Kosa spalinowa czy kosiarka?

Do koszenia trawnika służą różne urządzenia, z których najpopularniejszym jest oczywiście kosiarka. Dlaczego więc miałbyś się zdecydować na kosę?

Kosa mechaniczna to urządzenie dużo poręczniejsze. Charakteryzuje się mniejszym rozmiarem, niższą wagę i prostszym sposobem działania. Jest idealne, jeśli skosić musisz mały ogródek przy domu czy działkę. Kosę bez trudu zapakujesz do auta i przewieziesz, by wykorzystać w obu tych miejscach. Koszt narzędzia jest niższy, niż gdybyś miał kupić kosiarkę.

Najważniejszą cechą kosy jest jednak to, że sprawdza się w warunkach trudniejszych – tam, gdzie nie poradzi sobie kosiarka. Kosa spalinowa pozwala na dotarcie do przestrzeni wąskich i położonych głęboko. Skosisz nią trawę tuż przy płocie, między drzewami, w okolicy krzaków czy kwiatów, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Krócej mówiąc: poza tradycyjnym koszeniem, kosa spalinowa pozwoli Ci przeprowadzić wszelkie prace wykończeniowe, pielęgnacyjne.

 

Kosa spalinowa, elektryczna czy trymer?

Kolejnym ważnym pytaniem jest: dlaczego właśnie kosa spalinowa? Poza nią w sklepach dostępne są także modele elektryczne oraz trymery, inaczej zwane podkaszarkami. Te ostatni działają w oparciu o żyłkę tnącą, przez co ich budowa jest dużo prostsza, a cena niższa.

Niewątpliwie każde z powyższych urządzeń ma ogromne zalety. Podkaszarka jest atrakcyjna cenowo i drobniejsza od kosy mechanicznej, w związku z czym dotrze do nawet węższych przestrzeni niż jej konkurentka. Niestety z uwagi na budowę jest bardziej podatna na uszkodzenia. Nie skosisz nią także większych przestrzeni – nadaje się wyłącznie do zadań pielęgnacyjnych już po skoszeniu trawnika kosą czy kosiarką.

Kosa elektryczna – drugi popularny rodzaj kos mechanicznych – od spalinowej różni się rozmiarem i wagą. Nie potrzebuje silnika, więc jest drobniejsza i lżejsza. Jest zasilana za pomocą kabla, co ogranicza jej poręczność oraz zwiększa niebezpieczeństwo, gdy panuje wilgoć. Oczywiście to wątpliwe, byś ścinał trawę w deszczu, jednak pamiętaj, że poranna rosa i uszkodzony kabel do niedobre połączenie.

Kosa spalinowa to urządzenie pracujące najgłośniej – to jej główna wada – a także nieekologiczne, ponieważ wytwarza spaliny. Poza tym jest jednak urządzeniem najwydajniejszym, mogącym działać najdłużej i pozwalającym kosić największe przestrzenie. Dobra kosa spalinowa jest lepsza od niejednej kosiarki!

Kosy spalinowe – modele

Parametry kos spalinowych zależą od modelu. To z kolei wpływa na cenę produktu. Przeznaczając na urządzenie ok. 300 zł możesz dostać kosy:

  • o głowicy tnącej 43 cm, ostrzu tnącym 23 cm i mocy silnika 0,8 kW,
  • o głowicy tnącej 43 cm, ostrzu tnącym 25 cm i mocy silnika 1,5 W,
  • o żyłce 42 cm, tarczy 25,5 cm i mocy silnika 1,25 kW.

W nieco wyższych cenach – ze środkowej półki cenowej – znajdziesz kosy spalinowe:

  • o szerokości koszenia 42 cm i mocy silnika 0,75 kW (ok. 500 zł),
  • o głowicy tnącej 43 cm, ostrzu tnącym 25 cm i mocy silnika 0,75 kW (ok. 600 zł),
  • o głowicy tnącej 38 cm, ostrzu tnącym 25,5 cm i mocy silnika 1,25 kW (ok. 700 zł).

Ceny zróżnicowane są z uwagi na inne parametry, nie tylko przedstawione powyżej. Najdroższe i najlepsze kosy osiągają ceny powyżej 1000 zł. Ich prędkość obrotowa może wynosić 9000 obr./min, prędkość skokowa 40 cm3, a silnik wykonany jest w technologii OxyPower, czyli umożliwiającej redukcję spalin, obniżenie zużycia paliwa oraz uzyskanie większej mocy.