Jak myć kosiarkę spalinową? Wszystko co musisz wiedzieć o konserwacji kosiarki spalinowej

Bardzo łatwo możemy zauważyć, że po każdym koszeniu ilość odpadów roślinnych, które zalegają między nożami, wokół napędu, przy koszu a także w innych miejscach na kosiarce jest całkiem spora. I choć sam trawnik wygląda pięknie, to jednak każdy właściciel ogrodu i kosiarki powinien po zakończonym koszeniu wykonać podstawowe czynności czyszczące w celu doprowadzenia urządzenia do stanu przed koszenia.

Rzecz jasna nawet najlepsze kosiarki spalinowe do ogrodu wymagają regularnego czyszczenia, gdyż jeśli zapomnimy taki sprzęt wyczyścić z resztek odpadów roślinnych, to prędzej czy później dojdzie do uszkodzenia sprzętu czy też innych przykrych konsekwencji. Niemniej jednak wiedza pozwalająca nam wykonać przegląd kosiarki w sposób pewny i bezpieczny jest kluczowa. Dlatego powstał dzisiejszy poradnik.

To w nim dowiecie się jak wygląda prawidłowy serwis kosiarki, w której zastosowano silnik spalinowy (zarówno ten dwusuwowy jak i czterosuwowy). Oprócz tego, przedstawimy krok po kroku sposób czyszczenia klasycznych kos jak i bardziej zaawansowanych urządzeń. Nie mniej ważne będzie opisanie poszczególnych kroków w sprzątaniu. Zanim jednak przejdziemy do samego poradnika czyszczenia, warto wiedzieć dlaczego resztki trawy, który nie zostaną w porę usunięte z kosiarki, mogą mieć tak opłakane skutki na działanie i sprawność urządzenia tnącego.

Dlaczego mycie kosiarki jest tak kluczowe?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale tak naprawdę prawidłowe działanie kosiarki zależy nie tylko od tego jakie paliwo czy olej wykorzystaliśmy do zasilenia silnika. Równie kluczowy jest stan urządzenia, jego estetyka, wygląd i jakość ostrzy i fakt, czy trzeba je naostrzyć czy też nie. Wszystko to ma bardzo duży wpływ na ostateczną jakość i szybkość pracy. Nieważne czy zastanawiamy się nad tym jakie kosiarki spalinowe do 1500 złotych będą dobre. Jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o gaźnik, filtr paliwowy, filtr olejowy, a także o jakość jakie ma paliwo czy olej silnikowy, to równie dobrze możemy zacząć myśleć nad tym jakie kosiarki spalinowe do 500 wybrać. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty.

Nieprawidłowo zadbane urządzenie koszące traci na wydajności z uwagi na to, że zaczyna się o wiele szybciej zużywać. A przecież zużyte komponenty tracą na sprawności i wydajności. I to do tego stopnia, że nawet po kilku latach sprzęt może nie być w stanie radzić sobie z cięciem trawy w sposób estetyczny. Oczywiście pamiętajmy też o tym, że prawidłowa konserwacja umożliwia też ograniczenie wydatków na usterki czy elementy eksploatacyjne.

Konserwacja kosiarki zmniejszy ryzyko pojawienia się usterki

Przede wszystkim warto odnotować, że odpowiednie zadbanie kosiarki znacznie obniży jej awaryjność. Regularnie czyszczone noże nie będą tak szybko się tępiły. Ponadto, napęd i koła po przepłukaniu wodą nie będą się zapychać i blokować. Oczywiście pamiętajmy też o tym, że prawidłowo wyczyszczona konstrukcja ma też o wiele wydajniejszy system filtrujący – zarówno powietrze jak i olej.

To wszystko sprawia, że ryzyko usterki znacznie spada i ogranicza późniejsze wydatki na elementy eksploatacyjne. To też zmniejszony wydatek na komponenty dodatkowe, które mogą ulec uszkodzeniu.

Mycie kosiarki spalinowej wodą

Regularny serwis to też szansa na utrzymanie wydajności kosiarki

Nie możemy też zapomnieć o tym, że bardzo często kosiarka spalinowa po myciu i konserwacji zyskuje na żywotności i sprawności działania. Naostrzone noże lepiej tną, a co za tym idzie trawa jest równiej ścięta i nie dochodzi do występowania postrzępionej murawy. Ponadto, miejmy też na uwadze fakt, że filtr powietrza, odpowiedzialny za prawidłową pracę silnika, będzie znacznie lepiej filtrować zabrudzenia, jeśli nie będzie zanieczyszczony. To przełoży się na zasysanie czystszego powietrza.

Niemniej ważne będzie też sprawdzenie świec zapłonowych czy wymiana oleju. Tą drugą czynność zaleca się wykonywać nie rzadziej niż co 25 godzin pracy kosiarki. I nieważne czy myślimy nad tym jakie kosiarki spalinowe do 1000 czy może wolimy wybrać wręcz profesjonalny sprzęt typu kosiarka traktorek, w obu przypadkach kluczowe jest utrzymanie sprzętu koszącego w prawidłowym stanie, aby cieszyć się niezawodnością i wydajnością. Aczkolwiek jak to zrobić?

Gdy skończysz kosić, zabierz się za mycie! Porady jak czyścić kosiarkę spalinową

Po każdym koszeniu kluczowe jest prawidłowe wyczyszczenie kosiarki spalinowej. Powinniśmy robić to nie tylko poprzez eliminację zabrudzeń z korpusu i zewnętrznych, widocznych gołym okiem miejsc. Bardzo często te mniej uwidocznione komponenty wymagają porządnego czyszczenia. W ten sposób zagwarantujemy sobie wysoką sprawność i jakość sprzętu, a także jego bezawaryjność.

Warto więc zapoznać się z instrukcją krok po kroku, bo tam najczęściej znajdziecie informacje dotyczące nie tylko tego jakie szczotki i inne elementy sprzątające warto użyć. Dodatkowo znajdziecie tam istotne informacje odnośnie materiałów najczęściej wykorzystywanych do czyszczenia, bo przecież nikt nie będzie zabierał się za mycie kosiarki mając na stanie wyłącznie ręcznik papierowy.

Dodatkowo czyszczenie to nie tylko samo mycie, ale też i konserwacja niemal wszystkich elementów kosiarki, w tym noży. Oczywiście powinniśmy też pamiętać o tym, aby zweryfikować stan poszczególnych komponentów.
Przede wszystkim każda instrukcja krok po kroku nauczy cię jak przechylić kosiarkę spalinową

Jedną z najistotniejszych rzeczy przy rozpoczęciu sprzątania i mycia jest umieszczenie kosiarki w prawidłowy sposób. Niewiele osób o tym wie, że czterosuwowe kosiarki spalinowe nie powinny być przechylane na lewo czy na prawo. Robimy tak z uwagi na fakt, że w takich konstrukcjach bardzo często olej może zalać gaźnik, tłumik czy też filtr powietrza. Dlatego najczęściej jedyną bezpieczną pozycją jest oparcie kosiarki na tylnych kołach. Oczywiście pamiętajmy, że takie ustawienie dotyczy czterosuwa, gdyż kosiarki z silnikiem dwusuwowym można ustawiać w jakiejkolwiek pozycji chcemy – nawet obrócić urządzenie na bok.

Czyścić kosiarkę spalinową należy zarówno od spodu, jak i od tyłu, boku i od góry

Bardzo wiele osób uważa, że jedynie noże i napęd czy też koła kosiarki wymagają czyszczenia. Prawda jest jednak zgoła inna. Aby zapewnić sobie odpowiednią trwałość sprzętu i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia, bardzo ważne jest wyczyścić wszelkie otwory wentylacyjne, jakie kosiarka posiada. Znacznie poprawi to przepływ powietrza i gwarantuje chłodzenie na wystarczającym poziomie. Dalej warto przejść do części koszącej. Tutaj nie tylko czyścimy same ostrza – które swoją drogą wymagają też innych zadań, w tym konserwujących.

Warto także wyczyścić osłonę ostrzy, która jest zazwyczaj plastikowym elementem chroniącym ostrza. To właśnie tam dochodzi do zbierania się resztek roślin. Oczywiście warto też odnotować, że w konstrukcji silnika znajdują się miejsca, gdzie także trawa czy inne odpady roślinne mogą wpaść i te otwory także trzeba wyczyścić.

Regularna konserwacja kosiarki spalinowej to też mycie noży do kosiarki

Noże to prawdopodobnie najistotniejszy element kosiarek, który wymaga prawidłowego czyszczenia. Ich pielęgnacja przekłada się na równomierne przycinanie trawnika, brak tępych połaci trawnika i wielu innych problemów. A przecież nie możemy też zapomnieć o tym, że wyczyszczone noże są mniej podatne na korozję i inne problemy. Jeśli dokonujemy regularnego czyszczenia noża po każdym koszeniu, to samo czyszczenie będzie bez wątpienia bardzo szybkie i przyjemne.

Możemy do tego użyć myjki ciśnieniowej bądź po prostu ręcznie (ale dokładnie) zeskrobujemy wszystkie pozostałości po trawie czy inne zabrudzenia. Po oczyszczeniu ostrza przecieramy je szmatką. Następnie warto sprawdzić ich ostrość i wyważenie. Jeśli któraś z tych kwestii pozostawia sporo do życzenia, to jak najszybciej warto wyposażyć się w odpowiednią ostrzałkę lub pilnik, a także zadbać o wyważenie przed ponownym założeniem.

Rzecz jasna filtr powietrza, wymiana oleju, a także zweryfikowanie stanu świecy zapłonowej jest kluczowe
Wszystkie metalowe elementy, które znajdują się pod kosiarką, powinny być po każdym sezonie nasmarowane olejem. Dotyczy to także metalowych elementów na górze kosiarki. Tego typu czynność pozwoli zabezpieczyć wszystkie elementy tego typu przed korozją. Oczywiście warto też pamiętać, że ostrza po naostrzeniu muszą zostać wyważone. Bez wyważenia dochodzi do sytuacji, w której ostrze zaczyna nierówno pracować, a to szybko może doprowadzić do uszkodzenia kosiarki.

Rzecz jasna musimy mieć na uwadze fakt, że powinniśmy sprawdzić filtr powietrza. Jeśli jest on zanieczyszczony, to można go delikatnie wyczyścić za pomocą szczotki bądź też szmatki. Jeśli jednak zabrudzenia zbyt poważne, to w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana filtra powietrza.

Podsumowanie – teraz wiesz jak przeprowadzić mycie kosiarki spalinowej i co to daje!

Czyszczenie kosiarki spalinowej to bez wątpienia bardzo ważne zadanie. Pozwala utrzymać sprzęt w gotowości i odpowiednim stanie przez bardzo długi czas. To przekłada się na zwiększenie żywotności kosiarki i jej efektywności. Co ciekawe, nie musimy stosować żadnych dodatkowych preparatów do czyszczenia, choć istnieje wiele ciekawych gadżetów, które zarówno przy myciu jak i konserwacji mogą okazać się pomocne. Ważne jest jednak prawidłowe obchodzenie się z kosiarkami (szczególnie tymi czterosuwowymi). Na koniec koniecznie upewnij się, że czyszczeniu poddane zostały wszystkie newralgiczne elementy kosiarki.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Trawnik Marzeń
Average rating:  
 0 reviews