Elektronarzędzia mają służyć przez wiele lat. Chcesz, aby pracowały wydajnie, umożliwiając realizację różnych projektów w domu i ogrodzie. Dobrze, aby ich użytkowanie dostarczało chociaż odrobinę przyjemności. Obawiasz się trafić na bubel, ale równocześnie wzdrygasz się na widok wysokich cen uznanych marek? Podpowiadamy, czym się kierować w wyborze elektronarzędzi.

 

Zestaw narzędzi akumulatorowych czy zasilanych sieciowo?

Zanim stworzysz listę niezbędnych w Twoim domu i ogrodzie narzędzi, zastanów się nam tym, jaki typ zasilania będzie Ci bardziej odpowiadał. Narzędzia akumulatorowe zapewniają wygodę i możliwość pracy w każdym miejscu, również z dala od źródła zasilania. Dzięki nim pozbywasz się konieczności uciążliwego rozwijania i zwijania kabla. Przewód nie plącze się też nigdzie w trakcie pracy. Producenci sprzętów elektrycznych proponują coraz większe pojemności baterii, co zapewnia dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. 

Narzędzia tego typu zyskują na popularności dzięki wygodzie, jaką daje brak kabla. Aktualnie z łatwością znajdziesz również narzędzia ogrodowe akumulatorowe, które do działania potrzebują dużej mocy, np. podkaszarki, piły czy szlifierki. Narzędzia akumulatorowe okazują się pomocne szczególnie w aucie, ułatwiają bowiem usuwanie drobnych usterek z dala od garażu.

Producenci oferują zestawy narzędzi akumulatorowych, które działają na tym samym typie baterii, co oznacza ładowanie za pomocą jednej platformy. Takie rozwiązanie przynosi oszczędność miejsca potrzebnego do przechowywania sprzętu. Narzędzia akumulatorowe szeregiem zalet wynagradzają wyższą cenę, którą trzeba za nie zapłacić.

Elektronarzędzia zasilane sieciowo są tańsze. Wybierz je wtedy, kiedy korzystasz z wybranego sprzętu sporadycznie i zawsze w miejscu z łatwym dostępem do prądu, np. w mieszkaniu lub garażu. Na zewnątrz narzędzia te wymagają rozwijania przedłużaczy, co samo w sobie jest uciążliwe i pracochłonne.

Sprawdź również poradnik: Elektronarzędzia akumulatorowe – jak elektronarzędzia bez kabla ułatwiają pracę

Silnik szczotkowy czy bezszczotkowy?

Do niedawna nie było wyboru między tymi rodzajami silnika. Nowoczesne silniki bezszczotkowe (BLDC) zyskują jednak na popularności i są coraz łatwiej dostępne. Powoli stają się następcami silników szczotkowych stosowanych dotychczas we wszystkich narzędziach elektrycznych. Aktualnie możesz kupić każdy podstawowy rodzaj narzędzi wyposażony w ten rodzaj silnika. Bez trudu znajdziesz np. wkrętarki czy wkrętarko-wiertarki bezszczotkowe.

Silniki BLDC są wydajniejsze, lżejsze, żywotniejsze, cichsze i zużywają mniej prądu w porównaniu do silników szczotkowych. Mogą one pracować w sposób ciągły przy maksymalnej sile obrotowej. Oznacza to, że zapewniają o wiele większą moc niż ich szczotkowe odpowiedniki. Szczotki w tradycyjnych silnikach prądu stałego zużywały się w trakcie użytkowania. Ich brak w silnikach BLDC skutkuje zwiększoną żywotnością urządzeń i rzadszą potrzebą konserwacji.

Niestety urządzenia wyposażone w silniki bezszczotkowe są droższe od swoich tradycyjnych odpowiedników. Renomowane marki oferują aktualnie wyłącznie urządzenia wyposażone w silniki BLDC. Ich zalety tłumaczą wyższą cenę i skłaniają do tego, aby zapłacić więcej.

Czytaj także: Silnik bezszczotkowy – zalety i wady silników bezszczotkowych w elektronarzędziach

Czym jeszcze kierować się w wyborze elektronarzędzi?

Jeżeli zamierzasz kupić narzędzia bezprzewodowe, sprawdź czas ładowania baterii. Niektóre wymagają wielogodzinnego podłączenia do prądu. Jeżeli zapomnisz o naładowaniu takiego sprzętu, może to skutecznie pokrzyżować Twoje plany i zmusić do przełożenia pracy na inny dzień. Poszukaj narzędzi akumulatorowych, których czas ładowania wynosi zaledwie kilkadziesiąt minut. Wystarczy przerwa na obiad, żeby przygotować je do pracy. Przed zakupem wkrętarki lub wkrętarko-wiertarki sprawdź dostępność części zamiennych, które z czasem ulegają zużyciu.

Zanim zaczniesz kompletować swój zestaw narzędzi akumulatorowych, warto abyś postawił na jedną markę i pojemność baterii. Wówczas wszystkie baterie będziesz mógł ładować za pomocą jednej ładowarki.

Na początek swojej przygody z majsterkowaniem wybieraj najpotrzebniejsze sprzęty, do których należą:

  • szlifierka kątowa,
  • młotowiertarka,
  • wkrętarka.

Narzędzia ogrodowe akumulatorowe, bez których trudno się obyć, to:  kosiarka, podkaszarka, nożyce do gałęzi. Coraz więcej osób docenia wygodę i oszczędność czasu, jaką daje dmuchawa do liści.

Sprawdź narzędzie elektryczne przed zakupem

Każdej marce sprzętu elektrycznego zdarzyło się wypuścić produkt, który nie spełnił oczekiwań użytkowników. Jest też wiele sprzętów tzw. marketowych, które okazały się niezawodne i dobrze zaprojektowane. Dlatego przed zakupem wybranego urządzenia nie warto ograniczać się wyłącznie do poznania opisu producenta, a dobrze jest zapoznać się z opiniami zwykłych użytkowników.

Zajrzyj na fora majsterkowiczów, poznaj ich oceny. Możesz w ten sposób dowiedzieć się, czy elektronarzędzia, które chcesz kupić, będą zadowalające. Oprócz wydajności urządzenia ważna jest wygoda użytkowania. Składają się na nią, ergonomia, głośność, która w przypadku dłuższych prac jest szczególnie istotna, a także drgania. Im ich więcej, tym praca będzie bardziej męcząca. W sieci dostępnych jest też wiele recenzji, z którymi warto się zapoznać. Ułatwi Ci to decyzję.

Chociaż coraz więcej i częściej kupujemy przez Internet, to warto obejrzeć wybrane elektronarzędzia osobiście. Poczuć, jak leżą w dłoni i czy nie są za ciężkie. Wielogodzinna praca z podkaszarką, której ergonomia pozostawia wiele do życzenia, może zakończyć się bólem pleców i zmęczeniem ramion. Wszak kupujemy elektronarzędzia, aby możliwie najbardziej ułatwiały pracę, warto wybrać je starannie i dobrać pod siebie.