Na rynku możemy znaleźć setki kosiarek, więc może warto zawęzić poszukiwania idealnej kosiarki? W sklepach i w Internecie może znaleźć tanią kosiarkę albo dużą i silną. Powiemy Ci, jak znaleźć idealny model dla Ciebie.

Idealna kosiarka

Dobrym punktem wyjścia do myślenia o tym, jaki dokładnie model będzie Ci potrzebny, będzie odpowiedzenie sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim zastanów się, jak duży jest Twój trawnik? Czy szukasz modelu, który nadaje się do szybkiego wykoszenia niewielkiego obszaru? Albo może chcesz mocniejszą kosiarkę, która poradzi sobie z koszeniem długiej trawy na dużym obszarze? Następnie zastanów się, gdzie chcesz korzystać z kosiarki? Czy szukasz modelu, z którego będziesz mógł korzystać na stoku lub manewrować wokół drzew i oczek wodnych? Jaką chcesz mieć długość trawy?

Jeśli masz duży trawnik, to kosiarka spalinowa z dużą szerokością ciecia daje potrzebną moc i elastyczność do szybkiego koszenia dużych powierzchni. Jeśli zaś w Twoim ogrodzie znajduje się dużo przeszkód (krzewów i drzew ozdobnych, oczek wodnych), zdecyduj się na akumulatorową kosiarkę. Z kolei, gdy trawa źle rośnie, dobrym wyborem będzie kosiarka do trawy cylindrowa. Taki model będzie ciął trawę jak nożyczki, dzięki ostrzom obrotowym i płytom. Jeśli zaś masz problem ze zbyt długą trawą, powinieneś kupić kosiarkę rotacyjną z zamocowanym z boku koszem na trawę. Taki model jest również idealny dla osób, które nie chcą zbyt często kosić trawy.

Kosiarki spalinowe są ciężkie, mocne i mają wiele funkcji, ale może być trudna do manewrowania. Powinny sobie poradzić z szorstką i wysoką trawą. Sprawdzi się również idealnie w przypadku dużego trawnika, a opcja mulczowania pozwoli skosić nawet bardzo duży trawnik. Nie będziesz musiał też opróżniać ciągle pojemnika na trawę. Niektóre kosiarki spalinowe są samobieżne, więc nie trzeba będzie ich pchać, w trakcie koszenia ogrodu. Kierowane są więc do tych osób, które szukają wielkiego i silnego modelu do dużego ogrodu.

Jeśli chcesz skosić trawę wokół drzew lub oczek wodnych, dobrym wyborem będzie kosiarka elektryczna. Taki model jest lekki i bardziej zwrotny niż spalinowy, więc jest idealny dla małych ogrodów z dużą ilością drzew i krzewów wodnych, a także oczek wodnych. Jeśli nie lubisz zaplątanego kabla lub masz trudny dostęp do gniazdka elektrycznego, pomyśl o kosiarce elektrycznej bez kabla.

Natomiast masz do wykoszenia bardzo duży obszar, normalna kosiarka do trawy może nie być dobrą opcją. Dobrym pomysłem będzie traktorek ogrodowy. Świetnie sprawdzi się także wtedy, gdy będziesz chciał wykosić łąkę.

Kosiarki do trawy elektryczne

kosiarka elektryczna Kilka lat temu trudno było zdobyć elektryczną kosiarkę z wystarczającą mocą do wykoszenia standardowego trawnika rodzinnego. Ale teraz nowe litowo-jonowe baterie pozwalają na dłuższe koszenie. Klasyczne przewodowe kosiarki do trawy elektryczne są chętnie wybierane przez wielu użytkowników. Potrzebny nam będzie przedłużacz. Wystarczy podłączyć kosiarkę do gniazdka i można rozpocząć koszenie. Im szerszy model, tym szybciej skosisz trawnik. Jeżeli w Twoim ogrodzie rośnie dużo drzewek i krzewów, używanie przewodowej kosiarki może być nieco frustrujące. Dlatego warto pomyśleć o kosiarce bez kabla.

Modele bezprzewodowe dają bowiem sporą mobilność. Korzystając z kosiarek akumulatorowych, pamiętajmy o naładowaniu akumulatora przez całą noc. Wtedy do skoszenia całego trawnika będziemy potrzebowali tylko godzinę. Modele elektryczne są ciche, proste w utrzymaniu. Nie trzeba też myśleć o regularnej wymianie oleju i kupowaniu paliwa. Niestety mają też pewne wady. Oczywiście ich wydajność spada, gdy akumulator się wyczerpuje. Elektryczne kosiarki do trawy nie są wystarczająco silne, gdy warunki koszenia są trudne (np. wysokie chwasty lub górzysty teren). Jeśli chcesz jednak wykosić ogródek, ten model będzie idealny. Jest praktycznie bezgłośny. Oczywiście odrobiny hałasu musisz się spodziewać, ale silnik nie zawiera tradycyjnego gazu lub oleju, dlatego nie będzie wytwarzał takich decybeli, jak tradycyjna kosiarka. Twoi sąsiedzi również to docenią.

Jeżeli silnik będzie już wymagał smaru to zwykle potrzebny będzie inny rodzaj oleju, który jest znaczniejszy łatwiejszy do zastosowania niż tradycyjny typ stosowany w silnikach gazowych. Wielu z nas myśli o ochronie środowiska. Takie kosiarki do trawy są bardzo ekologiczne. Nie wymaga bowiem gazu, więc nie będzie marnować naturalnych zasobów, gdy będziesz dbał o idealny trawnik Nie tylko zmniejszysz koszty zużycia gazu, gdy przejdziesz na model elektryczny, ale koszty utrzymania i konserwacji będą również niższe. Może być nieco droższa od urządzenia spalinowego, ale za to w dłuższej perspektywie będą generowały mniejsze koszty. Elektryczne modele są też łatwiejsze w użyciu i lżejsze. Dzięki temu szybciej skosisz trawę. Mogą być więc nieocenionym atutem dla każdej osoby, która chce mieć trawnik w idealnym stanie. Istnieje wiele marek, które oferują taką kosiarkę.

Spalinowe kosiarki do trawy

kosiarki do trawyTaka kosiarka jest idealna dla tych, którzy chcą łatwo kontrolować koszenie. Dzięki takiej kosiarce, nawet skoszenie dużego ogrodu stanie się proste. Obecnie staje się coraz bardziej popularna, ze względu na to, że tanieją i łatwo się nimi opiekować. Większość nowoczesnych kosiarek spalinowych używa standardowej benzyny bezołowiowej. Ich główną zaletą jest możliwość koszenia w dowolnym miejscu. Nie musisz ciągle szukać gniazdka elektrycznego. Takie modele na ogół dobrze sobie radzą też z dłuższą trawą, dzięki dodatkowej mocy. Niestety są głośne w porównaniu do innych typów, ze względu na ich silnik chłodzony powietrzem. Wymagają też trochę opieki, aby mogły spokojnie pracować przez długie lata. Jednak dobrze utrzymana, dobrej jakości kosiarka do trawy spalinowa przetrwa dłużej niż modele elektryczne. Możesz też pomyśleć o modelu samobieżnym na rozrusznik elektryczny.

Wyróżniamy kilka rodzajów kosiarek spalinowych: rotacyjne, bębnowe, samojezdne i podkaszarka. Istnieje kilka rodzajów mechanizmów rozruchu. Ich typ może wpłynąć na cenę urządzenia. Przed zimą należy pamiętać o opróżnieniu kosiarki do trawy z paliwa, a następnie przechowywać ją w suchym miejscu, aby uniknąć korozji. Jeśli masz model dwusuwowy, przed rozpoczęciem koszenia, musisz obowiązkowo pamiętać o dodaniu oleju do benzyny. Natomiast czterosuwowy model nie wymaga dodawania oleju. Ponadto będziesz musiał co jakiś czas kupować benzynę, pamiętaj więc, by przechowywać ją w odpowiednim miejscu. Koszenie może być trudniejsze niż w przypadku modelu elektrycznego, ponieważ są głośniejsze i cięższe. Jeśli troszczysz się o ochronę środowiska pomyśl o odpowiedniku elektrycznym, który produkuje znacznie mniej zanieczyszczeń niż spalinowy.

Kosiarka do trawy traktorek

kosiarkiTaki model idealnie sprawdzi się, gdy masz duży trawnik, który jest trudny do koszenia. Istnieje wiele opcji, które musisz rozważyć przed zakupem. W zależności od wielkości obszaru, który chcesz skosić, może być Ci potrzebna większa liczba koni mechanicznych. W ten sposób kosiarka będzie nieco droższa. Również jej wielkość będzie niezmiernie ważna. Do największych zalet możemy z pewnością zaliczyć: łatwość przechowywania i konserwacji. Ponadto taka kosiarka do trawy idealnie sprawdzi się do koszenia łąki i trawników powyżej 1000 m² Podstawową zaletą silników zamontowanych z tyłu sprzętu jest to, że eliminuje opary gazu unoszące się w stronę kierowcy. Będziesz oddychał swobodnie, w ten sposób szybciej skończysz koszenie. Mimo, że taka kosiarka jest droższa od elektrycznej i spalinowe, to jednak warto wydać na nie trochę więcej. Samojezdne urządzenia możemy podzielić na trzy następujące rodzaje: ridery, sprzęt o zerowym promieniu skrętu oraz traktory. Traktory mogą być wyposażone w rozmaite akcesoria, które pozwalają na wykonywanie różnorodnych prac ogrodowych przez okrągły rok. Latem mogą bowiem służyć do koszenia, zaś zimą do zamiatania, odśnieżania podwórka oraz transportu. Ich podstawową funkcją jest jednak koszenie.

Taka kosiarka do trawy jest niezwykle nowoczesna, przyjemna i pożyteczna. Kierowanie tą kosiarką jest niezwykle ciekawą zabawą. Koszenie trawnika może znów się łatwą, lekką i przyjemnością czynnością. Przy zakupie konkretnego modelu powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na, to by można było na nim siedzieć wygodnie. Zwróćmy więc uwagę m.in., na przełączniki, dźwignie i możliwy zakres regulacji fotela kierowcy. W przypadku układu kierowniczego pamiętajmy przede wszystkim o sprawdzeniu amortyzatory cierne, które łagodzą reakcje kierowcy podczas koszenia nierównego terenu. Wszystkie modele samojezdne znajdujące się obecnie na rynku tną trawę w identyczny sposobem, korzystając z dwóch (czasami z trzech) rotacyjnych noży, które ruszają równocześnie w swoich elementach obudowy.

Dobry wybór kosiarki to gwarancja pięknego trawnika

Przy kupnie idealnej kosiarki powinieneś zwracać uwagę przede wszystkim uwagę na rozmiar i typ trawnika. Zastanów się też, czy chcesz przechowywać czy wyrzucać skoszoną trawę . Jak widać wybór dobrego sprzętu zależy od rozmaitych czynników. Do niewielkich ogrodów kupmy raczej kosiarkę spalinową lub elektryczną. Jeśli zaś mamy do skoszenia teren o powierzchni powyżej 1000 m² idealnym wyborem będzie traktorek ogrodowy.