Nie ulega wątpliwości, że ogród może prezentować się dobrze wyłącznie wtedy, kiedy jest będzie zadbany. Trudno jednak zaprzeczyć temu, że dbanie o ogród wiąże się z koniecznością wykonywania wielu czasochłonnych prac. Mogą to potwierdzić szczególnie ci, którzy na co dzień zajmują się ogrodnictwem. Na szczęście wiele z takich prac można sobie trochę ułatwić, stosując odpowiednie w tym celu urządzenia. Jednym z przedmiotów, których nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie jest podkaszarka.

Podkaszarka zdecydowanie za rzadko używane urządzenie w ogrodzie

Zazwyczaj więcej uwagi poświęca się kosiarkom, które są najczęściej wykorzystywane do przycinania trawy. Istnieją jednak miejsca, w których zastosowanie kosiarki okazuje się niemożliwe. Dotyczy to przede wszystkim małych i trudno dostępnych fermentów trawnika. To właśnie podkaszarki umożliwiają skoszenie trawy w pobliżu drzewek i rabat kwiatowych czy też przy krawężniku lub murze. Takie elementy znaleźć można w każdym ogrodzie, co potwierdza, że z podkaszarkę powinno się zakupić do każdego ogrodu. Urządzenie to łatwo rozpoznać, z powodu długiego i wąskiego kształtu. Warto zaznaczyć, że przypadku małych ogrodów nierzadko zastępują one tradycyjne kosiarki. Jest to w pełni zrozumiałe, jeżeli weźmie się pod uwagę, że są od nich tańsze, a ze względu na swoje mniejsze wymiary i wagę można uznać je także za wygodniejsze. Komfort pracy zależy również od tego, czy wybierze się odpowiednie dla siebie urządzenie. Liczba dostępnych teraz propozycji jest bardzo duża, o czym można się przekonać, odwiedzając dowolny sklep ogrodniczy. Poszczególne modele różnią się między sobą pod kilkoma względami. Zaleca się zwrócenie szczególne uwagi na system tnący, od którego zależą efekty koszenia. Jednocześnie należy sprawdzić moc oraz sposób obsługi urządzenia. Często stosuje się podział podkaszarek w zależności od sposobu zasilania. Można zatem wskazać wśród tego typu urządzeń podkaszarki elektryczne, akumulatorowe i spalinowe. Pomiędzy nimi zauważyć można kilka różnic, które mają duży wpływ na wygodę w trakcie pracy.

Podkaszarka spalinowa

Podkaszarka elektryczna najprostsze urządzenie do wykaszania

electric grass trimmerJak sama nazwa wskazuje elektryczne podkaszarki zasilane są sieciowo. Takie urządzenie sprawdzi się zatem w tych ogrodach, w których zapewniony jest łatwy dostęp do prądu. Nie jest natomiast polecane tam, gdzie kabel napotykałby na liczne przeszkody, na przykład drzewa i krzewy. Co bardzo ważne, większość podkaszarek elektrycznych jest lekka i łatwa w obsłudze. Ich moc wynosi najczęściej od 450 do 550 W, chociaż zdarzają się modele o znacznie większej mocy, na przykład 900 W. Tańsze urządzenia posiadają drążek z wałem napędowym, który umieszczony jest w obudowie plastikowej. Nie ma zatem możliwości jego regulacji. Droższe modele wyposażone są w teleskopowo regulowaną rękojeść, co umożliwia dostosowanie długości podkaszarki do swojego wzrostu. Ma to szczególne znaczenie dla osób bardzo niskich lub wysokich. Narzędziem tnącym w podkaszarce elektrycznej najczęściej jest głowica z żyłką nylonową, natomiast w przypadku droższych urządzeń są to niekiedy plastikowe lub metalowe noże. Są one odporniejsze od żyłki, która niekiedy ulega zerwaniu, dlatego znacznie lepiej sprawdzają się na przykład w przypadku kamienistych lub zaniedbanych ogrodów. Szerokość koszenia urządzeniem elektrycznym wynosi zazwyczaj do 40 centymetrów. Warto podkreślić, że podkaszarka elektryczna to produkt, który można zakupić za niedużą kwotę. Są to bowiem najtańsze spośród dostępnych teraz podkaszarek. Trochę droższą propozycją jest urządzenie zasilane akumulatorowo.

Tam gdzie przeszkadzający jest kabel używa się podkaszarki akumulatorowej

electric grass trimmer acuPodkaszarki akumulatorowe nie wymagają stałego podłączenia do prądu elektrycznego. Wystarczy bowiem co jakiś czas podładować znajdujący się w nich akumulator, aby móc kosić trawę. To najlepsze rozwiązanie w przypadku ogrodów, gdzie dostęp do prądu jest utrudniony, a także w miejscach, gdzie kabel mógłby zaplątywać się w rośliny. W takiej sytuacji szczególne znaczenie ma pojemność akumulatora. Jeżeli wynosi ona 1,5 Ah, to skoszenie trawnika o powierzchni 500 m2 nie powinno stanowić problemu. Im większy teren tym większa powinna być pojemność akumulatora. Podkaszarki akumulatorowe także może być wyposażona w żyłkę tnącą lub system noży. Podobnie jak i w przypadku podkaszarek elektrycznych, możliwe jest zakupienie modelu pozwalającego na regulację długości urządzenia, co wiąże się z trochę większym wydatkiem. Większość podkaszarek akumulatorowych to urządzenia lekkie, dzięki czemu zapewniają użytkownikowi duży komfort pracy. Pewną wadę stanowi cena. Najtańsze modele są bowiem dwukrotnie droższe od tanich podkaszarek elektrycznych zasilanych sieciowo. Nie oznacza to jednak, że nie można nabyć dobrego urządzenia w przystępnej cenie.

Najgrubsza i najbardziej profesjonalna jest podkaszarka spalinowa

kosy spalinowe picsOstatni z dostępnych typów do podkaszarka spalinowa, którą często określa się jako kosę spalinową. Jest ona polecana w szczególności w przypadku większych powierzchni, ponieważ zapewnia wówczas najwyższy komfort. Urządzenia takie nie potrzebują podłączenia do prądu, ponieważ są wyposażone w silnik. Jego moc najczęściej wynosi od 1,2 do 2,2 KM. Wysoka moc potrzebne jest przede wszystkim przy dużych powierzchniach. Jedną z najważniejszych wad tych podkaszerek jest ich waga. Są bowiem znacznie cięższe od urządzeń elektrycznych i akumulatorowych. Z tego powodu najczęściej są wyposażone w specjalny pas podtrzymujący oraz szelki, co umożliwia przeniesienie ciężaru na barki i plecy, a tym samym na odciążenie rąk. W głowicy tnącej może znajdować się zarówno żyłka, jak i system noży, a zatem pod tym względem nie kosy spalinowe nie różnią się od urządzeń elektrycznych i akumulatorowych. Średnica cięcia jest natomiast nieco większa niż w podkaszarkach elektrycznych, ponieważ wynosi zwykle 45 centymetrów. Należy jednak wspomnieć także o wadach tych urządzeń. Kosy spalinowe są najdroższe, a dodatkowo emitują większy hałas oraz charakterystyczny zapach spalin. Z tego względu urządzenia te nie sprawdzą się w każdym miejscu. Są one polecane głównie w przypadku dużych powierzchni oraz trawników, które są zaniedbane. Takie urządzenie najlepiej radzi sobie w miejscach, w których nie da się wykorzystać kosiarki. Ma także powszechne zastosowanie wśród osób profesjonalnie zajmujących się ogrodnictwem. To właśnie kosy spalinowe najczęściej wykorzystuje się do koszenia trawników parkowych i miejskich. Aby dowiedzieć się, która kosa spalinowa jest najlepsza zapraszamy do artykułu w linku.

Zdecydowanie aby mieć ładny ogród musisz mieć podkaszarkę

Podkaszarki to urządzenia, które są bardzo potrzebne we wszystkich ogrodach. Korzystając z nich można bowiem ułatwić sobie wykonanie trudnego zadania, jakim jest idealne skoszenie trawnika. Zarówno urządzenie zasilane sieciowo i akumulatorowo, jak i kosy spalinowe, mają swoje zalety, lecz także wady. Bardzo ważne jest zatem to, żeby wybrać takie urządzenie, które najbardziej pasuje do konkretnego ogrodu. Z tego względu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość powierzchni, dostęp do źródła zasilania oraz stan terenu. Istotne jest także rozmieszenie roślin, od których zależy to, czy możliwe będzie korzystanie z urządzenia zasilanego sieciowo. Oczywiście, trzeba również zwrócić uwagę na dane parametry techniczne poszczególnych modeli, które świadczą o ich jakości.