Spis Treści
Ostatnie koszenie trawnika przed zimą – kiedy należy wykonać i na jaką wysokość kosić trawy na działce?
Wielu ogrodników zauważa, że już wczesną wiosną trawniki niektórych osób wyglądają schludnie i ładnie. Trawa jest zielona, nie ma wolnych połaci ziemi, a dodatkowo unikamy problemu związanego z pleśnią śniegową. A jest to całkiem częsty widok w przypadku osób, które niewłaściwie zabezpieczą trawnik. Jak więc skosić trawę, aby uniknąć sytuacji, w której jej resztki zaczną fermentować i gnić? Kiedy dokładnie powinniśmy wykonać ostatnie cięcie trawy i na jakiej wysokości najlepiej to zrobić?
Pytań jest bez wątpienia wiele i pojawiają się one nie bez powodu. Trudno znaleźć jednoznaczne wskazówki i porady, które pozwoliłyby nam określić najlepszy moment na ostatnie koszenie. Ponadto, wiele osób uważa, że razem ze zmieniającą się aurą i różnymi warunkami pogodowymi dobrym rozwiązaniem jest przesunąć cięcie na późniejszy termin. Jaka jest jednak prawda?
W dzisiejszym artykule omówimy najistotniejsze informacje związane z ostatnim koszeniem przed pojawieniem się pierwszych przymrozków. Ponadto, omówimy najważniejsze rzeczy związane z tą sprawą, mianowicie na jaką wysokość powinniśmy trawę skosić, a także co zrobić z pozostałością skoszonych odpadów roślinnych, aby zabezpieczyć darń, a przy okazji mieć nawóz.
Dlaczego jesienne koszenie jest tak kluczowe dla trawnika?
Niskie temperatury zimą, a także śnieg to główne powody przez które darń źle znosi mroźne aury. To właśnie przez te dwa elementy trawa na wiosnę nie jest tak atrakcyjna jak była, chociażby, rok temu czy też w poprzednich sezonach. Aby więc zadbać o to, żeby zaraz po zimie nasza trawa wróciła do dobrej formy, istotne jest wykonanie kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszym jest, oczywiście, koszenie trawnika.
Ma to spore znaczenie z uwagi na fakt, że decydując się na przecięcie trawy nie ryzykujemy, że może ona zacząć gnić. Oczywiście bardzo ważne jest też to, żeby wygrabić pokos. Jeśli tego nie zrobimy, to zalegające liście, źdźbło, a także pozostałe odpady roślinne bardzo szybko zaczną gnić i doprowadzi to do pojawienia się pleśni śniegowej.
Oczywiście jesienne koszenie pozwoli też uchronić trawę przez zimową aurą, a przecież wszyscy doskonale wiemy jak szybko przymrozek może uszkodzić glebę. Dlatego jeśli martwimy się o przemarzanie korzeni, to prawidłowo przygotowany trawnik będzie zabezpieczony przed tym zjawiskiem.
Ostatnie koszenie trawy przed zimą – na jaką wysokość?
Obecnie niemal każda kosiarka umożliwia nam dostosowanie wysokości koszenia do naszych preferencji. O ile cięcie trawnika w środku lata na najniższej dostępnej wysokości roboczej jest akceptowalne, a nawet polecane, to już tak niewielka wysokość nie będzie dobrym rozwiązaniem przed zimą. Otóż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt krótka trawa może bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia gleby.
Z drugiej strony musimy też pamiętać o tym, że przycięcie trawnika i pozostawienie zbyt długiej trawy może także okazać się opłakane w skutkach. Przykryte pokrywą śniegową liście i trawa mogą bardzo łatwo zacząć gnić i tworzyć wyżej wspomniane zjawisko pleśni. A to w bardzo prosty sposób może narazić późniejszy wzrost trawnika i atrakcyjny wygląd. Z tego względu zaleca się, aby ściąć trawę na wysokości 4-5 cm w zależności od tego ile czasu zostało do pojawienia się pierwszych przymrozków. Nowoczesny sprzęt gwarantuje nam odpowiednie opcje, aby umożliwić dokładny wybór wysokości cięcia.
Oczywiście wszystkie najlepsze kosiarki spalinowe do ogrodu, a także opcje bardziej budżetowe, są w stanie zagwarantować wystarczająco dużą regulację, a także możliwość wykorzystania specjalnych funkcji (jak aeracja bądź wertykulacja) do prawidłowego przygotowania gleby, dzięki czemu szansa na to, że ziemia zacznie przemarzać czy też pojawi się filc będą znacznie niższe.
Niewiele osób wie na jaką wysokość skosić trawnik przed zimą, a jest to kwestia kluczowa z następujących powodów
Wyżej wspomniane 4-5 centymetrów to idealna wysokość do zabezpieczenia gleby przed zimnem i jednoczesne upewnienie się, że śnieg, który będzie zalegać na trawie, nie doprowadzi do przegnicia. Oczywiście miejmy też na uwadzę fakt, że po koszeniu trawa jest bardzo sucha, dlatego warto podlać, a także wykonać dodatkowe czynności pielęgnacyjne, dzięki czemu po nowym roku podczas pierwszego koszenia trawy po zimie będziemy mieli znacznie łatwiejsze zadanie, aby uzyskać przepiękną trawę
Kiedy należy ostatni raz kosić trawę przed zimą?
Termin ostatniego koszenia trawy to kwestia spędzająca sen z powiek niejednej osoby. Jest to spowodowane przede wszystkim bardzo dużym rozstrzałem jeśli chodzi o konkretną datę. Tak naprawdę trudno jednoznacznie wskazać czy lepiej będzie zabrać się za koszenie w pierwszej czy w drugiej połowie października czy może nawet i przesunąć to zadanie na początek listopada. Jedno jest pewne – te miesiące to idealny czas na ostateczne uruchomienie elektrycznej kosiarki akumulatorowej, zasilanej przewodowo, spalinowej, czy też automatycznej bądź kosiarki traktorek.
Od wielu lat przyjęło się, że idealnym momentem na ostatnie koszenia w polskim klimacie jest połowa października, a więc 20 dni przed zakończeniem wegetacji. Niemniej jednak zasada ta coraz częściej ulega zmianie. Dlatego zanim ustalimy datę ostatniego koszenia przed zimą powinniśmy spojrzeć czy w danym roku jesień będzie cieplejsza niż standardowo i jeśli tak, to kiedy pojawią się pierwsze przymrozki.
Nawożenie trawnika? Dodatkowe sposoby, aby przygotować trawnik przed zimą
Samo ścięcie trawy nie wystarczy, aby zagwarantować sobie piękny wygląd trawnika po zimie. Kluczowe jest wykonanie wielu dodatkowych zadań, dzięki którym będziemy zapewnimy sobie i naszym bliskim przepiękny widok już na samym początku lata. Mowa tutaj, przede wszystkim, o prawidłowym przygotowaniu gleby przed rozpoczęciem zimy za pomocą cenionych przez ogrodników metod.
Warto tutaj też odnotować, że nawożenie i pielęgnacja będą możliwe wyłącznie zaawansowanymi urządzeniami tnącymi bądź też specjalistycznym sprzętem do zabiegów pielęgnacyjnych gleby. A to oznacza, że pomimo swojej popularności i wielu zapytań odnośnie tego jaka kosiarka automatyczna będzie najlepsza, sprzęt ten nie sprawdzi się w przypadku ostatniego koszenia przed zimą.
Przede wszystkim musimy najpierw wyeliminować wszelkie odpady roślinne, które zalegają na naszym trawniku po ścięciu. Mowa tutaj o resztkach trawy, drobnych gałęziach, liściach, czy innych fragmentach roślin. To wszystko może przez zimę doprowadzić do pleśnienia, jeśli nie zgrabimy wszystkiego. Zamiast tego, uzyskaną roślinność można przeznaczyć na kompost. Pozbycie się nadmiernej ilości odpadów będzie kluczowe. W ten sposób trawa uzyska i zmagazynuje składniki pokarmowe niezbędne do właściwego przezimowania.
Oprócz pozbycia się nadmiernej ilości odpadów, bardzo ważną rzeczą związaną z przygotowaniem gleby przed zimą jest jej wilgotność. Jak wiemy, po koszeniu trawnik jest wrażliwy na suszę. Jeśli więc nie zadbamy o odpowiedniego jego podlanie, to możemy bardzo szybko doprowadzić do jej uszkodzenia. Przy tym pamiętajmy, aby podlewanie odbywało się wciąż przy relatywnie wysokiej temperaturze – zdecydowanie przed rozpoczęciem się przymrozków.
Wertykulacja i aeracja, czyli zabiegi pielęgnacyjne, aby przygotować trawnik na wiosnę
Najlepsze kosiarki elektryczne do trawy jak i te warianty spalinowe to urządzenia idealnie dostosowane do pracy przed zimą z jednego bardzo ważnego powodu. Zazwyczaj oferują one ogromne możliwości regulacyjne i szereg funkcji dodatkowych. A to oznacza znacznie lepszą jakość gleby, która dzięki naszym czynnościom przeżyje zimę i po mroźnym sezonie szybko odżyje.
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym wydaje się wertykulacja, czyli czyli w skrócie cięcie darni w taki sposób, aby wyeliminować tak zwany filc, czyli martwą warstwę darni. Ta utworzona jest zazwyczaj z uwagi na suche źdźbła trawy. To tam właśnie najczęściej rozwijają się patogeny chorobotwórcze.
Po wertykulacji przyjdzie czas na aeracje. Tutaj nie dochodzi do inwazyjnych cięć, lecz do nakłuwania darni. to natomiast pozwala lepiej napowietrzyć podłoże i wzmocnić korzenie trawy. Oprócz tego, szybciej wyeliminujemy w ten sposób mech i chwasty. Wykonywana przed zimą będzie idealnym sposobem na wsparcie wzrostu i rozwoju trawy w kolejnym okresie wegetacyjnym.
Podsumowanie – teraz wiesz jak przygotować trawnik do zimy!
Piękny wygląd twojego trawnika to bez wątpienia sprawa bardzo ważna i dlatego coraz większa uwagę przykładasz odpowiedniej pielęgnacji. Niemniej jednak bardzo ważne w zadbaniu o właściwą estetykę trawy jest okres jesienno-zimowy. Wiele osób zapomina przygotować trawnik do tego nieprzyjaznego okresu, przez co na wiosnę mamy sporo problemów. Warto jednak skosić trawę w październiku lub, jeśli jesień jest ciepła, na początku listopada, bo znacznie poprawi to szansę na zdrową glebę na wiosnę.
Pamiętajmy jednak, że termin ostatniego koszenia trawnika, choć przyjęto na 20 dni przed końcem wegetacji, jest mocno umowny i zależy od temperatury i pogody na najbliższe dni i tygodnie. Ponadto, bardzo ważną rzeczą jest optymalna wysokość. Zbyt nisko ścięta trawa doprowadzi do wymrożenia pędów i korzeni, natomiast duża wysokość trawy może przełożyć się na powstawanie pleśni śniegowej. Z tego względu trzymajmy się rekomendowanym 4-5 centymetrów, gdyż to sprawdzona wysokość przez wielu ogrodników.
Artykuł powiązany: https://trawnikmarzen.pl/regeneracja-trawnika-po-zimie/
Submit your review | |
Zostaw komentarz