Czy u Twojego sąsiada trawnik jest bardziej zielony? Ty też możesz mieć bujną murawę i to bez wysiłku. Sprawdź, jakie to proste!

Piękny i gęsty trawnik – podstawy pielęgnacji 

Jeżeli chcesz mieć zadbany, miękki, soczyście zielony trawnik, musisz o niego właściwie dbać. Kluczowe dla zdrowego wzrostu trawy jest podlewanie, nawożenie i koszenie. Zabiegi te trzeba jednak wykonywać systematycznie i w odpowiedni sposób.

Jak często podlewać trawę?

Bardzo ważne jest prawidłowe podlewanie trawnika, najlepiej wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Wieczorne nawadnianie sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Natomiast podlewanie przy intensywnie operującym słońcu w środku lata (gdy temperatura przekracza 20°C), powoduje poparzenia, bowiem kropla wody działa jak soczewka skupiająca promienie słoneczne. Z kolei zbyt intensywne i częste zraszanie to powód gnicia i wypadania trawy. Zwykle wystarczy podlewać co kilka dnia, a w czasie upałów codziennie. Trzeba też pamiętać, że woda musi dotrzeć w głąb ziemi, na głębokość ok. 10 cm, aby trawnik był wystarczająco nawodniony.

Kiedy nawozić trawnik?

Nawożenie trawnika polega na dostarczaniu składników odżywczych, takich jak: azot, potas, fosfor, magnez, wapno, które wpływają na jego zdrowy wzrost. Dostępne są różne rodzaje nawozów, które stosuje się z inną częstotliwością – standardowe (raz w miesiącu), o przedłużonym działaniu (raz na 100 dni), długodziałające (raz w sezonie), specjalne np. zagęszczające czy regenerujące. Nawóz rozsiewa się na skoszonej i wygrabionej trawie, najlepiej przy użyciu siewnika. Warto też przestrzegać zaleceń producenta dotyczących częstotliwości i dawkowania.

Ekologicznym sposobem na nawożenie trawnika jest mulczowanie, czyli pozostawianie na trawniku rozdrobnionej trawy w czasie koszenia. Pokos zamienia się w naturalny nawóz bogaty w składniki odżywcze, który użyźnia glebę. Powstała w ten sposób próchnica ogranicza wypłukiwanie azotu i potasu, przez co trawa ma do nich stały dostęp. Prawidłowe mulczowanie, w postaci cienko i równomiernie rozłożonego, suchego pokosu redukuje parowanie wody z ziemi, ponieważ sprzyja tworzeniu się gruzełkowatej struktury podłoża, co korzystnie wpływa na gospodarkę wodną. Ma również inne wymierne korzyści jak chociażby: spowalnia wzrost chwastów, zapobiega erozji gleby, odżywia trawę i zmniejsza ilość odpadów ogrodowych. Warto pamiętać, że ścięte młode źdźbła trawy szybciej przekształcają się w nawóz. Istotne jest również, aby do mulczowania trawa nie była mokra (zaraz po intensywnym deszczu), gdyż utrudni to równomierne rozłożenie pokosu i może spowodować gnicie. Dlatego też roboty koszące dają tak dobre efekty jakościowe trawników. Przycinają regularnie tylko drobne przyrosty – źdźbła trawy, które spadają na glebę tworzą naturalny nawóz, a wybrane modele maszyn dostosowują czas pracy do warunków pogodowych. Podobne efekty, choć przy zdecydowanie większym zaangażowaniu pracy własnej, można uzyskać pracując kosiarką z systemem mulczowania i wielostopniową regulacją wysokości koszenia.

Jak często kosić trawnik?

Regularnie koszona trawa krzewi się i gęstnieje, co przekłada się na jej soczyście zieloną barwę, Systematyczność ogranicza również rozwój mchu i chwastów. Ogólna zasada jest prosta – lepiej ciąć często niewielkie przyrosty, niż rzadko i nisko. Zwykle trawę kosi się przynajmniej raz w tygodniu. Optymalnie ścina się ⅓, a maksymalnie połowę wysokości źdźbła. Bardzo ważny jest również ostry nóż kosiarki lub robota, który nie szarpie trawy. Nierówne brzegi żółkną, przez co trawnik nie wygląda ładnie.

Koszenie trawnika w sezonie jest czasochłonne, ponieważ wymaga systematyczności. Nie zawsze sprzyja pogoda, czas pozwala i jest ochota na prace w ogrodzie. Rozwiązaniem jest inteligentny robot koszący, który gwarantuje doskonałą jakość koszenia oraz poprawę stanu trawnika, przy minimalnym zaangażowaniu właściciela ogrodu.

Dlaczego robot koszący to najlepszy sposób na pielęgnację trawnika?

Inteligentny robot koszący to coś więcej niż zwykła kosiarka. To niezastąpiony pomocnik w pielęgnacji trawnika, którego praca już w ciągu kilku tygodni daje efekty jakościowe w postaci gęstszego, ładniejszego i soczyście zielonego trawnika. Wynika to z jego inteligentnej i systematycznej pracy każdego dnia, bez względu na pogodę i porę.

Robot Husqvarna jest w pełni automatyczny i wymaga minimalnego wsparcia z naszej strony (np. ustalenie harmonogramu pracy, czyszczenie). Samodzielnie porusza się po ogrodzie i ścina drobne przyrosty trawy dwoma ostrymi nożami, a rozdrobnione ścinki pozostają na trawniku i zamieniają się w odżywczy nawóz naturalny. Co więcej, kosiarka ogrodowa jeździ w trybie losowym, który jest najskuteczniejszym sposobem koszenia – nie pozostawia nieskoszonych fragmentów ani śladów kół.

Kosiarka automatyczna Husqvarna potrafi o wiele więcej, ponieważ wyposażona jest w szereg inteligentnych funkcji i można obsługiwać ją nawet za pomocą smartfona. Jest maszyną akumulatorową, nie emituje więc spalin, jest bezpieczna, pracuje bardzo cicho, dzięki czemu nie zakłóca spokoju domownikom i sąsiadom. Całkowicie wyręcza od uciążliwego obowiązku, przez co zyskujemy wolny czas na pielęgnację roślin, odpoczynek lub aktywność z rodziną.

>>Sprawdź, jakie inteligentne funkcje posiadają roboty Husqvarna

Na co zwrócić uwagę przy wyborze robota koszącego?

Wybierając robota koszącego, trzeba wiedzieć, że model dobiera się do konkretnego ogrodu. Wielkość, ukształtowanie terenu, architektura ogrodowa i liczba tzw. przeszkód to podstawowe kryteria, które należy wziąć pod uwagę, aby maszyna spełniała swoją rolę. Husqvarna wie, że każdy trawnik jest inny, a każdy klient ma swoje upodobania, dlatego oferuje szereg modeli robotów do koszenia tak, aby każdy użytkownik znalazł odpowiedniejszą maszynę dla siebie.

Ważnym aspektem w ogrodzie, zwłaszcza w takim, gdzie są dzieci i zwierzęta jest także bezpieczeństwo. Wszak robot pracuje w różnych porach, także pod naszą nieobecność, kiedy to możemy go kontrolować jedynie zdalnie za pomocą smartfona . Husqvarna wyposażyła kosiarki do koszenia Automower® w liczne systemy zabezpieczające. Urządzenia wstrzymują pracę po podniesieniu czy wywróceniu, noże chowają się w dysku tnącym w kontakcie z zabawkami, przedmiotami, a niektóre modele zdalnie wykrywają przeszkody zmniejszając prędkość, aby uniknąć gwałtownego zderzenia. Konstrukcja robotów Husqvarna – producenta z wieloletnim doświadczeniem jest przemyślana pod kątem bezpieczeństwa: noże umiejscowione są z dala od krawędzi obudowy, a dodatkowo pracują nisko nad ziemią.

Roboty ogrodowe nie stanowią zagrożenia dla dzieci (przypadkowe uruchomienie jest wykluczone, ponieważ trzeba użyć unikalnego kodu PIN) ani dla zwierząt domowych. Co więcej, roboty mogą być chronione przed kradzieżą na kilka sposobów (m.in. kod PIN, alarm, śledzenie GPS), a skradziona kosiarka jest bezużyteczna, bo nie współpracuje z innymi stacjami ładującymi, uruchomić może ją jedynie właściciel.

Istotną kwestią jest również wsparcie serwisowe i doradztwo. Robota koszącego kupuje się raz na wiele lat, więc warto postawić na zaufanego partnera i skorzystać z profesjonalnego doradztwa już na etapie wyboru urządzenia. Husqvarna poprzez sieć Autoryzowanych Dilerów, zapewnia fachowy serwis oraz dostęp do oryginalnych części i akcesoriów. Poza tym przedstawiciele pomagają w wyborze odpowiedniego modelu robota (konsultacja i/lub wizja lokalna w ogrodzie), realizują instalację maszyny w ogrodzie, jej konfigurację, a w razie potrzeby także krótki instruktaż obsługi. Dzięki temu mamy pewność, że kosiarka będzie efektywnie pracowała i spełniała swoje zadanie.

Jak pielęgnować mały trawnik?

Może się wydawać, że koszenie trawników o małej powierzchni jest mniej angażujące, ale nadal trzeba poświęcać na to zadanie regularnie mnóstwo czasu i wysiłku. Dlatego najlepiej zainstalować robota i zapomnieć o ręcznym koszeniu trawnika.

Do małych trawników (600 m²) warto wybrać robot Automower® 305, który jest bestsellerem w swojej kategorii z uwagi na kompaktową konstrukcję, bogate wyposażenie, w stosunku do atrakcyjnej ceny, prostoty obsługi i czyszczenia (można go myć wężem ogrodowym). Sprawnie kosi nawet na wzniesieniach o nachyleniu do 40% i w wąskich przewężeniach o szerokości od 60 cm. Robot Automower® 305 dostosowuje czas pracy do warunków atmosferycznych (czujnik pogodowy) oraz kosi po spirali, by wyrównać różną wysokość trawy. Posiada też czujnik mrozu i automatycznie przerywa harmonogram pracy w przypadku mrozu, chroniąc w ten sposób trawnik.

Pracę robota Automower® 305 można kontrolować za pomocą smartfona dzięki funkcji Automower® Connect@Home (łączność Bluetooth z zasięgiem do 30 m). Pozwala to m.in. na wysyłanie polecenia uruchamiania, zatrzymywania i parkowania oraz zmianę ustawień.

Jak wydajnie kosić duże tereny?

Właściciele dużych ogrodów o skomplikowanym układzie mają różne rodzaje kosiarek do wyboru, ale tylko robot koszący wyręczy ich w tym obowiązku. Szczególnie polecane są kosiarki automatyczne Automower® z serii X-Line, które zostały zaprojektowane z myślą o najbardziej wymagających ogrodach.

Doskonały do obsługi średniej wielkości ogrodu (do 1600 m²) jest Automower® 315X, który kosi na wzniesieniach o nachyleniu 40% oraz pokonuje wąskie przejścia, kosi po spirali i posiada czujnik pogody. Z kolei z pielęgnacją dużych trawników (5000 m²) znakomicie poradzi sobie wydajny Automower® 450X, dla którego pagórek o nachyleniu 45% nie stanowi problemu. Natomiast do najbardziej wymagających ogrodów warto wybrać innowacyjny Automower® 435X AWD o przegubowej konstrukcji, czyli pierwszy w historii robot z napędem na 4 koła, który umożliwia pokonywanie wzniesień o nachyleniu aż do 70%.

Roboty do koszenia trawy X-Line wyposażone są w funkcję Automower® Connect, która ułatwia kontrolę za pomocą smartfona z każdego miejsca na świecie oraz umożliwia integrację urządzenia z systemami inteligentnego domu. Zaś dzięki wbudowanemu systemowi GPS zapewnia śledzenie w czasie kradzieży. Dodatkowo kosiarki automatyczne Automower® X-Line wyróżniają się designerskim wyglądem i jeszcze większym bezpieczeństwem (reflektory LED, gumowy zderzak przedni).

Materiał informacyjny Husqvarna®

 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Czy u sąsiada trawa jest zawsze bardziej zielona? Poznaj roboty koszące!
Average rating:  
 0 reviews