Spis Treści
Trawnik aby mógł być bujny, wygląd jak dywan naszego ogrodu powinien być odpowiednio pielęgnowany. Wydawać by się mogło, że same podlewanie i koszenie trawy w zupełności wystarczy, jednak nie ma w tym ani drobiny prawdy. Oprócz starannego koszenia oraz podlewania dochodzą takie procesy jak wertykulacja, napowietrzanie (aeracja), przycinanie krawędzi trawnika, a także nawożenie trawnika. To właśnie dzięki wyżej wymienionym procesom nasz trawnik będzie mógł zostać naszą wizytówką ogrodu. Jest takie powiedzenie „Pokaż mi swój trawnik, a powiem jakim ogrodnikiem jesteś” – choć mogłoby się wydawać nieco zabawne to tak naprawdę jest w tym zdaniu wiele prawdy.
Przyjrzymy się dziś procesowi wertykulacji. Odpowiemy sobie na kilka pytań. Czym jest wertykulacja, w jakim celu się ją przeprowadza, jak odpowiednio powinna zostać przeprowadzona wertykulacja? Jakim sprzętem wertykulować? Kiedy wertykulować trawnik, żeby go nie zniszczyć?
Wertykulacja trawnika – z czym to się je?
Wyjaśniając w krótki i zwięzły sposób wertykulacja trawnika to proces polegający na usunięciu zbędnego filcu, mchu i chwastów z powierzchni naszego trawnika. W jaki sposób się to odbywa? Do wertykulacji używa się specjalnego narzędzia nazywanego wertykulatorem. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wertykulatorów, które zależnie od powierzchni trawnika powinny być odpowiednio dobrane. Jeśli nie posiadamy dużego trawnika to do wertykulacji wystarczy nam ręczny wertykulator, z kolei większe trawniki będą wymagały większego nakładu pracy, gdzie idealnie sprawdzi się poręczny elektryczny wertykulator (podłączany kablem lub akumulatorowy). Do największych połaci trawników używa się spalinowych wertykulatorów, które rzecz jasna są też najdroższe w całej gamie. Wertykulator to maszyna posiadająca najczęściej wałek z ostrzami, które pionowo nacinają powierzchnię, niszcząc jednocześnie słabo i płytko ukorzenione chwasty, wydzierając mech z trawnika, a jednocześnie dając możliwość trawnikowi do dostarczenia powietrza i wody w głębsze rejony, dzięki czemu system korzeniowy trawy będzie stawał się coraz bardziej rozrośnięty i zwarty. Dzięki temu trawnik będzie zdrowszy, silniejszy i łatwiej przetrwa zimę i niesprzyjające warunki, kiedy te w końcu nadejdą po jesieni.
Wertykulacja trawnika to niezwykle ważny element pielęgnacji trawnika. Jeśli w naszym trawniku nazbiera się zbyt dużo mchu oraz filcu, trawa zwyczajnie nie będzie chciała rosnąć. Oczyszczenie trawnika z mchu, chwastów i filcu jest więc niezwykle ważnym procesem by nasz trawnik był bujny i piękny przez cały okres wzrostu. Niezwykle ważnym jest to by przed procesem wertykulacji skosić trawę nieco niżej niż zwykle, co pozwoli na łatwiejsze i jednocześnie mniej inwazyjne wertykulowanie. Jeśli trawa będzie zbyt długa, ostrza wertykulatora mogą zbyt mocno plątać się w źdźbła i wyrywać trawę razem z korzeniami.
Kiedy wertykulować trawnik?
Pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia, a mianowicie, kiedy jest odpowiedni okres do rozpoczęcia wertykulacji. Wertykulować trawnik powinniśmy co najmniej raz w roku, a najlepszym okresem jest wczesna wiosna, kiedy to trawa zaczyna rosnąć naprawdę szybko. W wielu poradnikach oraz ogrodniczej literaturze możemy znaleźć informacje odnośnie tego, kiedy powinniśmy rozpocząć proces wertykulacji. Najlepszy moment na wertykulację to późny kwiecień, kiedy trawa zostanie już kilka razy skoszona i zauważalny będzie jej szybki wzrost. Zbyt wczesna wertykulacja może doprowadzić do niepotrzebnego usunięcia młodych pędów trawy.
Wertykulację można przeprowadzić również jesienią, jednak niezwykle ważne jest to by nie zrobić tego zbyt późno. Słaba pogoda, przymrozki i brak słońca nie pozwoli na to by nasz trawnik zdążył jeszcze się zregenerować przed zimą. W innym razie jedynie zaszkodzimy naszemu trawnikowi. Odpowiednim momentem na wertykulację jesienią jest połowa września, mamy wtedy największą pewność, że będzie jeszcze ciepło, a także nie będzie dużych upałów.
Rodzaje wertykulatorów.
Ważnym elementem w pielęgnacji trawnika jest także odpowiedni dobór sprzętu. Również jeśli chodzi o wertykulatory, powinniśmy pierwszorzędnie określić jakiej powierzchni trawnik mamy. Nie ma przecież sensu kupować najlepszego spalinowego wertykulatora do trawnika o powierzchnio 70 metrów kwadratowych.
Jeśli posiadamy duży trawnik przekraczający kilkaset metrów kwadratowych idealnym rozwiązaniem będzie wertykulator spalinowy z własnym napędem. Dzięki napędowi nie namęczymy się zbytnio pchaniem lub ciągnięciem wertykulatora. Ponadto do dużego trawnika odpowiedni będzie także wertykulator z porządną szerokością roboczą, najlepiej powyżej 40 centymetrów. Zmniejszy to ilość „kółek”, które będziemy musieli zrobić, by wykonać wertykulację na całym trawniku.
Z kolei jeśli posiadamy naprawdę niewielki trawnik wystarczy nam ręczny ranking takich wertykulatorów znajdziesz tutaj. Ich główną zaletą jest bardzo niska cena w porównaniu z wertykulatorami spalinowymi, które nierzadko przekraczają cenę tysiąca złotych. Ręczny wertykulator z odpowiednią szerokością roboczą pomoże nam szybko i sprawnie usunąć mech i chwasty.
Poniżej podajemy przykładowe wertykulatory, które idealnie nadadzą się do tego by przeprowadzić wertykulację.
Wertykulator ręczny Gardena 3395. Wertykulator bardzo znanej firmy ogrodnicznej Gardena jest idealnym narzędziem do niewielkich przydomowych trawników. Sprzęt ten posiada aż 32 centymetry szerokości roboczej, dzięki czemu wertykulację na niewielkim trawników przeprowadzimy szybko i sprawnie. Ostrza wertykulatora są wykonane ze stali nierdzewnej co daje nam pewność, że sprzęt po roku nam nie zerdzewieje. Dość dużym plusem są kółka, w które wyposażono wertykulator, dzięki czemu prowadzenie go jest naprawdę proste. Combisystem Gardena pozwala na wykorzystanie trzonka z innego sprzętu, dzięki czemu jesteśmy w stanie oszczędzić sporo miejsca w naszym składziku na narzędzia. Preferowana długość trzonka do tego jednego z najlepszych wertykulatorów ręcznych to 180 centymetrów.
Wertykulator spalinowy Hecht 5654. Jeśli poszukujesz dobrego, a jednocześnie stosunkowo taniego sprzętu, to wertykulator spalinowy czeskiej firmy Hecht jest naprawdę idealny. Spalinowy silnik, w który został wyposażony wertykulator posiada moc około 3.5 konia mechanicznego, a zużycie benzyny jest naprawdę niewielkie bo około 0.8 litra na godzinę. Niestety wertykulator ten nie posiada napędu własnego, jednak jego niewielka waga rekompensuje w stu procentach ten brak. Szerokość robocza jaką operuje ten wertykulator to aż 38 centymetrów, a pracę wykonują noże w ilości sztuk osiemnastu. Ponadto producent przewidział także możliwość regulacji głębokości pracy ostrzy, dzięki czemu możemy dostosować ten parametr to wymagań naszego trawnika. Dodatkowy kosz w który został wyposażony wertykulator pozwala na zbieranie większości filcu i resztek mchu. Po inne bardzo dobre wertykulatory spalinowe zapraszamy do artykułu.
Wertykulacja kluczem do sukcesu – podsumowując.
Trawnik potrzebuje nie tylko podlewania i koszenia to już wiemy. W dużej mierze, trawnik wymaga pielęgnacji tuż po zimie, kiedy to stopnieją wszystkie śniegi. Kiedy już trawa zacznie intensywnie rosnąć, po kilku koszeniach, wtedy możemy przejść do procesu wertykulacji.
Kiedy wertykulować trawnik i przede wszystkim czym wertykulować trawnik już wiemy. Pozostaje jeszcze jednak kwestia, którą trzeba koniecznie omówić, a mianowicie wygląd trawnika tuż po jego wertykulacji może wprawić w osłupienie nie jednego właściciela. Trawnik po wertykulacji nie wygląda zbyt estetycznie jednak nie powinniśmy się martwić. Po kilku tygodniach od wertykulacji trawnik zacznie naprawdę dobrze wyglądać i zacznie robić się bujny. Należy jednak pamiętać o tym, że nie powinniśmy przeprowadzać tej czynności gdy panują upały, a także gdy trawnik jest bardzo mokry. Idealna pora to pochmurna pogoda i delikatnie wilgotny trawnik. W innych przypadkach możemy jedynie narobić sobie „biedy”.
Odpowiednio wykonana wertykulacja jest gwarancją tego, że nasz trawnik jeszcze w obecnym sezonie odwdzięczy się nam swoją bujnością, niezwykłym kolorem i miękkością.
Miałam jakiś czas temu taki ręczny weltykulator i faktycznie sprawdzał się na małych powierzchniach. Gdy przeprowadziliśmy się do dużego domu ze sporym ogrodem, niezbędny stał się spalinowy Hecht 5654. Muszę przyznać, że to znakomite narzędzie. Bardzo łatwe w pracy i niesamowicie szybkie. Ma bardzo pojemny kosz i wygodną, składaną poręcz. Świetny sprzęt do pielęgnacji trawnika.
Wertykulator elektryczny nadaje się moim zdaniem tylko do bardzo niewielkich powierzchni. Nie wiem jak mały to ma być trawnik ale jeśli jest przynajmniej kilkaset m2 to lepiej kupić spalinowy. Sam użytkuję marki Hecht i jestem zadowolony z niego, nie zamieniłbym na żaden inny.