Zielone przestrzenie – tego nigdy za wiele, niezależnie czy mówimy o przydomowym terenie, działce czy nawet o zagospodarowaniu miast. W tych ostatnich zawsze chyba nieco ich brakuje. Powie to zarówno każdy mieszkaniec dużego czy średniego ośrodka, jak i mniejszych miejscowości podmiejskich czy wsi. Trawniki od zawsze były wizytówką gospodarstw domowych – im bardziej zadbany, tym bardziej podnosił walory estetyczne domostwa. Oczywiście, wymagało to większego nakładu czasu i pracy, ale inwestycje z reguły zwracały się, choćby w taki prosty sposób, jak uznanie gości czy zwykłych przechodniów.

W domu i na działce

I to jest jedna z tych przewag, jakie ma dom nad mieszkaniem: wydzielony zielony teren, czy to reprezentacyjny, czy jako plac do zabaw dla dzieci. Własny ogród jest dla wielu ludzi błogosławieństwem. Potrafi nie tylko odprężająco działać na nasz umysł, ale też przy okazji zapewnić spokojną gimnastykę na świeżym powietrzu. Walory pracy w ogrodzie można by wymieniać bez końca: obniża ona ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, pobudza umysł do działania. Właśnie dlatego tak wiele osób, które nie mieszkają w domach, decyduje się na przykład na zakup działki czy domku letniskowego. Rokrocznie prowadzone badania wśród Polaków pokazują niesłabnące zainteresowanie zakupem działek letniskowych. Z przeprowadzonego kilka lat temu sondażu portalu Demiportal.pl i agencję Metrohouse wynikało, że ponad połowa ankietowanych była skłonna w najbliższym czasie nabyć grunt do samodzielnego zagospodarowania, działkę z domkiem letniskowym, działkę z domkiem całorocznym czy siedlisko. W poszukiwaniu własnego azylu, miejsca odpoczynku, odizolowanego od dynamicznego i męczącego codziennego życia jesteśmy w stanie zapłacić niemałe pieniądze.

Jak zadbać o trawnik?

Jak powinien prezentować się idealny trawnik? To pytanie zadaje sobie każdy ogrodnik, zarówno ten, który dopiero przymierza się do jego założenia, jak i ten, który próbuje doprowadzić go do porządku, kiedy zima da już za wygraną. Trawnik powinien przede wszystkim być soczyście zielony, równo skoszony, gęsty i bez żadnych chwastów. Wszystko to wymaga pracy na wielu polach: nawadnianie, nawożenie, a w końcu strzyżenie i – w razie konieczności plewienie. Przyjrzyjmy się tym czynnością po kolei. Jeśli chodzi o nawodnienie, należy pamiętać, aby robić to regularnie, jednak nie za często, no i oczywiście nie za rzadko. Generalnie przyjmuje się, że powinno się obficie podlewać trawę co 2-3 dni, najlepiej rano, aby wysokie temperatury nie sprawiały, że woda będzie wyparowywać. Może wydać się to czasochłonne, ale w tym wypadku z pomocą również przychodzi technologia, na przykład w formie zraszaczy -> zestawienie wraz z opiniami dobrych zraszaczy ogrodowych). W przypadku nawożenia czynność jest rzadsza (3-4 razy w sezonie, przede wszystkim nawożenie wczesnowiosenne). Korzystanie z nawozów sztucznych czy naturalnych pozwala uzupełnić brakujące, a niezbędne do prawidłowego i bujnego wzrostu pierwiastki w glebie. Co do chwastów – przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość i plewić je jak najszybciej, zanim zdążą się rozsiać. Koszenie… tutaj zatrzymajmy się na chwilę.

Kosiarka najlepszym przyjacielem trawnika

Każdy trawnik lubi kosiarkę – to stwierdzenie nie ulega wątpliwości. Podobnie jak to, że każdy ogrodnik powinien być w taki sprzęt zaopatrzony, wybierając jego rodzaj w zależności od swoich potrzeb. Na rynku można znaleźć duży wybór kosiarek, dostosowanych do sposobu strzyżenia trawnika oraz do jego rozmiarów. Dużą popularnością cieszą się ostatnimi czasy traktorki ogrodowe, które są bardzo wygodną formą koszenia trawnika, ograniczającą własną pracę niemal do minimum. Jest to bardzo przydatne urządzenie zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z większymi powierzchniami – można je zobaczyć na przykład przy przycinaniu trawy choćby na piłkarskich stadionach. Kiedy zaś mowa o niewielkich, zwłaszcza trudno dostępnych miejscach w przydomowym ogrodzie, na przykład przy drzewach, krzewach lub przy ogrodzeniu traktor może sobie nie poradzić. Wówczas trzeba sięgnąć po podkaszarkę o dostosowanej szerokości cięcia, najlepiej z automatycznym czy półautomatycznym podajnikiem żyłki z pałąkiem do ochrony roślin. W tym wypadku katalog produktów jest naprawdę szeroki: od podkaszarek i kos spalinowych (https://www.jula.pl/catalog/ogrod/maszyny-ogrodowe/podkaszarki-i-kosy-spalinowe/) do podkaszarek akumulatorowych (https://www.jula.pl/catalog/ogrod/maszyny-ogrodowe/podkaszarki-i-kosy-spalinowe/podkaszarki-i-kosy-akumulatorowe/). Wszystko zależy od tego, czego w danym przypadku potrzebuje nasz trawnik.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]