Zastanawiasz się jak dużo prądu zużyć może kosiarka elektryczna do trawy? Sprawdź jakich kosztów się spodziewać, jaką kosiarkę kupić, a także dowiedz się który wariant będzie najlepszy!

Prace ogrodowe to bez wątpienia dla wielu właścicieli domków jednorodzinnych problematyczna kwestia spędzająca sen z powiek. Mało kto lubi przecież manewrować kosiarką po podwórku i marnować swój wolny czas na ten obowiązek. Z tego względu staramy się coraz bardziej uprzyjemnić sobie tę pracę – czy to przez wybór znacznie wydajniejszej kosiarki czy też zmianę sprzętu ze spalinowego na bardziej ekologiczny i cichszy – elektryczny.

Kosiarki elektryczne od dłuższego czasu wykorzystywane są przez ogrodników amatorów, szczególnie jeśli ich działka jest niewielka. Potrafią ciąć równie szybko i skutecznie co warianty spalinowe, lecz z uwagi na wygodniejszy sposób użytkowania i lepszą kulturę pracy, zdają się przekonywać do siebie niejednego użytkownika. I choć nie są to opcje bez wad, bo jednak źródło zasilania i miejsce, aby je podłączyć, trzeba mieć, to wiele innych zalet znacznie przeważa nad wadami.

Jednakże, pomimo znacznie niższych kosztów związanych z samą eksploatacją, elektryczne kosiarki potrzebują prądu, a jak wiemy, w obecnych czas jest to towar dosyć drogi. Jak więc wygląda zużycie energii? Czy kosiarki elektryczne do trawy mogą być bardziej oszczędne niż ich spalinowe odpowiedniki? Jeśli tak, to jaki będzie koszt, jeśli zdecydujemy się kosić trawnik o danej powierzchni? W dzisiejszym artykule omówimy najistotniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem i przedstawimy najprostszy sposób na obliczenie zapotrzebowania energetycznego w zależności od tego jaki model model kosiarki elektrycznej nac, Stiga, czy jakiejkolwiek innej firmy wybierzesz

Jaka kosiarka ręczna, a jaka kosiarka akumulatorowa? Spalinowa czy jednak elektryczna? Zalety i wady

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że elektryczne odpowiedniki spalinowych kosiarek są lżejsze, a także nie są tak problematyczne w obsłudze. Nie musimy bowiem wymieniać oleju, nie trzeba martwić się o paliwo. Po prostu podłączamy urządzenie do prądu, ustawiamy interesującą nas wysokość koszenia, podłączamy kosz (jeśli takowy mamy) i jesteśmy gotowi do pracy.

Jeszcze przyjemniejsza wydaje obsługa urządzenia automatycznego, lecz jeśli nie wiemy jaka kosiarka automatyczna będzie dobra, to znacznie bezpieczniej będzie polegać na rekomendacjach innych użytkowników czy specjalistów. Niemniej jednak bez wątpienia elektryczny sprzęt charakteryzuje się wysokim komfortem pracy. Wybranie opcji elektrycznej nie jest jednak tak oczywiste, gdyż za “spalinówkami” przemawia wiele zalet, jak chociażby niższa cena za podobne parametry, a także spora funkcjonalność i nieco większe możliwości pracy. Szczególnie jeśli chcemy skosić większy trawnik.

Zakup kosiarki i wysoka moc silnika – kosiarka spalinowa tańsza, ale nie tylko ten parametr się liczy

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale tak naprawdę nawet najlepsze kosiarki elektryczne makity, NACa, Boscha, Stiga, czy innego popularnego i renomowanego producenta nie będą w stanie zaoferować takiej samej mocy, a co za tym idzie, wydajności koszenia, co spalinowe odpowiedniki. Oczywiście jeśli mowa o urządzeniach w tym samym zakresie cenowym. Z uwagi na różnice technologiczne i droższe komponenty, warianty elektryczne są znacznie droższe od spalinowych i to może być jednym z najistotniejszych problemów podczas zakupu kosiarki elektrycznej.

Obok mocy kosiarki, warto też sprawdzić jak ma się sprawa z konserwacją

Oprócz samej mocy warto też pamiętać, że urządzenia różnią się od siebie w kwestii konserwacji. Kosiarki elektryczne nie trzeba serwisować – a przynajmniej serwis ten jest znacznie bardziej ograniczony. “Elektryka” nie trzeba naoliwiać ani wymieniać olej czy filtry. Ponadto nie musimy też martwić się o wymianę elementów eksploatacyjnych czy też naprawy świec zapłonowych bądź innych komponentów silnikowych.

Niemniej jednak wciąż trzeba pamiętać o tym, aby nóż był naostrzony i odpowiednio wyczyszczony. Jest to szczególnie ważne w przypadku dłuższych przerw od koszenia. Dobrym przykładem są tutaj ostatnie koszenia trawy przed zimą czy też gdy pierwszy raz zaczniemy przycinać ogródek wiosną.

Jeśli dalej nie wiesz czy wybrać kosiarkę elektryczną czy spalinową, to porównaj komfort pracy

Choć szerokość koszenia i wysokość, a także regulacja wysokości może być w obu przypadkach taka sama, to należy odnotować, że istnieje wielka różnica, jeśli chodzi o wagę i o ogólny sposób pracy. Jedną z różnic na korzyść elektryka jest wyższa kultura pracy – silniki elektryczne są cichsze. Nie jest to spowodowane obudową znacznie obniżającą hałas, lecz przede wszystkim znacznie lepszą kulturą pracy, co jest charakterystycznym punktem kosiarek elektrycznych.

Jaka kosiarka elektryczna pobiera dużo prądu, a która opcja jest mniej energochłonna?

Skoro znamy już zalety urządzeń elektrycznych nad spalinowymi, warto teraz przyjrzeć się najistotniejszej kwestii w przypadku kosztów eksploatacji elektrycznych kos, czyli zużycia prądu. Energia elektryczna jest znacznie bardziej wydajnym sposobem zasilania urządzeń niż silniki spalinowe z uwagi na to, że pozwalają uzyskać bardzo wysoki moment obrotowy.

Niemniej jednak aby sprzęt był w stanie poradzić sobie z wysoką trawą, to przede wszystkim musimy zadbać o to, aby nasz produkt gwarantował wysoką moc. A to jest główny winowajca większych kosztów. Nie zmienia to jednak faktu, że w porównaniu z kosztami paliwa, oleju, a także serwisów olejowych i filtrowych, użytkowanie kosiarki elektrycznej będzie w przeważającej mierze tańsze.

Jaka kosiarka elektryczna, aby zużywała mało prądu?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że zapotrzebowanie na prąd kosiarek elektrycznych jest w pełni zależne od tego z jaką maszyną mamy do czynienia. Niemal każdy parametr roboczy jest tutaj kluczowy, bo na przykład duża szerokość będzie wymagała większych noży, a więc i większej intensywności pracy. To samo można powiedzieć o napędzie, dodatkowym koszu czy innych akcesoriach.

Nie wspomnieliśmy o większej mocy, która tak naprawdę jest głównym powodem, dla którego jedna kosiarka zużywa więcej prądu, a druga zdecydowanie mniej. Jeśli mamy do wyboru sprzęt o silniku generującym 1000 W mocy bądź opcję oferującą 2000 W, to możemy śmiało stwierdzić dwukrotnie większe zużycie energii drugiej opcji. I choć oznacza to też zdecydowany wzrost mocy, to także jest to związane ze zdecydowanie większymi wydatkami.

Dlatego idealnym kompromisem jest znalezienie takiego urządzenia, którego moc, szerokość pracy, dodatkowe ustawienia i regulacje, a także akcesoria, sprawdzą się idealnie do koszonego przez nas trawnika. Wybieranie propozycji znacznie mocniejszej niż wymagana do niewielkiego areału doprowadzi do zdecydowanie większych kosztów niż mogłoby nam się wydawać.

Najłatwiejszym sposobem na obliczenie ilości prądu zużywanego przez kosiarkę i przybliżonych kosztów z tym związanych jest, po prostu, uwzględnienie poboru prądu jednostki. Jeśli silnik ma 1000 W, czyli 1 kW, to znaczy, że po godzinie pracy jego zużycie będzie wynosić 1 kWh. A to przekłada się na koszt wynoszący od 0,80 do 1,40 PLN.

Dlatego jeśli mamy mocną kosiarkę o mocy silnika 3 kW i kosimy 8-12 razy w roku po 3 godziny, to wychodzi nam koszt roczny na poziomie 60 – 150 PLN na sezon. Tak duży zakres potencjalnych kosztów jest spowodowany ogromną ilością zmiennych i niewiadomych i każdy użytkownik powinien samemu przeprowadzić obliczenia w celu poznania rzeczywistych kosztów.

Zalety i wady kosiarek dużych i małych

Kosiarka elektryczna zużywająca dużo prądu jest z natury przeznaczona do pracy z bardzo dużymi powierzchniami. Ma ona wtedy znacznie większą szerokość koszenia, jest masywniejsza, a dodatkowo może się też pochwalić napędem znacznie ułatwiającym pracę. Ponadto warto odnotować, że duże kosiarki są bardzo potrzebne w przypadku profesjonalistów.

Z kolei małe kosiarki idealnie sprawdzą się u osób, które mają małą powierzchnię do cięcia. Ponadto, cieszą się one popularnością z uwagi na mobilność i możliwość koszenia nawet w miejscach, gdzie większymi urządzeniami ciężko byłoby dotrzeć. Oczywiście pamiętajmy o tym, że niewielka kosiarka, choć będzie oszczędniejsza, okazać się może frustrująca w przypadku pracy na dużym obszarze. Będziemy też musieli liczyć z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu na cięcie.

Akumulatorowa kosiarka ręczna? Bez wątpienia jest komfortowa, lecz nie tak oszczędna

Jeśli nie mamy dostępu do źródła zasilania obok domu, a jednocześnie nie zależy nam na urządzeniu o dużej mocy, to warto przemyśleć zakup akumulatorowej kosiarki ręcznej. Są to propozycje przeznaczone do bardzo małej wielkości trawnika, gdyż po czasie ręczne kosiarki zaczynają nam ciążyć. A to przekłada się na gorszą jakość pracy i, oczywiście, gorsze efekty koszenia.

Jest to jednak alternatywa odpowiednia do potrzeb osób posiadających niewielkie działki bez dostępu do prądu bądź też w miejscach, gdzie gniazdo jest za daleko. Ponadto akumulatorowe rozwiązania będą oferować znacznie wyższe bezpieczeństwo, bo szansa najechania na przewód i jego uszkodzenia jest mniejsza.

Oczywiście nie będzie to propozycja idealna pod względem ekonomii. Tutaj należy zwrócić uwagę, że akumulatory mają to do siebie, że z biegiem czasu tracą swoje właściwości pozwalające na utrzymanie naładowania. Oprócz tego, sam wymóg naładowania akumulatorów sprawia, że zanim prąd zostanie wykorzystany do zasilenia silnika kosiarki będzie musiał zostać dodatkowo przetworzony. A to na pewno negatywnie wpływa na ostateczne zużycie prądu.

Teraz wiesz ile kosiarki do trawy z napędem elektrycznym zużywają prądu

Dla wielu z nas możliwość użytkowania kosiarek elektrycznych to zaleta i nieporównywalnie większy komfort niż praca z alternatywami spalinowymi. Niemniej jednak istnieje wielu ogrodników, którzy pragną wiedzieć jak wygląda rzeczywisty koszt eksploatacji kosiarek elektrycznych w porównaniu do urządzeń spalinowych. I choć te pierwsze są tańsze, to jednak początkowy wydatek jest duży i to od naszej sytuacji – wielkość koszonego trawnika, częstotliwość użytkowania sprzętu i inne – zależy czy, a raczej kiedy, zakup elektrycznej kosiarki nam się zwróci.

Pamiętaj, że zanim zdecydujesz jaką kosiarkę kupić, weź pod uwagę wszystkie za i przeciw wspomniane w artykule!

Warto odnotować, że istnieje wiele parametrów wpływających na to którą kosiarkę należy wybrać. Oczywiście wielu z nas sądzi, że najbardziej funkcjonalne opcje o świetnych parametrach będą najlepsze. Niemniej jednak należy odnotować, że w celu zmniejszenia zużycia prądu dobrym rozwiązaniem będzie zweryfikowanie mocy poboru energii elektrycznej.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Trawnik Marzeń
Average rating:  
 0 reviews