Mogłoby się wydawać, że odpowiednie podlewanie trawnika jest tak banalne, że nawet nie trzeba tworzyć na ten temat artykułów i poradników. Nic bardziej mylnego. Nieodpowiednie nawadnianie trawnika może spowodować wiele szkód, które odczuje nasz trawnik. Jak więc odpowiednio podlewać trawnik? Jak zadbać o odpowiednie nawadnianie trawnika? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

Sposoby podlewania trawnika – jaka jest najlepsza?

W jaki sposób podlewać trawnik? Jakiego sprzętu używać do podlewania trawnika? Mówiąc krótko wszystko zależne jest od tego, jakiej powierzchni trawnik posiadamy. Wiadomo, że do przydomowego, niewielkiego trawnika nie będziemy musieli podłączać Przyjrzyjmy się obecnie najbardziej popularnym metodom podlewania trawy.

  • Ręczne podlewanie. Choć mogłoby się wydawać, że mówimy tutaj o konewce wypełnionej wodą, to powiedzmy sobie szczerze, nikt już z tego prawie nie korzysta, nawet do podlewania kwiatów w ogrodzie. Obecnie przy każdym domu jest zewnętrzny kran, który umożliwia podłączenie węża ogrodowego. Specjalne końcówki do węży ogrodowych umożliwiają nam różnorodne nawadnianie. Podlewanie „z ręki”, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, sprawdzi się jedynie na niewielkich trawnikach, maksymalnie do pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Optymalny czas podlewania takiego trawnika ręcznie to około 15- 20 minut. Przy czym warto wspomnieć o tym, że podlewanie musi być dokładne i nie zawsze może przynosić odpowiednie rezultaty. Tę metodę poleca się głównie do nowo zasianych trawników, które powinny być obficie podlewane przez kilka tygodni, by nasiona i trawa która wzrośnie szybko się przyjęła.
  • Różnego rodzaju zraszacze ogrodowe. Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne dla osób, które nie narzekają na nadmiar czasu. Jedyne o co będziemy się musieli martwić w takim przypadku to konieczność przestawienia zraszacza co jakiś czas w inne miejsce. Wszystko zależne jest od kształtu i rozmiaru naszego trawnika. Jak dowiedzieć się kiedy nasz trawnik został odpowiednio podlany? Wystarczy, że wokół naszego zraszacza ustawimy kilka szklanek standardowego kształtu. Trzeba liczyć czas od włączenia zraszacza do pojawienia się około 10 – 15 milimetrów wody w szklance. Obecnie sklepy ogrodnicze oferują szereg różnych zraszaczy, które mogą podlewać trawnik w promieniu nawet od 35 metrów.
  • Automatyczny system nawadniania. Jest to najdroższe rozwiązanie i pewnym jest, że nie każdego będzie stać na taki system. Profesjonalnie wykonany automatyczny system działa praktycznie bez ingerencji człowieka, dzięki czujnikowi deszczu oraz czujnikowi wilgotności gleby sam będzie wiedział kiedy musi się włączyć by trawa była cały czas odpowiednio nawodniona. Rozwiązanie drogie, jednak bardzo wygodne i praktyczne, nawet jeśli wyjedziemy na dłuższy czas, czy na wakacje czy gdziekolwiek indziej, mamy pewność, że nasz trawnik będzie odpowiednio podlany.

Jak i kiedy przeprowadzać nawadnianie trawnika?

Skoro wiemy już jakie są najpopularniejsze metody podlewania trawnika powinniśmy przyjrzeć się również temu jak i kiedy powinniśmy podlewać trawę. Pora podlewania trawnika powinna być odpowiednio przemyślana, szczególnie jeśli mówimy o najgorętszym okresie. W ciągu dnia, słońce oraz wysoka temperatura negatywnie wpływa na trawnik. Podlewanie trawy w ciągu dnia jest jak najbardziej przeciwwskazana, trawa może zostać sparzona przez słońce. Kropelki wody osadzające się na źdźbłach działają jak szkło powiększające potęgując działanie słońca. Podlewanie roślin późnym wieczorem również jest przeciwwskazane. Chodzi głównie o to, że nie zdążą one wyschnąć przez całą noc. Sprzyja to szybkiemu rozwojowi chorób grzybowych. Podlewanie trawy powinno być wykonane wczesnym porankiem lub późnym popołudniem. Dzięki temu trawa nie zostanie sparzona, a także zdąży przeschnąć.

Kwestia tego, kiedy podlewać trawę została rozwiązana, pozostaje jeszcze pytanie dotyczące tego jak często powinniśmy podlewać trawę. Jeśli chodzi o spożywanie pokarmów, ludziom doradza się by jedli częściej ale małe ilości. Wprost przeciwnie jest w przypadku „karmienia” trawy. Zaleca się obfite „posiłki” jednak niezbyt często. Podlewanie trawnika powinno odbywać się raz na kilka dni w okresie, kiedy nie występują mocne upały, mowa tutaj oczywiście o okresie wiosennym oraz okresie jesiennym. Jeśli chodzi o podlewanie trawnika w okresie letnim powinniśmy robić to niemal codziennie, w miarę możliwości, stosując się oczywiście do wyżej wymienionych rad odnośnie tego, kiedy powinniśmy podlewać trawę. Podlewanie trawnika może być czasochłonne, najważniejsze jest to aby woda wchłonęła się na głębokość około 15 centymetrów. Przewiduje się, w zależności od rodzaju gleby , że czas podlewania w jednym miejscu powinien wynosić od 30 minut do pełnej godziny. Podlewanie trawnika młodego powinna odbywać się codziennie bez względu na porę. Młody trawnik ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę, chodzi oczywiście o młody system korzeniowy, który dopiero się rozwija i potrzebuje dużych ilości wody.

Jaką wodą powinniśmy podlewać trawę? Nie ma większego znaczenia, czy woda, którą będzie podlewany trawnik będzie to woda z wodociągów, ze studni czy po prostu deszczówka. Najważniejsze jest to, by trawnik systematycznie otrzymywał odpowiednią ilość wody.

Podsumowując: Podlewanie trawnika jest nieodzowne

podlewanie trawnikaJeśli chcemy mieć bujny i piękny, zielony trawnik powinniśmy zadbać o to, by był on systematycznie nawadniany odpowiednią ilością wody. Sposób podlewania trawnika zależy tylko i wyłącznie od nas, wszystko zależne jest od tego czy posiadamy odpowiednią ilość czasu lub rzecz jasna pieniędzy, które moglibyśmy przeznaczyć na profesjonalny system nawadniania. Pielęgnacja, sumienność i systematyczność to klucz od tego, by nasz trawnik w ogródku był piękny i dawał nam możliwość spokojnego wypoczynku w zaciszu naszego ogródka. Wystarczy zastosować wyżej wymienione porady, a trawnik sam się odwdzięczy tym, że będzie bujny, miękki i zielony.

Zdjęcia wykorzystane między innymi z www.freeimages.com