Jak wybrać paliwo do kosiarki spalinowej? Przejrzyj dostępne gatunki i sprawdź który olej wybrać do silnika kosiarki

Koszenie trawy wymaga od nas odpowiedniego sprzętu, który przez wiele sezonów zagwarantuje wysoką skuteczność i komfort pracy. Jeśli mamy bardzo duże areały do skoszenia, to zamiast cichszego i bardziej ekologicznego urządzenia elektrycznego, wybierzemy kosiarkę spalinową. Niemniej jednak prawidłowa konserwacja i dbanie o to urządzenie jest nieco bardziej wymagające.

Otóż musimy pamiętać, że w przeciwieństwie do wariantu elektrycznego, kosiarki spalinowe muszą być wyposażone w paliwo, a także w olej do chłodzenia i smarowania komponentów znajdujących się wewnątrz silnika. Stosowanie odpowiedniego paliwa to gwarancja, że wybrana przez nas opcja będzie mieć niskie spalanie, a dodatkowo jego żywotność nie będzie zagrożona. Niemniej jednak jaką mieć gwarancję, że wybierzemy prawidłowe paliwo? Czy powinniśmy stosować wyłącznie paliwo samochodowe czy możemy pokusić się o inną alternatywę?

W dzisiejszym artykule omówimy benzynę 91 oktanów a także inne warianty, które bardzo często mogą być stosowane przez użytkowników. Ponadto, opowiemy dlaczego ważne jest wybranie prawidłowego paliwa, przedstawimy odpowiednie parametry, właściwości, a także mieszankę olejową, a dodatkowo odpowiemy na inne pytania często zadawane, jeśli chodzi o paliwo kosiarkowe.

Dlaczego prawidłowe paliwo do kosy spalinowej jest tak ważne?

Tak jak w autach osobowych, ciężarowych czy ciągnikach, tak samo i w przypadku kosiarek spalinowych paliwo odgrywa kluczową rolę. Właściwie wybrany produkt gwarantuje nam przede wszystkim bezpieczeństwo, a także pewność, że o każdej porze dnia i nocy kosa odpali i zrobi to bez większego problemu. Zarówno te najdroższe, najlepsze kosiarki spalinowe jak i opcje budżetowe, czyli kosiarki spalinowe do 500 zł muszą być zalewane odpowiednim paliwem, aby pozwalały kosić duże powierzchnie trawników bez martwienia się o jakość.

Oczywiście pamiętajmy o tym, że nieprawidłowa benzyna może być jednym z głównych powodów, przez które kosiarkę trudno uruchomić. Ponadto, niewłaściwie zalane paliwo może też doprowadzić do tego, że zarówno silnik czterosuwowy jak i dwusuwowy będą zużywać nieproporcjonalnie duże ilości paliwa, a także wzrośnie emisja dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji.

Paliwo do kosy spalinowej warto wybrać ostrożnie, bo nieodpowiednia benzyna bezołowiowa to prosta droga do uszkodzenia silnika

Nieważne czy przeglądamy kosiarki spalinowe do 1500 czy też kosiarki spalinowe do 1000, czy po prostu opcje budżetowe do 500 złotych, w każdym przypadku należy ostrożnie dobierać paliwo, bo opcja zawierająca ołów czy też inne zanieczyszczenia może bardzo szybko doprowadzić do zniszczenia kosiarki i do sporych strat pieniężnych.
Oprócz tego, bardzo ważną rzeczą, na jaką niewiele osób zwraca uwagę, jest wysokość na której planujemy pracować.

Otóż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale duża wysokość nad poziomem morza znacznie zmienia wiele, jeśli chodzi o prawidłowe paliwo czy też samo koszenie. Trzeba uwzględnić zarówno inną ilość oktanów, ale też i dostosowanie samego urządzenia do pracy na dużych wysokościach. Jeśli tego nie zrobimy, znacznie pogorszymy sobie wydajność pracy, zwiększy się zużycie paliwa, a także pogorszy emisja spalin.

Czy do małego silnika należy wybrać inne paliwo?

Zanim zajmiemy się specyfikacją paliwa, warto wyjaśnić jedną rzecz. Paliwo do silników o dużych pojemnościach, jak i do urządzeń małych, jest takie samo. W obu przypadkach musimy zadbać o prawidłowe wartości i właściwości. Najprostszym sposobem będzie po prostu zweryfikowanie wymagań dotyczących paliwa przygotowanych przez producenta. W ten sposób będziemy mieć gwarancję, że wybrana propozycja idealnie sprawdzi się w naszej kosiarce.

Niemniej jednak jest jedna różnica między dużymi silnikami i opcjami małymi. Otóż bardzo często niewielkie kosiarki z małą mocą wyposażone są w silnik dwusuwowy. Różnicą między czterosuwem a dwusuwem jest taka, że w tej pierwszej opcji nie wolno mieszać benzyny z olejem. Na preparat smarujący jest oddzielny pojemnik. Natomiast dwusuw wymaga mieszanki paliwowo-olejowej, bo w mniejszych jednostkach paliwo działa też jako czynnik smarujący. Innymi słowy, bez oleju doszłoby do rychłego zatarcia silnika.

Jakie paliwo do kosiarki z olejem czy bez

Paliwo do kosiarki spalinowej a olej, czyli jaka proporcja będzie najlepsza

Skoro już wiemy w których sytuacjach mieszanka olejowo-paliwowa jest kluczowa, czas przyjrzeć się dostępnych produktom i zadecydować które rozwiązanie okaże się najwłaściwszym. Otóż przede wszystkim bardzo istotną rzeczą jest zwrócenie się ku firmie odpowiedzialnej za produkcję kosiarki i sprawdzenie wymagań i rekomendacji, jakie ten producent przedstawia. Jeśli tego nie zrobimy, to będziemy ryzykować stosowanie nieprawidłowej mieszanki.

Niemniej jednak w wielu przypadkach kosiarki dwusuwowe stosują mieszankę paliwa i oleju w stosunku 50:1, czyli na każde 100 ml paliwa przypada 2 ml oleju. Dla całego zbiornika, który przykładowo będzie mieć 1l pojemności, jest to więc 20 ml oleju jako dodatku. Pamiętajmy też o tym, że zaleca się wymieszać paliwo z olejem przed wlaniem go do zbiornika. Możemy do tego wykorzystać kanister bądź też inny pojemnik.

Czym się kierować, aby wybrać do kosiarki spalinowej benzynę o najlepszych parametrach? Sprawdź te wytyczne!
Choć powtarzamy to już któryś raz, to najlepszym rozwiązaniem, aby użyć prawidłowego paliwa, jest zastosowanie się do rekomendacji i wymogów, które podane zostały przez producenta kosiarki. Zazwyczaj mamy tam podaną liczbę oktanową, a także inne kluczowe parametry, aby nie dopuścić do przedwczesnego uszkodzenia sprzętu. Oprócz liczby oktanowej, warto też uwzględnić rodzaj silnika kosiarki, a także czy w benzynie nie znajdziemy nieodpowiednich dodatków.

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy – jakie paliwo dana kosiarka spalinowa wymaga?

Bardzo często użytkownicy martwią się o to, że dwusuwowe kosiarki wymagają nieco innego typu paliwa do działania. Prawda jest taka, że nawet te najbardziej budżetowe kosiarki będą korzystać z takiego samego paliwa jak czterosuwowe kolosy czy nawet i kosiarki traktorek, a więc bardzo duże jednostki napędzające. Dlatego jeśli wybierzemy paliwo spełniające wszelkie rygorystyczne normy i oferujące certyfikat potwierdzający prawidłowy skład, to będziemy mogli spać spokojnie.

Benzyna do kosy musi mieć odpowiednią ilość oktanów

Oczywiście aby mieć gwarancję, że żywotność sprzętu nie ucierpi na tym jaki rodzaj paliwa zalewamy, warto sprawdzić ilość oktanów. Parametr ten jest podstawowym elementem informującym nas o zdolności benzyny do wydajnego spalania się. Jeśli liczba oktanowa jest niska, to często może dochodzić do tak zwanego spalania stukowego. Jeśli jest wysoka, to oznacza to bardzo wydajne spalanie gwarantujące bezpieczeństwo i pewność, że nie dojdzie do żadnego uszkodzenia.

W przypadku kosiarek bardzo ważne jest wybierać opcję oferującą jak najwyższy poziom oktanów. Obecnie przyjęło się, że aby cieszyć się z prawidłowego paliwa należy wybrać wariant, która ma mieć minimum 91 oktanów oktanów. Niemniej jednak warto odnotować, że bardzo często stosuje się zwykłą benzynę bp 95, bo jest to sprawdzone rozwiązanie – idealnie nadające się do każdej kosiarki. Co ciekawe, bardzo dobrze się ona sprawdzi jeśli potrzebujemy przygotować mieszankę paliwową z olejem.

Dodatki w benzynie tak, ale nie za wiele

Oprócz wyżej wspomnianego ołowiu, warto też uważać na propozycje, gdzie w składzie potwierdzono spore stężenie organicznych związków chemicznych jak, na przykład, etanolu. Zawartość do 10% jest akceptowalna, ale nie więcej.
Ponadto, akceptowalne jest też wyposażenie się w benzynę z eterem metylowo-terto-butylowym, czyli w skrócie MTBE. Tutaj może być do 15% całościowego składu. Niemniej jednak są to jedynie dopuszczalne wartości – im mniej jest tych pierwiastków, tym wyższej jakości jest paliwo.

Podsumowanie – teraz wiesz jakie paliwo do kosy spalinowej najlepiej wybrać

Teraz doskonale wiesz jakie paliwo wybrać do kosiarki, jak powinna wyglądać mieszanka paliwa z olejem, a także które parametry są kluczowe, aby wybrać rozwiązanie oferujące najwyższe bezpieczeństwo swojej kosiarki. Niemniej jednak warto odnotować, że przeglądając paliwa warto też wybrać wysokiej jakości olej do kosiarek, bo to właśnie dzięki niemu nasza kosiarka będzie bezpieczna i prawidłowo posłuży przez lata bez martwienia się o osady czy inne problematyczne kwestie.

Pamiętaj, aby bezpiecznie przechowywać paliwo do kosiarki!

Warto dodatkowo odnotować, że stosowanie wysokiej jakości oleju do silników czy też bardzo dobrego paliwa to tylko połowa sukcesu. Kolejnym istotnym krokiem jest odpowiednia wiedza, która umożliwi przechowywanie paliwa przez lata bez ryzyka, że właściwości produktu się pogorszą czy całkowicie znikną.

Dlatego pamiętajmy o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć paliwo przed wybuchem, a także dodać do kanistra czy też innego pojemnika, w którym przechowywana jest benzyna specjalnego stabilizatora, czyli preparatu uszlachetniającego benzynę, dzięki któremu nie dojdzie do zwietrzenia paliwa.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Trawnik Marzeń
Average rating:  
 0 reviews