Jaki olej do kosiarki spalinowej należy wybrać? Sprawdź jak wybrać, aby zadbać o żywotność silnika

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę jak kluczowym narzędziem są kosiarki. Bez nich odpowiednia pielęgnacja trawników i ogrodów byłaby niezwykle trudna i żmudna. Dlatego właśnie wybór prawidłowego sprzętu jest tak ważne. Niemniej jednak bardzo często zapominamy, że po zakupie sprzętu istotna jest jego prawidłowa konserwacja. Bez niej nie często będzie dochodzić do usterek czy też do obniżonej wydajności. Z biegiem czasu okaże się, że nieodpowiednia eksploatacja była powodem mniejszego komfortu użytkowania sprzętu, większego spalania, a także wielu innych niedogodności.

Zatem decydując się na kosiarkę, w szczególności wariant spalinowy, bardzo ważne jest stosowanie wysokiej jakości paliwa. Równie istotny będzie olej, który to odpowiada za prawidłowe smarowanie wszystkich komponentów wewnątrz kosiarki, a także działa jako termoregulator. Warto jednak pamiętać, że wysokiej jakości olej może być dostępny jako olej mineralny lub syntetyczny. Oprócz tego, istnieje wiele różnych rodzajów preparatów smarujących. A te różnić się będa w zależności od tego czy potrzebny nam olej do kosiarki czterosuwowej czy może do prostego dwusuwa.

Z uwagi na wiele innych czynników wpływających na to czy dany rodzaj oleju będzie prawidłowy i zagwarantuje prawidłowe smarowanie i stałą temperaturę, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik. Pozwoli on zrozumieć czym różni się olej syntetyczny od mineralnego, jakie właściwości powinien oferować idealny olej do kosiarki czterosuwowej i dwusuwowej, a także kiedy i jak często wymieniać preparat smarujący, aby zadbać o sprzęt i obniżyć późniejsze koszty związane z naprawą. Oprócz tego, przedstawimy też zalety związane z częstym przeprowadzaniem serwisu.

Olej syntetyczny do silnika kosiarki, czy może mineralny?

Zanim omówimy zalety prawidłowego serwisowania kosiarek i parametrów, na które należy zwrócić uwagę, warto najpierw zrozumieć czym różni się olej syntetyczny od wariantu mineralnego. Otóż jak sama nazwa wskazuje, oleje syntetyczne bazują na syntetycznych składnikach i elementach smarujących, które z uwagi na bardzo dobre parametry użytkowe świetnie sobie radzą w przeróżnych środowiskach. Dzięki temu gwarantują bardzo wysoką stabilność termiczną nawet w wysokich temperaturach. A to przekłada się na utrzymanie właściwej konsystencji oleju przy bardzo wysokich i niskich temperaturach, dając gwarancję prawidłowej ochrony silnika i komponentów.

W ten sposób żywotność całego sprzętu jest zdecydowanie wydłużona. Ze względu na świetne właściwości bardzo często używany jest do kosiarki czterosuwowej, a także do tak zwanej kosiarki traktorek z uwagi na prawidłową lepkość i niski poziom zużycia części przez cały okres użytkowania. Propozycja ta jest jednak nieco droższa od drugiej alternatywy.

Tą alternatywą jest olej mineralny, który będzie dostępny w niższej cenie. Warto odnotować, że jest to opcja bazująca na minerałach, co niektórzy mogą uznać za pewnego rodzaju zaletę. Niemniej jednak mineralny olej nie oferuje nam tak dobrych właściwości, dlatego zalecany jest przede wszystkim do małych i niewysilonych jednostek, gdzie temperatura pracy nie będzie aż tak wysoka, przez co lepkość oleju pozostanie na zadowalającym poziomie.

Wysoka żywotność silnika kosiarki jest kluczowa – zalety regularnego serwisu

Dlaczego w ogóle tak ważne jest częste i regularne wymienianie oleju w kosiarce? Otóż sprawa wygląda tak samo jak i w przypadku silników samochodowych. Producenci aut zalecają wymianę co 2 lata lub 30 tysięcy kilometrów, natomiast wielu specjalistów i mechaników nawołuje do skrócenia interwałów o połowę, a nawet i częściej, jeśli auta wykorzystywane są w niesprzyjających do prawidłowej pracy silnika warunkach. Nie inaczej wygląda sytuacja z kosiarkami. Nawet te kosiarki spalinowe do 500 złotych wymagają częstych wymian, jeśli zależy nam na bezproblemowym użytkowaniu przez wiele lat.

Olej do kosiarki spalinowej pozwala cieszyć się wysoką sprawnością przez lata

Świeży olej charakteryzuje się przede wszystkim lepszymi parametrami smarującymi z uwagi na dużą ilość pierwiastków odpowiedzialnych za ochronę elementów ocierających się o siebie. Innymi słowy, częstsza wymiana oleju zmniejsza tarcie silnika, a to oznacza dłuższą żywotność kosiarki.

Poza tym częste wymiany oleju pozwolą utrzymać preparat smarujący w nienagannym stanie, a to przekłada się na prawidłowe chłodzenie i sprawne odprowadzanie nadmiernego ciepła. Oczywiście warto też pamiętać, że na dnie miski olejowej będą z czasem pojawiać się zanieczyszczenia w postaci opiłków i innych elementów, które z biegiem czasu naturalnie ulegają zużyciu. Dlatego jeśli wybieramy najlepsze kosiarki spalinowe, to tym bardziej nie powinniśmy oszczędzać na serwisie.

Wymiana oleju w kosiarce spalinowej gwarantuje niski koszt utrzymania

Niewiele się o tym mówi, ale częsta i regularna wymiana oleju może, wbrew pozorom, znacznie obniżyć koszt utrzymania danego sprzętu tnącego. Otóż prawidłowo konserwowany i eksploatowany sprzęt będzie cieszył się znacznie mniejszym ryzykiem uszkodzenia. A to oznacza mniejszy koszt późniejszych napraw i brak problemów z niedostępnością.

Jaki olej do kosiarki

Innymi słowy, dodatkowy wydatek na częstszą wymianę oleju, co notabene nie należy do rzeczy drogich, rekompensuje się i to znacznie zarówno jeśli weźmiemy pod uwagę późniejsze koszty związane z naprawą, a także brak możliwości pracy kiedy chcemy i ewentualne wydatki na kolejny sprzęt. A jeśli uszkodzeniu uległ drogi produkt, to kolejne poszukiwania kosiarki spalinowej do 1500 zł będą bez wątpienia bolesne.

Ile oleju potrzebuje dany spalinowy silnik kosiarki i jaki wybrać?

Każda kosiarka jest inna i ilość oleju czy też dokładny rodzaj produktu, jaki trzeba wlać, różni się w zależności od silnika, jego pojemności i mocy, a także funkcji dodatkowych, które silnik ten musi zasilić przy zachowaniu odpowiedniej siły pracy. Dlatego bardziej wymagające kosiarki, gdzie pojemność i wynikająca z tego moc jest duża, będa potrzebowały znacznie trwalszego oleju, który dodatkowo charakteryzuje się świetną lepkością – przynajmniej na poziomie 10w30 bądź 5w30.

Ponadto bardzo ważne jest też uwzględnienie podawanych przez producenta normy i zgodności, która to świadczy o wykorzystaniu w danym oleju prawidłowych pierwiastków chemicznych i dodatków w postaci uszlachetniaczy, co przekłada się na długie utrzymanie właściwości chroniących i termoregulacyjnych. Dobrym tego przykładem jest olej Motul czy też K2 lub Liqui Moly. Wszystkie te firmy oferują nam produkty, których dodatki pozwalają na użytkowanie w kosiarkach, gdzie wymagane jest, chociażby, API SG/CD. Co więcej, są to zazwyczaj oleje specyfikacji SAE 30, a więc oferujące stosunkowo dobrą lepkość i odporność na pracę w wysokich temperaturach.

Oczywiście oprócz samego SAE30 sprawdźmy też pojemność, bo przecież nie wszystkie kosiarki spalinowe do 1000, 1500, czy nawet 2000 złotych będą mieć taki sam zbiornik. Dla przykładu czterosuwowe, mocne jednostki charakteryzują się wielkością nie mniejszą niż 0,8-0,9 litra. Zatem wybór oleju w zbiorniku litrowym będzie oczywisty. Natomiast mniejsze silniki mają też mniejszą pojemność zbiornika – do 0,6 litra.

Jaki typ oleju, jeśli kosiarka ma silnik dwusuwowy, a jaki w przypadku czterosuwa?

Bardzo ważną rzeczą przy wyborze właściwego oleju jest uwzględnienie czy będzie on służył w małej i lekkiej kosiarce o niewielkiej mocy, gdzie zastosowano dwusuwowy silnik spalinowy, czy też wybieramy olej do ochrony bardzo dużej i mocnej jednostki czterosuwowej, w której kluczowa jest najwyższa jakość ochrony. Ma to niezwykle duże znaczenie z uwagi na inne parametry pracy i inne środowisko, w którym dany olej się znajduje.

Dwusuwowe silniki wymagają korzystania z mieszanki paliwa i oleju, natomiast czterosuwy mają oddzielne zbiorniki na paliwo i preparat smarujący. Ponadto, z uwagi na mniej wymagające warunki pracy, dwusuwowe silniki wykorzystują przede wszystkim oleje mineralne, które są tańsze i bardzo dobrze radzą sobie jako część mieszanki.

Natomiast w przypadku czterosuwowego silnika spalinowego bardzo ważną rzeczą jest wybranie oleju syntetycznego. Ten typ produktu będzie znacznie lepszy z uwagi na stabilniejszą ochronę nawet przy dużych różnicach temperaturowych, a także podczas bardzo wymagającej pracy. Oleje syntetyczne są, bowiem, bardziej odporne. Ponadto oferują świetne parametry użytkowe.

Można wlać do kosiarki olej samochodowy? Lepiej wybrać dedykowany olej silnikowy do kosiarki

Bardzo częstym pytaniem w przypadku wielu użytkowników jest, rzecz jasna, stosowanie olejów silnikowych przeznaczonych do aut osobowych czy nawet i ciężarowych. Niestety, nie jest to rekomendowane rozwiązanie z kilku powodów. Przede wszystkim warto zauważyć, że oleje silnikowe do samochodów są przystosowane do pracy w innych warunkach. Oprócz tego, stosuje się w nich inne dodatki i uszlachetniacze. Wzbogacane są też innymi pierwiastkami, a to oznacza, że ich normy się różnią.

Innymi słowy, stosowanie oleju silnikowego dedykowanego do aut samochodowych może po pewnym czasie doprowadzić do uszkodzenia komponentów wewnątrz silnika, a to wygeneruje dodatkowe koszty. Oczywiście miejmy też na względzie fakt, że sam olej samochodowy jest droższy, więc nie jest to dobra alternatywa tak czy siak.

Ile wlać i jak wymienić olej w kosiarce spalinowej – krótka instrukcja

Wymiana oleju w kosiarce spalinowej jest stosunkowo prosta. Wymaga jedynie przygotowania odpowiedniego pojemnika na stare paliwo, a także papierowy ręcznik do wycierania zabrudzeń i różnych opiłków, a także klucz do odkręcenia korka spustowego. Rzecz jasna musimy mieć też przygotowany nowy olej.

Wymiana oleju powinna odbywać się po zakończonej pracy. W ten sposób olej jest rzadszy, a jego wymiana przebiegnie sprawniej. Oprócz tego, warto też zadbać o swoje bezpieczeństwo i odłączyć przewód od świecy zapłonowej, aby nie doszło do przypadkowego zapalenia oleju silnikowego.

Teraz możemy przejść do wymiany oleju. Najpierw trzeba zlokalizować korek spustowy i go odkręcić. Warto przed wykonaniem tego kroku położyć pod korkiem pojemnik, gdyż od razu po odkręceniu zacznie spływać olej. Teraz należy pozostawić urządzenie na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt minut. Upewnimy się w ten sposób, że wyciekła całość oleju. Jeśli jednak w urządzeniu producent nie zdecydował się zastosować korek spustowy, będziemy musieli wykorzystać specjalną odciągarkę i wyciągnąć olej przez otwór wlotowy.

Teraz wystarczy uzupełnić kosiarkę nowym płynem. Miejmy na uwadze fakt, że konkretna ilość oleju, jaki należy wlać do kosiarki, jest z góry określona przez producenta w instrukcji.

Podsumowanie – teraz wiesz jaki olej do kosiarki wybrać!

Odpowiednia eksploatacja każdego urządzenia spalinowego to nie tylko okresowe czyszczenie czy lanie dobrego paliwa. Bardzo ważna będzie też wymiana oleju i to na taki, który zagwarantuje ochronę silnika i wszelkich komponentów, które się w nim znajdują. Dobrej jakości preparat smarujący pozytywnie wpłynie na tarcie, co przełoży się na mniejsze zużycie elementów silnika. Dlatego warto przy wyborze oleju do kosiarki zwrócić uwagę na skład oleju, a także czy jest do dobry olej do kosiarki 2-suwowej czy też przeznaczony kosiarki z silnikiem czterosuwowym.

Pamiętaj, aby wymieniać olej w kosiarce często i regularnie, a kosiarka nam się na pewno odwdzięczy
Oczywiście sam dobry olej to nie wszystko. Częste i regularne wymiany oleju – najlepiej dwa razy na sezon lub co 25-30 godzin pracy – przełożą się na bezproblemowe użytkowanie sprzętu i jego bezawaryjność. Dodatkowo warto też zauważyć, że świeży olej gwarantuje lepszą ochronę, a czasami nawet i zmniejszone spalanie.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Trawnik Marzeń
Average rating:  
 0 reviews