Idealne urządzenie do pielęgnacji trawnika? Kosa spalinowa!

Kosa spalinowa czy kosiarka?

Do koszenia trawnika służą różne urządzenia, z których najpopularniejszym jest oczywiście kosiarka. Dlaczego więc miałbyś się zdecydować na kosę?

Kosa mechaniczna to urządzenie dużo poręczniejsze. Charakteryzuje się mniejszym rozmiarem, niższą wagę i prostszym sposobem działania. Jest idealne, jeśli skosić musisz mały ogródek przy domu czy działkę. Kosę bez trudu zapakujesz do auta i przewieziesz, by wykorzystać w obu tych miejscach. Koszt narzędzia jest niższy, niż gdybyś miał kupić kosiarkę.

Najważniejszą cechą kosy jest jednak to, że sprawdza się w warunkach trudniejszych – tam, gdzie nie poradzi sobie kosiarka. Kosa spalinowa pozwala na dotarcie do przestrzeni wąskich i położonych głęboko. Skosisz nią trawę tuż przy płocie, między drzewami, w okolicy krzaków czy kwiatów, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Krócej mówiąc: poza tradycyjnym koszeniem, kosa spalinowa pozwoli Ci przeprowadzić wszelkie prace wykończeniowe, pielęgnacyjne.

 

Kosa spalinowa, elektryczna czy trymer?

Kolejnym ważnym pytaniem jest: dlaczego właśnie kosa spalinowa? Poza nią w sklepach dostępne są także modele elektryczne oraz trymery, inaczej zwane podkaszarkami. Te ostatni działają w oparciu o żyłkę tnącą, przez co ich budowa jest dużo prostsza, a cena niższa.

Niewątpliwie każde z powyższych urządzeń ma ogromne zalety. Podkaszarka jest atrakcyjna cenowo i drobniejsza od kosy mechanicznej, w związku z czym dotrze do nawet węższych przestrzeni niż jej konkurentka. Niestety z uwagi na budowę jest bardziej podatna na uszkodzenia. Nie skosisz nią także większych przestrzeni – nadaje się wyłącznie do zadań pielęgnacyjnych już po skoszeniu trawnika kosą czy kosiarką.

Kosa elektryczna – drugi popularny rodzaj kos mechanicznych – od spalinowej różni się rozmiarem i wagą. Nie potrzebuje silnika, więc jest drobniejsza i lżejsza. Jest zasilana za pomocą kabla, co ogranicza jej poręczność oraz zwiększa niebezpieczeństwo, gdy panuje wilgoć. Oczywiście to wątpliwe, byś ścinał trawę w deszczu, jednak pamiętaj, że poranna rosa i uszkodzony kabel do niedobre połączenie.

Kosa spalinowa to urządzenie pracujące najgłośniej – to jej główna wada – a także nieekologiczne, ponieważ wytwarza spaliny. Poza tym jest jednak urządzeniem najwydajniejszym, mogącym działać najdłużej i pozwalającym kosić największe przestrzenie. Dobra kosa spalinowa jest lepsza od niejednej kosiarki!

Kosy spalinowe – modele

Parametry kos spalinowych zależą od modelu. To z kolei wpływa na cenę produktu. Przeznaczając na urządzenie ok. 300 zł możesz dostać kosy:

 • o głowicy tnącej 43 cm, ostrzu tnącym 23 cm i mocy silnika 0,8 kW,
 • o głowicy tnącej 43 cm, ostrzu tnącym 25 cm i mocy silnika 1,5 W,
 • o żyłce 42 cm, tarczy 25,5 cm i mocy silnika 1,25 kW.

W nieco wyższych cenach – ze środkowej półki cenowej – znajdziesz kosy spalinowe:

 • o szerokości koszenia 42 cm i mocy silnika 0,75 kW (ok. 500 zł),
 • o głowicy tnącej 43 cm, ostrzu tnącym 25 cm i mocy silnika 0,75 kW (ok. 600 zł),
 • o głowicy tnącej 38 cm, ostrzu tnącym 25,5 cm i mocy silnika 1,25 kW (ok. 700 zł).

Ceny zróżnicowane są z uwagi na inne parametry, nie tylko przedstawione powyżej. Najdroższe i najlepsze kosy osiągają ceny powyżej 1000 zł. Ich prędkość obrotowa może wynosić 9000 obr./min, prędkość skokowa 40 cm3, a silnik wykonany jest w technologii OxyPower, czyli umożliwiającej redukcję spalin, obniżenie zużycia paliwa oraz uzyskanie większej mocy.

2022-06-04T18:30:18+00:0019 maja, 2022|

2 komentarze

 1. Natan 12 kwietnia, 2019 at 10:34 am - Reply

  Kosa spalinowa jest świetne, jesli zwykła kosiarka nie sięga w miejsca bardziej ciasnych, tam gdzie krzaki, czy blisko płota. Tą kosą ja tnę trawę przy płocie, krzakach. Jak dla mnie elektryczna by nie zdała egzaminu za duży mam ogród więc kabel musiałby mieć oj dużo metrów, spalinowa jest ok.

 2. Justa 10 maja, 2019 at 11:47 am - Reply

  U nas długo mąż zastanawiał się co kupic, pytał kolegów, każdy miał inne zdanie. Dlatego zdecydował się na kosiarkę i podkoszarkę, bo wiadomo nie wszędzie kosiarką sięgnie dlatego też podkaszarka mu się przydała, przy płocie, między drzewkami, krzakami wykosi. Teraz jest zadowolony, a czas sezonu koszenia oczywiście zaczęty.

Leave A Comment