Spis Treści
Trawnik to obowiązkowy element każdego z przydomowych ogródków. Każdy kto posiada ogródek za domem czy też przed domem, chciałby, żeby jego trawa rosnąca właśnie w tym ogródku była jak najładniejsza i trwała. Oczywiście trawniki są spotykane także w innych miejscach, takich jak parki, przyblokowe podwórka i tym podobne miejsca. Każdy z tych trawników jest narażony na inne działanie dlatego też powinien być inaczej pielęgnowany, a nawóz do trawy wykorzystywany do takich trawników powinien być odpowiednio dobrany. W jaki więc sposób odpowiednio dbać o nasze trawniki? Jakich nawozów do trawy używać by bezpiecznie mogły rosnąć i być coraz bujniejsze? Wszystkiego dowiemy się właśnie z tego artykułu, który pozwoli nam dowiedzieć się, jakiego producenta nawozów warto wybrać, a także jakich nawozów, a przede wszystkim jak używać do naszych traw.
Wygląd | Nazwa | Półka cenowa | Opinia | |
---|---|---|---|---|
Nawóz Polifoska | Drogie | 4.9 | |
|
Nawóz Rolimpex | Średnia | 4.8 | |
|
Nawóz Substral
| Drogie | 4.7 | |
|
Nawóz Biopon | TaniaDrogie | 4.5 | |
Dlaczego stosujemy nawóz do trawy?
Nawożenie trawnika jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki nawożeniu trawnik będzie lepiej rósł, wykształci się w nim odpowiednio zwarta darń, a jego kolor powinien być ciemnozielony. Dzięki nawożeniu trawnik staje się wytrzymalszy, nawet na dziecięce zabawy. Nawóz do trawy ma odpowiedni skład czyli azot fosfor oraz potas. Do tego dochodzą także magnez i wapń. Dzięki tym składnikom rośliny (trawnik też jest przecież rośliną) lepiej rosną i są bardziej wytrzymałe na niekorzystne warunki takie jak susza czy przymrozki.
Nawozy do trawy obecnie są stosowane do różnych zadań, na rynku ogrodniczym jest pełna gama nawozów, które stosuje się w zależności od zapotrzebowania. Istnieją nawozy do trawników przeznaczone na lato, nawozy do trawy specjalnie wykorzystywane przed zimą by zwiększyć odporność trawy na choroby i wymarzanie, a także specjalne nawozy do trawy, które spowodują, że gleba w naszym ogródku będzie posiadała odpowiednie pH oraz skład minerałów.
Kiedy nawozić trawnik?
Samo nawożenie jest ważne, jednak nie każdy z nas wie, kiedy nawozić trawnik, a jest to niezwykle istotny aspekt całego procesu dbania o trawnik. Pierwszorzędnie jeśli ktoś nie jest pewien swojej ziemi, na której rośnie trawa powinien przeprowadzić analizę gleby, by poznać czego nasza trawa będzie potrzebowała, jaki nawóz do trawy powinien zostać użyty. Dzięki analizie gleby dowiemy się czy gleba, na której rośnie nasz trawnik jest zakwaszona i czy będziemy musieli przed nawożeniem wykonać zabieg odkwaszania gleby.
Jeśli zakwaszenie gleby w naszym ogródku jest odpowiednie powinniśmy przejść do dalszego procesu dbania o nasz trawnik. Bardzo wczesną wiosną, kiedy śnieg już nas opuści powinniśmy zadbać o to, by stosować nawóz do trawy, który pomoże jej dobrze się ukorzenić. Ile razy powinniśmy nawozić trawnik w ciągu roku? Zdania są podzielone i to bardzo, jedni specjaliści twierdzą, że wystarczy raz w roku, inni z kolei mówią o trzy lub czterokrotnym nawożeniu, a pozostali nawożą swoje trawniki nawet raz w miesiącu podczas wiosny, lata i jesieni. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jednak powinno być trzy lub czterokrotne nawożenie trawnika, w zależności od intensywności jego użytkowania. Najważniejsze jest pierwsze nawożenie podczas wczesnej wiosny, następnie w okresie wielkich upałów czyli koniec czerwca oraz początek lipca, a także późną jesienią, kiedy zima będzie pukała nam do drzwi.
Trawnik nawozimy jedynie wtedy gdy on jest zupełnie suchy, tyczy się to głównie nawozów granulowanych, chodzi o to, by granulki nawozu nie przykleiły się do źdźbeł trawy, a opadły na glebę. Niezwykle ważne jest to by granulki rozsypywanego nawozu do trawy rozprowadzić równomiernie po całym trawniku. Kolejna zasada, która powinna być spełniona to odpowiednie, obfite, również równomierne nawodnienie gleby, tak by granulki nawozu mogły szybko i skutecznie rozpuścić się przenikając w glebę do korzeni trawy.
Nawóz do trawy – jaki rodzaj nawozu wybrać?
Nawozy do trawników to dość obszerny temat, z tego co opisaliśmy wcześniej wszystko zależne jest od rodzaju gleby oraz ewentualnych „przypadłości”, które dręczą trawę w naszym ogródku. Nawozy do trawników możemy podzielić na dwie główne grupy:
- Nawozy organiczne – naturalne nawozy takie jak kompost (lista dobrych kompostowników) czy obornik, stosowane głównie jeśli chodzi o trawniki o wielkim metrażu, gdzie nawożenie nawozami mineralnymi mija się z celem.
- Nawozy mineralne – nawozy, których skład jest specjalnie dobierany do zapotrzebowania trawnika, występują najczęściej w postaci granulatu.
Oczywiście nawozy mineralne występują nie tylko pod postacią granulatu, są również dostępne produkty w postaci proszku lub płynu do rozrobienia z wodą i podlewania trawnika (nie wiesz czym podlewać sprawdź listę dobrych węży ogrodowych). Nawozów mineralnych jest mnóstwo – w zależności od ich zastosowanie możemy wyróżnić między innymi takie nawozy jak:
- Nawóz uniwersalny – nawóz w którego skład wchodzą wszystkie niezbędne minerały, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju trawy. Mowa oczywiście o azocie, fosforze, potasie, magnezie, siarce oraz szeregu mikroelementów.
- Nawóz do trawnika z mchem – nawóz, który ma podobny skład do uniwersalnego nawozu do trawy, jednak z tą różnicą, że posiada zwiększoną zawartość żelaza, która korzystnie wpływa na zahamowanie rozwoju mchu.
- Nawóz do trawnika zachwaszczonego – nawóz, którego skład jest specjalnie opracowany do tego by zahamować rozwój chwastów i uniemożliwić dalszy wzrost już istniejącym chwastom. Trwa dzięki szybkiemu rozrostowi oraz zagęszczeniu sama będzie mogła wyeliminować rozwój chwastów.
- Nawóz do trawnika przeciw żółknięciu – nawóz, który szybko i skutecznie dostarczy niezbędnych składników mineralnych dla trawy. Pojawiające się zżółknięte plamy na trawniku są oznaką niedostatecznej ilości składników mineralnych w glebie.
- Nawóz do regeneracji trawnika – nawóz przeznaczony głównie do trawników zaniedbanych lub zniszczonych intensywnym użytkowaniem. W skład tego nawozu wchodzi zwiększona dawka azotu, które skutecznie pobudzi trawę do rozrostu.
- Nawóz „rzadkie koszenie” – nawóz, który powinien być stosowany do trawników zadbanych. Dzięki składowi nawozu trawa spowolni swój wzrost, a koszenie będzie rzadziej wymagane.
Musimy więc wiedzieć jaki nawóz do trawy powinniśmy użyć w przypadku naszego trawnika. Nawóz do trawników to niezbędny element dla każdego, kto chce posiadać zdrowy, bujny i piękny trawnik.
Obecnie dostępnych jest na rynku wiele różnych nawozów do trawników, a producenci prześcigają się w opracowywaniu coraz to skuteczniejszych i wydajniejszych nawozów. Dzięki temu w sklepach ogrodniczych mamy szeroką gamę wyboru jeśli chodzi o odpowiedni nawóz do naszego trawnika. Jeśli nie jesteśmy pewni jaki nawóz do trawy wybrać, kiedy nawozić trawnik to warto pamiętać, że w sklepach ogrodniczych pracują specjaliści, którzy na pewno chętnie udzielą nam niezbędnych rad i wskazówek jak skutecznie dbać o nasz trawnik.
Nawóz do trawników – czyli najważniejsi producenci nawozów do trawy w naszym kraju.
Najbardziej popularny producent, który posiada w swojej gamie nawóz do trawników jest Grupa Azoty, która w Policach wytwarza w swoich fabrykach wiele różnych nawozów mineralnych. Najpopularniejszą marką produktów Grupy Azoty jest Polifoska. Jakość jaką gwarantuje ten producent jest naprawdę na wysokim poziomie, ponieważ szczególną uwagę przykuwa się do procesów wytwórczych, które głównie opierają się o procesy chemiczne, a nie metody fizyczne takie jak mielenie czy mieszanie. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A weszła w skład Grupy Azotu S.A w drugiej połowie 2011 roku. To dzięki przynależności do tej grupy, zakład ten może prężnie się rozwijać i dzięki wprowadzaniu nowych technologii oferować znakomitej jakości produkty , takie jak nawóz do trawników.
Innym producentem nawozów, mającym swoją siedzibę w naszym kraju jest Rolimpex, firma, która wytwarza nawozy w Iławie. Firma ta jest zarówno producentem nasion traw jak również specjalnych nawozów wykorzystywanych do polepszania wyglądu oraz wzrostu trawników. Od 2007 roku firma ta kontynuując swoją tradycję i nabyte doświadczenie zaczęła nabywać udziały w innych spółkach by budować silną i prężnie rozwijającą się firmę, które może oferować najwyższej jakości produkty takie jak nasiona czy właśnie nawozy do trawników i innych roślin.
Trzecią firmą, o której warto wspomnieć i na pewno większość z nas o niej słyszała to Substral. Marka ta należy do Scotts Poland, firmy która ma siedzibę w Warszawie. Substral to marka, która oferuje szeroką gamę różnego rodzaju produktów zarówno do pielęgnacji roślin jak także produktów, które skutecznie pomogą nam ratować nasze rośliny przed różnymi rodzajami chorób czy insektów. W gamie produktów znajdziemy nie tylko nawozy ale również gotowe podłoża pod trawnik czy siewniki, które uskutecznią proces zakładania nowego, pięknego trawnika. Substral w swojej ofercie nawozów posiada zarówno nawozy granulowane jak również nawozy w płynie do rozcieńczania z wodą.
Bardzo dobrze rozpoznawalną marką na naszym rynku produktów ogrodowych jest również marka Biopon. W wachlarzu produktów tej marki znajdziemy najróżniejsze nawozy do trawy, granulowane, płynne, w postaci specjalnych tabletek czy pałeczek. Ponadto Biopon oferuje również szeroką gamę mieszanek traw. Wszelkiego rodzaju odżywki do kwiatów i roślin doniczkowych również w aerozolu są dostępne w najlepszych sklepach ogrodniczych. Bros – firma, która jest właścicielem marki Biopon posiada wieloletnie doświadczenie, a najwyższą uwagę przykładają do tego, by produkty wychodzące pod marką Biopon były przede wszystkim skuteczne.
Podsumowując – nawóz jest niezbędny by uzyskać piękny trawnik.
Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi posiedli państwo podstawową wiedzę na temat nawozów do traw. Nawóz do trawy jest dla trawników jak nasze codzienne odżywianie się – jest po prostu niezbędny. Każdy z nas powinien wiedzieć jaki nawóz do trawy powinien użyć, a także kiedy nawozić trawnik. Dzięki temu będziemy mogli cały czas cieszyć się swoim zielonym, bujnym, a przede wszystkim zdrowym trawnikiem w ogródku.
Zostały wyróżnione same najlepsze firmy produkujące nawozy. Używałam w swoim ogrodzie zarówno polifoską 8 jak i nawozy substral z serii osmocote, teraz chce wypróbować nawozy bio ekologiczne. Już sobie upatrzyłam z firmy Compo, mam nadzieję że sprawdzą się tak samo jak te poprzednie.
Nawozy typu BIO kojarzą mi się z nawozami organicznymi typu obornik.Więc czy to oznacza, że takie nawozy należy stosować głównie jesienią ? Czy lepiej standardowo użyć nawozów mineralnych przystosowanych na jesień, coś w stylu nawóz jesienny na trawniki np. Planta, bądź vila yara ?
Mając na względzie dobry wzrost trawy, ale także ochronę zwierząt czy owadów, nie można wybierać byle jakiego nawozu. Nie oszukujmy się, większość to syntetyczny kicz, który nie nadaje się do niczego. Ja mam całkiem spory ogródek z trawnikiem (1,5 a) więc utrzymanie go w odpowiednim porządku jest nie lada wyzwaniem.