Jeszcze do niedawna w wielu przydomowych ogrodach dominował przepych – zarówno jeśli chodzi o liczbę zasadzonych roślin, jak i o małą architekturę ogrodową w postaci altanek, ławek czy wiat. Teraz jednak modny jest minimalizm, a ogród ma być przede wszystkim funkcjonalny. Czym zatem powinny kierować się osoby, które chcą urządzić przydomowy ogród w stylu nowoczesnym?

Aranżacja ogrodów – nowoczesny ogród, czyli jaki?

Warto zacząć od tego, co kryje się pod pojęciem nowoczesnego ogrodu. Współczesne ogrodnictwo zostało zdominowane przez nurt oparty na minimalizmie; istotne jest zachowanie naturalności, ale jednocześnie dużo uwagi poświęca się detalom. W nowoczesnym ogrodzie dominuje również geometryczna forma i materiały takie jak stal, beton czy szkło (a nie tylko, jak do niedawna, drewno). Istotne jest zatem to, by cały układ ogrodu był prosty i przejrzysty, ale jednocześnie – elegancki. Co ciekawe, w ogrodzie nowoczesnym rośliny pełnią nieco drugoplanową rolę; osoby profesjonalnie zajmujące się aranżacją ogrodów w tym stylu zalecają zazwyczaj, by ograniczyć zarówno liczbę samych roślin, jak i ich gatunków. Przy projektowaniu nowoczesnego ogrodu można zatem śmiało sugerować się zasadą less is more. W kwestii roślinności warto natomiast postawić na formowanie (przede wszystkim krzewów) w geometryczne kształty.

Należy też podkreślić, że nowoczesny ogród ma być przede wszystkim funkcjonalny – czyli umożliwić wypoczynek i swobodne korzystanie z przydomowej przestrzeni.

Aranżacja ogrodu – skąd czerpać inspiracje?

Osoby, które chciałyby samodzielnie zaprojektować ogród w stylu nowoczesnym, mogą inspirować się m.in. zdjęciami dostępnymi w internecie i mediach społecznościowych. Sporo porad można też znaleźć w czasopismach branżowych, a nawet – w programach telewizyjnych poświęconych urządzaniu przydomowej przestrzeni. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że najlepiej będzie skontaktować się z osobą, która zawodowo zajmuje się aranżacją ogrodów. Skorzystanie z usług profesjonalisty pozwoli na efektywniejsze zaaranżowanie przydomowej przestrzeni, tak, by domownicy mogli w pełni z niej korzystać, a w dodatku cieszyć się pięknem nowoczesnego ogrodu.

Kurs aranżacji ogrodów dla osób, które chciałyby zajmować się tym zawodowo

Projektowanie zieleni, zwłaszcza tej ogrodowej, jest pasją wielu osób posiadających własny kawałek ziemi lub marzących o przydomowym ogródku. Pasję można jednak przekuć w biznes – np. dzięki ukończeniu odpowiedniego kursu. Na przykład w Żaku można zapisać się na roczne zajęcia z Aranżacji ogrodów (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/aranzacja-ogrodow); po ukończeniu nauki absolwenci otrzymują odpowiednie zaświadczenie zgodne z rozporządzeniem MEN oraz certyfikat. Udział w zajęciach pozwala natomiast na zdobycie wiedzy m.in. z zakresu elementów kompozycji plastycznej, roślin ozdobnych, obiektów małej architektury, architektury krajobrazu czy projektowania i aranżacji ogrodów. Co istotne, uczestnicy zdobywają konkretne umiejętności z zakresu aranżacji, pozwalające im potem na rozpoczęcie kariery zawodowej w tej branży. Absolwenci mogą szukać zatrudnienia np. w biurach projektowych, szkółkach ogrodniczych czy firmach zajmujących się planowaniem zieleni i projektowaniem ogrodów. A warto pamiętać, że popyt na tego rodzaju usługi prawdopodobnie będzie rósł – coraz więcej osób chce bowiem w nowoczesny sposób zaaranżować przydomową przestrzeń.

Artykuł Sponsorowany