Nieodpowiednia pielęgnacja lub totalny brak pielęgnacji trawnika może doprowadzić do poważnych problemów z naszym ogrodowym dywanem. Należy więc pamiętać o stałej i systematycznej pielęgnacji polegającej nie tylko na koszeniu i podlewaniu, ale także na szeregu innych zadań, które powinny być skrupulatnie wykonywane.

Do dość częstych problemów dotyczących trawników można zaliczyć występowanie mchu, co dla niektórych może także to być plus w postaci „bardziej miękkiego” trawnika, jednak nie ma co ukrywać, że zarastanie trawnika mchem jest bardzo poważnym problemem, któremu trzeba jak najszybciej przeciwdziałać. Dlaczego? Jaki wpływ ma mech na rosnącą trawę? W jaki sposób go usunąć i jakimi środkami? Jak zapobiegać występowaniu mchu w przyszłości? Zapraszamy do dalszej lektury.

Poznaj wroga – czyli warunki sprzyjające występowaniu mchu w trawie.

Mech to roślina, którą uważa się za tak zwaną pionierską zieleń. Dlaczego? Dlatego, że mech potrafi występować praktycznie na każdym rodzaju gleby i rosnąć praktycznie w każdych warunkach w których rośnie jakakolwiek zieleń. Wystarczy jeden z poniższych warunków by mech mógł pojawić się na naszym trawniku:

  • Zakwaszenie gleby (nieodpowiednie pH dla trawnika).
  • Ciężka zbita gleba, zbita darń i obecność filcu.
  • Zbyt duża wilgotność i zacienie trawy.
  • Brak lub nadmierna ilość nawozu.
  • Osłabiona trawa z powodu wcześniejszych chorób lub przemarznięcia.

Jak widać naprawdę niewiele trzeba byśmy musieli się zmagać z tym jakże niebywałym i uporczywym problemem jakim jest mech w trawniku. Jak więc zwalczyć mech w trawie jeśli dojdzie już do takiej sytuacji? Jak robić to przede wszystkim skutecznie?

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

moss-445297_1280

Odpowiadając na pytanie, czy da się to w ogóle zrobić – tak, jest to możliwe, jednak już na początku trzeba powiedzieć o tym, że jest to niestety proces po pierwsze długotrwały, po drugie czasochłonny, a po trzecie wymagać będzie od nas zastosowania kilku metod jednocześnie. Mech w trawniku możemy przede wszystkim zwalczać za pomocą środków chemicznych. Przede wszystkim pierwszą linią ataku jaką powinniśmy zastosować to środki zwalczające mech. Chemia tego typu jest naprawdę bardzo skuteczna i stworzona w taki sposób by skutecznie eliminować występujący mech jednocześnie dbając o bezpieczeństwo trawy. Skuteczność takich środków nie idzie jednak w parze z długotrwałością efektu. Taki zabieg pielęgnacyjny trzeba powtarzać systematycznie co kilka tygodni. Mech to roślina, która jest w stanie szybko się regenerować i musimy nastawić się na to, że same użycie środków chemicznych niestety nie wystarczy, a w ruch będą musiały pójść nasze ręce. Przed rozpoczęciem procesu opryskiwania (sprawdź ranking najlepszych opryskiwaczy spalinowych dla dużych powierzchni) mchu powinniśmy odpowiednio przygotować trawnik. Trawa powinna zostać bardzo krótko przycięta, mech w trawniku będzie wtedy bardziej podatny na działanie środka chemicznego. Opryski możemy wykonywać zwykłym opryskiwaczem ręcznym jak i opryskiwaczem ciśnieniowym plecakowym jak w przypadku innych roślin.

Również bardzo istotną sprawą jest to czy trawnik jest odpowiednio nawożony. Tak jak wspomnieliśmy nieco wyżej, zbyt mocne nawożenie lub jego totalny brak jest czynnikiem, który może powodować, że mech w trawie stanie się również naszym problemem. Aby móc skutecznie zadbać o nawożenie naszego trawnika pierwszorzędnie powinniśmy wykonać analizę gleby, czyli sprawdzić jej skład oraz odczyn, dopiero potem możemy zdecydować jakie kroki powinniśmy podjąć. Godnym polecenia nawozem (lista dobrych nawozów do trawy wraz z opiniami)będą nowości na rynku, które w ostatnim czasie coraz częściej wypuszczane są przez liczących się producentów. Chodzi oczywiście o nawozy typy „anty-mech”. Tego rodzaju nawozy zawierają w sobie siarczan żelaza, który skutecznie uniemożliwia rozwój mchu. Tak więc zamiast zadawać sobie pytanie jak pozbyć się mchu z trawnika, zacznijmy działać.

Mech

Mech w trawie powstaje najczęściej w wyniku tego, że gleba jest zaniedbana i ma nieodpowiednie właściwości. Mech w trawniku pojawia się najchętniej w glebie bardzo mocno zbitej, takiej, która nie przepuszcza powietrza, a także wilgotnej i zacienionej. Co możemy w takim przypadku zrobić? Przede wszystkim powinniśmy dobrze przygotować się do procesu aeracji oraz wertykulacja i. Już sama wertykulacja (pomocny artykuł kiedy wertykulować trawę)  dzięki odpowiedniemu sprzętowi jest w stanie rozluźnić glebę, usunąć filc, który również jest przyczyną występowania mchu w trawniku. Wertykulacja, czyli pionowe nacinanie gleby jest w stanie skutecznie ją rozluźnić, usunąć stary filc, chwasty oraz inne niepożądane rośliny, również mech. Obecnie dzięki dostępności szerokiej gamy sprzętu, czyli aeratorów wertykulatorów spalinowych jak i elektrycznych jesteśmy w stanie szybko i skutecznie wykonać wertykulację. Jednak pamiętajmy o warunkach koniecznych do spełnienia, by móc użyć np. dobry aerator-wertykulator elektryczny. Nie może być gorąco, gleba nie może być mokra, co najwyżej delikatnie wilgotna, a trawa musi mieć swój wiek, nie zaleca się wertykulacji trawników, które nie mają co najmniej dwóch lat.

Jeśli nie możemy przeprowadzić wertykulacji, warto jest użyć odpowiedniego sprzętu i wykonać aerację trawnika. W przypadku niewielkich rozmiarów naszego trawnika wystarczą specjalne nakładki na buty, które posiadać będą kolce. Dzięki temu, w głąb gleby będzie mogła dochodzić woda oraz powietrze, a po silnych opadach deszczu woda nie będzie zbierała się na powierzchni, tylko skutecznie zacznie przenikać w głąb.

Jak pozbyć się mchu z trawnika mechanicznymi sposobami? Rzecz jasna – grabiami. Mechaniczne metody usuwania (przynajmniej częściowego, wstępnego) mchu najlepiej jest wykonywać w okresie wczesno wiosenny. Wtedy to, gdy śniegi stopnieją, a nasza trawa dopiero zacznie rosnąć, będziemy mogli podjąć pierwsze kroki zapobiegające występowaniu mchu, a także jego usuwaniu. Mech w trawniku „traktujemy” grabiami, dzięki temu wydrzemy go z powierzchni naszego trawnika, a przy okazji zgrabimy także starą trawę, gałęzie i inne zbędne zanieczyszczenia, które mogły się nagromadzić przez zimowy okres.

Pamiętajmy także o tym, że mech uwielbia zacienione i wilgotne miejsca, jeśli mamy możliwość zrezygnowania z trawnika w takim miejscu (podczas planowania ogródka) zróbmy to, unikniemy tym samym wielu problemów w przyszłości, a miejsce to możemy wykorzystać w innym celu.

Mech w trawniku – jak zapobiegać?

Zamiast szukać odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się mchu z trawnika powinniśmy pierwszorzędnie pomyśleć o tym, co zrobić, żeby w naszym trawniku nie pojawił się mech. Tak jak wspominaliśmy na samym początku najważniejszym elementem jest to by odpowiednio dbać o nasz trawnik przez cały sezon. Główne czynności o których powinniśmy pamiętać to przede wszystkim:

  • Odpowiednie podlewanie trawnika – lepiej rzadziej i obficiej, nisz często i mało obficie.
  • Systematyczne koszenie trawy – dzięki krótko przyciętej trawie, w okresie dużego nasłonecznienia, mech nie będzie w stanie wyrosnąć ponieważ nie znosi silnego światła słonecznego.
  • W przypadku gleby ciężkiej i mocno zbitej odpowiednio częsta aeracja i przynajmniej raz do roku wertykulacja.Pozwoli to na zapewnienie odpowiedniego napowietrzenia oraz przenikania wody w głąb gleb, dzięki czemu pożytek uzyskają korzenie trawy, a nie mech, który rośnie praktycznie na samej powierzchni.
  • Nawożenie trawnika – dbanie o odpowiednie pH oraz inne wskaźniki gleby, w przypadku mocno zakwaszonej gleby – wapnowania, w przypadku pierwszych objawów występowania mchu – korzystanie z nawozów typu anty-mech.

Mech w trawniku – podsumowanie.

Słowem podsumowania, śmiało możemy stwierdzić, że mech w trawie, to problem, który sami powodujemy. Brak odpowiedniej pielęgnacji trawnika powoduje, że wzrasta prawdopodobieństwo występowania mchu. Mech w trawie to tak zwany problem na własne życzenie. Pamiętajmy więc o tym, że odpowiednia, kompletna i systematyczna pielęgnacja trawnika pozwoli nam uniknąć wielu problemów, tych mniejszych jak chociażby „gołe placki”, a także tych poważnych jak mech w trawniku, a także późniejsze choroby trawy, jakie może wywoływać ten stan. Dbaj o swój trawnik, a ten na pewno odwdzięczy Ci się swoją bujnością i soczystym, zielonym kolorem.

Zdjęcia wykorzystane między innymi z: www.freeimages.com