryczne są nieco cięższe i ich waga sięgnąć może do 15 lub, w bardzo rzadkich przypadkach, do 20 kilogramów. Niestety, z uwagi na spory poziom zaawansowania oraz ogromną liczbę komponentów wykorzystanych do produkcji silnika, glebogryzarki spalinowe są o wiele cięższe.

Trudno będzie znaleźć produkt o wadze nie przekraczającej 30 kg. Niektóre urządzenia ważą nawet i 60-70 kilogramów, co stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego właśnie bardzo ważne jest też zweryfikowanie aspektów wpływających na komfort. Warto pamiętać o niskiej wadze, lecz o wiele istotniejsze okaże się wbudowanie napędu.

Funkcja napędu gwarantuje przemieszczanie się glebogryzarki bez użycia siły. Innymi słowy, nie musimy martwić się zmęczeniem podczas pracy. Ponadto komfort to także znalezienie opcji wyposażonej w pług oraz w ogromne możliwości regulacyjne. Te ostatnie dotyczą dwóch płaszczyzn – szerokości roboczej i głębokości.

Miejmy też na uwadze wyposażenie i akcesoria

Wyżej wspomniany pług czy napęd to najważniejsze wyposażenie dodatkowe, w jakie możemy się wyposażyć. Niestety, nie każda glebogryzarka jest kompatybilna, tak więc w przypadku tych dwóch akcesoriów lepiej je zakupić wraz ze sprzętem, bo oprócz możliwej zniżki, będziemy mieć stuprocentową pewność, że produkt będzie prawidłowo działać z naszą glebogryzarka.

Z innych akcesoriów wartych uwagi warto sprawdzić czy wraz z zakupem sprzętu otrzymamy olej silnikowy, który to jest wymagany do właściwej pracy sprzętu. Ponadto upewnijmy się, że nasza oferta wyposażona została w funkcję rewersu, a także że w silniku zainstalowano czujnik poziomu oleju, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemności związanych z nieprawidłową jego pracą.

Bardzo ważne jest zakupienie produktu o świetnych opiniach i dobrej cenie

Choć nie jest to najważniejszy parametr, to i tak musimy pamiętać o tym, aby wybrana przez nas glebogryzarka charakteryzowała się świetnymi opiniami. Pozytywne komentarze odnośnie działania czy wykonania wskażą nam czy produkt jest identyczny jak w opisie i czy deklarowane przez producenta parametry są zgodne z rzeczywistością.

Opinie glebogryzarek spalinowych są oczywiście subiektywne, a więc bazują na doświadczeniu danego użytkownika z konkretnym egzemplarzem. Oznacza to, że najlepiej skupiać się na tych najbardziej pomocnych uwagach oraz na zaletach (czy też wadach), które najczęściej były wymieniane wśród komentujących.

Bardzo wysoka cena nie jest jednocześnie wyznacznikiem idealnego produktu. Ma na to wpływ dodatkowe wyposażenie, funkcje dodatkowe czy akcesoria w postaci napędu czy pługu, a także ogromna ilość funkcjonalności dodatkowych czy też moc. Renoma również może podnieść wartość produktu.

Kilka słów podsumowania – glebogryzarki spalinowe 2024

W poradniku uwzględnione zostały takie glebogryzarki ogrodowe spalinowe, które pozwolą nam w spokoju zadbać o sporą powierzchnię na polu bez martwienia się o awaryjność czy problemy ze skutecznością pracy. Jeśli jednak ani Glebogryzarka spalinowa kultywator HIGHER 100cm, która to oferuje świetną cenę i niesamowite parametry robocze, ani też pozostałe produkty alternatywne nie sprawdzą się, to zawsze pozostają poszukiwania na własną rękę.

Powyższe porady pozwolą skupić się wyłącznie na urządzeniach, które bez wątpienia idealnie sobie poradzą w pracy, którą dotychczas musieliśmy wykonywać ręcznie bądź za pomocą mniej wydajnych i problematycznych gadżetów. Choć spalinowe glebogryzarki są głośne, drogie i wymagają obsługi co jakiś czas, to i tak jest to najlepsza propozycja dla bardzo dużych i średnich pól.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką glebogryzarkę spalinową wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by hart.7

Sprzęt highera to już profeska. Chciałoby się mieć 😉

 by rubens

Do ogrodka przydomowego z doświadczenia moe polecić Hortmasz. Zupełenie wystarcza do spulchnienia.

 by tomek es.ka

Czemu tylko 4 propozycje ? Może dorzucicie coś jeszcze

 by plutoo

Kupując glebogryzarkę trzeba zawsze mieć na uwadze do czego chcemy ją wykorzystać.Dobrze opisaliście zastosowanie poszególnych modeli.

 by hodek

Gatec to na prawde solidna maszyna sprawdzająca się na róznych powierzchiach.