Dbanie o nasz trawnik, szczególnie w okresie letnim to bardzo ważna sprawa. Wydawać by się mogło, że trawa nie potrzebuje naprawdę wiele by była piękna, bujna i zielona. Jednak samo podlewanie trawy nie wystarczy, istnieje szereg innych zadań, które powinny być wykonane, by nasz trawnik naprawdę tętnił życiem. Jedną z ważniejszych czynności, która powinna być realizowana w związku z naszym trawnikiem to wertykulacja. Rzecz jasna proces ten możemy wykonać za pomocą wertykulatora.
Jak zbudowany jest wertykulator? Co dzięki niemu uzyskujemy? Jakie są rodzaje wertykulatorów? Jak z nich korzystać by nie zniszczyć naszego trawnika? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części artykułu.
Jak prawidłowo wertykulować trawnik?
Zanim dowiemy się w jaki sposób, a także kiedy powinniśmy wertykulować nasz trawnik, przyjrzyjmy się bliżej samemu urządzeniu, jego rodzajom, a także kryteriom, którymi powinniśmy się kierować w wyborze wertykulatora.
Z jakich elementów zbudowany jest wertykulator? Wszystko jest oczywiście zależne od tego o jakim rodzaju wertykulatora mówimy. Sprzęt ten można podzielić na trzy główne kategorie:
- Wertykulator ręczny – posiada on wąskie zęby w kształcie sztyletów, które są w stanie wcinać się w glebę na głębokość kilku centymetrów. Do tego posiadają kółka oraz rączkę dla lepszego prowadzenia.
- Wertykulator elektryczny – podobnie jak wertykulator ręczny posiada sztyletowate ostrza, jednak napędzany jest elektrycznie. Tego rodzaju wertykulator nadaje się na niewielkie powierzchnie, maksymalnie do sześciuset metrów kwadratowych.
- Wertykulator spalinowy – to sprzęt dla zaawansowanych, a także dla trawników, których rozmiar przekracza nawet kilka tysięcy metrów kwadratowych.
Czym jest sam proces wertykulacji? To płytkie pionowe nacinanie darni trawnika. Proces wertykulacji stosuje się w celu usunięcia starej i martwej darni, która swoim wyglądem przypomina filc. Jest to niezwykle ważne ponieważ w warstwach filcu jest bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że rozwijać się tam będą grzyby i chorobotwórcze bakterie. Dzięki usunięciu filcu, nasz trawnik będzie miał łatwiejszy dostęp do tlenu, powietrza, a także światła i składników pokarmowych. Ponadto podczas kiedy wykonujemy podlewanie trawnika po wertykulacji woda będzie szybciej trafiała do korzeni trawy. Wertykulacja to niezwykle ważny proces, który pomaga także zwalczać różnego rodzaju mech oraz chwasty w trawie. Poprzez powierzchniowe nacinanie darni unicestwiamy płytko zakorzenione chwasty i mech, to proces destrukcyjny dla niechcianych gości na naszym trawniku, a jednocześnie bezpieczny dla głęboko zakorzenionej trawy.
Kiedy wertykulować trawnik?
Pozostaje najważniejsze pytanie, odnośnie tego, kiedy powinniśmy wertykulować trawnik? Mówiąc krótko, wertykulacja trawnika powinna zostać wykonana tuż przed wejściem trawy w okres najszybszego wzrostu. Kiedy dokładnie jest ten moment? Zależne jest to oczywiście od rodzaju trawy, którą posiadamy:
- Trawy klimatu ciepłego – tego rodzaju trawa powinna zostać poddana wertykulacji pomiędzy późną wiosną, a wczesnym latem. Nie powinniśmy przeprowadzać wertykulacji zanim trawa nie zacznie aktywnie rosnąć – czyli po pierwszym lub drugim koszeniu.
- Trawy klimatu chłodnego – wertykulacja takiej trawy powinna odbywać się wczesną wiosną lub wczesną jesienią. Wczesną wiosną wertykulacje przeprowadzamy po pierwszym lub drugim koszeniu, natomiast wczesną jesienią wertykulujemy trawę na tyle wcześnie by po wertykulacji trawa miała jeszcze czas na regenerację przed nadejściem mrozów.
Skoro wiemy już kiedy powinniśmy wertykulować nasz rodzaj trawnika, warto byłoby poznać kilka cennych wskazówek dotyczących wertykulacji:
- Trawnik, który nie ma minimum dwóch lat nie powinien być wertykulowany. Jest zbyt młody, a system korzeniowy nie jest odpowiednia rozwinięty, by po wertykulacji szybko się zregenerować. Trawa musi być gęsta!
- Wertykulację przeprowadzamy w momencie kiedy gleba jest wilgotna, w żadnym razie kiedy jest sucho. Wilgotna nie znaczy także mokra, jeśli przeprowadzimy wertykulację w czasie gdy gleba jest mokra, powyrywamy darń przez co w późniejszym czasie zaczną nam się tworzyć na trawniku tak zwane „łyse placki”.
- Najlepszą pogodą do przeprowadzania wertykulacji jest chłodna i pochmurna pogoda.
- Przygotowując trawnik do wertykulacji powinniśmy skosić trawę nieco krócej niż zawsze.
- W przypadku gdy zapowiadane są intensywne upały, czy też panuje susza, pod żadnym pozorem nie powinniśmy narażać naszego trawnika na zniszczenie. Trawnik po wertykulacji potrzebuje wody i delikatnego światła słonecznego.
Jaki wertykulator wybrać?
Największym dylematem jest oczywiście wybór wertykulatora. Jeśli mamy odpowiednie zasoby gotówki możemy kupić wertykulator odpowiedni do naszych potrzeb. Jednak jeśli dojdziemy do wniosku, że taki wydatek będzie zbyt duży, zawsze możemy skorzystać z jednej z wielu firm i wypożyczyć wertykulator na określony czas.
To jaki rodzaj wertykulatora powinniśmy wybrać zależne jest głównie od powierzchni naszego trawnika. Poniżej przedstawiamy jedne z lepszych i sprawdzonych wertykulatorów na rynku.
Wertykulator ręczny Gardena Combisystem 3395. Jest to sprzęt przeznaczony dla właścicieli naprawdę niewielkich trawników. Skutecznie usuwa mech, chwasty i starą darń nie niszcząc przy tym zdrowego trawnika Wertykulator ręczny Gardena po.siada 32 centymetrową szerokość pracy, dzięki czemu idealnie nadaje się do mniejszych trawników. Ponadto posiada również regulowaną oś, dzięki czemu będziemy mogli dostosować głębokość wertykulacji do potrzeb naszego trawnika. Ostrza są wykonane ze stali szlachetnej, dzięki czemu mamy pewność tego, że wertykulator ten posłuży nam przez wiele lat. Dzięki systemowi Gardena Combisystem możemy doposażyć wertykulator w jeden z trzonków Combisystem. Zalecana przez producenta długość trzonka to 180 centymetrów. Warto też wspomnieć o tym, że producent udziela 25 lat gwarancji na ten produkt.
Wertykulator Elektryczny Gardena EVC 1000. Gardena to jeden z wiodących producentów sprzętu ogrodowego. Wertykulator elektryczny EVC 1000 to jeden z najpopularniejszych produktów polecanych przez sklepy ogrodnicze. Dzięki temu wertykulatorowi szybko i sprawnie usuniemy mech, starą darń, a także zbędna chwasty z naszego trawnika. Moc wertykulatora to 1000 W, szerokość robocza to 30 centymetrów, natomiast głębokość pracy to około 3 milimetry (możliwość regulowania). EVC 1000 jest wyposażony w wydajny i cichy silnik elektryczny, dzięki któremu możemy uruchamiać w dowolnej chwili. Wertykulator ten posiada hartowane, trudno ścieralne ostrza, które możemy podnieść i przetransportować sprzęt na kółkach nie przeprowadzając w tym czasie wertykulacji. Wertykulator elektryczny marki Gardena posiada specjalne kółka z bieżnikiem, które zapewniają odpowiednia przyczepność i pewność prowadzenia. Dzięki regulowanej rączce i możliwości odłączenia owej rączki wertykulator jest łatwy do transportowania oraz przechowywania w składziku – nie zajmuje dużo miejsca. Masa całkowita urządzenia to lekko ponad 10 kilogramów.
Wertykulator elektryczny John Deer D35RE. John Deer to producent nie tylko sprzętu rolniczego, ale także w dużej mierze ogrodniczego. Wertykulator elektryczny D35RE będzie idealnym rozwiązaniem do trawników większych, jednak nie przekraczających 700 metrów kwadratowych. Szerokość robocza tego wertykulatora to 35 centymetrów. Silnik elektryczny jest niezwykle wydajny, o mocy 1600 W, a także głośności maksymalnej do 92 decybeli. Ponadto do tego wertykulatora można dokupić specjalny pojemnik, w którym zbierać się będą resztki wyciągane przez wertykulator. Wertykulatory elektryczne są niezwykle wydajne, przykładem tego jest właśnie wertykulator elektryczny John Deer D35RE, którego ostrza są wykonana z najwyższej jakości stali. Wertykulator ten posiada możliwość regulacji głębokości pracy, dzięki czemu możemy dostosować go do potrzeb naszego trawnika. Dzięki lekkim materiałom wykorzystanym do wykonania konstrukcji i obudowy, sprzęt ten jest niezwykle lekki w porównaniu z konkurencją.
Wertykulator elektryczny Stiga SV415E. Niedrogi i wydajny – taki właśnie jest wertykulator elektryczny Stiga SV415E. Silnik jaki posiada to szczotkowy silnik o mocy 1500 W. Szerokość robocza wynosi 38 centymetrów, a pracę wykonuje 20 stalowych, nierdzewnych ostrzy, których zakres głębokości pracy to -13 milimetrów do +4.5 milimetrów. Wertykulator elektryczny jest wyposażony w kosz o pojemności 50 litrów. Waga całego urządzenia to około 14 kilogramów.
Wertykulator spalinowy Stiga SVP40B. Wertykulatory spalinowe nadają się do wielkopowierzchniowych trawników. Jedną z propozycji jest Stiga SVP40B, który idealnie nada się do dużych przydomowych trawników. Producent wyposażył go w spalinowy, dwusuwowy silnik o łącznej mocy ponad 2100 W (pojemność 127 cm sześciennych). Silnik jest rozruszany ręcznie jak w większości ogrodniczego sprzętu spalinowego. Posiada 32 najwyższej jakości noże pływające, których zakres głębokości to 0 do 15 milimetrów. Jeśli chodzi o szerokość roboczą to sprzęt ten wykonuje prace na szerokości 40 centymetrów.
Wertykulator spalinowy Viking LB540. Wertykulator marki Viking jest niewielkim i poręcznym narzędziem, które skutecznie zadba o nasz trawnik. Posiada silnik spalinowy o mocy 2300 W, szerokość pracy ostrzy to 38 centymetrów, a głębokość wertykulacji może sięgać nawet 25 milimetrów. Wszystko to dzięki siedmiu podwójnym ostrzom wykonanym z najwyższej klasy stali. Dzięki składanej rączce nie będzie zajmował wiele miejsca w składziku.
Wertykulator spalinowy Hecht 5654. Sprzęt renomowanej, czeskiej firmy Hecht to idealne rozwiązanie dla osób, posiadających naprawdę duże trawniki. Szerokość robocza osiemnastu, wysokiej klasy ostrzy to aż 38 centymetrów. Wertykulator spalinowy Hecht posiada również regulacją głębokości pracy. Niezawodny i mocny silnik (3.5 HP, pojemność 87 centymetrów sześciennych) zapewni nam możliwość skutecznego pozbycia się mchu i chwastów.
Wybierając wertykulator, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość trawnika. Dlatego ja tak rozważałem. Dla posiadaczy większych trawników odpowiedniejszy będzie wertykulator elektryczny bądź spalinowy. Ale jesli faktycznie jest spory ogród to moim zdaniem spalinowy najlepszy, bo z kablem będzie ciężko chodzic.
My mamy wertykulator firmy Stiga. Ostatnio wykonałem zabieg wertykulacji i grabienia sprężynami.
Sprzęt spełnił swoje zadanie i grzecznie czeka na kolejne zadanie. Póki co nie mam żadnych zastrzeżeń co do sprzętu i jego użytkowania. Posiadając kosiarkę spalinową doceniam elektryczny wertykulator, który bez obaw obracam na plecy i po zakończonej pracy czyszczę każdy zakamarek.
Własnie takie urządzenie ma sąsiad a ja zawsze zastanawiałam się co on robi, po co to jest, a nigdy nie zapytałam go o to. Teraz wiem, bo tutaj się dowiedziałam wszytko o tym urządzeniu, żeczywiście warto go mieć. Pomyślę o nim, bo my też mamy dość duży ogród, gdzie rośnie trawa. Muszę pokazać mężowi, on na pewno lepiej się zna niż ja.