Niezależnie od tego, czy posiadacie mały ogród, czy też duży ogródek, z pewnością potrzebujecie kosiarki. Tutaj pojawia się pytanie, czy lepszym wyborem będzie kosiarka elektryczna, czy może spalinowa. Warto poznać zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie kosiarki?

Znalezienie dobrej kosiarki wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe. Niewątpliwie należy zwrócić uwagę na moc silnika. Zasada jest bardzo prosta, a mianowicie: im większa powierzchnia trawnika, tym moc powinna być większa. Dzięki temu zdecydowanie szybciej skosicie trawę i zaoszczędzicie sporo czasu. Ponadto istotnym czynnikiem przy wyborze jest napęd. Dzięki kosiarce z napędem cały proces koszenia trawy odbędzie się sprawniej, a praca nie będzie wymagać tak dużego wysiłku i będzie bardzo łatwa do wykonania.

Jak zapewne wiecie, czasami rzeczy, które wydają się niepozorne, mają duże znaczenie. I tak na pewno jest w przypadku kosiarek. Otóż przydatne są na pewno dodatkowe funkcje, takie jak mulczowanie trawy. Zabieg polega na rozdrabnianiu pokosu, a następnie pokryciu cienką warstwą powierzchni trawnika. Pozwala to uzyskać piękną darń. Wielkość kosza także jest bardzo ważna, szczególnie gdy musicie skosić dużą powierzchnię.

Kosiarka spalinowa – efektywność na najwyższym poziomie

Kosiarki spalinowe cieszą się naprawdę dużą popularnością. Jest to w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że zapewniają zdecydowanie większą mobilność oraz zasięg. Kosiarka spalinowa zasilana jest przez silnik dwusuwowy bądź czterosuwowy. W przypadku tego pierwszego stosuje się mieszankę benzyny oraz oleju, natomiast do urządzeń z silnikiem czterosuwowym wlewa się benzynę bezołowiową.

Największą zaletą kosiarki spalinowej jest to, że możecie szybko skosić trawnik niezależnie od jego wielkości i nie ograniczają Was żadne kable. Do tego takie urządzenia mają zdecydowanie większą moc i poradzą sobie również w trudnym terenie. Kosiarka spalinowa kosi nawet mokry czy wysoki trawnik. Jest nieco droższa od elektrycznej, co dla niektórych może być wadą. Może być też głośniejsza podczas pracy. Jest jednak  bezpieczniejsza niż jej elektryczny odpowiednik, gdyż nie grozi Wam porażenie prądem.

Kosiarka elektryczna – czy warto się na nią zdecydować?

Kosiarka elektryczna na pewno jest lżejsza oraz ma cichszy tryb pracy. Jest prosta w obsłudze i łatwo się nią kosi, należy jednak zdawać sobie sprawę, że niekoniecznie daje sobie radę w przypadku bardzo gęstych trawników. W żadnym wypadku nie można jej używać, nawet gdy występują bardzo małe opady deszczu, gdyż grozi to porażeniem prądem. Na pewno jej dużą zaletą jest niska cena.

Elektryczna kosiarka wymaga podłączenia do gniazda sieciowego. Pamiętajcie, że w teorii można wykorzystać przedłużacz, ale wraz z długością kabla spada napięcie. Stąd taka kosiarka nie sprawdzi się na dużych trawnikach. Przez to, że jest podłączona do gniazdka i ma kabel, manewrowanie nią może być utrudnione i trzeba uważać, aby nie wyrwać kabla z gniazdka. Oczywiście nie oznacza to, że nie warto się na taki sprzęt zdecydować, przy czym lepiej sprawdzi się, gdy macie naprawdę mały trawnik do skoszenia.

Jeżeli szukacie rozwiązania bardziej efektywnego, ale też na lata, to zdecydowanie lepszym wyborem jest kosiarka spalinowa. Polecamy model z napędem.

Artykuł Sponsorowany