Koszenie trawy to jedna z obowiązkowych prac ogrodowych. Przy małych powierzchni czynność ta nie zajmuje zbyt wiele czasu i nie jest bardzo męcząca. Jednak w przypadku dużych trawników sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Usunięcie trawy z powierzchni 3000 m² bywa bardzo trudnym zadaniem, zwłaszcza w upalne dni. Warto wówczas zwrócić uwagę na te kosiarki, które zapewniają największą wygodę. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli dużych ogrodów jest kosiarka traktorek.

Zestawienie najlepszych Kosiarek Traktorków w 2024 roku

Kosiarka traktorek doskonała dla osób ceniących sobie wygodę, czas oraz piękny ogród.

Jest to urządzenie, którego najważniejszą cechą charakterystyczną jest siedzisko, na którym zasiada osoba kosząca trawę. Kosiarkę tę można zatem przyrównać do małego samochodziku, przy pomocy którego możliwe jest skoszenie trawy. Taka forma pracy jest znacznie wygodniejsza niż długie spacerowanie z kosiarką po ogromnej działce. Ze względu na duże zainteresowanie na kosiarki traktorki producenci urządzeń ogrodowych przygotowali dla klientów szeroką ofertę. Wśród dostępnych modeli można znaleźć kosiarki różniące się między sobą pod kilkoma względami. Przed zakupem warto zatem zapoznać się z poszczególnymi typami tych kosiarek, aby wybrać urządzenie najlepiej dostosowane do swoich potrzeb.

Traktorek kosiarka to urządzenie, którego jedną z najważniejszych części stanowi silnik. Stosowane teraz silniki różnią się od siebie przede wszystkim konstrukcją mechanizmu zaworowego. W klasycznych modelach wałek rozrządu steruje zaworami przy pomocy popychaczy, natomiast nowoczesne silniki posiadają zawory rozmieszczone w formie litery „V”, które są sterowane rozrządem z wałkiem w głowicy. Takie silniki są lżejsze, dzięki czemu wyposażone w nie kosiarki traktorki spalają mniej paliwa i ciszej pracują. Jest to zatem rozwiązanie ekonomiczne, a zarazem zapewniające większy komfort w trakcie koszenia. Najnowszym osiągnięciem jest natomiast silnik z zaworami ułożonymi w formie litery „V” w części górnej głowicy z bezpośrednim sterowaniem. Traktorek kosiarka z takimi silnikiem to urządzenie spalające mało paliwa, ciche i emitujące mniejszą ilość zanieczyszczeń niż kosiarki z innymi silnikami. Stanowi zatem najlepszą propozycję dla osób ceniących sobie oszczędność, spokój oraz czyste środowisko. Poszczególne silniki różnią się między sobą także mocą. W tym przypadku należy brać pod uwagę wielkość i ukształtowanie terenu konkretnej działki. Jeżeli posesja nie przekracza 20 arów, to wystarczający będzie traktorek kosiarka z silnikiem 5-8 kW, natomiast przy większych terenach potrzebna jest większa moc. Kolejna istotna kwestia to czas pracy silnika. To właśnie od niego zależy przez ile lat można będzie korzystać z danego modelu. Najlepsi producenci gwarantują obecnie 2 000 pracę, ale w przypadku innych kosiarek czas ten jest krótszy. Nie oznacza to, iż po upływie tego czasu silnik przestanie być sprawny, jednak w razie problemów nie będzie można liczyć na bezpłatną pomoc producenta. Większą trwałość można zapewnić sobie także poprzez wybór kosiarki z silnikiem o cylindrach ze stalową gilzą, które są stosowane w niektórych .

Możliwości tych kosiarek nie ograniczają się wyłącznie do klasycznego koszenia.

traktorki kosiarkiZ pozostałych różnic warto wspomnieć na przykład o tym, że niektóre kosiarki traktorki posiadają wyrzut tylni, a inne boczny. Wśród tych pierwszych znajdują się urządzenia wyposażone w kosz na trawę. Zazwyczaj mieści się do niego od 200 do 250 litrów trawy. Warto zwrócić uwagę na to, że niekiedy istnieje możliwość opróżnienia kosza bez schodzenia z kosiarki, co zapewnia wygodę podczas pracy. Zobacz też jak umyć kosiarkę. Ponadto dostępne są urządzenia z rozdrabniaczem trawy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie przy ubogiej glebie, ponieważ rozdrobniona i rozrzucona po powierzchni trwa stanowi naturalny nawóz do trawy. Dla zapewnienia sobie możliwości podjechania nawet pod same drzewa natomiast najlepiej wybrać kosiarkę typu raider, w której urządzenie koszące znajduje się z przodu. Doskonale sprawdzi się ona szczególnie w przypadku terenów z dużą ilością drzew. Istotą różnicą jest także szerokość pokosu, która waha się od 77 do 140 centymetrów. Kosiarka traktorek z szerszym pokosem sprawia, że można szybciej skosić całą powierzchnię, natomiast ta z węższym umożliwia dotarcie do trudniej dostępnych obszarów, na przykład między drzewami i krzewami. W tym przypadku należy zatem uwzględnić ilość i rozmieszczenia roślin.

Kosiarki traktorki to urządzenia, jakie powinny być dostosowane do potrzeb konkretnego użytkownika oraz charakterystyki terenu, na którym będą wykorzystywane. Przed zakupem należy zatem wziąć pod uwagę wielkość i ukształtowanie danego obszaru, ilość rosnących na nim roślin oraz warunki glebowe. Istotne znaczenie mają także możliwości finansowe. Nie sposób bowiem zaprzeczyć temu, iż ceny takich kosiarek są bardzo zróżnicowane. Należy mieć jednak na uwadze to, iż cena jest jednym z wyznaczników jakości urządzenia. Nie oznacza to oczywiście, że wyłącznie najdroższa kosiarka traktorek gwarantuje długą trwałość i wysoki komfort pracy. W celu wyboru dobrego modelu powinno się zwrócić uwagę na opinie osób, które już wypróbowały poszczególne z nich. Warto zatem przedstawić te kosiarki traktorki, które zyskały najlepszą ocenę wśród dotychczasowych użytkowników.

Najlepsze dostępne propozycje kosiarek na Polskim rynku.

kosiarki traktorekWśród solidnych produktów w niższej cenie wymienić należy na przykład kosiarkę HECHT 5161. To produkt renomowanej, czeskiej marki z dwudziestoletnim doświadczeniem w branży ogrodowej. Jest to urządzenie przeznaczone do stosowania na mniejszych terenach, przede wszystkim na tych pomiędzy 1500 a 2000 m2. Wykorzystano tutaj jednocylindrowy silnik o maksymalnej mocy 6,5 KM. Traktorek kosiarka posiada jeden nóż oraz kosz o pojemności 150 litrów, który jest opróżniany ręcznie, a także przekładnię manualną. Szerokość cięcia wynosi 61 centymetrów, a wysokość można regulować od od 35 do 75 milimetrów. Napęd do przodu to 1,5-4,6 km/h, natomiast do traktotyłu 2,3km/h. Jest to urządzenie zwrotne z małym agregatem. Jego waga wynosi 115 kilogramów. Obudowa została wykonana z plastiku o wysokiej jakości. Zdaniem użytkowników te kosiarki traktorki bardzo dobrze spełniają swoją funkcję. Osoby korzystające z nich zwracają uwagę przede wszystkim na łatwość koszenia, moc dostosowaną do niewielkich obszarów oraz bezawaryjność. Z powodu swojej ceny i niskiej mocy urządzenie stanowi idealną propozycję dla posiadaczy niezbyt dużych terenów.

kosiarka traktorek Lawn Tractor X135RKolejna interesująca propozycja to traktorek kosiarka John Deere X135R. Jest to nowy model tej marki, jednak już zdążył zdobyć bardzo dużą popularnością. Urządzenie zostało wyposażone w silnik V-twinowy o mocy 10,8 kW przy 3150 obrotach na minutę oraz pojemności skokowej 656 cm³. Dzięki temu urządzenie radzi sobie bez problemów nawet w trudnych warunkach. Jest to kosiarka z tylnym system wyrzutu, zaopatrzona w kosz o pojemności aż 300 litrów. Kosz ten można opróżniać bez konieczności wstawania z fotela, jak również bardzo łatwo zdjąć z kosiarki. O jego zapełnieniu informuje kontrolka na desce rozdzielczej oraz sygnał dźwiękowy. Kosz posiada odporne, plastikowe dno. Kosiarki traktorki X135R posiadają wskaźnik kontrolny poziomi paliwa w zbiorniku. Pojemność zbiornika na paliwo wynosi 7,6 litra. Napęd hydrostatyczny urządzenia umożliwia łatwą zmianę prędkości oraz kierunku jazdy, natomiast jednoczęściowa, stalowa rama oraz żeliwna oś przednia zapewniają trwałość maszyny. Szerokość koszenia wynosi 96 centymetrów. Istotną zaletą jest również siedzisko, które zostało przygotowane w taki sposób, aby zapewnić użytkownikowi najwyższy komfort. Obszary pod stopami wyłożone zostały matami antypoślizgowymi tłumiącymi drgania, co dodatkowo zwiększa wygodę oraz bezpieczeństwo. Prędkość jazdy do przodu wynosi do 8,9 km/h. Ta kosiarka traktorek została stworzona z myślą o powierzchniach do 4000 m², jednak ze względu na niewielkie gabaryty bardzo dobrze sprawdza się także w mniejszych ogrodach. Uznawana jest za bardzo wytrzymałą i łatwą w obsłudze. Użytkownicy zwrócili również uwagę na jej wyposażenie. Model ten można zaliczyć do kosiarek w cenie średniej.

kosiarka traktorek John deereKolejna bardzo dobra propozycja kosiarka traktorek John Deere X754 4×2. To urządzenie zostało wyposażone w bardzo dobry, trzycylindrowy, górnozaworowy silnik Diesel o mocy 17,5 kW. Zastosowano tutaj system ciśnieniowego smarowania silnika chłodzącą cieczą z wymiennymi filtrami oleju. Amortyzowane mocowanie silnika zapewnia dużą wytrzymałość. Traktorek kosiarka posiada zbiornik paliwa o pojemności 19,7 litra oraz wskaźnik aktualnego zapełnienia. Na szczególną uwagę zasługuje również hydrostatyczna przekładnia sterowana 4 pedałami i tarczami hamulcowymi. Wykorzystano tutaj hydrauliczne sprzęgło WOM z modulowanym załącznikiem oraz blokadę mechanizmu różnicowego. Twórcy urządzenia zastosowali rozrusznik o mocy 12 V, Czujnik bezpieczeństwa w fotela, światła halogenowe przednie oraz światła tylne i wsteczne. Wygodę i bezpieczeństwo zapewniają system wspomagania kierownicy oraz uchylona kolumna kierownicza. Istotną rolę odgrywają także wskaźnik godzinowy, podświetlenie tablicy rozdzielczej, kontrolka ciśnienia olejku, wskaźnik naładowania akumulatora, kontrolka zużycia filtru powietrza oraz przełącznik koszenia do tyłu. John Deere X754 to kosiarki, które posiadają system regulacji cięcia z fotela operatora oraz układ hydrauliczny z dwoma rozdzielaczami. Ich waga wynosi 451 kilogramów. Maksymalna prędkość jazdy to 13,7 km/h. Urządzenie te zyskały bardzo dobrą ocenę wśród użytkowników. Za najważniejszą zaletą uznano wygodę, łatwość manewrowania i możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Ze względu na dużą moc ta kosiarka traktorek świetnie się sprawdza nawet w przypadku bardzo dużych obszarów. Zdaniem użytkowników jest to także urządzenie o dłużej wytrzymałości. Jest to kosiarka w średniej cenie, a zatem ze względu na swoją wysoką jakość stanowi bardzo korzystną propozycje.

traktorek kosiarka Stiga tytan 740Produktem z najwyższej półki cenowej jest na przykład traktorek kosiarka Stiga Titan 740 DC 13-7461-11. To urządzenie znanej na całym świecie szwedzkiej firmy. Waży ono 950 kilogramów i jest przeznaczone do stosowania na dużych i bardziej skomplikowanych terenach. Wykorzystano w nim silnik Yanmar 3TNV82 Diesel o mocy 22,2 kW oraz pojemności 1331 cm³. Zastosowane w kołach hydrauliczne silniki zapewniają optymalne działanie napędu 4×4. Urządzenie wyposażono również w nowoczesny system chłodzenia wodą. Model ten posiada zbiornik paliwa o pojemności 42 litrów. Prędkość maksymalna wynosi 20 km/h. Są to kosiarki, które można wykorzystywać przez cały rok, niezależnie od warunków klimatycznych. Bez trudu można bowiem przekształcić urządzenie w maszynę odśnieżającą lub zamiatającą. Jest to zatem model, który można wykorzystywać do wielu celów. Jego zakup jest znacznie bardziej korzystnym rozwiązaniem niż kupno kilku różnych urządzeń. Co bardzo ważne, użytkownik ma zapewnioną pełną wygodę oraz bezpieczeństwo. Ta kosiarka traktorek zyskała pozytywną oceną nawet pośród najbardziej wymagających klientów. Jest chętnie wybierana przede wszystkim ze względu na swoją solidność, możliwość wykorzystywania na trudnych terenach, wielofunkcyjność oraz bezpieczeństwo. Można ją polecić także do profesjonalnego użytku.

Kosiarka traktorek doskonale się sprawdzi w każdych warunkach terenowych.

Nie sposób zaprzeczyć temu, że kosiarki traktorki to urządzenia, których cena jest dość wysoka. To właśnie ona stanowi główną wadę tego typu kosiarek. Najważniejsza zaletą jest natomiast wysoki komfort. Urządzenia te świetnie sprawdzają się szczególnie na bardzo dużych obszarach, których skoszenie wymaga zwykle czasu i wysiłku. Można jednak stosować je także na mniejszych terenach. Kosiarka traktorek jest również rozwiązaniem bezpiecznym. Wybierając tego typu urządzenia należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dane techniczne, ponieważ to od nich zależy wygoda kosiarki oraz czas, przez który będzie można z niej korzystać. Warto uwzględnić również opinie dotychczasowych użytkowników, które pozwalają zweryfikować informacje podane przez producentów odnośnie jakości poszczególnych urządzeń. Z pewnością istotną rolę odgrywa również cena, jednak należy pamiętać o tym, że traktorek kosiarka to inwestycja na wiele lat, dlatego warto mieć na uwadze przede wszystkim jej jakość i wytrzymałość.

Zobacz jak odpalić kosiarkę: https://trawnikmarzen.pl/jak-odpalic-kosiarke-spalinowa/

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Kosiarka traktorek
Average rating:  
 2 reviews
 by Rencia

Taka kosiarka traktorek, an pewno przyda się tam gdzie są duże ogrody. U nas jest mały więc nie wiem czy zdałby egzamin….no ale na prawdę fajne rozwiązanie dla osób którzy maja duże trawniki. Tutaj dość rozwinięty i ciekawy artykuł, myślę że ktoś kto szuka o nim informacji, znajdzie tu wszystko. Jak dla mnie traktorek mega, dobrze że ktoś to w ogóle wymyślił ?

 by Dajmien

A to ciekawe ? nigdy nie myślałem o takim traktorku ale może to i dobre rozwiązanie, bo mam dość spory ogród, i jest co kosić, nawet przed domem. Póki co męczę kosiarką spalinową, ale z opisu tutaj wnioskuję że są solidne i dobre. Jeszcze przeanalizuję tutaj sobie firmy i zastanowie się który by spełniał moje oczekiwania. Ale najbardziej moją uwagę przykuł traktorek HECHT .