Spis Treści
Piękny trawnik może poprawić wygląd każdego miejsca. Niektórzy ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że trawa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Związane z tym zadania bywają czasochłonne i męczące. Z tego względu wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można cieszyć się pięknym trawnikiem, bez konieczności wykonywania wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych. Z pewnością każdego z nich bardzo ucieszy informacja o tym, że aktualnie taki trawnik jest już dostępny. Idealną rozwiązaniem może być bowiem sztuczna trawa, która w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna.
Początki sztucznej trawy
Syntetyczny trawnik wykonywany jest na podobnej zasadzie co dywan. W trakcie produkcji wykorzystywane są specjalne technologie, dzięki którym trawa takie ma szczególne właściwości. Chociaż zainteresowanie takim trawnikiem znacznie wzrosło w ciągu ostatnich lat, to nie jest on rozwiązaniem tak nowym, jak mogłoby się wydawać. Historia trawy syntetycznej sięga bowiem 1966 roku. To właśnie wtedy na stadionie w Houston Astrodome zainstalowano pierwszy dywan ze sztucznej trawy. W Europie wykorzystano ją natomiast cztery lata później. Tamte trawniki określa się aktualnie mianem trawy syntetycznej pierwszej generacji. Wykonany z gęsto wetkanych polipropylenowych włókien dywan był rozwiązaniem tańszym i bardziej komfortowym od tradycyjnej murawy. Dla zawodników oznaczał natomiast mniejsze ryzyko kontuzji, co w przypadku sportowców ma szczególne znaczenie. Trawa drugiej generacji pojawiła się w latach siedemdziesiątych. Różniła się ona od poprzedniej przede wszystkim tym, że miała kępki. Taki trawnik miał bardziej płaską powierzchnię od naturalnej murawy, dlatego dawał lepszą kontrolę nad piłką. W 1996 roku pojawiła się sztuczna trawa trzeciej generacji, natomiast w następnych latach czwartej. Taka murawa zapewniała jeszcze większy komfort niż poprzednie generacje. Przedstawione tutaj fakty historyczne wskazują na to, że trawa syntetyczna wykorzystywana była początkowo głównie na boiskach sportowych. Nie oznacza to jednak, że nadal stosuje się ją wyłącznie na nich. Wraz z upływem lat i ciągłym ulepszaniem syntetycznej trawy zainteresowanie nią było bowiem coraz większe. Wiąże się to z licznymi korzyściami tego trawnika, na które bez wątpienia warto zwrócić uwagę.
Jak bardzo wytrzymała jest sztuczna trawa ?
- Szczególne istotne jest to, że na sztuczną trawę nie działają czynniki atmosferyczne, które nierzadko są przyczyną pogorszenia wyglądu naturalnego trawnika.
- Nie zagraża jej długotrwała susza, natomiast po intensywnych opadach deszczu można łatwo odprowadzić nagromadzoną na trawniku wodę. Nie ma zatem problemu błota i kałuż, a także pustych miejsc, będących częstym efektem przesuszenia. Dodatkowo można przestać obawiać się tego, jak trawnik będzie wyglądał po długiej i mroźniej zimie. Wiosną nie ma potrzeby stosowania licznych zabiegów pielęgnacyjnych, w celu przywrócenia trawnikowi dobrego stanu.
- Sztuczny trawnik może być stosowany nawet w bardzo słabo nasłonecznionych miejscach. Jednocześnie nie trzeba przejmować się złymi warunkami glebowymi, z powodu których prawdziwa trawa może źle wzrastać. Nie ma zatem znaczenie poziom pH czy wilgotność gleby.
- Odporność takiej trawy sprawia, że można korzystać z niego nieustannie, podczas gdy prawdziwa trawa ulega zazwyczaj zniszczeniu po około 300 godzinach intensywnego użytkowania boiska. Oczywiście, duże znaczenie ma wspominana już na początku łatwość pielęgnacji syntetycznego trawnika.
- Sztuczna trawa nie wymaga koszenia, ani nawożenia, które w przypadku prawdziwej trawy bywają bardzo czasochłonne. Właściciele syntetycznych trawników muszą pamiętać wyłącznie o szczotkowaniu powierzchni oraz usuwaniu nagromadzonych na niej liści oraz innych odpadków.
- Przy niektórych trawnikach raz na jakiś czas należy także dosypać trochę piasku.
- Położenie takiej trawy jest bardzo proste, ponieważ wystarczy, aby powierzchnia była wyrównana i czysta.
Należy także zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania sztucznej trawy niemal w każdym miejscu. Stanowi ona doskonałą propozycję na przykład dla tych osób, które pragną posiadać ładny trawnik na swoim balkonie, gdzie da się zastosować prawdziwej trawy. Sztuczna trawa wykorzystywana jest zatem między innymi na balkonach oraz tarasach. Częściej jednak można spotkać ją w ogrodach, gdzie zastępuje zwykły trawnik. Na wybór trawy syntetycznej decydują się szczególnie ci, którzy pragną posiadać piękny trawnik, a jednocześnie nie przejmować się jego codzienną pielęgnacją. Wygoda nie jest jednak jedynym powodem zastosowania sztucznego trawnika. Często taki krok spowodowany jest złymi warunkami atmosferycznymi bądź glebowymi. W miejscach słabo nasłonecznionych lub bardzo wilgotnych trudno utrzymać ładny, naturalny trawnik, podczas gdy ten sztuczny może prezentować się doskonale przez cały czas. Powodem wyboru trawy syntetycznej może być także duża eksploatacja trawnika.
Naturalna trawa nie radzi sobie zbyt dobrze z ciągłym deptaniem. Z podobnych przyczyn trawę syntetyczną wybiera się w przypadku placów zabaw dla dzieci. Trawnik taki zapewnia wówczas bezpieczeństwo, a jednocześnie ogranicza nakład pracy związany z utrzymywaniem powierzchni w dobrym stanie. Wykorzystuje się go przede wszystkim w miejscach często użytkowanych przez dzieci, a także tam, gdzie istnieje ryzyko upadku. Syntetyczną trawę wykorzystuje się także na terenach należących do firm, gdzie stanowią doskonały element dekoracyjny, łatwy do utrzymania w dobrym stanie. Oczywiście, nadal stosuje się sztuczną trawę na boiskach. To właśnie ona wykorzystywana jest na profesjonalnych stadionach piłkarskich. Na jej wybór decydują się także właściciele prywatnych obiektów sportowych. Syntetyczne trawniki można spotkać na boiskach do piłki nożnej, hokeja, futbolu i rugby, a także na kortach tenisowych. W przypadku boisk właściwości sztucznej trawy mają szczególne znaczenie, ponieważ gwarantują zawodnikom bezpieczeństwo, a jednocześnie ułatwiają grę. Właściciele obiektów prywatnych nie muszą także przejmować się kosztami zatrudnienia pracowników odpowiedzialnych za pielęgnację trawnika.
Niezbędne informacje przed montażem
Instalację syntetycznego trawnika bardzo często poleca się specjalistom, którzy mają już w tej dziedzinie pewne doświadczenie. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy do pokrycia jest duża powierzchnia, co oznacza, że praca ta wymaga więcej czasu i szczególnej uwagi. Można jednak wykonać to zadanie samodzielnie, ponieważ nie jest ono zbyt trudne. Ważne jest przede wszystkim to, aby sztuczna trawa została położona na równej powierzchni. Często konieczne jest zatem wyrównanie terenu przed położeniem trawnika. Jednocześnie należy dopilnować, aby powierzchnia była czysta i sucha. W trakcie układania powinno się korzystać wyłącznie z klejów przeznaczonych specjalnie to sztucznej trawy. Jeżeli istnieją obawy dotyczące tego, czy trawnik będzie dobrze się trzymał, to można dodatkowo przymocować jego boki, przy pomocy odpowiednich gwoździ. Należy pamiętać o tym, że równość powierzchni ma ogromne znaczenie zarówno wtedy, gdy sztuczna trawa kładziona jest na glebie, jak i podczas stosowania jej na przykład na tarasie.
Sztuczna trawa – czy warto w nią inwestować ?
Przedstawione powyżej informacje świadczą o tym, że sztuczna trawa to rozwiązanie bardzo korzystne pod wieloma względami. Najczęściej zwraca się uwagę głównie na łatwość pielęgnacji takiego trawnika, ale jest to wyłącznie jedna spośród wielu jego zalet. To właśnie syntetyczny trawnik najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie prawdziwa trawa nie miała zbyt dużych szans na przetrwanie. Nieustanne udoskonalanie syntetycznych trawników sprawia, że prezentują się one coraz lepiej. Istotną zaletą są także coraz korzystniejsze ceny takiej trawy. Koszt sztucznego trawnika nadal jest wprawdzie większy niż naturalnego, jednak inwestycja ta po pewnym czasie zwraca się, ze względu na brak wydatków na nawozy do trawy, kosiarki elektryczne oraz inne produkty, które są potrzebne do zachowania naturalnej trawy w dobrym stanie. Na tę propozycję warto zwrócić uwagę, jeżeli pragnie się zyskać wysoki komfort, a jednocześnie cieszyć się posiadaniem pięknego trawnika.
Ja jestem zwolennikiem sztucznej trawy. Znacznie mniej kłopotu, a efekt wizualny jest równie fajny. Sam mam przed domem trawnik z mchu z rolki. Wyłożenie go to naprawdę prosta sprawa, koszty w porównaniu z utrzymaniem zwykłej trawy też ujdą. I co ważne zawsze jest zielono. Jeżeli kupi się dobrą trawę/mech to on taka nie blaknie od słońca, jest odporna na deszcz i w ogóle.