Zastanawiasz się jaką kosiarkę kupić do cięcia trawy? Dowiedz się czy lepsza będzie kosiarka spalinowa czy elektryczna i jakie są plusy i minusy obu rozwiązań!

Jeśli chcesz kosić trawnik w sposób skuteczny i wydajny, musisz przede wszystkim wyposażyć się w takie urządzenie, które zagwarantuje wysoką jakość pracy. Co ciekawe, w zależności od tego czy powierzchnia ogrodu jest duża czy mała, nasz wybór powinien wtedy paść na całkowicie inne urządzenia, bo przecież znacznie lepiej poradzi sobie mobilna i niewielka kosiarka na areale nieprzekraczającym 100-200 m2, natomiast do 500 m2 potrzebna będzie kosiarka, która ma napęd na koła, szerokość koszenia nie mniejszą niż 50 cm, a także wiele innych dodatkowych funkcji i atrybutów.

Pytanie jednak pozostaje – czy lepiej wybrać wariant elektryczny czy może kosiarka, gdzie zastosowano silnik spalinowy (czterosuwowy lub dwusuwowy) będzie lepszym wyborem? Obie opcje mają swoje wady i zalety. Możemy je wykorzystywać do koszenia trawy w ogrodach małych i wielkich. Niemniej jednak każda z opcji ma swoich zwolenników i przeciwników. Dla jednego niski hałas jest bardzo ważny, a dla innego liczy się tylko to, aby bez żadnego problemu pracować w każdej sytuacji.

Dlatego w dzisiejszym artykule postanowiliśmy omówić plusy i minusy kosiarek elektrycznych i spalinowych. Przedstawimy najistotniejsze zalety obu rozwiązań, a także omówimy sytuacje, w których nie są one tak dobre jak swój odpowiednik. Dodatkowo sprawdzimy jakie kosiarki elektryczne są najlepsze i jak wygląda wybór jeśli chodzi o kosiarki spalinowe do 1500 zł czy też w przypadku bardziej budżetowych opcji, czyli kosiarek spalinowych do 500 złotych.

Kosiarka spalinowa jako idealna opcja, jeśli zależy nam na uniwersalności

Zacznijmy od bardziej konwencjonalnego sposobu działania, a więc od kosiarek wyposażonych w silnik spalinowy. Obecnie dostępne są produkty wyposażone w jednostkę dwu lub czterosuwową. Opcja pierwsza jest znacznie prostsza konstrukcyjnie i dostosowana do bardzo małych kosiarek, gdzie moc sprzęt nie przekracza 2-3 KM. Takie opcje zazwyczaj nie mają napędu na koła i dostosowane są do stosunkowo niewielkich areałów.

Nie musimy tutaj martwić się o wymianę oleju, gdyż w większości przypadków jako paliwo stosuje się mieszankę paliwowo olejową. Co prawda hałas i spaliny w przypadku dwusuwa są największe, lecz jest to kompromis cenowy, z którym musimy się pogodzić pragnąc taniego rozwiązania. Szczególnie, gdy powierzchnia koszenia jest bardzo mała.
Nieco mniej uciążliwy jest silnik czterosuwowy, który pozwala skosić znacznie większy areał z uwagi na większą moc, lepsze parametry tnące, a także większą szerokość roboczą. Z tego powodu bardzo często kosiarki spalinowe o takiej konstrukcji wykorzystywane są na dużych powierzchniach. Charakteryzują się też nieco lepszą kulturą pracy.

Oba warianty są jednak bardzo uniwersalne, gdyż nie ogranicza nas długość kabla. Problemu nie stanowi też akumulator, gdyż jeden zbiornik paliwa umożliwia wielogodzinną pracę, czego nie możemy powiedzieć o wariantach na baterię. Nawet jeśli wiemy jaką kosiarkę akumulatorową wybrać i pojemność oferowanej baterii jest bardzo duża.

Kosiarki spalinowe pozwolą na wydajną i stosunkowo budżetową pracę

Zaletą kosiarek dwu i czterosuwowych jest ich wysoka wydajność i budżetowa, szczególnie z początku, praca. Jeśli mielibyśmy przeglądać kosiarki spalinowe do 1000 zł, to bez wątpienia dostrzeżemy, że identyczne warianty elektryczne (oferujące takie same funkcje, moc i parametry koszące) będą droższe o kilkaset złotych. Dlatego jeśli mamy ograniczony budżet i potrzebny nam stosunkowo dobry sprzęt za niewielkie pieniądze, to w takim razie kosiarka spalinowa będzie lepszym wyjściem.

Wydajność oferowana przez większość kos z napędem spalinowym to kolejna kluczowa sprawa. Przygotowana wcześniej mieszanka czy też w przypadku czterosuwa zalanie paliwa i oleju do poszczególnych zbiorników umożliwi pracę przez wiele godzin bez potrzeby robienia przerw na ładowanie.

Mobilność to kolejna z zalet kosiarki spalinowej i jedna z istotniejszych kwestii

Częstym kryterium przy wyborze idealnego urządzenia do koszenia trawy jest mobilność. Nie chcemy przecież co chwilę martwić się o poszukiwanie źródła zasilania przy pracy. Co więcej, kabel w przypadku przewodowych kosiarek elektrycznych może być całkiem problematyczny. Klasyczna “spalinówka” nie ma tego problemu, gdyż po zabraniu ze sobą paliwa i oleju możemy kosiarkę spalinową użytkować niemal wszędzie.

kosiarka spalinowa czy elektryczna

Konserwacja i wyższe koszty eksploatacyjne to prawdopodobnie najbardziej problematyczne wady

Niestety, spalinowe kosiarki wymagają znacznie dokładniejszych prac konserwacyjnych niż elektryki. Serwis jest też droższy, a komponentów, które mogą się popsuć, jest więcej. To wszystko sprawia, że pomimo ogólnej bezawaryjności potencjalne koszty związane z eksploatacją kosiarki spalinowej są znacznie większe niż u elektrycznego konkurenta.

Samo paliwo i olej są także droższe niż prąd elektryczny. Wystarczy sprawdzić ile pali kosiarka spalinowa i następnie porównać z tym jak dużo pobiera prądu z gniazdka kosiarka elektryczna. Zobaczymy, że przeciętnie jednorazowy koszt skoszenia trawnika w przypadku spalinowego wariantu wynosi 15-20 złotych, natomiast u elektryka koszty te wynoszą 4-6 złotych.

Kosiarka elektryczna też ma swoje wady i zalety – zarówno przewodowa jak i akumulatorowa wersja

Jeśli nie przeszkadza nam fakt, że naszą kosiarkę trzeba najpierw podłączyć do gniazdka czy naładować akumulatory, to w takim razie warto pomyśleć nad wariantem elektrycznym. Te produkty nie wymagają stosowania paliwa czy też oleju do pracy. To oznacza, że koszty obsługi odchodzą i ostatecznie znika też wiele innych zobowiązań czy koniecznych do wykonania zadań serwisowych.

Co ciekawe, elektryczne kosiarki to nie tylko warianty przewodowe czy akumulatorowe. Dostępne są też tak zwane kosiarki automatyczne, które swoim działaniem przypominają popularne roboty sprzątające, czyli automatyczne odkurzacze sprzątające nasz dom. W tym przypadku natomiast należy odnotować, że kosiarki automatycznie ścinają trawę na powierzchni, którą sami ustawimy. Pamiętajmy, rzecz jasna, że takie urządzenia nie zbierają skoszonej trawy – to zadanie będzie należeć do nas.

Kosiarka akumulatorowa to idealna opcja oferująca mobilność i wolność

Bardzo często mówi się, że świetną mobilność i możliwość pracy w niemal każdym miejscu oferują nam kosiarki spalinowe. Po części jest to prawda, bo zabierając ze sobą paliwo i olej możemy pracować niemal wszędzie. Niemniej jednak fakt jest taki, że równie mobilna może okazać się kosiarka elektryczna. Wystarczy zastąpić klasyczne zasilanie przewodowe tym bezprzewodowym. Obecnie kosiarki dostępne są w wariantach akumulatorowych.

Nie umożliwią nam wielogodzinnej pracy na jednym ładowaniu, ale od czego mamy zastępcze baterie, które możemy wymienić zdecydowanie szybciej niż w przypadku uzupełnienia paliwa, oleju czy też w przypadku dwusuwowej kosiarki spalinowej do ogrodu, gdzie jeszcze musielibyśmy przygotować odpowiednią mieszankę tych dwóch składników. Akumulatorowa kosiarka elektryczna jest więc świetnym sposobem na swobodną pracę w terenie bez martwienia się o źródło zasilania czy też rozładowaną baterię.

Elektryczny napęd gwarantuje wyższą kulturę pracy, a co za tym idzie komfort

Następną kluczową sprawą jest też uwzględnienie emisji hałasu, który w przypadku “elektryków” jest znacznie niższy niż kosiarek spalinowych. To przekłada się na wyższy komfort pracy, a także na fakt, że urządzenie jest mniej irytujące zarówno dla nas, jak i domowników czy sąsiadów. Poza tym, że nie będzie emitować tak głośnych dźwięków, elektryczny napęd jest też bardziej ekologiczny.

Mniejsze koszty eksploatacyjne równie ważne

Brak rozrusznika, brak potrzeby wymiany czy naprawy głowicy, świecy zapłonowej czy też innych komponentów tego typu sprawia, że silniki elektryczne są z reguły znacznie mniej zawodne. Oferują przez to znacznie mniejsze koszty eksploatacyjne. Na to też, rzecz jasna, wpływa brak oleju czy paliwa, które trzeba wymieniać czy dolewać co jakiś czas.

To oznacza, że po wieloletnim użytkowaniu może wyjść, że zakup kosiarki elektrycznej będzie atrakcyjny cenowo – nawet jeśli sam zakup urządzenia jest znacznie droższy niż moglibyśmy się spodziewać.

Kosiarki do trawy elektryczne są jednak znacznie droższe

W ten oto sposób doszliśmy do największego problemu, jaki jest związany z kosiarkami elektrycznymi. Trudno wybrać urządzenie tego typu w cenie, która będzie nas zadowalać. Powód jest bardzo prosty – ogromna różnica cenowa. Za urządzenie o takich samych parametrach, jeśli chodzi o wysokość koszenia i regulację, a także szerokość roboczą, moc i inne dane techniczne, przyjdzie nam zapłacić o 50-80% więcej niż w przypadku wariantu spalinowego.

Oczywiście późniejsza eksploatacja będzie tańsza i po czasie może nam się ta różnica zwrócić. Niemniej jednak jeśli rzadko kiedy kosimy bądź te koszenia odbywają się na bardzo małym areale, to opłacalność elektryka znacznie spadnie.

Kosiarka elektryczna czy spalinowa – teraz wiesz jakie są wady i zalety obu urządzeń!

Trudno jednoznacznie wskazać który typ kosiarki okaże się lepszy. Jedno jest pewne – kosiarka spalinowa sprawdzi się u osób z bardzo małą powierzchnią, które pragną budżetowego rozwiązania. Bo nawet takie dodatkowe funkcjonalności jak regulacja wysokości koszenia okażą się tańsze niż w przypadku zakupu modelu elektrycznego. Jednakże, możemy też wybrać elektryczny model będący droższy, którego konieczność podłączenia może być irytująca, lecz jednocześnie odpłaci się on świetną kulturą pracy, ekologią, a także mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi.

To wszystko sprawia, że wybór kosiarek jest bez wątpienia bardzo trudny i w głównej mierze bazuje na naszych własnych preferencjach. Oprócz tego musimy też pamiętać o tym, że dla każdego istotne są inne parametry pracy, więc ostateczny wybór zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela, a także od oczekiwań względem produktu.

Oczywiście wady i zalety to nie wszystko, bo kluczowe jest uwzględnienie parametrów podczas zakupu kosiarki
Pomimo wszystkich zalet czy wad, jakie urządzenia spalinowe i elektryczne posiadają, najistotniejszy będzie nie sposób zasilania, lecz parametry robocze i dane techniczne urządzenia. W ten sposób uda nam się określić czy sprzęt poradzi sobie w trudniejszym terenie, czy potrzebne będą kosiarki z napędem do większych powierzchni czy też bez napędu do szybkiego i bezproblemowego lawirowania pomiędzy ciasnymi obiektami, a także czy wystarczy kosiarka z szerokością roboczą 40 cm czy nie lepiej szukać opcji oferującej szerokość koszenia na poziomie 50 cm wraz z długością kabla przekraczającym 10 metrów.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Trawnik Marzeń
Average rating:  
 0 reviews