Jak wybrać idealne urządzenie do pielęgnacji trawnika? Sprawdź ranking wertykulatorów spalinowych 2024 i ciesz się z możliwości, jakie otrzymujesz!

Razem z kosiarką wertykulatory to najistotniejsze narzędzia ogrodnicze, które dbają o to, aby nasz trawnik i gleba była żyzna i gwarantowała szybki i zdrowy wzrost dla naszej roślinności. Aerator, jak sama nazwa wskazuje, dba o to, aby glebę rozluźnić i doprowadzić do niej więcej powietrza, wody a także zagwarantować nieco lepszy wzrost mchów. To wszystko możliwe jest dzięki nacinaniu i rozluźnianiu darni, które po każdej zimie mogą być zwarte i skutecznie blokować dostęp najważniejszych składników do nasion.

Jak jednak mieć gwarancję, że wybrany przez nas aerator-wertykulator spalinowy spełni się w danym środowisku i będzie skutecznie radził sobie z każdym przygotowanym przez nas zadaniem? Trudno jednoznacznie wskazać która opcja będzie dla konkretnego użytkownika idealna z bardzo prostego powodu – każdy ma inne oczekiwania i wymagania. Jedni klienci będą zadowoleni z dobrego wertykulatora ręcznego a inni natomiast będą potrzebować wertykulatora elektrycznego np. z rankingu .Oczywiście najlepiej sprawdziłby się pewnie wertykulator spalinowy profesjonalny, lecz nie każdy chce wydać ogromne pieniądze na sprzęt, który użytkowany będzie raz w roku, dlatego przygotowaliśmy zestawienie dobrych wertykulatorów spalinowych na każdą kieszeń.

Obraz

Nazwa

Cena

Ocena 0-5

Sprawdź Cenę

      
Stiga 211400248

Droga

4.9

Sprawdź Cenę

Kanwood Apachino

Droga

4.8

Sprawdź Cenę

Powermat

Tania

4.6

Sprawdź Cenę

Hortmasz HWS240Z

Średnia

4.6

Sprawdź Cenę

ALKO COMBI CARE

Średnia

4.5

Sprawdź Cenę

Hortmasz HWS 240B

Średnia

4.4

Sprawdź Cenę

NAC

Droga

4.4

Sprawdź Cenę

Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest zapoznanie się z dzisiejszym zestawieniem. Na liście pojawiły się produkty zarówno bardziej budżetowe jak i te, do których musimy przygotować nieco większy budżet. Nasi eksperci uwzględnili propozycje od mniej renomowanych firm, ale też i od bardzo popularnych marek. Możemy więc liczyć na wertykulatory spalinowe Alko, NACa, czy Powermata. Bardzo ważne było też zweryfikowanie parametrów roboczych, jak i mocy i sprawności produktu.

WERTYKULATOR, AREATOR SPALINOWY DO TRAWY, AERATOR

Model marki Hortmasz to zdecydowany zwycięzca rankingu. Wyróżniają go nie tylko wysokie parametry techniczne, ale również bardzo atrakcyjna cena w stosunku do wysokiej jakości wykonania. Urządzenie pełni dwie role – wertykulatora i aeratora. Pierwsza funkcja płytko ścina trawę i eliminuje próchnicę powierzchniową, co sprawia, że powietrze lepiej przedostaje się do gleby.

Druga opcja skutecznie napowietrza glebę i ją rozluźnia – w efekcie trawa może się mocniej ukorzenić. Silnik o pojemności 149 centymetrów sześciennych cechuje się mocą na poziomie 2500 Watów. Ręczny rozrusznik jest łatwy w obsłudze i się nie zacina, gładko odpala urządzenie. Model posiada dwa wałki – sprężynowy i nożowy. Oba mają szerokość roboczą równą 40 centymetrów.

Podcięta trawa trafia do pojemnika o pojemności 45 litrów. Znajduje się on z tyłu i w bardzo łatwy sposób się go opróżnia; wystarczy odpiąć kosz i wysypać jego zawartość. Jest to pojemnik siatkowy, który dopuszcza powietrze, dzięki czemu skoszona trawa nie gnije. Całe urządzenie (z pustym pojemnikiem na trawę) waży około 30 kilogramów. megafafa

MOCNY POLSKI AERATOR WERTYKULATOR SPALINOWY 6.5KM

Produkt marki Kanwood jest najdroższy, ale jednocześnie jest sprzedawany w zestawie z dodatkowym paskiem klinowym i dwiema butelkami oleju do silnika, każda o pojemności 0,6 litra. Jakość wykonania urządzenia jest bardzo wysoka, wszystkie elementy stworzono z dbałością o wszelkie szczegóły oraz z myślą o wygodzie użytkowania. Model jest wertykulatorem i aeratorem w zależności od zastosowanego ostrza.

Pakiet zawiera dwa ostrza: aeracyjny i wertykulacyjny. W urządzeniu zastosowano czterosuwowy silnik o mocy 4,8 kW i pojemności 196 centymetrów sześciennych. Zbiornik na paliwo ma pojemność 3600 litrów, a maska olejowa 600 mililitrów. Znamionowa prędkość pracy wynosi 3000 obrotów na minutę. Podcięta trawa trafia do siatkowanego kosza; mieści on do 40 litrów odpadów.

Szerokość robocza ostrzy to 38 centymetrów, a wysokość można regulować w ośmiostopniowej skali od -12 do +14 milimetrów. Całość waży 35 kilogramów. Urządzenie ma niezwykle mocną obudowę, która powstała ze wzmocnionej stali. Dzięki temu ewentualne obicia szyszkami lub niewielkimi kamieniami nie są w stanie uszkodzić powłoki.

AERATOR WERTYKULATOR SPALINOWY 3W1 6,5KM AREATOR 

Wertykulator Powermat jest jednocześnie aeratorem. Jest on sprzedawany w praktycznym zestawie z dwoma paskami klinowymi i trzema opakowaniami oleju silnikowego. Czterosuwowy silnik o pojemności 196 centymetrów sześciennych potrzebuje benzyny bezołowiowej 95 Pb jako paliwa. Zbiornik na paliwo mieści 3,6 litra benzyny, a zbiornik na olej 0,6 litra. Mocny silnik 4,8 kW generuje 3600 obrotów na minutę.

Wytrzymały kosz z syntetycznej siatki jest wytrzymały i przepuszcza powietrze, dlatego nawet wilgotna trawa w nim nie zgnije. Kosz można łatwo i szybko zdemontować, opróżnić go i ponownie przypiąć do wertykulatora. Jego całkowita pojemność to 40 litrów. Oba wałki, sprężynowy i nożowy mają po 38 centymetrów szerokości roboczej. One także podlegają łatwej wymianie. Głębokość pracy można regulować w obu przypadkach – aeratora od -8 do +14 milimetrów, a wertykulatora od -12 do +10 milimetrów.

Obudowę urządzenia stworzono z wysokiej jakości metalu, który został dodatkowo wzmocniony i pomalowany farbą ochronną. Farba chroni obudowę przed rdzą i wszystkimi negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Produkt waży 35 kilogramów.

WERTYKULATOR AERATOR spalinowy ALKO COMBI CARE 38P

Urządzenie AL-KO również pełni dwie funkcje – aeratora i wertykulatora. Tryb jest zależny od nasadzonego wałka, zestaw zawiera wałki sprężynowy i nożowy. Do produktu dołączona jest jedna butelka oleju silnikowego o pojemności 0,6 litra. Niewątpliwym atutem modelu jest dołączony kosz na skoszoną trawę – jego pojemność to aż 55 litrów.

Kosz, podobnie jak w przypadku innych modeli w rankingu, powstał z mocnego materiału syntetycznego uplecionego maszynowo w siatkę. Urządzenie wyróżnia się na tle pozostałych także układem kół; Duże koła znajdują się z przodu, a małe z tyłu. Jest to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu znacznie łatwiej jest prowadzić urządzenie nawet po nierównej powierzchni.

Obudowa produktu powstała z nowoczesnego polipropylenu, czyli materiału syntetycznego, który jest nietoksyczny i wykazuje się wysoką odpornością na wygięcia, uderzenia oraz warunki atmosferyczne. Oba wałki mają szerokość roboczą równą 38 centymetrów i pięciostopniową regulację głębokości od -8 do +4 milimetrów. Dzięki zastosowaniu materiału lżejszego niż metal do wykonania obudowy, całe urządzenie jest stosunkowo lekkie i waży 20 kilogramów.

HORTMASZ WERTYKULATOR AERATOR SPALINOWY 6KM BRIGGS

Kolejny produkt marki Hortmasz w tym rankingu. Ponownie jest to wertykulator z funkcją aeratora, choć ten model jest nieco droższy. W tym urządzeniu zastosowano silnik o pojemności 163 centymetrów sześciennych i mocy sześciu koni mechanicznych. Wałki są szerokie, ich szerokość robocza to równo 40 centymetrów każdy. Model ma cztery koła, wszystkie tej samej wielkości.

„Opony” z tworzywa sztucznego mają pofałdowaną powierzchnię – gwarantuje to optymalną przyczepność, ale wzór został zaprojektowany w taki sposób, żeby ziemia i trawa nie przylegały. Metalową obudowę pokryto czerwoną farbą metodą proszkową. Zapobiega to powstawaniu rdzy, a sama powłoka się nie łuszczy, ani nie odpryskuje. Urządzenie waży 35 kilogramów.

Maksymalna głębokość robocza obu trybów to -15 milimetrów, przy czym można ją swobodnie regulować do +5 milimetrów. Dołączony kosz na trawę jest wyjątkowo mocny i lekki, ponieważ powstał z wytrzymałego materiału syntetycznego. Mieści on do 45 litrów skoszonej trawy, dlaczego nie ma potrzeby częstego opróżniania. Na małej lub średniej powierzchni kosz powinien wystarczyć na jeden cykl pracy.

NAC Wertykulator Aerator 2w1 SPALINOWY 40cm 196cm3

Wertykulator spalinowy NAC to dobrej jakości urządzenie, które ma także tryb aeratora. Pojemny silnik (196 cm3) o mocy 4,1 kW gwarantuje bezawaryjną i szybką pracę na poziomie około trzech tysięcy obrotów na minutę. W zestawie znajduje się kosz na odpady o pojemności 45 litrów. Jest on bardzo przewiewny i sprawia, że skoszona trawa w nim nie gnije.

Szerokość robocza wałków sprężynowego i nożowego wynosi po 40 centymetrów. Oba tryby pracują w zakresie od -15 do +5 milimetrów, ale niestety regulacja głębokości jest bezstopniowa. Obudowa urządzenia jest metalowa, dodatkowo wzmocniona i pokryta farbą, co gwarantuje jej dłuższą żywotność; nie powstaje nie niej rdza i jest wyjątkowo odporna na wgniecenia oraz negatywny wpływ warunków atmosferycznych.

Wertykulator waży prawie 40 kilogramów, jest zatem stosunkowo ciężki, jednak cztery koła umożliwiają łatwe manewrowanie modelem. Wszystkie koła mają taką samą wielkość i zapewniają odpowiednią przyczepność. Niewątpliwą zaletą produktu jest mocny, niezawodny silnik, który cicho pracuje. Cena urządzenia jest stosunkowo wysoka, a w zestawie nie ma żadnych zapasowych części, ani dodatków w postaci np. oleju silnikowego.

Wertykulator spalinowy Stihl, Husqvarny, a może Stiga? Jeśli dalej nie wiesz którą opcję wybrać, to zapoznaj się z zestawieniem produktów dostępnych na rynku w 2024 roku!

Chociaż z powyższej analizy porównawczej możemy wyciągnąć wiele bardzo ciekawych produktów, to i tak żadna z ofert nie jest idealna. Z resztą – każdy aerator wertykulator spalinowy ma pewne wady i zalety. To tylko od nas zależy na które się zgodzimy i co będziemy w stanie tolerować, a czego nie. Ważne jednak jest to, aby wybrany przez nas produkt charakteryzował się jak największą skutecznością i wydajnością, a na to wpływa szereg czynników.

Czy to będzie wertykulator spalinowy Viking czy też Husqvarna, zawsze powinniśmy przyglądać się parametrom, które wpływają na ostateczną jakość działania sprzętu. Mowa tutaj, przede wszystkim, o mocy silnika spalinowego. Dodatkowo, powinniśmy dostosować produkt do wielkości obszaru, na którym będziemy pracować. Im jest on większy, tym większa szerokość robocza.

Dalej bardzo ważnym czynnikiem okaże się wysokość pracy, a także jej regulacja w przypadku zróżnicowanej gleby i różnego ukształtowania terenu. Miejmy też na względzie dodatkowe aspekty usprawniające korzystanie z urządzenia jak, na przykład, poziom emisji hałasu, spalanie czy też wielofunkcyjność. Bo nieważne czy to będzie wertykulator spalinowy Stihla czy jakiegoś mniej rozpoznawalnego producenta, zawsze stawiamy funkcje, trwałość budowy i ogólne parametry na pierwszym miejscu. Warto też przejrzeć poniższy poradnik zakupowy w celu znalezienia produktu idealnego: https://zielonyogrodek.pl/ogrod/trawniki/7373-jak-wybrac-wertykulator-do-trawy

Pierwszą kluczową kwestią przy wyborze idealnego rozwiązania będzie szerokość i głębokość robocza

Kiedy pracujemy z kosiarką lub wertykulatorem, to pragniemy jak najszybciej i najwydajniej przygotować cały obszar. W tym celu warto pomyśleć nad urządzeniem, którego szerokość pracy będzie jak największa. Dzięki temu większe płaty pola będziemy w stanie szybciej oporządzić z uwagi na większy zakres aeracji i wertykulacji.

Z tego powodu jedną z najbardziej kluczowych wartości przy wyborze idealnego wertykulatora spalinowego profesjonalnego czy też tego dla amatorów jest szerokość robocza. Musi być ona, rzecz jasna, dostosowana do wielkości działki i ilości przeszkód, jakie na naszej drodze się znajdą. Bardzo szybka praca gwarantowana będzie przez szerokie aeratory. Jednakże, to automatycznie wpływa na wielkość całego sprzętu i niekiedy też na wagę.

Ponadto pamiętać musimy, że bardzo duże propozycje są też mało zgrabne i ciężej im dostać się w szczeliny czy trudniej dostępne miejsca. Z tego względu należy znaleźć idealny kompromis pomiędzy zręcznością i zwinnością obiektu, a jego ostateczną wielkością. Najlepiej jest wybierać spośród urządzeń o szerokości wynoszącej od 36 do 42 cm.

Głębokość to kolejny ważny parametr, bo wskazuje na jaką maksymalną głębokość aerator jest w stanie skutecznie pracować. Jeśli gleba jest nierówna i mocno zmarznięta, przyda nam się produkt o lepszej wydajności cięcia głębokich darni.

AERATOR WERTYKULATOR SPALINOWY 3W1 6,5KM AREATOR

aerator ranking

MOCNY POLSKI AERATOR WERTYKULATOR SPALINOWY 6.5KM

aerator wertykulator spalinowy

Rzecz jasna nie zapominajmy o mocy sprzętu

Równie ważnym elementem, który ma nad wyraz duże znaczenie przy określaniu ostatecznej jakości i wydajności sprzętu jest jego moc. Silniki spalinowe mają to do siebie, że przy podobnej cenie będą generować większą moc i wydajność niż odpowiedniki elektryczne. Rzecz jasna każda z propozycji ma swoje wady i zalety – spalinówki będą hałasować i wymagają paliwa, natomiast większość dobrych wertykulatorów elektrycznych działa zazwyczaj kablowo i nie dostarczają takiej mocy.

Jeśli jednak zdecydowaliście się na propozycję z silnikiem spalinowym, to bardzo ważne jest tutaj sprawdzenie jaką dokładnie moc on generuje. Jeśli wynosi ona powyżej 4 KM, to raczej bez najmniejszych problemów sprzęt poradzi sobie nawet z mocno zbitą glebą. Jeśli jednak nie jest ona tak duża, to możemy patrzeć na produkt do mniej wymagającej pracy.

Wartość przeciętna wynosi około 5 KM, natomiast każda opcja powyżej 6 koni mechanicznych będzie wystarczająco silna do sprawnego działania na bardzo dużych powierzchniach i przy bardzo trudnej murawie.

Kolejna istotna kwestia to funkcjonalność

Nawet jeśli wybierzemy sprzęt o świetnej szerokości cięcia i mocnym silniku, to nie będzie to równoznaczne z produktem idealnym. Opcja bez możliwości regulacji poszczególnych funkcji czy też bez dodatkowych akcesoriów i gadżetów nie będzie w żaden sposób atrakcyjna na dłuższą metę z bardzo prostego powodu – nie zaoferuje nam wystarczająco dużo rozwiązań poprawiających komfort obsługi.

Dlatego zawsze powinniśmy przyglądać się opcjom gwarantującym nam jak najciekawsze gadżety i dodatki, lecz najistotniejsze, bez których żadna opcja nie będzie służyć nam tak jak powinna, to możliwość regulacji wysokości cięcia. To szybki sposób na dostosowanie głębokości, na jakiej wertykulator będzie pracował.

Kolejną rzeczą bardzo ważną przy wyborze urządzenia jest zwrócenie uwagi na to czy produkt wyposażony został w jakieś funkcje zabezpieczające. Bardzo podstawowym i często spotykanym jest specjalny wyłącznik, który gasi silnik w przypadku jego przegrzania. Rzecz jasna sprzęt z dodatkowym koszem na trawę czy też ze specjalnymi wymiennymi wałkami koszącymi też będą ciekawym dodatkiem.

WERTYKULATOR AERATOR spalinowy ALKO COMBI CARE 38P

wertykulator spalinowy alko

HORTMASZ WERTYKULATOR AERATOR SPALINOWY 6KM BRIGGS

wertykulator spalinowy

Dodatkowe parametry i cechy szczególne mogą okazać się bardzo istotne

Dalej bardzo ważną rzeczą, o której nie możemy zapomnieć, będzie sprawdzenie pozostałych właściwości, jakie dane urządzenie ma nam do zaoferowania. Mowa tutaj o spalaniu czy też o emisji hałasu. Choć nie są to kluczowe informacje, to będzie to świetny dodatek jeśli znajdziemy produkt o podobnej mocy, podobnych parametrach roboczych, a także w podobnej cenie.

Oprócz tego, musimy zweryfikować jakość wykonania – chodzi tu o korpus i o nożyce. Nawet jeśli produkt będzie bardzo wytrzymały i mocny, to zastosowanie ostrza będą po prostu zbyt słabe, aby po roku lub dwóch dalej z taką samą albo przynajmniej podobną skutecznością wertykulować glebę. Stal nierdzewna to podstawa i nie możemy o tym zapominać.

Wertykulator spalinowy opinie i uwagi

Jak w przypadku wielu innych przedmiotów, opinie wertykulatorów spalinowych także mogą okazać się przydatne podczas poszukiwań. Popularne urządzenia są zazwyczaj bardzo często oceniane i opisywane przez użytkowników. A to przekłada się na ogromną ilość dodatkowych informacji odnośnie użytkowania sprzętu i jego rzeczywistej sprawności.

Jak wiemy, bardzo często deklarowane przez producenta parametry mogą być niewłaściwe bądź po prostu nie będą oferować takiej wydajności, o jakiej autorzy mówią. Pamiętajmy jednak, że uwagi innych są zazwyczaj subiektywne i mogą znacząco odbiegać od tego, co jest zgodne z rzeczywistością. Szczególnie jeśli zawierzymy komentarzom od niezweryfikowanych komentujących.

NAC Wertykulator Aerator 2w1 SPALINOWY

wertykulator spalinowy nac
wertykulator spalinowy stihl

Najlepszy wertykulator spalinowy – podsumowanie rankingu 2024

W rankingu wertykulatorów spalinowych 2024 pojawiło się wiele różnych marek. Choć nie uświadczyliśmy wertykulatora spalinowego Husqvarny, to nie oznacza, że marka nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Produktów bardzo ciekawych i docenionych na rynku jest wiele i trudno było skompletować chociaż większość z nich. Poza oczywistymi aspektami, bardzo ważne jest jednak, aby nie patrzeć na to czy mamy do czynienia z wertykulatorem spalinowym Stiga lub innego popularnego producenta, a na konkretne parametry i wydajność pracy zakres roboczy.

W ten właśnie sposób to nie wertykulator spalinowy Viking wygrał ranking, a WERTYKULATOR, AREATOR SPALINOWY DO TRAWY, AERATOR. Model ten charakteryzuje się świetnie dostosowanymi parametrami do wymiarów, a także niezwykle wysoką mocą. To oznacza skuteczną aerację nawet na bardzo wymagającym terenie bez martwienia się o jakiekolwiek uszkodzenia.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki wertykulator spalinowy wybrać
Average rating:  
 0 reviews