Jaki nawóz do trawy należy wybrać? Dowiedz się czym kierować się podczas zakupu i sprawdź ranking nawozów do trawy na rok 2024!

Zielone trawnik to główny cel każdego działkarza. Utrzymanie w pięknej kondycji trawy nie należy do najłatwiejszych. Dlatego przez setki lat ogrodnicy, farmerzy i eksperci do spraw flory skupiali się na tworzeniu odpowiednich nawozów gwarantujących właśnie soczyście zielony i puszysty trawnik. Po wielu latach producenci doszli niemalże do perfekcji i oferują nam coraz to więcej atrakcyjnych, bardzo dobrych nawozów do trawy.

Wybranie tego najlepszego nie jest więc prostym zadaniem, przede wszystkim z uwagi na to, że musimy mieć na uwadze szereg różnych aspektów i elementów. Sprawy nie ułatwia fakt, że dawkowanie w produktach jest różne, tak jak i dodatkowe składniki odżywcze i wiele innych elementów. W celu jednak ułatwienia wyboru i odpowiedzi na pytanie jaki nawóz do trawy najlepiej wybrać, przygotowaliśmy dzisiejsze zestawienie.

Obraz

Nazwa

Cena

Ocena 0-5

Sprawdź Cenę

      
SIARKOPOL OGRÓD 2001

Tani

4.9

 

Sprawdź Cenę

SUBSTRAL OSMOCOTE

Drogi

4.7

 

Sprawdź Cenę

WAPNO MAGNEZOWE 25kg

Tani

4.6

 

Sprawdź Cenę

HYDRO COMPLEX YARA MILA

Średnia

4.6

 

Sprawdź Cenę

Na liście znalazło się aż pięć bardzo ciekawych przedmiotów, które to skutecznie radzą sobie w poprawieniu kondycji trawy. Każda z opcji charakteryzuje się natomiast świetnym składem. Różnią się one jednak dokładną ilością poszczególnych składników, dawkowaniem, a więc i wydajnością na kilogram, stosunkiem jakości do ceny, czy też zasadami stosowania.

Ranking nawozów do trawy uzupełnia również SIARKOPOL NAWÓZ TRAWNIK 25KG MOCNE ZASILENIE TRAWY

Nawóz do trawy Ogród 2001 powstał z myślą o nawożeniu różnych odmian traw. Zapewnia nawożonym trawnikom przede wszystkim intensywne zielone wybarwienie oraz dostęp do wielu mikro oraz makroelementów. Jest to rodzaj nawozu, który stosuje się w okresie wiosenno-letnio-jesiennym. Nawóz do trawy Ogród 2001 ma formę granulowaną.

Opakowanie zawiera 25 kilogramów nawozu, a jego wydajność wynosi od 500 do 700 metrów kwadratowych. Nie jest to dużo, szczególnie kiedy przeliczymy ilość potrzebnego nawozu na każde 100 m2 terenu. Żelazo i wapń, które są zawarte w tym nawozie, przeciwdziałają między innymi porostowi mchu na glebie, gdzie powinien rosnąć trawnik.

Celem nawozu jest przede wszystkim zagwarantowanie prawidłowego wzrostu oraz rozwoju traw. Ale również zapewnienie właściwej zawartości i krzewienia się darni, a także, o czym już wspomniano, intensywnego zielonego wybarwienia traw. Dodatkowo ten typ nawozu zwiększa odporność traw na różnego rodzaju choroby oraz przymrozki.

Ogród 2001 do trawników składa się z następujących składników: 8 procent azotu w formie amonowej, 9 procent fosforu całkowitego, który rozpuszcza się w kwasach mineralnych; 5 procent fosforu rozpuszczalnego w obojętnym roztworze cytrynianu amonu i wodzie; 2,5 procent fosforu, który rozpuszcza się w wodzie; 10 procent potasu również rozpuszczalnego w wodzie; 5 procent wapnia – także rozpuszczalnego w wodzie; 2 procent magnezu – który rozpuszcza się w wodzie; 30 procent siarki oraz 1 procent żelaza.

Kolejny dobry nawóz do trawy to SUBSTRAL OSMOCOTE TRAWNIK 15kg

Nawóz do trawy Substral Osmocote Trawnik zalicza się do profesjonalnych nawozów. Stosuje się go przy zakładaniu nowego trawnika, ale również podczas pielęgnacji już istniejącego. Nawóz, który zawarty jest w granulacie, uwalnia się stopniowo do gleby. Następuje to pod wpływem wilgoci, jak i również temperatury podłoża.  Proces ten jest oczywiście dostosowany zawsze do tempa wzrostu traw.

Nawóz tego typu ma długotrwałe działanie. Działa przez okres do nawet sześciu miesięcy. Stanowczo wystarczy jedno nawożenie na cały sezon, by utrzymać trawnik w pięknym stanie. Nie ma ryzyka, co jest niezwykle istotne, przenawożenia. Nawóz do trawy Substral Osmocote jest bogaty w makro i mikroelementy.
Ogromną zaletą tego typu nawozu jest to, że działa on do pięciu razy dłużej i wydajniej niż inne nawozy, które są dostępne na rynku. Przede wszystkim gwarantuje szybko widoczne efekty. Dzięki niemu trawnik będzie prezentować się zielono i pięknie przez cały sezon.

Nawóz ten stosuje się od marca do końca czerwca. Po nawożeniu należy, oczywiście, obficie podlać trawnik. To sprawi, że substancje zawarte w nawozie zaczną wnikać w glebę i nawóz zacznie tym samym działać prawidłowo na trawnik. Opakowanie zawiera 15 kilogramów granulowanego nawozu, a więc jest to jedna z mniejszych propozycji.

Co więcej, WAPNO MAGNEZOWE 25kg to ciekawa alternatywa również warta polecenia

Nawóz wapniowo-magnezowy o pojemności 25 kilogramów stosuje się przede wszystkim pod wszystkie rośliny uprawne. Ale również wszystkie gleby, niezależnie od ich składu mechanicznego. Nawóz tego typu wzbogaca gleby w mikroelementy, takie jak bor, miedź, mangan, cynk, żelazo czy molibden. Wszystkie te makro i mikroelementy odgrywają bardzo ważną funkcję w życiu roślin. Nie tylko regulują proces asymilacji, ale również odpowiadają za wytwarzanie barwników oraz enzymów.

Nawóz wapniowo-magnezowy przynosi bardzo dobre efekty podczas nawożenia trawników, ale również pastwisk czy też plantacji trwałych. Może być stosowany zarówno w ogrodnictwie czy warzywnictwie, jak i również jako samodzielny nawóz albo składnik mieszanki z innymi nawozami. Zaletą tego typu nawozu jest to, że można go stosować o różnych porach roku. Ponadto jest to nawóz czysty ekologicznie.

Warto pamiętać, że zalecana dawka nawozu zawsze powinna być dobierana w odniesieniu i zależności od odczynu pH i rodzaju gleby. Wszystko jest dokładnie opisane na opakowaniu produktu. Bardzo ważne jest dostosowanie dawki nawozu do wrażliwości roślin na kwaśny odczyn gleby.

To, co należy pamiętać, to rozróżnienie roślina na bardzo wrażliwe (jak burak, kukurydza, lucerna, koniczyna, soja czy jęczmień), wrażliwe (jak pszenica, rzepak, bobik, Lubin czy pszenżyto) oraz średnio wrażliwe (jak owies, ziemniaki, mieszanki zbożowe, mieszanki pastewne).

HYDROCOMPLEX 25 kg YARA MILA NAWÓZ należy do ścisłej czołówki i warto wybrać taki produkt 

Nawóz do trawy Hydrocomplex o pojemności 15 kilogramów powstał z myślą o nawożeniu traw, iglaków, tui, ale również warzyw czy kwiatów. Opakowanie tego nawozu wystarczy na około od 480 do 700 metrów kwadratowych trawnika przy jednorazowym zastosowaniu. W jego skład wchodzą następujące składniki pokarmowe: azot całkowity, fosfor, potas, magnez, siarka, bor, żelazo, mangan czy też cynk. Jest to wieloskładnikowy nawóz bezchlorkowy pod postacią granulatu.
Nawóz do trawy Hydrocomplex to przede wszystkim odpowiednio zbilansowany skład. Produkt ten dostarcza glebie i trawom składniki w odpowiednich proporcjach. Przy czym jednak warto uważać z jednorazową dawką, gdyż nawóz ten zawiera dużo azotu. Charakteryzują go ponadto odpowiednio dobrane formy składników pokarmowych.

Wysoka zawartość siarki, magnezu oraz innych mikroelementów, które polepszają w znaczący sposób wykorzystanie przez glebę i trawy głównych składników pokarmowych, czyli azotu, fosforu oraz potasu. Ważne jest również to, że nawóz rozpuszcza się szybko i tak też uwalnia składniki pokarmowe, dzięki temu, że są to granulaty typu „grill” (granulacja od 1 do 4 mm).

Nawóz ten ma także bardzo dobre parametry fizyczne. To znaczy, że charakteryzuje się odpowiednią granulacją, twardością, ciężarem nasypowym czy niską zawartością pyłu. Dzięki temu wszystkiemu nawóz można łatwo rozsiewać, co powoduje, że dostarcza się jednakową ilość składnika pokarmowego całej uprawie.

Jaki nawóz na trawnik należy wybrać? Poradnik dla niezdecydowanych 2024

Podjęcie ostatecznej decyzji z pewnością nie jest proste, szczególnie kiedy do wyboru mamy taką dużą liczbę ciekawych i polecanych produktów. Każdy z nas może uznać, że najlepszy nawóz do trawy będzie charakteryzował się nieco innym składem, innym czasem działania czy też innymi parametrami. Inni natomiast powiedzą, że najlepszy to ten najtańszy. Warto więc wiedzieć jakie konkretne cechy wpływają na atrakcyjność rozwiązania, aby znaleźć swój własny, wręcz idealny produkt.

Przede wszystkim musimy upewnić się, że nawóz do trawy wyposażony jest w ogromną liczbę makro i mikroskładników, bo to one odpowiadają za skuteczną ochronę i pielęgnację trawnika. Oprócz tego, bardzo istotne jest zweryfikowanie wydajności, czyli dawkowania nawozu w celu określenia jakości.
Nie możemy też zapomnieć o innych elementach jak, na przykład, wszechstronność użycia – rodzajów gleby jest wiele i odpowiednio dobrane komponenty pozwolą na zastosowanie jednego nawozu do większości. Ponadto warto uwzględnić też cechy szczególne bądź inne właściwości, czy też zweryfikować opinie. Więcej informacji znajdziemy w poniższym linku: https://kb.pl/porady/najlepszy-nawoz-do-trawy-ktory-wybrac-praktyczny-poradnik-nawozenia-trawnika

Skład nawozu to podstawa

W celu zapewnienia jak najlepszego rozwoju gleby, musimy upewnić się, że wybrany przez nas nawóz charakteryzuje się bardzo dobrym składem. Mikro i makroelementy uwzględnione w danym nawozie mają właśnie za zadanie odpowiednio zadbać o trawnik, a więc istotne jest sprawdzenie jakie komponenty dokładnie się znalazły w danym produkcie.

Podstawa to przede wszystkim wapń i żelazo, które to mają za zadanie ochronić nasz trawnik przed porostem mchu. Oprócz tego, bardzo często stosuje się całkowicie rozpuszczalne substancje jak, na przykład, fosfor lub potas – rozpuszczane są albo w wodzie albo w kwasach mineralnych. Nie można też zapomnieć o siarce, która to wpływa na lepsze wykorzystanie przez florę azotu, a więc ma to pośredni wpływ na zwiększenie plonów.

Jaka jest wydajność? Wszystko o dawkowaniu i częstotliwości nawozu

Podczas zakupu nawozu niewiele osób weryfikuje wydajność produktu, co może okazać się zgubne na dłuższą metę. Wydajność to nic innego jak ilość preparatu potrzebna na 100 metrów kwadratowych powierzchni. Jeśli jest ona bardzo duża, to równa się to z potrzebą rozsypania bardzo dużej ilości nawozu w celu osiągnięcia docelowego efektu.

Wydajność zależy przede wszystkim od ilości składników zawartych w porcji produktu, lecz to również wskazanie producenta sugerujące jak dużą powierzchnię uda nam się zabezpieczyć przy pomocy jednego worka. Jeśli chodzi o dokładne wartości, to satysfakcjonującym dawkowaniem jest 3-5 kg na 100 metrów kwadratowych. Czasami producenci starają się zmylić nas podając dawkowanie w gramach, lecz na metr kwadratowy. Warto więc przekalkulować sobie liczby, aby mieć odpowiednie porównanie.

Wydajność to nie tylko dawkowanie, ale także i częstotliwość aplikacji nawozu. W zależności od nawozu i zaleceń producenta, nawóz stosuje się w trzech różnych ramach czasowych: przed rozpoczęciem wegetacji, a więc wczesną wiosną, w maju lub czerwcu, a na koniec w sierpniu. Oczywiście nas najbardziej interesuje produkt, którego stosowanie ograniczyć możemy wyłącznie do jednorazowego nawozu.

Uwzględnijmy również wielkość paczki i jej cenę

Podczas zakupu tego idealnego sprzętu nie możemy zapomnieć o tym, aby produkt gwarantował nam wystarczająco dużą paczkę, co jest szczególnie ważne w przypadku bardzo dużych powierzchni. Zazwyczaj opakowania dostępne są w 5, 15 lub 25 kilogramowych opcjach.

Co ciekawe, zakup tych największych, nawet jeśli mamy do czynienia z nieco mniejszą powierzchnią, wydaje się najkorzystniejszy cenowo. Otóż data przydatności nawozów jest bardzo daleka, więc nawet jeśli nie wykorzystamy całego opakowania na początku sezonu, to możemy profilaktycznie zrobić to pod koniec. Jeśli i wtedy nam się nie uda, to na kolejny rok.

Zakup nawozu w formie granulatu pozwala nam mniej więcej określić ile preparatu potrzebujemy na 100 metrów kwadratowych powierzchni. Jeśli dodamy do kalkulacji cenę za kilogram, to określimy sobie czy warto dany produkt kupić.

Wszechstronność i pozostałe cechy szczególne

Gdy decydujemy się na konkretny produkt, to sprawdzamy powyższe elementy w celu weryfikacji skuteczności. Co ciekawe, bardzo często producenci starają się przyciągnąć naszą uwagę czymś, co jest niespotykane u konkurencji. W ten sposób możemy wyposażyć się w nawóz o ciekawych właściwościach.

Cechy szczególne w większości gwarantowane są poprzez zastosowanie odpowiedniej mieszanki mikro i makroskładników. Jeśli więc zależy nam na tym, aby nasz produkt charakteryzował się niespotykaną skutecznością lub w przeciwieństwie do konkurencji, wystarczyło zastosować nawóz raz w roku, to w takim razie trzeba pamiętać o tych cechach i mieć je na uwadze podczas zakupu.

Jaki nawóz na trawnik jeszcze warto kupić w 2024 roku? Sprawdź opinie!

Feedback osób postronnych to jeden z najciekawszych sposobów na zyskanie dodatkowych opinii od innych kupujących. Użytkownicy bardzo często dzielą się swoimi uwagami i doświadczeniem z korzystania z danego produktu i to samo dotyczy nawozów. Możemy w ten sposób zweryfikować ich jakość i działanie, a także upewnić się, że mamy do czynienia z jakościową opcją.

Oczywiście subiektywne źródło, jakim bez wątpienia są komentarze innych osób, trzeba traktować z przymrużeniem oka. Jeśli jednak zależy nam na jak najlepszym wykonaniu, to warto w takiej sytuacji sprawdzić najczęściej powtarzające się zalety i wady danego preparatu w celu określenia czego możemy spodziewać się po danej opcji.

Najlepszy nawóz do trawy – podsumowanie rankingu 2024

Poradnik zakupowy 2024 wskazał najistotniejsze informacje, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji. Nawozy różnią się i każdy producent stara się przyciągnąć nas czymś innym. Jeśli i ty jesteś ciekaw który produkt będzie najlepszy, to sprawdź dostępny katalog i filtruj produkty według podanych parametrów!

Alternatywnie zachęcamy do skorzystania z rankingu i wyboru jednego ze zrecenzowanych produktów. Szczególnie interesującą propozycją wydaje się NAWÓZ TRAWNIK S 25kg DO TRAWY TRAWNIKA ZWARTA DARŃ, który to charakteryzuje się świetną jakością i bardzo dobrymi opiniami. Choć nie ma bardzo zaawansowanego składu, to spora ilość zawartych składników gwarantuje skuteczną ochronę i pielęgnację trawy.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki nawóz do trawy wybrać
Average rating:  
 0 reviews