Spis Treści
Trawnik stanowi idealną ozdobę niemal w każdym miejscu. Trudno wyobrazić sobie, aby zabrakło go na przykład w parku czy przydomowym ogrodzie. Osoby zainteresowane posiadaniem trawnika zazwyczaj decydują się na zakupienie w sklepie ogrodniczym nasion, które po właściwym przygotowaniu terenu sieją na glebie. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że jest to tylko jedno z możliwych rozwiązań. Ciekawą propozycją jest bowiem także trawnik z rolki, który można zastosować niemal wszędzie. Zainteresowanie nim jest coraz większe, co wynika przede wszystkim z tym że trawa z rolki posiada liczne zalety. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tej propozycji.
Jak powstaje trawa z rolki ?
Na początku powinno się zwrócić uwagę na to, jak powstaje trawa z rolki. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Jest to darń, którą najpierw uprawia się na gruncie bądź na specjalnym podłożu kompostowym izolowanym folią, natomiast później wycina i zwija w rolki. Właśnie w tej postaci trafia ona do sprzedaży, aby później zostać rozłożona na terenie docelowym. W tym miejscu należy zaznaczyć, że rodzaj wykorzystanego w trakcie produkcji podłoża ma naprawdę duże znaczenie. Trawa z rolki rosnąca na gruncie jest wprawdzie dwukrotnie tańsza, jednak trawnik w rolce, który rósł na specjalnej powierzchni łatwiej przyjmuje się na nowym terenie. Produkcja gruntowa oznacza, że nasiona trafiają w głąb gleby. Po upływie kilku miesięcy rośliny zwija się wraz z cienką warstwą podłoża, jednak 80% korzeniowej pozostaje w ziemi. Z tego względu przyjęcie trawy w nowym miejscu jest trochę trudniejsze. Jest to zatem propozycja dla mniej wymagających osób. Trawnik gruntowy wykorzystuje się przede wszystkim przy realizacji dużych projektów, na przykład podczas tworzenia boisk lub umacniania skarp i nasypów. Trawa z rolki w folii rośnie na specjalnym, 2-3 centymetrowym podłożu. Zapobiega ono wrastaniu w glebę, dzięki czemu podczas wycinania i zwijania nie dochodzi do uszkodzenia korzenia, jak dzieje się niekiedy z trawą rosnąca na zwykłej glebie. Trawa trafia zatem na nowy grunt wraz z całością korzeni, co sprawia, że przyjmuje się znaczenie łatwiej. Gotowe rolki to pasy, których wymiary wynoszą najczęściej 0,5 na 2 metry. Każdy z nich waży od 15 do 25 kilogramów. Trawa w rolkach idealnie sprawdza się przede wszystkim w tych sytuacjach, kiedy szczególne znaczenie ma czas. Nie sposób bowiem zaprzeczyć temu, że nawet najszybciej kiełkujące gatunki traw potrzebują trochę czasu na zadarnienie terenu. W przypadku przydomowych ogrodów najczęściej nie ma pilnej potrzeby natychmiastowego posiadania pięknego trawnika, chociaż nie oznacza to, że taka trawa w rolkach nie jest wykorzystywana w takich miejscach. Wiele osób pragnie bowiem szybko zbudować trawnik, a szczególnie wtedy, gdy poprzedni został zniszczony, na przykład ze względu na nieprawidłową pielęgnację lub złe warunki atmosferyczne. Najczęściej jednak stosuje się taki trawnik w przypadku terenów miejskich oraz obiektów sportowych. Trawa w rolkach stanowi najlepsze rozwiązaniem, kiedy konieczne jest wykonanie scenografii, na przykład do sesji zdjęciowej lub planu filmowego. Szybkim rozwiązaniem jest także sztuczna trawa, jednak jest ona propozycją dużo bardziej kosztowną od trawnika w rolce. Jednocześnie jest to trawa żywa, której nie sposób zastąpić żadnym syntetycznym produktem. W niektórych sytuacjach trawa z rolki pozwala zatem uniknąć zastępowania żywego trawnika sztucznym.
Trawnik z rolki podział.
Trawniki, na których wykorzystywana jest trawa w rolkach można podzielić na dekoracyjno-użytkowe, ozdobne, sportowe oraz tak zwane trawniki shadow. Pierwszy z tych typów jest najbardziej popularny. To trawnik o zwartej budowie darni, który wyróżnia się piękną, soczyście zieloną barwą. Jego zaletą jest także to, że nie wymaga tak czasochłonnej pielęgnacji, jak trawnik ozdobny. Tę drugą propozycję można polecić osobom, dla których szczególnie ważne są względy wizualne. W przypadku takiego trawnika wykorzystuje się trawy o wąskich i delikatnych liściach. W połączeniu z właściwymi zabiegami pielęgnacyjnymi sprawiają one, że trawnik jest gładki i aksamitny. Trawniki sportowe przeznaczone są przede wszystkim na boiska oraz inne obiekty wykorzystywane do celów rekreacyjnych. Z tego względu wykorzystuje się tutaj odmiany trawy odporne na intensywne użytkowanie i szybko regenerujące się. Trawnik z rolki może być zastosowany także w miejscach zacienionych. To właśnie w takich sytuacjach polecany jest ostatni ze wspomnianych rodzajów, czyli shadow.
Najlepszy czas na położenie trawy z rolki jest ?
Efekt uzyskany po położeniu takiej trawy uzależniony jest przede wszystkim od tego, czy zadanie to zostanie wykonane w prawidłowy sposób. Warto zatem zwrócić uwagę na to, jak należy kłaść trawnik z rolki, aby dobrze się prezentował. Wiele wątpliwości dotyczy tego, kiedy jest najlepszy czas na położenie takiego trawnika. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ takie prace można wykonywać właściwie przez cały sezon. Oczywiście, nie należy decydować się na rozkładanie trawy zimą, ani tuż przed zakończeniem sezonu, ponieważ lepiej dać roślinom trochę czasu na to, żeby zaadaptowały się w nowym miejscu przed nadejściem mrozów i opadów śniegu. Zakupując trawnik z rolki w firmie, która świadczy usługi związane z jego rozkładaniem, można przekonać się, że zadanie takie wykonywane są zarówno wiosną i latem, jak i jesienią. Większe znaczenie ma prawidłowe przygotowanie terenu oraz dostosowanie swoich działań do aktualnych warunków atmosferycznych. Podczas upalnych dni szczególnie istotne jest to, żeby trawnik z rolki został rozłożony jak najszybciej po zwinięciu. Jeżeli nie jest to możliwe w ciągu 48 godzin, to należy przynajmniej rozwinąć pasma w celu dokładnego podlania ich wodą. Podobnie jak i w przypadku zwykłej trawy, bardzo ważne znaczenie ma właściwe przygotowanie gleby. Należy zatem pamiętać przede wszystkim o jej dokładnym oczyszczeniu z wszelkich chwastów oraz kamieniu, ponieważ mogłyby one utrudniać rozwój trawy i prowadzić do jej niszczenia. Teren musi także zostać wyrównany, aby można było dokładnie ułożyć pasy trawnika. Trawa z rolki najlepiej przyjmie się na gruncie, który jest zasobny w próchnicę. Nie oznacza to jednak, że nie można zastosować jej na mniej żyznej glebie. Podczas układania trawnika bardzo ważna jest dokładność. Kolejne pasy muszą przylegać do siebie nawzajem, aby stanowiły dobrze komponującą się całość. Odstępy między nimi sprawią, że trawnik nie będzie zbyt dobrze się prezentował. Zewnętrzne krawędzie warto przysypać ziemią, w celu uniknięcia przysychania. Tak ułożona trawa w rolkach powinna bez problemu przyjąć się w nowym miejscu i dobrze się prezentować.
Czy zalety są większe niż wady trawnika z rolki?
Trawa z rolki to rozwiązanie, które ma zarówno swoje zalety, jak i wady, jednak te pierwsze mają pewną przewagę. Jako najważniejszą zaletę wskazać należy wspomnianą już na początku szybkość tworzenia trawnika. Najbardziej czasochłonnym zadaniem jest właściwe przygotowanie podłoża, lecz jest ono niezbędne także w przypadku trawnika powstającego przez obsianie terenu. Na prawidłowe ułożeniu kolejnych pasów trawy również trzeba poświęcić trochę czasu, jednak jeszcze tego samego dnia można cieszyć się pięknym trawnikiem. W przypadku zasiania nasion (równomiernie posiejesz trawę dobrym rozsiewaczem do nawozów) trzeba poczekać kilka tygodni na to, aby zaczęły one wschodzić, natomiast później następne miesiące na pełne zadarnienie terenu. Dodatkowo przy trawniku z rolki nie trzeba obawiać się tego, że trawa nie wzejdzie. To częsty problem wśród ludzi, którzy nie mają doświadczenia w wyborze nasion oraz pielęgnacji kiełkującej trawy. Dla wielu osób trawa w rolkach to sposób na uporanie się z problemem, jakim jest wybór właściwych nasion. W sklepach dostępnych jest bowiem wiele różnych mieszanek, co czasami utrudnia podjęcie słusznej decyzji. W przypadku trawników w rolce najważniejsze jest określenie tego, do jakich celów przeznaczony jest dany trawnik. Co więcej, nie ma potrzeby zapoznawania się z zasadami postępowania ze wschodzącą trawą, która wymaga szczególnej uwagi. Można zatem stwierdzić, że decydując się na trawnik z rolki wystarczy tylko dopilnować wyboru dobrego produktu oraz właściwego położenia gotowych pasów trawy. Nie sposób natomiast stwierdzić, czy trawa z rolki jest łatwiejsza czy trudniejsza w pielęgnacji od sianej. Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej, potrzebne są takie same zabiegi pielęgnacyjne. Nie można zatem zapominać o regularnym podlewaniu (zestawienie dobrych węży do ogrodu), koszeniu zbyt wysokich źdźbeł trawy np. kosiarkami lub podkaszarkami oraz o stosowaniu dobrych nawozów do trawy. Trawa z rolki może bowiem ulec zniszczeniu w taki sam sposób jak ta, która została od razu zasiana na danej powierzchni. Należy również zapewnić trawie właściwą ochronę na zimę, a w szczególności nie dopuścić do tego, aby śnieg przykrył nieskoszone źdźbła. Pewną wadą trawnika z rolki może być trudność transportu. Taka trawa ma znacznie większą wagę od nasion, dlatego nie da się przynieść jej w rękach. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie trawnika wraz z dostawą, co daje pewność tego, że nie uszkodzi się go podczas transportu. W przypadku samodzielnego przewożenie trzeba natomiast ułożyć rolki tak, aby miały zapewnioną stabilność. Trawa w rolkach jest wprawdzie droższa od nasion, jednak różnica ta nie jest zbyt duża. Biorąc pod uwagę fakt, że ryzyko nie przyjęcia takiej trawy jest znacznie niższe, można uznać, że jest to korzystny wybór.
Trawa w rolkach jest to zdecydowanie temat wart uwagi
Trawa w rolkach to rozwiązanie, na które bez wątpienia powinny zwrócić uwagę wszystkie osoby zainteresowane posiadaniem eleganckiego trawnika. Tę propozycję można polecić w szczególności tym, którzy mają pewne obawy dotyczące siania trawy oraz prawidłowego postępowania ze wschodzącymi roślinami. Jednocześnie trawa z rolki najlepiej sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ważny jest czas. Dzięki niej można uniknąć konieczności zakupu droższej sztucznej trawy. Taki trawnik można kłaść przez cały sezon, zatem nie ma ograniczeń dotyczących czasu rozkładania trawy. Staranne przygotowanie podłoża, wybór dobrych produktów oraz właściwe położenie i pielęgnacja trawnika z pewnością sprawiają, że trawnik z rolki będzie prezentował się doskonale od pierwszych dni po rozłożeniu.
Bardzo ciekawy wpis, sam się kiedyś zastanawiałem jak wygląda trawa z rolki. Wiem że trzeba spulchnić i wyrównać podłoże na to rozwinąć rolkę z trawką, trochę docisnąć, potem dbać, podlewać, nawieźć… Uważam,że jest to lepszy sposób niż zwykłe sianie. No ale nie wiem czy to by było na początku na tyle, dlatego szukam coraz to więcej info o trawie z rolki.