Zastanawiasz się czy wędzarnia drewniana będzie dobra? A może myślisz nad opcją metalową do ogrodu? Sprawdź zestawienie najciekawszych przedmiotów z 2024 roku i dowiedz się czym kierować się przy wyborze!

Jak dobrze wiemy, centrum wędzarnicze to jeden z najciekawszych sposobów na rozpoczęcie własnej przygody wędzarza. A najlepiej to zacząć we własnym, domowym kąciku, gdzie będziemy mogli testować najróżniejsze przepisy. Przecież wędzić można ryby, wędlinę, a także sery, warzywa czy też owoce! Jeśli i ty chciałbyś rozpocząć tę przygodę, dowiedz się jak wybrać odpowiednią wędzarnię ogrodową!

A opcji do wyboru jest bardzo dużo. Przecież możemy wybrać standardową opcję drewnianą bądź taką zasilaną węglem bądź gazem. Istnieje też wędzarnia elektryczna, która ma swoje zalety, ale także i wady. Wybrać opcję najlepszą z pewnością będzie trudno, bo nawet jeśli co jakiś czas myślimy nad tym, aby rozpalić grilla węglowego, wędzarnia też może tę rolę spełnić. Ale tylko pod warunkiem, że wyposażymy się w produkt o odpowiedniej konstrukcji.

Wygląd
NazwaPółka cenowaOpinia
WĘDZARNIA Z PÓŁKĄTania4.9

Sprawdź Cenę

Wędzarnia drewno 50Tania4.8

Sprawdź Cenę

Wędzarnia drewniana termometrŚrednia4.7

Sprawdź Cenę

Wędzarnia z kominemTania4.6

Sprawdź Cenę

WĘDZARNIA BORNIAK UW-70Droga4.4

Sprawdź Cenę

Wędzarka nierdzewna ogrodowaŚrednia4.3

Sprawdź Cenę

Jak widzimy, jest wiele różnych zmiennych, które mogą ostatecznie wpłynąć na jakość produktu. Możemy więc zastanowić się nad tym która wędzarnia z grillem będzie lepsza i czy nie lepiej wybrać sprzęt o jednym przeznaczeniu i, na przykład, zdecydować się na oddzielne np. grill gazowy do grillowania a osobno wędzarnię. Jeśli pójdziemy tym tropem, to warto zapoznać się z dzisiejszym zestawieniem wędzarni drewnianych jak i tych stalowych o zautomatyzowanym sposobie działania i elektrycznym zasilaniu (ranking grilli elektrycznych).

WĘDZARNIA Z PÓŁKĄ OPALANA DREWNIANA OGRODOWA

Zdecydowanie najlepszym zestawem do wędzenia przydomowego jest model WD-092-OPAL, który składa się z wędzarni o wymiarach 125 centymetrów wysokości i 50 centymetrów szerokości (podstawa urządzenia ma kształt kwadratu). Sama komora wędzarnicza ma 60 centymetrów wysokości (bez dachu i podstawy); Palenisko ma 30 centymetrów głębokości, 25 centymetrów szerokości i 25 centymetrów wysokości.

Palenisko jest połączone z wędzarnią dwiema rurami o długości 50 centymetrów i średnicy 100 milimetrów każda. W gratisie producent dodaje drewnianą półkę do wędzenia wędlin. Oprócz tego w paczce są mniejsze akcesoria, takie jak termometr, trzy kijki do zawieszania mięs, sześć haków wędzarniczych, deflektor do optymalnego rozprowadzania dymu, przyprawy do ryb i mięs oraz książka z przepisami kulinarnymi.

W wędzarni mieści się jednocześnie do 15 kilogramów żywności. Produkt przeznaczony jest do wędzenia na zimno i na ciepło ryb, mięs oraz serów. Wędzarnia powstała z drewna, które zaimpregnowano metodą opalania. Metoda skutecznie zabezpiecza drewno przed wilgocią i zmianami temperatur i nadaje drewnu niezwykle oryginalny, estetyczny wygląd.

WĘDZARNIA OGRODOWA DREWNIANA wędzok wędzarnik gril

Następna wędzarnia zrecenzowana w zestawieniu powstała ze świerku skandynawskiego i cechuje się bardzo dobrą jakością wykonania. Zestaw składa się z budki wędzarniczej ze zdejmowanym dachem i podstawą z czterema nogami oraz paleniska. Komora ma kwadratową podstawę o boku 50 centymetrów i ściany o wysokości 70 centymetrów. Metalowa podstawa ma 40 centymetrów wysokości.

Palenisko powstałe z mocnej blachy piecowej ma drzwiczki o wymiarach 25 na 25 centymetrów, a jego głębokość to 30 centymetrów. Palenisko jest połączone z komorą za pomocą dwóch rur i kolanka. Dodatkowo w zestawie jest praktyczny termometr, który należy przyczepić na zewnątrz komory, sześć haków ze stali nierdzewnej, trzy drewniane poprzeczki, deflektor, sznurek wędzarniczy oraz ruszt.

Budkę wędzarniczą zaimpregnowano, opalając deski. Takie rozwiązanie nadaje drewnu wyjątkowy, niepowtarzalny wygląd. Dodatkowo impregnacja tą metodą w naturalny sposób zabezpiecza strukturę drewna przed wilgocią i wszystkimi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Komora nie posiada zatem żadnych sztucznych impregnatów lub innych tego typu substancji i jest w pełni bezpieczna dla żywności.

WĘDZARNIA DREWNIANA OGRODOWA XXL + OPALANA

Następny model to wędzarnia ogrodowa dwukomorowa. Wędzarnia jest złożona z dwóch niezależnych skrzynek, każda wykonana z desek wyciętych ze świerka połączonych metodą pióro-wpust. Całość zaimpregnowano, opalając drewno; do procesu impregnacji nie użyto żadnych preparatów chemicznych, co sprawia, że komora jest bezpieczna dla wędzonej żywności.

Każda komora ma podstawę kwadratu o boku 50 centymetrów i jest wysoka na około 75 centymetrów; całkowita wysokość dwóch budek razem z daszkiem wynosi 165 centymetrów. Dołączony piec ma standardowy wymiar 30 centymetrów głębokości i po 25 centymetrów wysokości i szerokości. Jest on przyłączany do budki za pomocą rury o długości 100 centymetrów i kolanka.

Produkt został skręcony wkrętami; nie ma w nim żadnych zszywek, ani gwoździ, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo żywności – żadne małe elementy nie przedostaną się do mięs i ryb. Do modelu dołączono termometr i poradnik dla osób zainteresowanych wędzeniem. Wędzarnia przeznaczona jest do wędzenia serów, mięs i ryb; nie nadaje się natomiast do obróbki owoców i grzybów.

WĘDZARNIA OGRODOWA DREWNIANA Z KOMINEM DRZWICZKAMI

Kolejna wędzarnia powstała z sosnowych desek. Skrzynia ma podstawę kwadratu o boku 50 centymetrów. Ściany są wysokie na 80 centymetrów. W zestawie znajduje się metalowa podstawa z czterema nogami; jej wysokość to 40 centymetrów i można ją zdemontować np. do transportu urządzenia. W pakiecie jest piec z blachy o grubości 2 milimetrów i wymiarze 30 centymetrów głębokości oraz 25 na 25 centymetrów wysokość na szerokość.

Deski połączono metodą piórkową, bez użycia metalowych elementów. Inne elementy konstrukcyjne połączono przy pomocy wkrętów i zszywkami. Wędzarnia pozwala wędzić na ciepło i na zimno; można w niej przygotowywać wszystkie rodzaje mięs (wędliny, kiełbasy), sery oraz ryby. W pakiecie znajduje się termometr z wyskalowany do 120 stopni Celsjusza oraz praktyczny i skuteczny deflektor, który rozprowadza dym równomiernie po całej komorze.

Haki wędzarnicze wykonano ze specjalnej stali kwasoodpornej. W zestawie są trzy haki i dwa pręty. Niestety deski nie zostały zaimpregnowane w żaden sposób, dlatego należy szczególnie chronić wędzarnię przed wilgocią i bardzo niskimi temperaturami otoczenia.

WĘDZARNIA BORNIAK UW-70 AUTOMATYCZNA / ELEKTRYCZNA

Wędzarnia marki Borniak to model automatyczny wykonany z blachy alucynkowej. Wędzarnia może być umieszczona na zewnątrz domu, ponieważ materiał, z którego ją wykonano, jest bardzo odporny na wszystkie warunki atmosferyczne. Wnętrze komory powstało z blachy nierdzewnej, która została przebadana pod kątem styczności z żywnością i bezpieczeństwa spożywczego.

Wędzarnia ma funkcję ocieplania, dlatego może działać nawet na mrozie. Temperaturę w komorze można ustawiać w przedziale od 50 do 120 stopni Celsjusza. Model jest zasilany sieciowo i w łatwy sposób można ustawić pożądaną temperaturę wędzenia. W zestawie jest profesjonalny generator dymu wytwarzający dym ze spalonych zrębek. Komora ma pojemność 70 litrów, czyli mieści do 10 kilogramów mięsa jednocześnie.

W zestawie zawarto pięć zrąbków wędzarniczych, trzy poprzeczki, misę na ściekający tłuszcz, cztery regulowane nóżki, dwa uchwyty do transportu, skraplacz, dwa kable zasilające, pokrywę generatora dymu, dwie miski na wodę, uchwyt do drzwi, kominek, pięć haków wędzarniczych oraz pięć haków podwójnych. Zestaw można samodzielnie zmontować przy pomocy dołączonej instrukcji.

Wędzarka nierdzewna ogrodowa metalowa wędzarnia 

Ostatni model jest przeznaczony do wędzenia zarówno na zimno, jak i na ciepło. Został przystosowany do wędzenia mięs (kiełbas, szynek, wędlin, ryb) i serów. Całkowita wysokość urządzenia, razem z nóżkami to 113 centymetrów. Komora wędzarnicza ma 75 centymetrów wysokości, 40 centymetrów szerokości i 39 centymetrów głębokości.

Palenisko ma 27 centymetrów wysokości; szerokość i wysokość są takie same jak w przypadku komory. Urządzenie powstało ze specjalnej stali nierdzewnej AISI4090L przebadanej pod kątem styczności z żywnością; jest ona całkowicie bezpieczna, co potwierdza atest wystawiony przez odpowiednie organy. Ten rodzaj stali wykazuje najlepszą na rynku odporność na skoki temperatur i jest odporny na ewentualną wilgoć, dlatego wędzarnia może stać na dworze.

Wewnątrz komory znajdują się dwie półki, dwa drewniane drążki i pięć haków niklowanych. Profesjonalny termometr z czytelną skalą pozwala na kontrolowanie poziomu temperatury wędzenia. Urządzenie posiada dwa śmigła – dolne, służące do regulacji dopływu powietrza oraz górne, przeznaczone do regulowania odprowadzania dymu. Komorę można zamknąć szczelnie przy pomocy dwóch mocnych zamknięć.

Nie wiesz czy chcesz prostą wędzarnię ogrodową czy bardziej zaawansowaną? Sprawdź zestawienie 2024!

Przedstawione w powyższym zestawieniu produkty są bardzo ciekawe i charakteryzują się świetnymi parametrami. Co więcej, są to zarówno proste wędzarnie ogrodowe, jak i nieco bardziej zaawansowane i rozbudowane opcje, tak więc sprawdzą się idealnie zarówno dla początkujących wędzarzy, jak i ekspertów. Rzecz jasna każdy z nas ma inne preferencje i oczekiwania, dlatego wskazanie opcji najlepszej jest trudne, jeśli nie niemożliwe.

W tym celu oprócz samej analizy porównawczej postanowiliśmy przygotować dla zainteresowanych poradnik zakupowy 2024. To w nim przedstawimy najistotniejszy czynniki podczas zakupu sprzętu jak, chociażby, typ konstrukcji i wykonanie. Oprócz tego, wskazówki nawiązują też do pojemności, bo jak wiemy nie każdy potrzebuje ogromnych sprzętów, a mała wędzarnia ogrodowa będzie równie skutecznie sobie radzić.

Następną ważną sprawą jest zakup sprzętu charakteryzującego się odpowiednim wyposażeniem dodatkowym, bo jak wiemy – sama wędzarnia domowa nie wystarczy. Szereg akcesoriów i gadżetów ułatwiających z użytkowania sprzętu jest obowiązkiem, jeśli nie chcemy popełnić gafy przy zakupie produktów. Więcej ciekawych informacji uzyskamy też z poniższego artykułu: https://grillpal.pl/wedzarnie-i-akcesoria/czym-kierowac-sie-przy-wyborze-dobrej-wedzarni-ogrodowej/

Typ konstrukcji i wykonanie są bardzo istotne

Przeglądając dostępne produkty i szukając tej idealnej wędzarni domowej musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na parę pytań. Pierwszym z nich jest intensywność użytkowania produktu. Kolejną istotną zagwozdką są walory wizualne. Oprócz tego, bardzo ważne jest też uwzględnienie aspektów środowiskowych. Dopiero po przyjrzeniu się tym czynnikom będziemy wiedzieć czy lepiej wyposażyć się w wędzarnie ogrodową metalową czy może drewnianą.

Konstrukcja musi być przede wszystkim stabilna i odporna na różne warunki pogodowe. Ostatnie, czego chcemy, to zawierucha, która przewróci urządzenie i skutecznie zrujnuje nam przygotowane potrawy. Istotne jest więc sprawdzenie nóżek i ich wytrzymałości. Musimy też pamiętać o tym, że właściwie dobrana produkcja musi gwarantować odporność na wysokie temperatury.

Choć wędzenie odbywa się maksymalnie przy temperaturze wynoszącej maksymalnie 90-100 stopni Celsjusza, to przez większość czasu temperatura dymu mieści się w zakresie od 15 do 60 stopni Celsjusza. Pomimo stosunkowo niskich temperatur, odporność na gorąca przełoży się na wieloletnią trwałość i pewność, że nawet po wieloletnim użytkowaniu ścianki wędzarni nie będą przypalone.

WĘDZARNIA OGRODOWA DREWNIANA Z KOMINEM DRZWICZKAMI

wędzarnia drewniana

WĘDZARNIA DREWNIANA OGRODOWA XXL + OPALANA

prosta wędzarnia ogrodowa

Duża wędzarnia ogrodowa, a może mała? Co nieco o pojemności

Następnym kryterium ważnym przy wyborze idealnego rozwiązania dla nas i naszych przyszłych potraw jest rozmiar wędzarni. Jak wiemy, im więcej planujemy wędzić, tym większą opcję powinniśmy rozważyć.

Mała wędzarnia ogrodowa będzie najlepszą opcją dla nowicjuszy z uwagi na fakt, że potrzebuje mniej surowca, a dodatkowo łatwiej jest też oporządzić taką wędzarnie. Z oczywistych wad należy wspomnieć małą ilość miejsca na nasze przeroby. Co ciekawe, mała wędzarnia ogrodowa nie oznacza, że to propozycja na dosłownie kilka kawałków szynki, sera czy innego produktu.

Małe wędzarnie mogą mieć nawet i 10 litrów pojemności, co przekłada się na stosunkowo dużą przestrzeń. Gwarantuje to możliwość opalania wielu różnych potraw jednocześnie. Wędzarnie ogrodowe XXL, które przy okazji są wykonane z drewna, charakteryzują się średnią wielkością – pojemność takich opcji wynosi od 15 do 20 litrów. Największe będą metalowe i bardziej zaawansowane wędzarnie elektryczne.

Wyposażenie, czyli co oprócz samej wędzarki?

Abyśmy zagwarantowali sobie jak najbardziej precyzyjne opalanie produktów wewnątrz komory, musimy zadbać o to, aby zakupiona wędzarnia wyposażona była w parę kluczowych i podstawowych elementów. Jednym z nich jest termometr, dzięki któremu możliwe będzie kontrolowanie temperatury bez wykorzystaniu przyrządów trzecich.

Oprócz tego, warto też wyposażyć się otwierany dach ułatwiający zarządzanie kominkiem. Co ciekawe, producenci bardzo często dodają do zestawów haki wędzarnicze ułatwiające korzystanie ze sprzętu. Ich konstrukcja ułatwia wieszanie mięsa czy innych produktów spożywczych. Czasami możliwe jest też zakupienie przypraw dla wędzarzy, w tym marynaty staropolskie, mieszanki peklujące, siatki wędliniarskie i wiele innych dodatków tego typu.

Wędzarka nierdzewna ogrodowa metalowa wędzarnia

wędzarnia ogrodowa metalowa

WĘDZARNIA BORNIAK UW-70 AUTOMATYCZNA

grill wędzarnia

Wędzarnia ogrodowa opinie

Feedback użytkowników, którzy zdążyli przetestować sprzęt i mogą wyrazić swoje zdanie na temat wad czy zalet danego produktu to prawdopodobnie jeden z najciekawszych sposobów na szybkie uzyskanie informacji z pierwszej ręki. Choć to mocno subiektywne źródło danych i nie powinniśmy kompletnie zawierzać informacjom pochodzącym z niepotwierdzonego źródła, to bardzo częste opinie i powtarzające się uwagi mogą okazać się wręcz kluczowe przy zakupie danego sprzętu.

Deklaracje producenta nie zawsze się pokrywają. Dlatego jeśli sprzedawca twierdzi jedną rzecz, a rzesze kupujących zgodnie zaprzeczają, to możemy uznać to za jedną z pierwszych kwestii problematycznych. To samo dotyczy pozytywów. Jeśli produkt wydaje się kompaktowy, ale producent zapewnia o jego pojemności i to samo stwierdzą użytkownicy, to możemy to uznać za zmyślną konstrukcję i wykorzystaniu każdej przestrzeni.

wędzarnia elektryczna

Najlepsza wędzarnia ogrodowa – podsumowanie rankingu 2024

Nieważne czy planujemy wędzarnię ogrodową metalową czy może propozycję nieco mniej kosztowną, ale też i mniej wytrzymałą i mniej odporną na środowisko w postaci wędzarni drewnianej. W obu przypadkach powinniśmy skupić się na zakupie sprzętu charakteryzującego się odpowiednią pojemnością i, co ważniejsze, właściwą stabilnością. Wyposażenie dodatkowe czy też pozytywne opinie wędzarni ogrodowej także będą pomocne.

W przypadku kiedy nie mamy czasu na własnoręczne poszukiwania, bardzo dobrym rozwiązaniem alternatywnym jest skorzystanie z wiedzy ekspertów i opinii innych użytkowników. Pomoże to wybrać opcję bezpieczną. Jedną z najciekawszych obecnie dostępnych na rynku jest numer jeden, mianowicie WĘDZARNIA Z PÓŁKĄ OPALANA DREWNIANA OGRODOWA. Jest to stosunkowo duża wędzarnia ogrodowa biorąc pod uwagę jej cenę. To jednak bardzo trwała opcja, która także nieprzeciętnie wygląda.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaka wędzarnia ogrodowa jest najlepsza
Average rating:  
 5 reviews
 by lilka

Dwie ostatnie propozycje są doskonale, ale za drogie. A te drewaniane takie fajne chatki ;D

 by b.kle

Zamówię wędzarnie z kominem, bardzo fajna opcja dla mnie.

 by fela123

Byłam pewna, że takie wędzarnie kosztują krocie a tu miłe zaskoczenie.

 by dalia

Wędzone szyneczki i sery to smak mojego dzieciństwa, kiedy to dziadek wędził w ogrodzie. Teraz ja przejmuje pałeczke i zacznę. Piękne te drewniane wędzarnie, wszystkie.

 by kosmal

Świtne propozycje. Ładne i praktyczne i terazktóra wybrać ?