Choć wydaje się, że koszenie trawy jest banalnie proste, wielu miłośników ogrodnictwa popełnia błędy, które mogą słono kosztować ich trawniki. Dowiedz się, jak prawidłowo kosić trawę, by Twoja murawa przez cały sezon była zdrowa i prezentowała się pięknie.

Kiedy zacząć kosić trawę po zimie?

Trawę na wiosnę możesz zacząć kosić, kiedy źdźbła osiągną wysokość 10 cm. Ponadto ważne jest również to, aby nocami nie występowały już przymrozki. Przy pierwszym koszeniu uważaj, aby nie skosić trawy zbyt nisko, ponieważ może ona przez to stracić zbyt wiele składników mineralnych. Podczas pierwszego koszenia skróć trawę nie więcej niż o ⅓ wysokości.

Jakich narzędzi używać do koszenia trawy?

Na mniejszych trawnikach najlepiej sprawdzają się kosy i podkaszarki. Niewielka szerokość cięcia tych urządzeń gwarantuje komfort pracy oraz optymalną wydajność. W trudno dostępnych miejscach, np. w okolicach drzewek, żywopłotów czy ogrodzeń, najlepiej sprawdzają się podkaszarki o szerokości cięcia wynoszącej około 30 cm. Przy dużych trawnikach najlepiej egzamin zda kosiarka do trawy o szerokości cięcia powyżej 53 cm. Urządzenia z napędem własnym znacznie ułatwiają pracę, ponieważ skoszenie trawnika może wiązać się z przejściem nawet kilku kilometrów.

Zmieniaj kierunek jazdy przy każdym koszeniu

Podczas każdego kolejnego koszenia zmieniaj kierunek poruszania się. Dzięki temu źdźbła trawy będą wyprostowane, co znacznie podniesie atrakcyjność Twojego trawnika. Łuki pokonuj łagodnie i powoli. Unikniesz w ten sposób odciśnięcia opon na murawie. Przed wejściem w zakręt zwolnij, lecz nie zatrzymuj się w miejscu, aby nie zniszczyć trawnika.

Zwracaj uwagę na aurę

Podczas koszenia bierz pod uwagę warunki pogodowe, szczególnie wtedy, kiedy jest mokro lub wilgotno. Znacznie wygodniej kosi się trawę, kiedy jest sucho. Jeśli jednak musisz to zrobić po deszczu, zmniejsz prędkość kosiarki. W ten sposób mokre ścinki nie będą szybko zapychały urządzenia.

Nie koś trawy zbyt krótko

Jak już wspomnieliśmy, podczas koszenia trawa traci sporo minerałów, wody oraz składników odżywczych. Dlatego nie należy skracać jej więcej niż o ⅓ wysokości. Optymalna wysokość źdźbeł wynosi od 4 do 8 cm. Koszenie trawy na 3 cm lub mniej może spowodować, że murawa szybko wyschnie i obumrze. Ponadto jest to również niebezpieczne, ponieważ wirujące ostrze kosiarki lub żyłka kosy mogą wyrzucać z trawnika kamienie lub inne twarde elementy, które mogą zranić osobę koszącą trawę.

Skoszoną trawę możesz kompostować w kompostowniku :].

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Koszenie trawy - jak robić to prawidłowo?
Average rating:  
 0 reviews