Jaka mieszanka do piły spalinowej? Dowiedz się jak dobrać odpowiednią mieszankę spalinową, aby sprzęt pracował długo i bezawaryjnie

Spalinowe silniki dwu czy czterosuwowe stosowane w piłach mechanicznych to zdecydowanie świetne rozwiązanie do szybkiej i wydajnej pracy z nawet bardziej wymagającymi konarami czy też i drzewami. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że w podobnym budżecie znacznie mocniejszy będzie wariant spalinowy niż opcja elektryczna. Popularność pił spalinowych nie bierze się jedynie z ich większej mocy w stosunku do ceny, ale też z uwagi na inne zalety.

Niemniej jednak coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące przygotowania odpowiedniej mieszanki, bo odpowiedni olej dodany do benzyny jest kluczowy, aby w przypadku silników dwusuwowych zagwarantować jak najlepszą żywotność i odporność na przedwczesne zużycie. Nie zmienia to jednak faktu, że nie każdy wie jakich proporcji należy się trzymać, a jeszcze inni zastanawiają się czy jest specjalny pojemnik lub zbiornik na olej.

W dzisiejszym artykule postanowiliśmy omówić najistotniejsze zagadnienia związane z mieszanką paliwowo olejową, a także z jakością poszczególnych elementów podczas wyboru opcji idealnej. Bo tak jak w przypadku klasycznej kosiarki, kosy czy też właśnie piły lub pilarki, każde urządzenie spalinowe potrzebuje wysoko gatunkowego paliwa i oleju do pracy w celu uzyskania niezawodności i żywotności na najwyższym poziomie.

Jaki olej do piły spalinowej należy wybrać? Sprawdź jaki produkt do piły spalinowej do mieszanki należy dodać!

Wszystkie urządzenia wyposażone w silniki spalinowe do prawidłowej pracy wymagają preparatu smarującego. Ma on za zadanie obniżyć tarcie podczas pracy, aby stalowe, aluminiowe bądź też wykonane z innego gatunku metalu komponenty nie zużywały się tak szybko. Z tego względu każda kosa emitująca spaliny, a także kosiarka, pilarka i inne sprzęty tego typu wymaga oleju.

Aby jednak olej był odpowiedni, kluczową sprawą jest przyjrzenie się specyfikacji i parametrom danego produktu. W ten sposób możemy zapoznać się ze składnikami, jakie wykorzystano do przygotowania preparatu, a także czy dana opcja spełnia odpowiednie normy i uzyskała certyfikaty potwierdzające pracę z najpopularniejszymi jednostkami silnikowymi dostępnymi na rynku.

Aby wybrać wysokiej jakości olej do mieszanki należy sprawdzić certyfikaty i normy

Jeśli zastanawiasz się jaka piła spalinowa będzie najlepsza, to bez odpowiednio przygotowanego oleju nie będziemy w stanie cieszyć się nawet najlepszym wariantem na rynku. Jest to po prostu spowodowane bardzo prostym faktem, a mianowicie szybsze zużycie kosiarki. Oczywiście można temu zapobiec. Wystarczy po prostu kierować się wytycznymi przygotowanymi przez producenta danej marki.

Nieważne czy będzie to Husqvarna, Stihl, czy też opcja od jakiegoś mniej popularnego producenta – każda firma przygotowuje silniki spalinowe w oparciu o pewne dyrektywy i wymogi. A to oznacza, że w celu zapewnienia prawidłowego smarowania musimy wybierać oleje spełniające odpowiednie certyfikaty i normy. Najczęściej rekomenduje się oferty SAE 30, 5W-30 a także 10W-30. Pamiętajmy, że olej musi być dedykowany do urządzeń ogrodniczych, bo w przeciwnym razie może dojść do szybszego zużycia czy nawet uszkodzenia silnika.

Pamiętaj, że dobrej jakości olej do piły będzie dedykowany do silnika

Z jednej strony dwusuwowy, a z drugiej czterosuwowy. Silniki wykorzystywane w piłach spalinowych różnią się wielkością, pojemnością i mocą. Nie możemy jednak zapominać też, że różnią się konstrukcją i sposobem smarowania. Z tego powodu inny preparat smarujący sprawdzi się w wariancie dwusuwowym, a inny w przypadku czterosuwa.

Wiemy już, że wybór prawidłowego preparatu smarującego jest zarówno istotny w przypadku olejów do jednostek dwusuwowych, jak i tych czterosuwowych. Zazwyczaj kosy z silnikami dwusuwowymi są wysokoobrotowe i potrzebują odpowiedniego smarowania i dobrego łączenia się z benzyną. Otóż dwusuwy nie mają oddzielnego pojemnika na olej, lecz jeden zbiornik, gdzie przygotowuje się mieszankę paliwa i oleju. Najczęściej stosuje się w dwusuwach oleje mineralne.

Czterosuwy są jednak nieco bardziej wymagające pod względem typu oleju. Dlatego znacznie częściej wybierane są oleje syntetyczne. Te, z uwagi na swoje znacznie lepsze parametry użytkowe i inny skład, pozwolą na utrzymanie wysokiej wydajności w przypadku czterosuwów. Oprócz tego, znacznie lepiej odprowadzają ciepło.

A jakie paliwo? Upewnij się czy lepiej 95, 98 czy też może inną liczbę oktan!

Odpowiednie paliwo to tak naprawdę podstawa, aby cieszyć się z prawidłowego funkcjonowania pilarki, piły, kosiarki, a także wielu innych urządzeń napędzanych jednostką spalinową. Aby jednak wybrać opcję idealną, musimy przede wszystkim wybierać benzyny bez dodatku ołowiu, a więc tak zwane benzyny bezołowiowe. Kluczowym kryterium podczas doboru jest tak zwana liczba oktanowa. Ta, w zależności od producenta i wymogów, może się różnić. Jednakże im wyższa wartość, tym lepiej. Pamiętajmy też, że przygotowanie właściwej mieszanki, w przypadku dwusuwowego silnika, jest również kluczowe.

Paliwa piły spalinowej o wysokiej ilości oktanów będą kluczem

Najistotniejszym kryterium podczas zakupu paliwa jest, rzecz jasna, jego liczba oktanowa. Wartość ta wskazuje na wydajność i efektywność spalania. Im benzyna ma wyższą liczbę oktanową, tym gwarantuje ona więcej energii i “czystości”, a to przekłada się na niższe spalanie i wyższą efektywność. Rzecz jasna najistotniejszą zaletą wysokooktanowej benzyny jest jej bezpieczeństwo względem silnika i pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia silnika.

Jeśli chodzi o dokładne wartości, to mogą się one różnić w zależności od producenta i tego jakiej dokładnie paliwa mieszanki piły spalinowej oczekuje. Niemniej jednak najczęściej jest to benzyna bezołowiowa o liczbie oktanowej wyżej niż 89. Bardzo często są to jednak paliwa z liczbą oktanów 91+. Nigdy złym pomysłem nie będzie stosowanie paliwa, które także stosujemy w samochodach. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że w przypadku benzyny i oleju te rekomendacje będą inne, bo o ile 95-tka i 98-mka jest świetna, tak oleje samochodowe nie są rekomendowane.

Inne paliwo do piły spalinowej dwusuwowej, a inne do czterosuwowej? Nie do końca

Bardzo często pojawiają się informacje, że paliwo wykorzystywane do propozycji dwusuwowych i czterosuwowych będzie się od siebie różnić. Tak naprawdę nie chodzi tutaj o typ konstrukcyjny, a poszczególne wymagania, jakie producenci danej jednostki spalinowej stawiają przed benzyną i olejem. A to oznacza, że zarówno ilość oleju i benzyny, jak i ich jakość będzie różnić się.

Niemniej jednak dwusuw i czterosuw mogą korzystać z benzyny pochodzącej z tego samego źródła – pod warunkiem, że liczba oktanowa i pozostałe pierwiastki chemiczne się zgadzają.

Ile oleju na litr paliwa do piły należy dodać w przypadku dwusuwa?

Mieszanka paliwa do piły spalinowej wraz z olejem różnić się będzie w zależności od wybranego modelu. Niemniej jednak przyjęło się, że stosunek oleju do paliwa powinien znaleźć się gdzieś w zakresie od 1:30 do 1:50. A to oznacza, że na każde 10 ml oleju przypadać powinno od 300 do 500 mililitrów paliwa. Dokładne wartości będą różnić się od producenta do producenta, dlatego zalecane jest sprawdzenie danych w instrukcji czy na stronie firmy.

Podsumowanie – bezawaryjna praca możliwa, jeśli właściwie dobierzesz ilość paliwa i oleju do piły

Problemu z olejem czy benzyną, czy też mieszanką tych dwóch nie będzie jeśli zdecydujemy się na piłę łańcuchową elektryczną. Niemniej jednak nawet najlepsza piła łańcuchowa akumulatorowa czy też opcja przewodowa nie zagwarantuje tak wysokiej sprawności w stosunku do ceny. I z tego powodu bardzo wiele osób wciąż decyduje się na warianty spalinowe. Oczywiście warto wiedzieć jakie paliwo i jaki olej piła łańcuchowa potrzebuje, szczególnie jeśli zależy nam na długim i bezproblemowym użytkowaniu sprzętu.

Dlatego zachęcamy wszystkich do zapoznania się z dostępnymi urządzeniami, a także do sprawdzenia co dokładnie jest istotne podczas poszukiwania idealnego paliwa. Warto znać różnicę między 95tką i 98mką, a także sprawdzić które paliwo, w nawiązaniu nie tylko do liczby oktan, ale też innych składników i elementów dodatkowych, będzie idealne do czterosuwa i dwusuwa.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Trawnik Marzeń
Average rating:  
 0 reviews