Każdy właściciel posesji z ogrodem chce, by prezentowała się ona doskonale. Jednym z elementów, które pozwalają nam osiągnąć taki efekt, jest zadbany, gęsty trawnik. Niestety, bardzo często trawa, która rośnie w naszych ogrodach, nie prezentuje się najlepiej – jest rzadka, przesuszona, brak jej odpowiedniego koloru. Można to zmienić, wykorzystując różnego rodzaju metody pielęgnacji trawnika. Jednym ze sposobów, które warto wziąć pod uwagę, jest mulczowanie trawy. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym polega ten zabieg.

Czym jest mulczowanie trawy?

Zacznijmy od samego początku, a więc od wyjaśnienia, czym jest mulczowanie. Mówiąc najprościej, jest to zabieg, który polega na mieleniu skoszonej trawy, a następnie rozprowadzeniu jej po powierzchni trawnika. Zmielone odpady ulegają rozkładowi i stają się naturalnym nawozem, wspomagającym wzrost trawnika. To ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko możemy poprawić kondycję swojego „zielonego dywanu”, ale również zminimalizować problem usuwania naturalnych odpadów. Szacuje się bowiem, że skoszona trawa to aż ⅔ wszystkich resztek organicznych, które powstają w ogrodzie. Co ważne, zmielona przy koszeniu może być wykorzystywana również np. na rabatach kwiatowych.

Jak przeprowadzać je prawidłowo?

Mulczowanie trawy nie jest procesem trudnym, choć, aby przyniosło oczekiwane efekty, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych szczegółach. Przede wszystkim, trawnik musi być regularnie koszony, nawet co kilka dni. Do mulczowania nie nadają się bowiem twarde łodygi, kłosy lub kwiatostany. W procesie tym wykorzystujemy wyłącznie młode źdźbła.

Kolejną zasadą, której warto przestrzegać, jest dbanie o to, by zmielona trawa, którą wykorzystujemy do mulczowania, była sucha. Dzięki temu nie tylko ułatwimy sobie rozprowadzenie warstwy pokosu, ale również unikniemy jego gnicia i pleśnienia, które mogłoby zaszkodzić trawnikowi. Pokos musi być również naprawdę dobrze pocięty, dlatego konieczne jest wykorzystanie kosiarki z podwójnym systemem ostrzy. Bardzo ważne jest też, żeby przed mulczowaniem dokładnie oczyścić trawnik. Szczególnie po zimie, powinien zostać dokładnie wygrabiony, bez zgniłych liści, gałązek czy innych odpadów organicznych.

Pamiętajmy także o tym, że mulczowanie trawy nie powinno być przeprowadzane za każdym koszeniem – szczególnie jeśli mamy do czynienia z trawnikiem posianym na wilgotnej glebie. Zadbajmy również o to, by warstwa pokosu nie była grubsza niż 4 centymetry oraz uważnie obserwujmy, jak trawnik reaguje na mulczowanie.

Jakie efekty daje mulczowanie trawy?

Regularne mulczowanie trawy daje wiele korzyści. Cienka, równomiernie rozłożona warstwa pokosu jest przede wszystkim doskonałym organicznym nawozem, dzięki któremu trawa staje się silniejsza, bardziej odporna na suszę oraz pasożyty. Co więcej, ogranicza ona również odparowywanie wody z gleby oraz przyczynia się do zmniejszenia jej erozji. Zmielona trawa stanowi też doskonałe zabezpieczenie przed rozwojem różnego rodzaju chwastów. Dobra opinia o mulczowaniu trawy wynika także z faktu, że jest to metoda całkowicie ekologiczna, nieszkodząca środowisku naturalnemu. Do tego, przyczynia się do znacznego zmniejszenia ilości odpadów ogrodowych, co dla wielu osób jest dodatkowym atutem.

Czytaj także: Koszenie trawnika: kiedy, jak często, na jaką wysokość, czym najlepiej?

Czym mulczować trawnik?

Jeśli zdecydujemy się na mulczowanie trawy, powinniśmy pamiętać, że pokos, który umieszczamy na trawniku, nie może być za długi. Dlatego też konieczny jest wybór odpowiedniej kosiarki, dzięki której będziemy mogli go przygotować. Najlepszym rozwiązaniem są kosiarki z mieleniem trawy. Tego typu sprzęt w swojej ofercie ma między innymi firma Karcher – światowej klasy producent, który dba o najwyższą jakość oferowanych urządzeń. Kosiarki z funkcją mielenia trawy, które znajdziemy w tym asortymencie, posiadają specjalną zatyczkę, dzięki czemu odpowiednie przygotowanie pokosu staje się znacznie łatwiejsze. Co ważne, kosiarka ta ma specjalne grzebienie do trawy, które niwelują problem z koszeniem np. przy krawędziach chodnika.

Czy mulczowany trawnik wymaga nawożenia?

To pytanie, które zadaje sobie wielu początkujących ogrodników, którzy chcą rozpocząć mulczowanie trawy. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta – rozkładający się na trawniku pokos jest już sam w sobie sposobem nawożenia, dlatego też używanie dodatkowych, syntetycznych nawozów nie jest konieczne. Możemy co prawda rozpocząć od wzmocnienia trawnika na początku wiosny, jednak w późniejszym czasie nie będzie to już potrzebne. Wiele cennych informacji o tym, w jaki sposób dbać o mulczowany trawnik przez cały rok, znajdziemy w poradniku: Pielęgnacja trawnika: jak zadbać o piękny trawnik? Po zimie, na wiosnę, cały rok.

Jak widać, mulczowanie trawy to zabieg, który ma wiele korzyści i może pomóc nam w poprawieniu wyglądu trawnika w naszym ogrodzie. Co więcej, nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych, czy poświęconego czasu. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na taki właśnie sposób pielęgnacji swojej posesji.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Mulczowanie trawy
Average rating:  
 0 reviews