Drewniane furtki to niezbędne elementy w każdym ogrodzie, w którym dominuje drewno, jako materiał budulcowy. Ogrodzenia z tego materiału utrzymują swoją wysoką popularność wśród posiadaczy domków jednorodzinnych, punktów gastronomicznych, są też cenione w przestrzeni publicznej. Najbardziej okazałym i wyeksponowanym elementem tegoż ogrodzenia jest właśnie furtka ogrodowa – jak odpowiednio ją wybrać, na co zwracać uwagę, przeglądając katalogi? Na te i inne pytania postaramy się wspólnie odpowiedzieć!

Wymiary drewnianej furtki ogrodowej

To oczywiste, że zwykle pierwszym faktorem, jaki decyduje o naszym wyborze jest estetyka. Jednak podczas wiosennych zakupów do ogrodu, może ona szybko sprawić, że popełnimy błąd. W przypadku ogrodzenia, szczególnie zaś drewnianych furtek, należy dobrze znać potrzebne wymiary. Furtka ogrodowa musi przecież pasować do przęseł ogrodzenia i być funkcjonalna dla wszystkich domowników oraz gości. Optymalne światło (czyli rozstawa użytkowa) furtki to 100 cm. Są jednak wyjątki. W przypadku, gdy któryś z domowników jest trwale ograniczony ruchowo i korzysta z wózka inwalidzkiego, dobrze, aby szerokość drewnianej furtki ogrodowej była stosunkowo większa. Najlepiej skonsultować to z fachowcem, jeszcze na etapie planowania całości ogrodzenia.

Tutaj znajdziecie cztery popularne modele drewnianych furtek: www.produktyogrodowe.pl/54-furtki-ogrodowe-drewnianefurtki

Fot. Zdjęcia ze sklepu z architekturą ogrodową – ProduktyOgrodowe.pl

Furtka ogrodowa transparentna, czy całkowicie nieprzepuszczalna?

Oto kolejne pytanie, jakie naturalnie pojawi się w trakcie wybierania nowej furtki ogrodowej. Jednym z wariantów jest furtka ażurowa. Cechuje się częściową transparentnością. Ma to swoje plusy i minusy. Do zalet z całą pewnością możemy zaliczyć to, że ogród wyda się mniej klaustrofobiczny od środka, a w razie potrzeby każdy domownik może zamienić kilka zdań z sąsiadem, kurierem itd. Jednak w przypadku furtek ażurowych trzeba pamiętać, że osoby trzecie zawsze mogą zajrzeć do wnętrza naszej działki, ogranicza to intymność, a także stanowi słabszą izolację dla pyłów i hałasu, niż furtka ogrodowa jednolita.

Plusy i minusy w przypadku furtek nieprzepuszczalnych są całkowicie odwrotne. To propozycja dla ludzi, którzy lubią swoją własną przestrzeń i drażni ich fakt, że nieznajomy zawsze może podejrzeć, co dzieje się wokół domu. Jeśli nie posiadamy akurat groźnego czworonoga na posesji, który odstraszy potencjalnego złodzieja, taka jednolita, solidna furtka ogrodowa pozwala na większe poczucie bezpieczeństwa – jest po prostu lepszą barierą od zwykłych drzwiczek z desek, które łatwo wyłamać lub przeskoczyć.

Odporność ma znaczenie – celuj w furtki ogrodowe dobrych producentów

Zwróć uwagę na jakość drewna, stopień zaimpregnowania, solidność okucia, gwarancję producenta itd. To detale, które szybko pozwolą nam odróżnić dobrego dostawce, od kiepskiego. Drewniana furtka ogrodowa musi posiadać wyjątkową trwałość – jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne, gdyż nieustannie trzaska się nią wchodząc i wychodząc z ogrodu. Jeśli chcemy uniknąć wiecznie otwartej furtki, poluzowanych klamek, uszkodzonych sztachet itd. starajmy się nie oszczędzać za wszelką cenę – jakość asortymentu ogrodowego to gwarancja trwałości na lata.