Jak wybrać najlepszy wertykulator elektryczny? Dostosuj urządzenie do swoich potrzeb dzięki dzisiejszemu poradnikowi i rankingowi 2024

Idealny wertykulator elektryczny nie istnieje – takie zdanie bardzo często pojawia się czy to na forach internetowych, na blogach, czy nawet z ust ekspertów. Warto natomiast zauważyć, że jest to całkowicie subiektywna opinia i w zależności od naszych wymagań i możliwości finansowych, istnieje możliwość znalezienia tego idealnego aeratora wertykulatora w jednym, szczególnie jeśli wiemy na co zwrócić uwagę. Z prostej kategoryzacji można znaleźć wertykulator ręczny, najwydajniejsze wertykulatory spalinowe oraz omawiane tutaj wertykulatory elektryczne.

Niestety, zakup tego sprzętu do pielęgnacji gleby nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Istnieje wiele marek chełpiących się niesamowitymi osiągami oraz świetnymi danymi technicznymi. Dla wielu jednak te puste frazesy bądź wartości przy statystykach czy parametrach nie mówią za wiele. Aby więc znaleźć aerator elektryczny należy najpierw dowiedzieć się nieco więcej o tych produktach. To właśnie dlatego powstał dzisiejszy poradnik i ranking w jednym.

Wygląd
NazwaPółka cenowaOpinia
BASS POLSKA BP-8490
Średnia
4.9
 

Sprawdź Cenę

NAC SCE180-W 1800WDroga4.8
 

Sprawdź Cenę

RED Technic RTAEW0016
Tani
4.5
 

Sprawdź Cenę

PowerMat PM-AEW-2500
Tani4.5
 

Sprawdź Cenę

STIGA SV 415 EDroga4.6
 

Sprawdź Cenę

Faworyt 3w1 1500WŚrednia
4.5
 

Sprawdź Cenę

W zestawieniu wzięliśmy pod uwagę aż pięć aeratorów elektrycznych dostępnych na rynku w 2024 roku – każdy z nich charakteryzuje się ciekawymi parametrami oraz niezawodnością. Należy natomiast pamiętać, że ich cechy szczególne się różnią, a więc są one dostosowane do różnych powierzchni. Przy kompletowaniu rankingu pamiętaliśmy natomiast o tak kluczowych parametrach jak maksymalna głębokość i szerokość robocza, funkcje regulacyjne, możliwość aeracji, a także moc i waga narzędzia i pojemność kosza.

Zwycięzca rankingu i najlepszy aerator wertykulator elektryczny w jednym to z pewnością AERATOR WERTYKULATOR ELEKTRYCZNY AREATOR 3w1 2500W

Firma Bass Polska oferuje doskonałej jakości urządzenie, dzięki któremu napowietrzanie i oczyszczanie trawnika staje się łatwe i przyjemne. Niewątpliwym atutem wertykulatora jest dołączony worek o pojemności trzydziestu litrów, który przechowuje odpady. Wykonano go z trwałej tkaniny odpornej na zadrapania, dlatego nawet gałęzie mu nie zagrażają.

Szerokość robocza urządzenia to trzydzieści dwa centymetry, natomiast głębokość napowietrzania można ustawić dzięki zastosowaniu czterostopniowej skali. Część pracująca posiada wałek ze stalowymi nożami i wałek sprężynowy, co sprawia że wertykulator jest dobry także do bardzo dużych ogrodów lub działek. Ponadto dwa osobne wałki to dwie funkcje – wertykulator i aerator. Wałki są zamocowane na dwóch potężnych i solidnych śrubach, podlegają wymianie w razie potrzeby.

Urządzenie jest czarne i zielone, a dla niewprawionego oka nie różni się od zwykłej kosiarki. Waży nieco ponad dziewięć kilogramów i cechuje się mocą silnika bardzo dużą mocą silnika wynoszącą aż 2500 W. Wszystkie elementy zostały stworzone z materiałów odpornych na rdzę i wilgoć. Nie zagrażają im również niskie temperatury. Dołączona gwarancja jakości obejmuje okres dwunastu miesięcy.

Alternatywą dla zwycięzcy jest produkt polskiej firmy, a mianowicie NAC AERATOR WERTYKULATOR Elektryczny 1800W 50l 2w1

Kolejna pozycja należy do marki NAC. Przyjemny dla oka, kompaktowy w swym kształcie wertykulator o mocy 1800 W przeznaczony jest do profesjonalnej pielęgnacji trawników ogrodowych i działkowych. Urządzenie posiada dwa wałki, które mogą pracować niezależnie od siebie. Jeden służy do wertykulacji, drugi zaś do aeracji.

Warto zwrócić uwagę na bardzo pojemny i praktyczny kosz (50 litrów) przymocowany do produktu, służący do przechowywania odpadów. Wertykulator wyposażono w silnik elektryczny o mocy 1800 W, pracujący przy napięciu roboczym 230 V, czyli 50 Hz. Szerokość robocza urządzenia wynosi 40 cm, głębokość aeratora natomiast od -9 do +9 mm – istnieje możliwość regulacji, pięciostopniowa. Głębokość pracy wertykulatora to od -13 do +5 mm. Całość waży 13 kilogramów.

Na uwagę zasługuje długi i ergonomiczny uchwyt, dzięki któremu użytkownik nie musi się schylać. To znacznie wpływa na poprawę komfortu pracy i nie obciąża kręgosłupa ani ramion. Produkt posiada dwuletnią gwarancję i dotychczas zdobył same bardzo pozytywne opinie od zadowolonych klientów.

Pamiętajmy też o innej ofercie, a dokładniej Wertykulator aerator elektryczny STIGA SV 415 E

Warto przemyśleć zakup urządzenia marki Stiga, który w pierwszej kolejności zachwyca ładnym designem i kolorami – czarnym i żółtym. Produkt posiada dwa niezależne od siebie wałki, więc może pełnić rolę wertykulatora oraz aeratora. Wałki można wymieniać w prosty sposób dzięki niezawodnemu systemowi easy lock. Urządzenie wyposażono w plastikowy kosz na odpady o pojemności 50 litrów. Można pracować zarówno z nim, jak i bez niego. Wygodna klapa pozwala na monitorowanie, ile miejsca pozostało w koszu.

Moc silnika nie jest zbyt wysoka. Wynosi ona jedynie 1500 W. Pomimo tego, silnik jest elektryczny i łagodnie startuje, stopniowo wchodząc na maksymalne obroty. To uchrania go przed szybszym zużyciem. Ponadto posiada on zabezpieczenie termiczne chroniące przyrząd przed przegrzaniem.

Uchwyt jest długi i szeroki, dobrze się go trzyma i nie ma potrzeby schylania się w trakcie pracy. Szerokość robocza wertykulatora to 38 centymetrów, obudowa natomiast powstała z wysokiej jakości tworzywa sztucznego odpornego na wszelkie ewentualne uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Producent zaleca stosowanie urządzenia na powierzchni do 2500 m2 i daje dwuletnią gwarancję na swój produkt, z którego dotychczasowi użytkownicy byli bardzo zadowoleni.

Ponadto, WERTYKULATOR AERATOR ELEKTRYCZNY 3w1 1500W AREATOR także będzie dobrym wyborem

Innym ciekawym urządzeniem jest wertykulator firmy Faworyt, który ma atrakcyjną cenę i przychodzi w zestawie z profesjonalnymi rękawicami do pracy. Wykonane z dzianiny i powlekane wytrzymałą gumą idealnie sprawdzą się przy wszelkich pracach ogrodowych.

Samo urządzenie ma silnik elektryczny o mocy 1500 W i cztery stopnie głębokości pracy. Podobnie jak w przypadku innych modeli, tak i ten wyposażony został w dwa niezależne wałki i pełni funkcję nie tylko wertykulatora, ale i aeratora. Choć moc można uznać za wadę, tak zaletę stanowi z pewnością 40 L kosz na odpady wykonany z mocnej, grubej tkaniny odpornej na zadrapania i przedziurawienie.

Jeśli chodzi o korzystanie ze sprzętu, to uchwyt jest ergonomiczny i sprawia, że praca jest komfortowa i nie wymaga nadmiernego wysiłku od użytkownika. Szerokość robocza urządzenia do 32 cm i przeznaczone jest do terenu o powierzchni maksymalnie 800 m2.

Wałki można wymieniać, są przytwierdzone przy pomocy dużych i wytrzymałych śrub. Wałek do wentylacji ma szesnaście noży, natomiast wałek do aeracji posiada stalowe druty. Produkt ma dwuletnią gwarancję jakości i zdobył same pozytywne oceny oraz recenzje od użytkowników.

MOCNY AERATOR WERTYKULATOR ELEKTRYCZNY AREATOR 3w1 to jeszcze inna propozycja – tym razem o wiele bardziej zaawansowana 

Marka Kanwood także oferuje urządzenie godne polecenia. Niebiesko – czarny wertykulator elektryczny z funkcją aeracji i silnikiem o mocy 1500 W jest przystosowane do profesjonalnej i kompleksowej pielęgnacji trawników ogrodowych i działkowych. Doczepiany pojemnik ma pojemność 30 L i został stworzony z wysokiej jakości siatki, dzięki której widać ile miejsca pozostało na odpady. Tkanina jest odporna na zadrapania, przedziurawienie oraz wodę.

Szerokość robocza urządzenia równa się 32 centymetry. Dwa wałki cechują się specjalną konstrukcją, która jest mocniejsza niż poprzednie generacje i sprawia, że produkt służy niezawodnie przez długie lata. Silnik elektryczny ma zabezpieczenie termiczne – w przypadku przegrzania urządzenie się wyłącza i nie ma ryzyka wystąpienia poważnej awarii. Wertykulator przeznaczony jest do powierzchni około 1200 m2 i waży 9,3 kg.

Wertykulator posiada czterostopniową regulację głębokości pracy w zakresie od -12 mm do +4 mm. Regulacja odbywa się za pomocą intuicyjnej i poręcznej wajchy. Warto wspomnieć o długim uchwycie, który jest wygodny i ergonomiczny. Plecy ani ramiona nie są narażone na nieodpowiednią pozycję w trakcie pracy. Produkt posiada dwuletnią gwarancję jakości.

Czym powinien charakteryzować się dobry wertykulator aerator? Sprawdź jak kupić, aby się nie zawieść!

Przedstawiona oferta z pewnością ma czym nas zainteresować. Są to bardzo mocne i wielofunkcyjne urządzenia o dobrej opinii. Co jednak zrobić w przypadku, kiedy żadna z propozycji nie przypadła nam do gustu? Czy można znaleźć swój własny produkt, który to przebije zaproponowane produkty w rankingu? Z pewnością! Wystarczy tylko wiedzieć które parametry odpowiadają za wysoką wydajność, a które okażą się mniej istotne – w naszym konkretnym przypadku to jest.

Pierwszą i prawdopodobnie najważniejszą rzeczą jest oczywiście upewnienie się, że jest to aerator wertykulator elektryczny, a więc z funkcją aeracji. Ponadto miejmy na uwadze moc, bo to ona wskazuje na maksymalną wydajność komponentów oraz skuteczność pracy – nawet w cięższych warunkach. Kolejnymi aspektami istotnymi dla wyboru właściwego wertykulatora aeratora elektrycznego jest szerokość i głębokość robocza.

Nie możemy przy tym zapomnieć o nieco mniej istotnych, lecz wciąż ważnych parametrach. Chociażby pojemność kosza na liście i inne odpady jest ważna. Zwróćmy też szczególną uwagę na komfort użytkowania produktu, w tym na jego wagę i udogodnienia regulujące. Miejmy również na uwadze opinie i ceny wertykulatorów aeratorów elektrycznych. Więcej informacji znajdziemy również tutaj: https://zielonyogrodek.pl/ogrod/trawniki/7373-jak-wybrac-wertykulator-do-trawy

Zwróć uwagę na moc urządzenia

Sprzęty tego typu mają dosyć zaawansowane komponenty, które współgrają z motorem. Im wyższa moc tego motoru, tym możemy liczyć na o wiele efektywniejszą pracę i możliwość uzyskania lepszych wyników niż u konkurencji. Oczywiście pobór prądu, a więc i wydatki na prąd, są większe. Fakt ten jednak wynagradza o wiele lepsza praca i możliwość bezproblemowego poradzenia sobie z każdą glebą bez uszkodzenia sprzętu.

Dlatego zaleca się, aby moc wertykulatora i aeratora elektrycznego wynosiła minimum 1500 W. Oczywiście im więcej, tym lepiej. Do większych działek i bardziej wymagającego gruntu zaleca się zakup aeratora o mocy przekraczającej 2000 W. Oczywiście te najmocniejsze, z mocą wynoszącą powyżej 2500 W, są najlepsze do ciężkich zadań.

Pamiętaj o tym, aby wybrany wertykulator i aerator elektryczny oferował świetne parametry pracy

Zadaniem wertykulatora z funkcją aeracji jest oczywiście regeneracja trawnika, która polega na nacinaniu i rozluźnianiu darni. Zamysł jest taki, aby glebę wzbudzić i dostarczyć jej więcej powietrza. Aby to jednak robić, maszyna musi gwarantować wystarczająco dużą głębokość roboczą, aby dostać się do zbitych i blokujących przepływ powietrza warstw.

Z tego właśnie względu przed zakupem wertykulatora trzeba sprawdzić na jaką maksymalną głębokość wałki (z zamontowanymi systemami tnącymi) są w stanie się przebić. Głębokość robocza wynosić może od 7-8 mm do nawet 13-15 mm – my zalecamy wybierać produkty z przedziału 10-15 mm.

Innym ważnym parametrem pracy jest szerokość robocza. Wskazuje ona maksymalną szerokość, na jaką wertykulator działa. Ten parametr jest niezwykle istotny w przypadku bardzo dużych działek – wtedy szerokość musi być jak najszersza, aby przy jednym ruchu pokryć jak największy teren. Wartość ta wynosić może od 30 cm (zalecana do małych działek) do nawet i 40 cm (dla większych powierzchni).

Miejmy też na uwadze pojemność

Urządzenie musi również charakteryzować się sporym litrażem kosza, który pomieści bardzo dużo odpadów roślinnych podczas prac. Jest to szczególnie istotne w urządzeniach 3w1, gdzie oprócz aeracji i wertykulacji (Zobacz również artykuł Kiedy wertykulować trawę?)jest jeszcze dostępna funkcja zbierania. Standardowe urządzenia są wyposażone w kosz o pojemności 30 litrów, lecz taka wartość zalecana jest wyłącznie w przypadku małych działek.

Jeśli zamierzamy sporo pracować i kupujemy sprzęt dostosowany do bardzo dużych powierzchni, to kosz również powinien to przedstawiać. Dlatego w przypadku średnich działek zaleca się kosze 40 litrowe, a do jeszcze większych powierzchni minimalny litraż kosza to i 50 litrów.

Ponadto, naszą uwagę przykuć muszą opcje regulacyjne

Czym jest praca na działce bez możliwości dostosowania swojego urządzenia do danej aktywności? Z uwagi na różne wysokości, pagórki, czy po prostu inny typ gleby, sprzęt należy inaczej ustawić i wybrać inną głębokość roboczą. Dlatego właśnie odpowiednio duża możliwość regulacji jest tak kluczowa.

W zależności od ceny i stopnia zaawansowania wertykulatora, mamy do wyboru od 4 do nawet i 10 stopni regulacji. Wielostopniowe czy bezstopniowe aeratory są o wiele droższe niż te z ograniczoną liczbą stopni. Jednakże, warto jest pokusić się o produkt z jak największą regulacją, bo pomoże nam to w pracy i ułatwi pokonywanie poszczególnych terenów.

Komfort pracy także kluczowy

Chociaż możliwość wybrania jednego z wielu poziomów głębokości to po części ważna funkcja wpływająca na komfort pracy, tak ten aspekt zasługuje na swój własny punkt z uwagi na wiele innych elementów, jakie to mogą wpłynąć na niego pozytywnie bądź właśnie negatywnie. Jednym z nich jest waga.

Im większa szerokość robocza, tym większy kosz. Im większy kosz, tym większa waga. W skrócie – zakup dużego aeratora do dużej działki wymaga pogodzenia się z faktem, że wybrany przez nas sprzęt nie będzie tak łatwy w transporcie czy po prostu w użyciu jak mała, kompaktowa wersja. Wertykulatory do 10 kilogramów będzie z pewnością łatwiej pchać niż te, których waga wynosić może nawet i 15 kg.

Wielkość kół czy też ich wykonanie to kolejny element wpływający na komfort pracy. Im większa średnica, tym łatwiej narzędziu pokonywać kolejne metry trawnika. Pompowane koła, choć są rzadkością, jeszcze bardziej ułatwiają proces pokonywania wertykulowanej powierzchni.

Najlepszy wertykulator elektryczny – podsumowanie rankingu 2024

Zwycięzcą rankingu bez wątpienia zostaje AERATOR WERTYKULATOR ELEKTRYCZNY AREATOR 3w1 2500W. To idealne rozwiązanie z uwagi na bardzo wysoką moc, świetne parametry robocze, a także dobre wykonanie. Oczywiście małe kółka mogą sprawić nieco problemu, lecz niska waga poprawi komfort pracy i ułatwi transport urządzenia.

Jeśli jednak planujemy wertykulację o wiele większej powierzchni bądź po prostu naszym zadaniem jest szybka i komfortowa praca z zaawansowanymi funkcjami regulacyjnymi, to bez wątpienia powinniśmy sprawdzić pozostałe produkty w rankingu. Alternatywnie rekomendujemy zapoznanie się z powyższym poradnikiem, gdzie umieszczone wskazówki pomogą nam w znalezieniu idealnego produktu na własną rękę.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki wertykulator elektryczny wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by Qwadro

A ja ze względu względu niewielka przestrzeń do przechowywania muszę kupić stige. Trochę wydam, oby się sprawdziła.

 by Faworyyt

Jaki wertykulator wybrać ? Moim zdaniem dla laika dobry będzie faworyt - tani, stosunkowo dobry sprzęt.

 by Rysy33

Czy warto przepłacać za wygląd stiga ? Wydaje mi się że nie, a przy innych sprzętach wypada kiepsko.

 by Halka54

Wertykulator to dla mnie zupełnie nowe zagadnienie. Przeczytałam wszystko z ciekawością i już dużo wiem.

 by Tymek

Bass polska - świetny, solidny, polski sprzęt. Polecam