Szukasz siekiery do rozłupywania? Sprawdź jakie są najlepsze siekiery na rynku w 2024 roku!

Każdy z nas wie jak istotną rolę w przypadku rąbania drewna bądź zwykłej pracy na działce czy w lesie odgrywa siekiera. Produkt ten pozwala nam zwiększyć wydajność pracy i zmaksymalizować efekty, a przy odpowiednim zakupie możemy też liczyć na trwałość, solidność i bezpieczeństwo – nie zapominając o komforcie.

Niestety, siekiera rozłupująca, uniwersalna bądź do standardowych prac przy ogrodowych różni się od siebie i to dosyć znacząco. Mamy tutaj na myśli różnice spowodowane designem, ale też i wagą, wielkością, a także i wykonaniem. To wszystko oczywiście sprawia, że cena siekiery jest odpowiednio wyższa. Aby więc uniknąć takich sytuacji, należy przede wszystkim wiedzieć który produkt wybrać i co zrobić, aby nie wydać pieniędzy w błoto.

Wygląd
NazwaPółka cenowaOpinia
HECHT 6421Średnia
4.9
 

Sprawdź Cenę

FIBERGLASS ZESTAWŚrednia
4.8
 

Sprawdź Cenę

Demon M82815Tania4.6
 

Sprawdź Cenę

FISKARS X17
Droga4.5
 

Sprawdź Cenę

zestaw trzech siekierŚrednia
4.4
 

Sprawdź Cenę

Hultafors H006Droga4.2
 

Sprawdź Cenę

FIBERGLASS 2200gTania4.1
 

Sprawdź Cenę

Dlatego właśnie stworzyliśmy dzisiejsze zestawienie, w którym porównamy siekiery do rozłupywania oraz te do prac mniej wymagających – nawet i pielęgnacyjnych lub ogrodowych. W celu właściwego przygotowania listy, pamiętaliśmy o takich aspektach jak, między innymi, wielkość i waga siekiery do drewna, jej długość, materiał wykonania, a także pozostałe parametry. Naszej uwadze nie umknęły również ceny siekiery czy też wyposażenie dodatkowe lub opinie.

Ranking najlepszych siekier 2024 z pewnością otwiera ZESTAW SIEKIER ROZŁUPUJĄCA SIEKIERA TOPOREK JOBI

Firma JOBI extra przygotowała zestaw aż trzech siekier w bardzo atrakcyjnej, przystępnej cenie. Najmniejszy model to siekiera ciesielska 600 g, średni jest siekierą ciesielską 1000 g, a największy model to natomiast siekiera rozłupująca 1000 g. Każda z nich została wyposażona w wysokiej jakości ostrza, które dobrze się ostrzą i są bardzo wydajne.

Modele mają wymiary 36 cm, 58 cm i 38 cm. Wszystkie posiadają rękojeści z włókna szklanego, które jest niesamowicie odporne na wszelkie warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, np. obicia. Pokryto je niebieską, pofałdowaną gumą, aby zapewnić antypoślizgowe wykończenie.

Każda siekiera w zestawie ma otwór w trzonku pozwalający na zawieszenie ich np. na haku. Dotychczasowi klienci są bardzo zadowoleni. Chwalą cenę, jakość oraz gumowe rączki. Zestaw posiada również roczną gwarancję jakości.

Największą zaletą siekier jest ergonomiczna konstrukcja pozwalająca na przyjemną pracę bez obciążenia ciała. Przyrządy są przeznaczone zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów i nadają się do prac leśnych, działkowych i ogrodowych.

SIEKIERA ROZŁUPUJĄCA ZESTAW SIEKIER FIBERGLASS 3EL jest inną ciekawą propozycją wartą uwagi 

Dla osób chcących zaopatrzyć się w zestaw siekier MAR-POL również ma ciekawą propozycję. Trzy ładne i solidne siekiery w przystępnej cenie, każda do innych prac. Dzięki zestawowi użytkownik zawsze ma pod ręką ostrze dopasowane do potrzeb. Ostrza wykonano z wysokowęglowej stali odpornej na zużycie i rdzę, przy okazji są one stosunkowo lekkie i odporne na zadrapania.

Trzonki powstały z włókna szklanego, dlatego cechują się wysoką wytrzymałością. Nie zagrażają im woda, zmiany temperatur oraz inne czynniki atmosferyczne i mechaniczne. Ponadto trzonki obleczono solidną, antypoślizgową gumą w kolorze niebieskim. Jest ona pofałdowana, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w trakcie pracy.

Najmniejsza siekiera waży 900 g i ma długość 36 cm, średnia waży 1900 g i mierzy 68 cm, najdłuższa zaś ma 85 cm i waży 3000 g. Zestaw jest objęty dwuletnią gwarancją jakości i zdobył przytłaczającą ilość bardzo dobrych ocen oraz recenzji. Użytkownicy są zachwyceni poziomem ostrości, lekką i wytrzymałą konstrukcją i wydajnością.

Musimy też pamiętać o innej propozycji, a mianowicie o SIEKIERA ROZŁUPUJĄCA SIEKIERKA TOPOREK

Kolejna propozycja to profesjonalny produkt w dobrej cenie. Marka Demon zadbała o bezpieczeństwo użytkownika i do zestawu dodała zdejmowany pokrowiec na ostrze siekiery, wykonany z trwałego tworzywa sztucznego, które posiada dodatkowe klipsy – siekiera na pewno nie wypadnie, nawet jeśli jest powieszona na haku.

Toporek cechuje się doskonałym wyważeniem, konstruktorzy zadbali o zachowanie prawidłowego stosunku wagi do długości, co przekłada się na niesamowitą wydajność przyrządu bez konieczności użycia siły. Głowicę pokryto teflonem, dlatego jest ona wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Ponadto takie rozwiązanie zapewnia ograniczenie tarcia powstałego przy pracy o 20% w stosunku do innych ostrzy.

Trzonek jest ergonomiczny, wzmocniony włóknem szklanym, wykonany natomiast z tworzywa poliamidowego odpornego na wodę i obicia. Dodatkowo pokryto go pomarańczową gumą, aby siekiera nie wyślizgiwała się z rąk. Gwarancja jakości obejmuje okres dwóch lat. Długość całkowita siekiery to 365 mm, waga 640 g. Głowica ma grubość 20 mm, wysokość 120 mm, a szerokość ostrza równa się 65 mm.

Zależy nam na świetnej jakości? FISKARS SIEKIERA ROZŁUPUJĄCA X17 4GEN + OSEŁKA będzie odpowiedzią na wszystkie bolączki związane z niezawodnością 

Fiskars stworzył siekierę przeznaczoną do rozłupywania dużych pieńków, czyli takich powyżej 20 cm. Na uwagę zasługuje fakt, że w skład zestawu wchodzi osełka do ostrzenia, okulary ochronne z atestem oraz rękawice robocze do prac leśnych i ogrodowych. Cena jest stosunkowo niewysoka jak za taką jakość i tyle przedmiotów.

Ponadto fiskarsa siekiera przychodzi razem z osłoną na ostrze, wykonaną z tworzywa sztucznego cechującego się doskonałą wytrzymałością. Trzonek jest czarny, pokryty pomarańczową gumą antypoślizgową i na końcu ma otwór oraz ogranicznik zwiększający bezpieczeństwo użytkownika.

Dodatkowo zastosowana powłoka tłumi wstrząsy. Siekiera waży około 2 kg. Konstrukcja zapewnia idealny balans pomiędzy głowicą a trzonkiem, a geometria gwarantuje wytrzymałość – to wszystko przekłada się na komfortową pracę. Głowica waży około 1,55 kg, mierzy 60 cm długości, 16 cm szerokości oraz 3 cm wysokości.

Zestaw został objęty dwuletnią gwarancją i zdobył wiele celujących ocen od zadowolonych użytkowników. Niewątpliwą zaletą jest bardzo dobre ostrze oraz ergonomiczna budowa, dzięki której użytkownik nie musi dokładać wielkiej siły, aby porąbać nawet grube pieńki.

ZESTAW 3 siekier: rozłupująca, uniwersalna i mała to następna propozycja, którą należy uznać za interesującą

Warto rozważyć kupno zestawu składającego się z trzech siekier o różnych wymiarach, szczególnie kiedy dostępne są w tak ciekawym designie i dobrym wykonaniu. Każda z nich ma inne przeznaczenie, ale wszystkie sprawdzą się w każdym ogrodzie lub na działce, gdzie potrzebne są prace leśne. Siekiera rozłupująca waży 2,15 kg i ma długość 81 cm. Dwie siekiery uniwersalne ważą 2,35 kg i 1,55 kg oraz mierzą kolejno 83 cm i 57 cm.

Wszystkie siekiery w zestawie mają hartowane głowice, co chroni je przed korozją. Trzonki powstały z włókna węglowego i posiadają praktyczne otwory umożliwiające zawieszenie modeli na ścianie. Uchwyty zostały również pokryte pofałdowaną, antypoślizgową gumą w kolorze niebieskim.

Każdy produkt cechuje się odpowiednią konstrukcją i wyważeniem stosunku wagi do długości, dlatego praca przy pomocy tych siekier jest niezwykle łatwa i lekka. Zestaw posiada roczną gwarancję i ma naprawdę atrakcyjną cenę jak za taką ilość i jakość. Warto zwrócić uwagę na dobre opinie, jakimi cieszą się siekiery. Ten produkt to wysoka jakość, dobra wytrzymałość i ergonomia pracy.

Ponadto, Siekiera siekierka podręczna H006 Hultafors będzie idealnym wyborem dla fanów skandynawskich produktów

Siekiera szwedzkiej firmy Hultafors wyróżnia się przede wszystkim tradycyjnym wyglądem. Przypomina ona stare, proste modele, które nie są już dostępne na rynku. Pomimo swojego designu, produkt wcale nie odstaje jakościowo, wręcz przeciwnie, charakteryzuje się dobrymi parametrami i doskonałą konstrukcją oraz ergonomicznym trzonkiem.

Uchwyt jest drewniany, hikorowy i pokryty bezbarwnym lakierem, mocowany za pomocą dwóch klinów, drewnianego i metalowego. Posiada on otwór do zawieszenia i ma pofałdowany kształt, który bardzo dobrze pasuje do dłoni. Uchwyt jest wyjątkowo odporny na złamanie.

Ostrze siekiery jest piaskowane i lakierowane, co przekłada się na twardość i wytrzymałość. Ponadto jest ono ręcznie odkuwane ze stali węglowej. W zestawie znajduje się skórzane pokrycie na końcówkę ostrza. Model przeznaczony jest głównie do przygotowywania opału. Waży kilogram.

Długość trzonka wynosi 500 mm, natomiast wydrążony otwór ma wymiary 50 x 20 mm. Siekiera jest lekka i wytrzymała, cechuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz rdzę. Dodatkowo posiada dwuletnią gwarancję jakości.

SIEKIERA FIBERGLASS 2200g TOPOREK ROZŁUPUJĄCA to natomiast opcja dla osób wymagających sprzętu do ciężkich prac 

Toporek rozłupujący marki Tagred to model, który zachwyci każdego działkowicza. Główną zaletą siekiery jest uchwyt wykonany z włókna szklanego, przez co jest on wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, wodę i zmiany temperatur. Ponadto ma antypoślizgową powłokę w kolorze niebieskim i jest ergonomiczny, dopasowuje się do ręki użytkownika, zapewniając bezpieczeństwo w trakcie pracy.

Przyrząd waży 3000 g i mierzy 80 cm długości. Sama głowica waży natomiast 2200 g, co przekłada się na idealne wyważenie stosunku wagi do długości. Szerokość ostrza to niecałe 10 cm, jego wysokość zaś 20 cm. Ostrze jest podatne na ostrzenie, jest wydajne i ma dobry kształt.

Ponadto jest ono odporne na rdzę i wyszczerbienie. Niewątpliwą zaletą jest to, że ostrze nie utyka w drewnie – gładko z niego wychodzi. Uchwyt jest dosyć wąski. Gwarancja dołączona do produktu jest ważna przez rok, natomiast sama siekiera cieszy się dobrymi opiniami dotychczasowych klientów, którzy w zaletach wymieniają wygodę, dobrą cenę oraz niesamowitą poręczność.

Jaka siekiera do łupania, a jaka ciesielska? Sprawdź czym się kierować przy zakupie w 2024 roku!

Decydując się na zakup siekiery do rąbania drewna bądź po prostu do umilenia wielu prac ogrodowych, musimy przede wszystkim pamiętać o tym w jakich sytuacjach będziemy z niej częściej korzystać. Siekiera do łupania będzie przecież inaczej skonstruowana niż siekierka ciesielska bądź mały toporek. To właśnie dlatego zwróćmy uwagę na podane niżej parametry.

Pierwsza rzeczą istotną podczas zakupu będzie jednak wykonanie siekiery. Mamy tu na myśli właściwy materiał użyty do produkcji. Następnie bardzo ważne jest, aby sprawdzić parametry tnące – tutaj główną rolę odegra wielkość i waga siekiery, co pozwoli sprecyzować czy będzie to siekiera rozłupująca czy inna. Oprócz tego, musimy pamiętać o pozostałych parametrach, w tym długości, a także o głowicy i jej wysokości czy grubości, czy też o szerokości ostrza.

Szczególnie istotne wydają się aspekty nawiązujące do komfortu. Jak wszyscy wiemy – im wygodniejsze urządzenie, tym przyjemniej jest je użytkować. Nie możemy też zapomnieć o dodatkowym wyposażeniu lub o opiniach innych osób. Cena za produkt, szczególnie w przypadku zakupu siekiery fiskars lub innego renomowanego producenta, odegra ważną rolę. Więcej informacji znajdziemy również tutaj: http://ecokominek.pl/jaka-siekiera-porady-dla-kupujacych/

Sprawdź przede wszystkim materiał wykonania siekiery

Aby siekiera bezproblemowo radziła sobie z rozłupywaniem pieńków czy po prostu cięciu wszystkich pędów, jakie napotkamy na naszej drodze, musimy wybrać sprzęt o odpowiednim wykonaniu. Tutaj istotną rolę odegra klasa materiału, a także produkcja. Nie możemy też zapomnieć o precyzji wykonania.

Gdy mowa o materiale, to przede wszystkim warto szukać produktów, które wykonane zostały z włókna szklanego (tak zwany fibreglass). Materiał ten znany jest ze swojej odporności na warunki atmosferyczne czy też zmiany temperatury, a więc nie straszne mu będą upalne dni czy zimne, wilgotne noce w stodole.

Oczywiście samo ostrze musi być bardzo trwałe i niezawodne, a to natomiast gwarantuje nam wysokowęglowa stal. Odporna jest ona na zużycie i na korozję, a także gwarantuje świetną pracę pod względem wydajności. Co ciekawe, w niektórych przypadkach stosuje się też powłokę antypoślizgową w przypadku trzonka. Bardzo ważna będzie też rączka i jej wykonanie, lecz o tym nieco później.

Wielkość i waga mają zasadniczy wpływ na zastosowanie

Aby wybrać urządzenie przeznaczone do odpowiedniej pracy, musimy najpierw określić rodzaj wykonywanych czynności. Jeśli będzie to sprzęt do rozłupywania drewna, no to musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem, a także z większą siekierą o sporej długości całkowitej.

Podczas przeglądania katalogu produktów bardzo często spotkamy się z nazwami produktów, gdzie podane są wagi – 600G, 1250G, 2200G itd. Wiele osób myli to z wagą siekiery. Bardzo często jest to jednak waga głowicy i to właśnie ten ciężar wskazuje czy będzie to mała siekierka do pielęgnacyjnych prac czy potężna siekiera do drewna.

W celu efektywnego rozłupywania klocków wykorzystuje się ciężkie narzędzia, a dokładnie mówiąc te o wadze głowicy przekraczającej 1000 gramów. Bez problemu znajdziemy jednak o wiele cięższy sprzęt – a mianowicie do 2000-2500 gramów.

Oczywiście w przypadku mniejszych siekierek, tych do prac typowo ogrodowych, lepiej wybrać małe narzędzie o wadze głowicy nie przekraczającej 600-700 gramów. Wtedy cała siekiera waży niecały kilogram, a więc podnosi to komfort użytkowania.

Długość siekiery to kolejny kluczowy element

Tak jak i w przypadku ciężaru lub wielkości głowicy, tak i długość odgrywa niesamowicie istotną rolę podczas wyboru właściwego sprzętu. Wybrany przez nas produkt musi przede wszystkim charakteryzować się odpowiednią długością. Za krótka siekiera nie będzie oferowała wystarczającej dźwigni. Za długa natomiast może wpłynąć na komfort użytkowania.

Mówi się, że siekiera powinna być na tyle długa, aby po złapaniu urządzenia za trzon, zaraz przy głowicy, i przyłożeniu go wzdłuż wyciągniętej ręki, koniec trzonka powinien kończyć się wraz z końcem ramienia. Jeśli siekiera sięga nam do pachy, jest to oznaką zbyt długiej siekiery.

Pamiętajmy o pozostałych parametrach tnących narzędzia

Bardzo istotne jest zweryfikowanie innych parametrów siekiery, bo to właśnie one wskażą nam czy design narzędzia, które wpadło nam w oko, posłuży nam do rozłupywania drewna, do ścinania drzew, a może po prostu do prac budowlanych bądź ogrodowych. Dlatego oprócz długości całkowitej, zwróćmy uwagę na wysokość oraz grubość głowicy. Ponadto zweryfikujmy jaka jest szerokość ostrza.

Oczywiście miejmy na uwadze fakt, że wszystkie te parametry muszą być dostosowane do użytkownika. Niekiedy jednak producent stosuje własną rozmiarówkę i obok dokładnych wymiarów pojawiają się klasyczne dla ubrań rozmiary – począwszy od S aż do XL. Jeśli jednak nie możemy zdecydować się na konkretną wielkość bądź po prostu pragniemy korzystać ze sprzętu w różnych sytuacjach, to należy wyposażyć się w pełen zestaw produktów.

Komfort korzystania ma również znaczący wpływ na ostateczny wybór

Jeżeli nie przyjrzymy się komfortowi użytkowania danego sprzętu, to nawet najskuteczniejsze cięcia czy wydajne rozłupywanie klocków drewna nie będą miały znaczenia. Pojawiające się szybko zmęczenie spowodowane jest przede wszystkim wyborem nieodpowiedniego dla nas rozmiaru i wagi toporka. Tak jak i w przypadku długości, musimy również zweryfikować ciężar sprzętu zanim go kupimy.

Należy więc złapać interesujący nas zakup za końcówkę trzonka i pozwolić, aby siekiera spokojnie sobie wisiała wzdłuż nogi. Poprawnie dobrane urządzenie będziemy mogli podnieść wyłącznie za pomocą siły nadgarstka, gdzie łokieć będzie pełnił rolę dźwigni. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić bądź taki ruch sprawia nam sporo kłopotów, to jest to zbyt ciężka siekiera.

Oprócz wagi, kluczowe jest natomiast wykonanie samego trzonka. Tak jak wspomnieliśmy o tym wcześniej, bardzo często stosuje się włókno szklane w celu wykonania trzonka. Przekłada się to na wysoką odporność, a także ogranicza zużycie mechaniczne czy ryzyko pojawienia się drzazg, jak to ma miejsce w przypadku drewnianego sprzętu. Kluczowym elementem jest także pokrycie uchwytu antypoślizgowym materiałem, który to poprawia chwyt i stabilność.

Nie inaczej jest z dodatkowym wyposażeniem

Zakup sprzętu powinien przede wszystkim być podyktowany jakością, lecz jeśli mamy do czynienia z wieloma podobnymi do siebie pod względem parametrów siekierami, to warto sprawdzić co dokładnie producent oferuje nam w zestawie. Czasami otrzymać możemy pełen komplet siekier – począwszy od małych toporków, poprzez urządzenia uniwersalne, a skończywszy właśnie na opcjach do rozłupywania.

Oprócz zestawu, warto także pomyśleć o akcesoriach. Czasami producenci starają się przekonać kupujących ogromną liczbą dodatków. Gdybyśmy mieli kupować je oddzielnie, to z pewnością kosztowałoby nas to przynajmniej połowę wartości siekiery. Dlatego sprawdźmy, czy wraz z zakupem nie otrzymamy też osełkę do ostrzenia, okulary ochronne z atestem, a także rękawice robocze. Ponadto niektórzy decydują się też wyposażyć użytkowników w specjalny ochraniacz, który gwarantuje bezpieczny transport i przechowywanie urządzenia.

Dodatkowo zwróćmy uwagę na opinie innych kupujących i oceny

Komentujący bardzo często wyrażają swoje zdanie na temat danego sprzętu. O ile subiektywne komentarze bazują bardzo często na doświadczeniach związanych z użytkowaniem siekiery, tak warto mieć je na uwadze ze względu na to, że pozwoli nam to sprawdzić czy produkt sprawdzi się w danym środowisku i czy radzi sobie zgodnie z przeznaczeniem.

Ponadto oceny pozwolą też zweryfikować komfort użytkowania, a także wyważenie – ten parametr trudno jest sprawdzić online, tak więc z pewnością uwagi innych mogą nam pomóc. Oczywiście warto pamiętać o tym, że wszystkie te dane zależą wyłącznie od danego egzemplarza.

Cena to jednak sprawa kluczowa i to dla prawie każdego. Nieważne czy decydujemy się na zakup sprzętu do profesjonalnego użytku czy też do przydomowych aktywności – zakup produktu atrakcyjnego cenowo jest dla wielu priorytetowy. Musimy jednak odróżnić markowe produkty, których ceny windowane są przez producentów z uwagi na markę od innych. Te drugie nie muszą być gorsze, lecz nie mamy gwarancji jakości jak w przypadku pierwszej grupy. Dlatego należy przede wszystkim kierować się stosunkiem jakości do ceny.

Najlepsze siekiery – podsumowanie rankingu 2024

ZESTAW SIEKIER ROZŁUPUJĄCA SIEKIERA TOPOREK JOBI to dzisiejszy zwycięzca rankingu z uwagi na świetne wykonanie, trwałą konstrukcję, a także bogaty zestaw różnorodnych siekier, które to sprawdzą się w prawie każdym środowisku i w prawie każdym zadaniu. Nie mamy co prawda wielu akcesoriów w zestawie, lecz w tej cenie trudno o lepsze połączenie i uniwersalność.

Jeśli jednak wolimy renomowanego producenta czy też produkty o większej, mniejszej długości, to warto sprawdzić co ma do zaoferowania lista powyżej. Oprócz tych alternatyw, innym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z poradnikiem zakupowym. Wskazówki gwarantują nam ogromną liczbę ciekawych informacji, a to wszystko z myślą o każdym użytkowniku i każdej pracy.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Najlepsza siekiera
Average rating:  
 0 reviews