Dlaczego warto wymienić domowy kompostownik na profesjonalny? Sprawdź zestawienie najlepszych produktów w 2024 roku

Resztki roślinne są jedną z najistotniejszych rzeczy, jeśli chodzi o właściwe przygotowanie kompostu, a także znalezienie sposobu na tańszy zbyt liści bądź innych odpadów. Jest to szczególnie istotne jesienią, kiedy to właśnie tych resztek jest najwięcej. Kompost poddany pomyślnej fermentacji jest jednym z najlepszych sposobów na zdrowy i organiczny nawóz dla naszych roślin. Dlatego tak istotne jest znalezienie odpowiedniego kompostownika domowego czy działkowego.

Oczywiście problem pojawia się w momencie, kiedy przyjdzie nam wybrać jeden z wielu różnych sprzętów. Na rynku mamy przecież dostępne drewniane kompostowniki z palet, a oprócz tego często stosuje się inne materiały, w tym tworzywa sztuczne, w celu zapewnienia trwalszego miejsca do magazynowania. Z uwagi na różnorodność modeli, bardzo trudno wybrać najlepszy kompostownik domowy. To właśnie dlatego stworzyliśmy zestawienie 2024.

Wygląd
NazwaPółka cenowaOpinia
KOMPOSTOWNIK MODUŁOWY 800L
Średnia
4.9
 

Sprawdź Cenę

KOMPOSTOWNIK ECOSMART 740LŚrednia4.8
 

Sprawdź Cenę

KOMPOSTOWNIK PATROL 1000L
Średnia4.6
 

Sprawdź Cenę

Kompostownik drewniany 600lŚrednia4.5
 

Sprawdź Cenę

KOMPOSTOWNIK KETER 650L Średnia4.4
 

Sprawdź Cenę

KOMPOSTOWNIK KETER 340L Droga4.3
 

Sprawdź Cenę

Kompostownik drewniany 800lTania4.2 

Sprawdź Cenę

Na liście pojawiło się aż siedem atrakcyjnych dla użytkowników produktów. Co ciekawe, ich design oraz wymiary sugerują różnorodność zastosowania. Oprócz jednak tych dwóch elementów, naszą uwagę przykuły produkty wyróżniające się na tle konkurencji łatwością montażu, funkcjonalnością, jakością wykonania oraz oczywiście pojemnością. Sprawdź więc który wybrać kompostownik kuchenny, a który kompostownik ogrodowy!

Zwycięzca rankingu to bez wątpienia KOMPOSTOWNIK MODUŁOWY 800L CZARNY DWUKOMOROWY

Na pierwszej pozycji uplasował się praktyczny kompostownik modułowy, który sprawdzi się na każdej działce. Jego główną zaletą jest optymalna pojemność, czyli 800 litrów. Przyrząd składa się z dwóch czarnych skrzyń, każda o podstawie kwadratu. Kompostownik na górnej powierzchni ma klapy, przez które z łatwością można wsypać wszelkie odpady nadające się do utworzenia nawozu.

W bocznych ściankach znajdują się specjalne otwory pozwalające na dostarczanie odpowiedniej ilości wody i gwarantujące prawidłowy przebieg procesu kompostowania. Przyrząd został stworzony z wysokiej jakości tworzywa sztucznego odpornego na wilgoć oraz zmiany temperatur i wszelkie warunki atmosferyczne.

Pusty waży około 10 kg, dlatego wiatr z pewnością go nie przewróci. Wysokość kompostownika to 826 mm, szerokość 1350 mm, a jego głębokość jest równa 719 mm. Na dole jest kratka, przez którą można wyciągnąć utworzony nawóz.

Kompostownik przychodzi rozłożony, ale w zestawie znajduje się przejrzysta instrukcja ułatwiająca samodzielny montaż. Produkt zebrał wiele pozytywnych ocen od zadowolonych działkowiczów i posiada dwuletnią gwarancję.

Alternatywą dla zwycięzcy może być nieco mniejszy pojemnościowo KOMPOSTOWNIK 740L CZARNY ECOSMART

Ciekawą opcją jest kompostownik o oryginalnym kształcie przypominającym nieco piramidę. Taka konstrukcja przyspiesza proces biorozkładu. Produkt jest czarny i plastikowy, szybko się nagrzewa i utrzymuje temperaturę, co również ma znaczenie przy produkcji nawozu. Kolejnym atutem jest to, że przyrząd zapewnia stabilny poziom wilgotności i sprawną cyrkulację powietrza.

Górna powierzchnia jest dwudrzwiową klapą, przez którą z łatwością można wsypać odpady. Na całej powierzchni znajdują się otwory ustawione do góry, aby woda mogła swobodnie parować. W dole znajduje się praktyczna, rozsuwana klapa umożliwiająca wyjęcie utworzonego nawozu. Materiał, z którego wykonano kompostownik, jest w 100% biodegradowalny. Rzeczywista pojemność użytkowa wynosi 740 litrów.

Pusty kompostownik waży niecałe 10 kg i mierzy 89 x 89 x 113 cm. Przeznaczony jest do przechowywania i przerabiania odpadów organicznych, takich jak skoszona trawa, liście, chwasty, owoce, resztki z kuchni oraz karton. Szczelne zamknięcie zabezpiecza odpady przed wyciąganiem ich przez zwierzęta – koty lub ptaki. Sprzedawca dołącza dwuletnią gwarancję na swój produkt.

KOMPOSTOWNIK MODUŁOWY 1000L CZARNY MODULAR PATROL to natomiast rozwiązanie dla osób zbierających sporo odpadów

Dla osób potrzebujących naprawdę potężnego kompostownika, marka Patrol Group stworzyła produkt mieszczący aż 1000 litrów odpadów organicznych. Kompostownik powstał z trwałego polipropylenu, który jest przyjazny środowisku i w 100% biodegradowalny. Jego konstrukcja sprawia, że nawóz tworzy się szybko i ma odpowiednie warunki. Na wszystkich powierzchniach bocznych znajdują się otwory skierowane ku górze, zapewniające optymalną wymianę wody i powietrza.

Kompostownik jest czarny, szybko się nagrzewa i przez długi czas utrzymuje stałą temperaturę, co dodatkowo sprzyja procesowi rozkładu. W najniższym module jest zamykany duży otwór, przez który można wysypać powstały nawóz. W zestawie znajdują się również kotwy do przymocowania produktu do podłoża.

Kompostownik jest wysoce odporny na warunki atmosferyczne, wytrzymuje w temperaturze otoczenia od -30 stopni Celsjusza do +45 stopni Celsjusza. Istnieje możliwość zamknięcia klapy na kłódkę, aby zapobiec wyjadaniu resztek przez przypadkowe zwierzęta. Całość składa się z czterech modułów ustawionych jeden na drugim i mierzy 147 cm wysokości, 90 cm szerokości i 90 cm głębokości.

Interesuje nas kompostownik drewniany? W takim razie sprawdź następną ofertę, czyli Kompostownik 100x100x70 600 litrów SZYBKI MONTAŻ

Dla tych, którzy nie przepadają za plastikiem i nie chcą mieć kompostownika ze sztucznego tworzywa, proponujemy kompostownik drewniany. Produkt składa się w 100% z sosnowego drewna, do montażu nie potrzeba żadnych przyrządów, ponieważ wystarczy ułożyć na siebie odpowiednio dostarczone w zestawie deski. Pojemność kompostownika to 600 litrów.

Model waży 25 kg, co gwarantuje jego stabilność nawet w przypadku bardzo wietrznej pogody. Oczywiście musimy pamiętać, że taka waga nieco ogranicza możliwości transportu czy przeniesienia z miejsca na miejsce. Drewno zostało zaimpregnowane ciśnieniowo, dlatego jest odporne na wodę i wszystkie niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Ponieważ deski się nie stykają na całej powierzchni, tworzą się otwory zapewniające cyrkulację wody i powietrza, co przyspiesza proces kompostowania. Wewnętrzne wymiary kompostownika to 80 cm długości, 80 cm szerokości i 70 cm wysokości. Klasa drewna A/B – oznacza to, że w niektórych deskach mogą zdarzyć się ubytki po sęku, jednak jest to naturalnie związane z drewnem i nie wpływa na montaż ani wytrzymałość.

Produkt posiada dwuletnią gwarancję i zdobył wiele pozytywnych recenzji, w których wymienia się głównie estetykę i atrakcyjną cenę.
Zalety:

KOMPOSTOWNIK OGRODOWY MEGA-COMPOSTER 650 L KETER to natomiast propozycja nieco mniejsza 

Marka Curver stworzyła wysokiej jakości kompostownik o pojemności 650 litrów. Sprawdzi się on w ogrodzie oraz na działce rekreacyjnej, jako że jego pojemność jest przystosowana do średniej odpadów produkowanych przez jedno gospodarstwo domowe. Piramidowy kształt gwarantuje szybki proces tworzenia nawozu.

Produkt jest czarny i został wykonany z bardzo odpornego na warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne tworzywa sztucznego w 100% biodegradowalnego. Model waży 10 kg i ma praktyczną klapę sprężynową zamykaną na plastikowy zatrzask. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwierzęta nie mogą wyjadać resztek ze środka.
Kompostownik jest czarny i doskonale utrzymuje temperaturę, będąc jednocześnie odpornym na zmiany temperatury otoczenia. Jego wysokość to 107 cm, natomiast szerokość i głębokość mają po 87 cm.

W dolnym module znajdują się cztery klapy, przez które można wybrać powstały nawóz. Ponadto pełnią one również rolę praktycznego zbieracza do liści i trawy. Produkt posiada dwuletnią gwarancję jakości i zdobył wiele pozytywnych recenzji. Klienci zachwycają się głównie solidną konstrukcją i łatwym montażem.

Nie zależy nam na kompostowaniu ogromnych ilości? KETER KOMPOSTOWNIK OGRODOWY Z PODSTAWĄ 340L DECO będzie rozwiązaniem w sam raz dla nas

Kolejna propozycja to estetyczny i niewielki kompostownik o pojemności 340 litrów. Przeznaczony jest głównie do ogrodu. Materiał wykonania to trwałe tworzywo sztuczne, z daleka wygląda jednak jak ciemne, brązowe drewno. Na górze znajduje się klapa zamykana na dwa zatrzaski, na dole zaś jest zamykany otwór pozwalający na wybranie nawozu ze środka.

Pusty kompostownik waży 10 kg i mierzy 74 cm wysokości. Podstawa ma wymiary 72 x 72 cm. Zaletą jest bardzo prosty i intuicyjny montaż oraz wytrzymałość. Kompostownik bez problemu radzi sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i jest odporny na niskie oraz wysokie temperatury. Kolor nie płowieje, konstrukcja nie słabnie. Produkt jest bardzo stabilny dzięki swojemu kształtowi oraz wadze.

Cena jest stosunkowo dosyć wysoka, jednak za nią stoi solidna jakość i piękny wygląd, który pasuje do każdego ogródka. Kompostownik nie rzuca się w oczy i dobrze maskuje nieprzyjemny zapach. Produkt posiada dwuletnią gwarancję. Dotychczasowi klienci są zadowoleni, głównie z designu i wytrzymałości oraz odporności na negatywne czynniki zewnętrzne.

Inna propozycja z naturalnego materiału to Kompostownik drewniany 120x80x80, 800 litrów

Warto zapoznać się z propozycją marki Salix, która oferuje duży, drewniany kompostownik. Produkt nie posiada żadnych elementów dodatkowych, składa się jedynie z desek sosnowych, zabezpieczonych impregnatem grzybobójczym. Kompostownik ma pojemność 800 litrów, a jego wymiary to 120 cm wysokości oraz po 80 cm głębokości i szerokości.

Model należy złożyć samodzielnie, jednak jest to bardzo łatwe i intuicyjne, ponieważ wystarczy odpowiednie poukładać deski ze specjalnymi wycięciami. Otwory utworzone między deskami gwarantują optymalną wymianę powietrza oraz wody. Producent zaleca ustawić produkt w zacienionym miejscu, co przyspieszy rozkład odpadów i w efekcie szybciej uzyskany zostanie nawóz.

Kompostownik jest bardzo stabilny, ponieważ waży aż 17 kg. Jego niewątpliwym atutem jest to, że powstał tylko z naturalnych części, czyli drewna i jest estetyczny. Neutralny kolor sosny pasuje do każdego ogrodu oraz sprawdzi się na każdej działce. Dołączona gwarancja jakości obejmuje okres dwóch lat. Produkt zdobył wiele pozytywnych ocen.

Jak wybrać domowy kompostownik, a jak kompostownik kuchenny lub do ogrodu? Poradnik zakupowy 2024

Powyższa oferta jest z pewnością bardzo atrakcyjna. Produkty różnią się litrażem, a także wykonaniem oraz montażem. Ponadto przedstawione produkty to nie tylko drewniane kompostowniki z palet, ale także i sprzęt nieco trwalszy – wykonany z tworzywa sztucznego (a więc i odporny na warunki atmosferyczne) czy kompostowniki obrotowe. Taka różnorodność gwarantuje wybór produktu idealnego.

Co jednak w przypadku, kiedy nie jesteśmy przekonani co do danego sprzętu? A może wolimy zakup nieco bardziej spersonalizowany? Jeśli pragniemy wybrać swój własny kompostownik, to istotne jest zweryfikowanie kilku parametrów i danych technicznych. Przede wszystkim warto sprawdzić materiał wykonania, a także okres gwarancyjny. Dodatkowo pojemność kompostownika ogrodowego bądź domowego będzie miało nadzwyczaj ważne znaczenie.

Oczywiście nieco mniej istotne, lecz wciąż kluczowe parametry to modułowość, a także opinie innych osób i stosunek jakości do ceny. Nieważne czy planujemy zakup kompostownika na balkon czy też do do kuchni lub na zewnątrz – warto dowiedzieć się więcej o tych urządzeniach, aby w odpowiednio sposób zakupić produkt, najchętniej taki, który idealnie sprawdzi się w naszej sytuacji. Dlatego zachęcamy do poniższej lektury: https://www.poradyogrodnicze.pl/kompostownik-w-ogrodzie/

Kompostownik drewniany czy materiałowy?

Materiał wykonania to kluczowy aspekt każdego kompostownika, a więc i pierwszy aspekt, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Wskazuje to na trwałość sprzętu oraz na jego wagę. Tworzywo sztuczne, czyli inaczej wzmacniany plastik, jest zdecydowanie lżejszy, a dodatkowo niekiedy producenci okrywają go specjalną powłoką. W ten sposób staje się on odporny na warunki pogodowe, a więc i wydłużamy jego przydatność.

Drewniane kompostowniki lub takie z palet charakteryzują się o wiele cięższym, ale czasami lepszym rozwiązaniem – szczególnie kiedy będzie to kompostownik na balkon zadaszony bądź w miejscu mniej narażonym na pogodę. O ile jest to cięższe rozwiązanie, tak z pewnością docenią to osoby dbające o środowisko.

Mając na uwadze materiał, wielu z nas myśli przede wszystkim o wykonaniu i trwałości. Najlepszym sposobem na potwierdzenie wysokiej trwałości i niezawodności jest ochrona producenta. Dlatego warto sprawdzić dokładnie co oferuje nam kompostownik i wybrać taką ofertę, której ochrona przewidziana jest na przynajmniej 2 lata – jak nie dłużej.

Wysoka użytkowość i funkcjonalność

Następny kluczowy aspekt właściwego pojemnika na magazynowaniu odpadów roślinnych wiąże się z funkcjonalnością. O ile trudno mówić tutaj o zaawansowanych funkcjach, tak miejmy na uwadze kilka szczegółów. Nie musimy przecież od razu wydawać kroci na kompostowniki obrotowe, lecz po prostu sprawdzić czy dany produkt – w danym budżecie – gwarantuje parę użytkowych rozwiązań usprawniających korzystanie ze sprzętu.

Jednym z najciekawszych rozwiązań jest oczywiście możliwość szybkiego demontażu pokrywy chroniącej przed deszczem i promieniowaniem słonecznym w celu łatwego uzupełnienia kompostownika w pozostałości. Oczywiście musimy też mieć na uwadze inne udogodnienia.

Ciekawym rozwiązaniem będzie demontaż części dolnych kompostownika w celu zmiany je w duże chwytaki. Pozwoli to na załadowanie kompostownika w przygotowane śmieci niemalże natychmiastowo. Oczywiście muszą one mieć specjalne zaostrzone końcówki w celu poprawy chwytu.

Powodem, dla którego większość z nas szuka termokompostownika jest oczywiście mrozoodporność. Nikt nie chciałby uszkodzić nawóz przed możliwością jego użycia. Bardzo często jednak kompostowniki zostawiane są na zewnątrz. Należy je więc odpowiednio zabezpieczyć, aby spokojnie doczekały do właściwego momentu.

Pojemność także kluczowa

Jest to całkowicie subiektywny element, aczkolwiek wciąż bardzo istotny. Pojemność zależna jest przede wszystkim od tego jak duże gospodarstwo mamy, jak dużo kompostu zamierzamy trzymać i jak bardzo zależy nam na częstym jego wypróżnianiu. Wciąż warto porównać stosunek ceny do litrażu, a następnie sprawdzić podobną ofertę i zobaczyć czy nie uda nam się wydać mniej za podobnej jakości produkt o większej pojemności.

Dla małych działek oraz gospodarstw liczących małą liczbę użytkowników poleca się zakup kompostownika o wielkości do 400-500 litrów. Jeśli jednak wiemy, że odpadów zbierze nam się więcej bądź po prostu na działce znajduje się sporo drzew liściastych, to lepiej wybrać opcję w przedziale 500-800 litrów. Największe kompostownika są w stanie pomieścić nawet i 1000 litrów.

Miej również na uwadze termokompostownik

Do naszej dyspozycji jest szereg różnych produktów, które to różnią się designem, a co za tym idzie i swoimi właściwościami. Jeśli zamierzamy korzystać z kompostowników drewnianych, to warto jest je trzymać w miejscach nieco chronionych przed pogodą. Nie są one bowiem w stanie zniwelować nagłych zmian temperaturowych, a bardzo często nie uchronią kompost przed nadmiernymi ulewami czy promieniowaniem słonecznym.

Oczywiście możemy w pewien sposób zabezpieczyć się wybierając tak zwany termokompostownik. Są to pojemniki w zamkniętej formie, które produkuje się z tworzywa sztucznego. Choć nie jest to najtrwalsza propozycja, to dzięki stabilnej wilgotności i stosunkowo dobrej izolacji termicznej, produkty takie świetnie sobie radzą na świeżym powietrzu.

Ochrona przed wysuszeniem kluczowa

Proces kompostowania to nic innego jak organiczny recykling, w procesie którego tworzy się nawóz gwarantujący idealną pożywkę dla naszych roślin i drzew. Aby jednak zapewnić idealne warunki, musimy upewnić się, że produkty, które lądują w kompostowniku, będą miały odpowiednią ochronę przed wysuszeniem.

Wysuszenie najczęściej spowodowane jest niewłaściwym umiejscowieniem kompostownika. Musi on być położony gdzieś w cieniu. Jeśli jednak planujemy trzymać go “pod chmurką”, to najlepiej wyposażyć się w kompostownik zamykany – z odpowiednią pokrywą. W ten sposób zabezpieczymy górę kompostu przed wysuszeniem.

Warto także zwrócić uwagę na to jak grube są ścianki boczne. To pozwoli na jeszcze lepszą termoizolację i utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności wewnątrz pojemnika. Przekłada się to na nawet 70% wydajniejsze kompostowanie w porównaniu do standardowego kompostowania na pryzmie.

Zwróćmy również uwagę na opinie i cenę w 2024 roku

Uwagi oraz komentarze innych kupujących to kolejny ciekawy sposób na weryfikację przydatności i trwałości produktu oraz zweryfikowania innych danych technicznych podanych przez producenta. Użytkownicy, którzy już wcześniej nabyli dany kompostownik, bardzo często dzielą się informacjami odnośnie jakości wykonania oraz trwałości.

Oczywiście doświadczenie kupującego może się różnić w zależności od umiejętności montażu (większość kompostowników przychodzi rozłożonych), a także od jakości konkretnego egzemplarza. Jeśli jednak większość osób jest zadowolona po zakupie, a ewentualne negatywne informacje dotyczą jedynie mało znaczącego problemu, to jest to całkiem istotne wskazanie pokazujące czy dany przedmiot sprawdzi się w naszym przypadku.

Warto oczywiście zawsze patrzeć na cenę. Nawet jeśli nie jest to najistotniejsze kryterium, to stosunek jakości do ceny wskaże nam czy za dany produkt nie nie zapłacimy więcej niż jest on warty. Musimy więc pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę litraż i wykonanie, a także inne właściwości i cechy szczególne. Dopiero wtedy warto porównać ofertę do innych i sprawdzić która wypada atrakcyjniej cenowo.

Najlepszy kompostownik do ogrodu – podsumowanie rankingu 2024

Zwycięzcą rankingu i najlepszą ofertą wydaje się KOMPOSTOWNIK MODUŁOWY 800L CZARNY DWUKOMOROWY. To produkt o stosunkowo sporym litrażu, który dodatkowo oferuje system dwukomorowy. Wykonanie z tworzywa gwarantuje świetną termoizolację, a także ochronę przed słońcem, deszczem czy śniegiem. Nie możemy również zapomnieć o tym, że wybrana oferta jest stosunkowo tania.

Jeśli jednak planujemy większy zakup lub po prostu pragniemy wybrać drewniany kompostownik z palet, to sprawdźcie pozostałe produkty na rynku. Oczywiście warto też mieć na uwadze poradnik zakupowy i zawarte w nim informacje. To świetny sposób na własnoręczne poszukiwania i znalezienie idealnego produktu bez konieczności polegania na innych.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki kompostownik wybrać
Average rating:  
 0 reviews