Zastanawiasz się nad tym kiedy wykonać pierwsze koszenie trawy po zimie? Dowiedz się jak ścinać trawnik i na jaką wysokość to robić!

Wszyscy doskonale wiedzą, że odpowiednia pielęgnacja trawnika z czasem odpłaci się każdemu właścicielowi zdrową trawą, a także głęboką zielenią. Zadbany i wypielęgnowany trawnik będzie bez wątpienia wizytówką domu i sprawi, że niejeden przechodzień obejrzy się z zachwytu. Niemniej jednak do prawidłowego przygotowania trawy w ogrodzie czy przed domem kluczowa jest nie tylko regularne przykaszanie i nawożenie. Bardzo ważne jest też prawidłowe zadbanie podczas okresu, który nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi flory. Zima i jesień to dwie kluczowe pory roku.

Dlatego tak ważne jest nie tylko ostatnie koszenie trawy, które zabezpieczy darń przed uszkodzeniami spowodowanymi nieprzyjaznymi warunkami późną jesienią i zimą. Musimy też wiedzieć kiedy skosić murawę po zimie, aby ta nie naraziła się na przedwczesne przymrozki. A jest to kwestia kluczowa i dosyć trudna z uwagi na to, że zbyt długie czekanie może doprowadzić do osłabienia murawy z uwagi na chwasty, które będą zabierać kluczowe dla trawnika wartości odżywcze. Natomiast jeśli zdecydujemy się ciąć zbyt szybko i do tego zbyt krótko, to potencjalne przymrozki mogą uszkodzić korzenie.

Jak więc wybrać najlepszy moment, aby rozpocząć pielęgnację trawnika po zimie? Jaka wysokość koszenia na pierwsze cięcie będzie idealna? Czy do prawidłowej pracy wystarczy opcja budżetowa, czy może potrzebne będą najlepsze kosiarki spalinowe do ogrodu? Pytań bez wątpienia jest całkiem sporo, bo problemów związanych z niewłaściwym przygotowaniem trawy na wiosnę też jest całkiem dużo. I skoro ludzie nie wiedzą jaką kosiarkę akumulatorową wybrać bądź też czy nie lepiej zdecydować się na wariant zasilany przewodowo czy spalinowy, to równie trudnym zagadnieniem będzie prawidłowe przygotowanie się do nowego sezonu. Z tego względu w poniższym artykule omówimy najistotniejsze kwestie związane z pierwszym koszeniem i prawidłowym podejściem do tematu.

Dlaczego pierwsze koszenie trawy po zimie jest tak istotne?

Przerośnięte i stare źdźbła to główny powód, który stoi za odpowiednio wczesnym cięciem trawnika po pierwszych mrozach. To przez nie trawnik nie wygląda tak atrakcyjnie jakby w rzeczywistości mógł – po prostu takie źdźbła słabo krzewią. Jeśli więc zależy nam na bujności i gęstości murawy, to bez wątpienia rozpoczęcie prac ogrodowych na wiosnę jest bardzo ważne.

Ponadto warto odnotować, że po zimie możemy natknąć się na sporo niedogodności i pożółkłe czy też wysuszone źdźbła to nie wszystko. Choć są to poważne problemy, to musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że po zimie pojawić się mogą różnorodne zanieczyszczenia i pleśń, a także grzyb. Nierzadkim widokiem są tak zwane pleśni śniegowe, czyli utworzone pod warstwą śniegu choroby trawniku. Jeśli nie zwrócimy uwagi na ten problem, to w późniejszych pracach nawet najlepsze kosiarki elektryczne do trawy czy też i kosiarka traktorek nie pomogą w utrzymaniu idealnej trawy.

pierwsze koszenie trawy po zimie

Pierwsze strzyżenie trawy – przygotuj się do tego zadania odpowiednio!

Zanim jednak rozpoczniemy koszenie trawy po zimie, warto przede wszystkim sprawdzić czy jesteśmy właściwie przygotowani do zadania. A to oznacza zweryfikowanie nie tylko pogody i samego stanu trawy, ale też przyjrzenie się kosiarce, akcesoriom, a także wykonanie odpowiednich czynności serwisowych przez rozpoczęciem pracy.

Przede wszystkim upewnij się, że kosiarka jest odpowiednio przygotowana

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że ostrze w kosiarce musi oferować wysoką skuteczność cięcia, bo tylko wtedy będzie ono prawidłowo eliminować wysoką trawę stojącą na jej drodze. Z tego względu przed uruchomieniem sprzętu warto sprawdzić stan ostrzy i jeśli jest taka potrzeba, wymienić je na nowe bądź też zająć się ich naostrzeniem.

Poza tym bardzo ważne jest też przeprowadzenie serwisu olejowego. Wymiana oleju na nowy pozwoli utrzymać kosiarkę w odpowiedniej kondycji i zagwarantuje znacznie niższe zużycie części mechanicznych. Czasami może też obniżyć spalanie i poprawić kulturę pracy. W przypadku maszyn elektrycznych warto upewnić się, że kosiarka nie przebywała w miejscu wilgotnym, bo jak się domyślamy wilgoć i prąd to niezbyt dobre połączenie.

Aby przeprowadzić pierwsze koszenie trawy, usuń wszelkie zanieczyszczenia

Skoro już wiemy jak wygląda przygotowanie się do koszenia od strony kosiarki i jej serwisu, czas przyjrzeć się samej powierzchni, którą będziemy kosić. Otóż nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale nieprzygotowanie terenu do koszenia może znacznie pogorszyć kondycję trawy, przez co nawet rozpoczęcie sezonu ogrodniczego w odpowiednim momencie może nie być wystarczające do przygotowania trawnika w sposób odpowiedni.

Zatem przed koszeniem warto wykonać tak zwane wałowanie. Jest to szczególnie polecana czynność w przypadku, kiedy nasza trawa została świeżo założona. Młode źdźbła są z natury bardzo delikatne, a co za tym idzie bardzo łatwo jest je wyrwać z podłoża. Dzięki wałowaniu zagęszczamy i wyrównujemy ziemię, a także dbamy o jej lepsze ukorzenienie.

Oczywiście równie kluczową rzeczą przed koszeniem jest pozbycie się filcu, obumarłych źdźbeł, a także pozostałych resztek roślin i chwastów. Dodatkowo warto też wyeliminować rośliny, które charakteryzują się chorobami grzybowymi.

Na jaką wysokość należy wykonać pierwsze koszenie? Sprawdź jak przycinać zanim się do tego zabierzesz!

Czy pierwsze wycinanie trawy po zimie powinno być nisko czy wysoko od ziemi? Otóż najlepiej jest obrać podobną taktykę jak w przypadku ostatniego koszenia przed rozpoczęciem się chłodnego sezonu zimowego. A to oznacza, że powinniśmy ciąć trawnik na wysokości 4-5 centymetrów, a nawet 6 centymetrów. Jest to o tyle ważne, że tego typu podejście gwarantuje pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia korzeni gdyby wiosną pojawiły się ostatnie przymrozki.

Marzec, kwiecień, a może maj? Sprawdź kiedy wykonać pierwsze koszenie trawnika po zimie!

Znalezienie optymalnego momentu do rozpoczęcia wiosennych pielęgnacji ogrodowych jest kluczowe dla późniejszej estetyki i kondycji trawnika. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie czy nadszedł już ten moment, aby rozpocząć koszenie. Bardzo często w Internecie znaleźć możemy dokładne daty i terminy, a także czasami zabobony odnośnie konkretnych dat. Niemniej jednak sprawa jest nieco bardziej problematyczna z uwagi na inne warunki i inną ziemię w każdej części Polski.

Zima się kończy, a wiosna zaczyna, czyli kiedy najlepiej kosić trawnik po zimie?

Jednym z najprostszych sposobów na określenie czy nadszedł odpowiedni moment na wyciągnięcie kosiarki spalinowej czy elektrycznej z szopy, magazynu czy innego składzika jest zweryfikowanie wysokości trawy. Zakres 8-10 centymetrów to wskazanie, że nadszedł czas na rozpoczęcie sezonu wiosennego. Pamiętajmy natomiast, że 10 cm wysokości trawy to stosunkowo dużo, lecz jeśli zapomnimy się i nasza trawa będzie mieć 11-12 cm, to nie powinniśmy martwić się o uszkodzenia – pod warunkiem, że rozpoczniemy koszenie jak tylko warunki pogodowe nam na to pozwolą.

Z tego względu nie powinniśmy z góry ograniczać się do konkretnego dnia czy miesiąca, bo dla jednego obszaru może być to koniec marca, dla innego kwiecień, a dla jeszcze innego maj, kiedy to ostatnie przymrozki przeminą i nie doprowadzą do przemarznięcia korzeni i uszkodzenia drani.

Oczywiście miej na względzie też częstotliwość koszenia

Niewiele się o tym mówi, ale wciąż bardzo ważną rzeczą związaną z koszeniem jest regularność. Nie wolno dopuszczać, aby trawnik miał powyżej 10 centymetrów z uwagi na fakt, że łatwo wtedy doprowadzić do sytuacji, w której trawy szlachetne są wypierane, a chwasty mają wystarczająco dużo czasu na rozwój.

Dlatego pierwsze wiosenne koszenie trawnika możemy rozpocząć w momencie kiedy murawa ma te 10 centymetrów czy nawet i 11-12 cm – szczególnie jeśli sytuacja nas zmusi i warunki pogodowe nie pozwolą na wcześniejsze rozpoczęcie sezonu. Niemniej jednak później lepiej kosić znacznie częściej i nie dopuszczać, aby te umowne 10 cm zostały przekroczone.

W późniejszym etapie pogodowym dobrym sposobem na zadbany trawnik jest zastosowanie robota koszącego. Jednakże nie wszyscy wiedzą jaką kosiarkę automatyczną wybrać, dlatego warto pomyśleć nad tym, aby najpierw zapoznać się z dostępnymi produktami, a w międzyczasie klasycznie dbać o to, aby nie dopuścić do uszkodzenia powierzchni trawnika.

Podsumowanie – teraz wiesz jak kosić trawnik gdy zima się skończy, a także kiedy to zrobić!

Po zimie koszenie trawy jest niezwykle kluczowe, gdyż razem z innymi czynnościami pielęgnacyjnymi pozwoli utrzymać murawę na bardzo wysokim poziomie estetycznym. To oznacza zdrowe korzenie i drań, głęboki kolor zieleni, a także brak gołych połaci ziemi. Istotne jest jednak prawidłowe przygotowanie trawy przed sezonem gdy wegetacja się skończy, a następnie prawidłowe jego rozpoczęcie.

W tym celu warto określić “zniszczenia” powstałe po zimie, a następnie zająć się czyszczeniem gleby. Usunąć trzeba zanieczyszczenia i elementy cechujące się chorobami grzybowymi. Ponadto trzeba też przegrabić, a w przypadku młodej trawy wałować ziemię. Dopiero potem można przejść które powinno odbyć się w momencie, gdy trawa ma powyżej 10 centymetrów długości – nie później niż w maju.

Regeneracja trawnika po zimie – sprawdź jak to zrobić.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Trawnik Marzeń
Average rating:  
 0 reviews