Aranżacja ogrodu to często spore wyzwanie, przy którym trzeba uwzględniać wiele rozmaitych aspektów. Powinno się w nim znaleźć miejsce dla wielobarwnych roślin, pięknego trawnika, strefy odpoczynku oraz królestwo dla naszych dzieci. W przypadku najmłodszych użytkowników przestrzeni ogrodowej należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych aspektów, aby wypoczynek w przydomowej strefie był dla dzieci niezmiennie przyjemny i bezpieczny.

Jak zorganizować ogrodowy plac zabaw?

Planowanie ogródka dla dzieci wiąże się z dopracowaniem wielu elementów, które wpływają na stworzenie przyjaznej zabawom i bezpiecznej przestrzeni. O czym trzeba koniecznie pamiętać?

Wybór miejsca – dobre rozplanowanie to podstawa sukcesu

Na samym początku należy bezwzględnie wydzielić odpowiedni fragment ogrodu, w którym chcemy zlokalizować przestrzeń dla dzieci. Powinien się znajdować w spokojnym miejscu, najlepiej z dala od ulicy. Równocześnie musi być zawsze w zasięgu wzroku opiekunów, czy to przez okno, czy ze strefy wypoczynkowej na tarasie lub w ogrodzie.

Nasadzenia i trawniki – co może się znaleźć w kąciku dla dzieci?

Gdy już wybierzemy idealne miejsce na plac zabaw, wówczas trzeba dokładnie przemyśleć kwestię nasadzeń oraz rodzaju trawy, która sprawdzi się najlepiej.

W przypadku trawnika, przyda się mieszanka typu sportowego, odporna na intensywną eksploatację. Powinna być skoszona nieco wyżej niż przy tradycyjnym trawniku rekreacyjnym.

Jakie rośliny posadzić w tej części ogrodu? Przede wszystkim warto znaleźć odmiany odporne na uszkodzenia, gdyż w trakcie szalonych zabaw, znajdujące się w pobliżu rośliny, mogą być narażone na obłamywanie gałązek czy listków. Dlatego też najcenniejsze okazy powinny znaleźć się w zdecydowanie innej strefie ogrodu.

Trzeba też pamiętać, aby przy placu zabaw nie sadzić roślin trujących oraz takich, które mogą łatwo i dotkliwie zranić dziecko, np. kłujących iglaków lub krzewów z kolcami.

A jakie rośliny można spokojnie umieścić w strefie dla dzieci? Świetnie sprawdzają się krzewy i drzewa liściace, na przykład ozdobne wiśnie, jabłonie czy pięknie kwitnące na wiosnę krzaki bzu oraz forsycji. Równocześnie wnoszą nieco koloru do tej części ogrodu oraz dają cień, który jest szczególnie cenny, gdy najmłodsi spędzają długie godziny na świeżym powietrzu w upalne, wakacyjne dni.

Różne twarze zabawy – jakie wyposażenie zakupić?

Nie można mówić o placu zabaw, póki nie wprowadzimy do tej przestrzeni odpowiednich zabawek. Ciekawą opcją, która sprawdza się dla dzieci w różnym wieku, są ogrodowe domki. Szeroki wybór różnych produktów tego typu można znaleźć na przykład w sklepie Bazkar, który specjalizuje się w komfortowym, pięknym i praktycznym wyposażeniu każdego ogrodu.

Na co zwracać uwagę, przy zakupie domku? Przede wszystkim należy podjąć decyzję, z jakiego tworzywa ma być on zbudowany.

Dla całkiem małych użytkowników zdecydowanie lepsze i praktyczniejsze są zabawki z tworzyw sztucznych. Są bardziej miękkie i wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu czystości oraz mają piękne, przykuwające wzrok kolory. Dla starszych dzieci można już znaleźć świetne i praktyczne domki drewniane.

Oprócz materiału trzeba uwzględnić też ilość dzieci, które będą się zazwyczaj bawić w tej przestrzeni i na tej podstawie dobrać odpowiednią wielkość domku. Można również postawić na rozwiązania modułowe, które z czasem rozbudowuje się o dodatkowe elementy, m.in. zjeżdżalnię.

Oprócz samych domków, w ogrodzie przydają się również małe stoliki i krzesełka, które sprawdzają się jako miejsce do odpoczynku czy do chwilowej przerwy w szalonej zabawie. Niektóre modele same w sobie mogą być również świetną zabawką, zwłaszcza jeśli wybór padnie na rozwiązania edukacyjne – z przestrzeniami na klocki, kredki i wielobarwne sole do wykonywania prac plastycznych.

Przy zakupie zabawek do ogrodu dla dzieci sprawdźmy ich jakość, dokładnie obejrzymy z jakiego materiału zostały wykonane oraz czy łączenia elementów są trwałe. Warto również dowiedzieć się od sprzedawcy, czy zabawka ma wszystkie potrzebne certyfikaty, aby dzieci mogły korzystać z niej w pełni bezpiecznie.

Ogród dla wszystkich domowników

Od pewnego czasu ogród staje się jedną z kluczowych stref w każdym domu. W okresie letnim pełni często funkcję zewnętrznego salonu, w którym cała rodzina i zapraszani goście z radością spędzają czas. Dlatego też ogród powinien być dopasowany do potrzeb wszystkim domowników, zarówno dużych, jak i małych.

Dzieci należą do niezmiernie wymagających użytkowników. Wydzielona dla nich strefa ogrodowa musi być bezpieczna i zaplanowana tak, żeby sprzyjała przyjemnej zabawie. Warto zatem zadbać o wprowadzenie do niej odpowiednich zabawek, a także praktycznej zieleni, która nie dość, że dekoruje i jest bezpieczna, to też przynosi nieco cienia. Dobrze przygotowany plac zabaw łatwo może stać się ulubionym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Sprawmy zatem, żeby nasze dzieci pokochały swój własny kawałek ogrodu.