Jak uruchomić kosiarkę spalinową? Sprawdź co należy zrobić, aby bezpiecznie odpalać silnik

Silnik spalinowy zasilany benzyną to bez wątpienia bardzo dobra propozycja dla wielu ogrodników. Bezproblemowe użytkowanie w każdej chwili, wolność obsługi z uwagi na brak przewodów czy wymogu ładowania akumulatorów, a także bezproblemowy rozruch pod warunkiem, że w baku znajdziemy wystarczająco dużo paliwa czy też, w przypadku dwusuwa, właściwą mieszankę benzyny i poziomu oleju silnikowego. Wszystkie te zalety sprawiają, że nawet budżetowe kosy spalinowe świetnie poradzą sobie z koszeniem trawnika.Niemniej jednak należy pamiętać, że z uwagi na charakterystykę i nieco archaiczny typ konstrukcji, silniki spalinowe wymagają nieco większej uwagi niż warianty elektryczne. Przede wszystkim w tego typu jednostkach znajduje się znacznie więcej elementów, które mogą ulec uszkodzeniu bądź po prostu zużyciu. Kluczowe jest sprawdzenie w jakim stanie jest gaźnik, pompka paliwa, a także czy rozrusznik oferuje prawidłowy rozrusznik i jaki jest stan filtra powietrza. Te wszystkie elementy mają nader ważne znaczenie przy prawidłowym działaniu urządzenia.

Z uwagi na fakt, że nie każdy wie w jaki sposób serwisować sprzęt i co zrobić, aby uniknąć awarii podczas uruchamiania kosiarki, postanowiliśmy przygotować poradnik, w którym omówione zostały najistotniejsze kwestie związane z prawidłowym użytkowaniem sprzętu. To właśnie dzięki zebranym informacjom będziecie wiedzieć jakie są kroki kierujące nie tylko do poprawnego uruchomienia silnika, ale też do zadbania o to, aby zarówno kosiarki spalinowe do 1500 zł jak i kosiarki spalinowe do 500 złotych oferowały nam sprawne działanie za każdym razem, gdy zima dobiegnie końca i rozpocznie się sezon wiosenny.

Kosiarka spalinowa nie chce się odpalić? Jak uniknąć awarii podczas uruchamiania kosiarki

Bardzo często użytkownicy skarżą się na problemy związane z odpaleniem kosiarki spalinowej po zimie. Niestety, ta przerwa sezonowa sprawia, że urządzenia mogą się zastać, a to prowadzi do sytuacji, w której potencjalne koszty dodatkowe – czy to na serwis, naprawę czy po prostu bardziej skrupulatną obsługę – rosną i to dosyć mocno. Jeśli po dłuższym czasie postoju uda nam się uruchomić silnik spalinowy w kosiarce, to jego praca z pewnością będzie delatka od ideału.

Zarówno kosiarki spalinowe do 1000 jak i te tańsze czy droższe, uznawane za najlepsze kosiarki spalinowe do ogrodu, mogą mieć ten sam problem. Z tego powodu warto pilnować regularnego serwisowania, a także wykonywania przeglądów urządzenia. Silniki spalinowe w kosiarkach, choć są prostsze, to w wielu kwestiach przypominają jednostki spalinowe w autach. I tak jak w samochodzie wymieniamy olej, sprawdzamy filtry i pilnujemy elementów eksploatacyjnych, które się zużywają, tak samo należy robić z kosiarką. Warto też zastanowić się czy jeśli zostawilibyśmy samochód na wiele miesięcy bez uruchomienia, to czy jego późniejsze włączenie byłoby tak samo bezproblemowe jak przy codziennym użytkowaniu.

Przygotowanie kosiarki do działania kluczowe

Skoro znamy już podstawy związane z prawidłowym użytkowaniem sprzętu, warto rozpocząć pierwsze próby odpalenia kosiarki po dłuższej przerwie od wyżej wspomnianego przygotowania. Nawet kosiarka traktorek, która sama w sobie jest ogromna, zaawansowana i bliżej jej do malutkiego pojazdu osobowego niż kosiarki, wymaga sprawdzenia linki gazu, a także przyjrzenia się stanu dźwigni hamulca, bagnetu, a także filtrów i innych elementów eksploatacyjnych. Bez tego nie mamy co liczyć na bezproblemowe uruchomienie urządzenia.

Dlatego zanim zaczniemy kosić trawnik, pamiętajmy o tym, aby pozbyć się zalegającej w kosiarce benzyny. Leżakujące tam resztki paliwa dawno zdążyły zwietrzeć, straciły swoje właściwości, a to dodatkowo utrudni pierwsze uruchomienie w sezonie.  Po zalaniu kosiarki świeżym paliwem, należy też upewnić się, że uzupełniony został olej. Dotyczy to silników czterosuwowych, gdyż w przypadku dwusuwa kosiarki bazują na mieszaninie paliwowo olejowej.
Warto też pamiętać, że bagnet umożliwi sprawdzenie poziomu oleju. Ten powinien znajdować się w przedziale między minimum a maksimum. Następnie powinniśmy zweryfikować stan świecy zapłonowej – czy nie ma na sobie osadów, czy jest prawidłowo podłączona i czy jej stan nie zdradza zużycia lub uszkodzenia.

Jak jeszcze dbać o kosiarkę, aby odpalić sprzęt bez problemu?

Najlepszym sposobem na upewnienie się, że będziemy mogli cieszyć się z urządzenia idealnie pracującego nawet po zimie, jest prawidłowe przygotowanie go do sezonu jesienno-zimowego. Żaden producent czy też żaden model kosiarki nie będzie oferować najwyższej jakości koszenia trawy po wielomiesięcznej przerwie od działania bez właściwej konserwacji i przygotowania na czas zimy.

Dlatego jeśli nie zapomnimy o prawidłowej konserwacji na zimne dni, to nawet po długiej przerwie kosiarka nie będzie mieć problemu z rozpoczęciem pracy. Należy więc pamiętać, że przed zimowaniem sprzętu musimy pozbyć się paliwa z baku, a także dokładnie wyczyścić każdy element kosiarki. Chodzi tutaj nie tylko o ostrza, koła czy napęd, ale też otwory wentylacyjne czy filtr powietrza.

Dodatkowo warto odnotować, że wielu ogrodników decyduje się na wyciągnięcie przewodów zapłonowych, a także świecy zapłonowej i wielu innych elementów tego typu. Przetrzymywanie ich w miejscu ocieplonym bez nadmiernej wilgoci znacznie zwiększy szansę na bezproblemowe uruchomienie kosiarki. Dotyczy to, tak naprawdę, każdego elementu kosiarki. Dlatego dobrym rozwiązaniem byłoby też przechowywanie urządzenia koszącego w ogrzewanym schowku lub garażu.Pierwsze uruchomienie kosiarki spalinowej

Pierwsze uruchomienie kosy spalinowej gdy zima się skończy? Instrukcja krok po kroku jak odpalić kosiarkę spalinową

Przede wszystkim warto odnotować, że w dużej mierze uruchomienie kosy czy kosiarki spalinowej po zimie jest bardzo podobne do pierwszego odpalenia kosiarki tuż po zakupie. Bardzo często użytkownicy wyciągają z urządzeń takie elementy eksploatacyjne jak świecie, filtry, itd., a następnie ponownie je wkładają przed uruchomieniem. W ten sposób te najmniejsze komponenty, najbardziej narażone na przykre konsekwencje działania zimna, wilgoci i po prostu upływu czasu, można przechowywać w bardziej przyjaznych warunkach.

Dodatkowo warto mieć na względzie też fakt, że odpalanie kosiarki krok po kroku jest bardzo proste i bardzo często wymaga od nas cierpliwości i siły, gdyż linkę rozruchową będziemy musieli ciągnąć nie raz, nie dwa, a kilka razy jak nie kilkunastokrotnie. Rzecz jasna musimy pamiętać, że udane odpalenie jednostki spalinowej jest mocno zależne od pozostałych komponentów znajdujących się w silniku jak, chociażby, rozrusznik czy gaźnik.

Jak odpalić kosiarkę spalinową gdy zima się skończy? Problem chłodnej aury

Pierwszą rzeczą, z jaką musimy się zmierzyć, jest aura zimowa. To jeden z głównych powodów, dla którego pojawia się tyle problemów z odpaleniem kosiarki. W przerwie zimowej dochodzi do zawilgocenia niemal wszystkich elementów konstrukcyjnych i części eksploatacynych w kosiarce. A to oznacza, że nawet silne szarpnięcie i wysoka moc nominalna kosiarki może nie pomóc i nasza kosa nie zaskoczy za pierwszym razem.

Dlatego właśnie wielu użytkowników stosuje się do wyżej wspomnianej zasady i wyciąga te bardziej newralgiczne elementy, które później będą w stanie zagwarantować bezproblemowy rozruch kosiarki. Rzecz jasna nie musimy od razu rozbierać całego urządzenia. Tak naprawdę nie ma potrzeby tego robić pod warunkiem, że przed uruchomieniem wykonamy parę zadań.

Przede wszystkim osuszamy świecę i upewniamy się, że wszystkie elementy eksploatacyjne są w dobrym stanie. A to oznacza przyjrzenie się temu jak wyglądają linki rozrusznika, czy olej znajduje się na odpowiednim poziomie – między zakresem minimalnym i maksymalnym. Tę czynność sprawdzimy za pomocą bagnetu.

Instrukcja krok po kroku jak odpalać silnik spalinowy kosiarki

Odpalanie silnika spalinowego po zimie wygląda niemal identycznie jak w przypadku uruchomienia nowego produktu. Oczywiście najpierw należy odpowiednio przygotować wszystkie części, o czym była mowa w powyższych akapitach. Po odpowiednim przygotowaniu, musimy też upewnić się, że mamy dostępne odpowiednie paliwo.

Oczywiście kanister z benzyną powinien spełniać wszelkie normy, tak jak i samo paliwo. A więc najlepiej byłoby zdecydować się na bezołowiową benzynę 95 lub 98. Taki wariant jest bardzo wydajny i znacznie lepiej poradzi sobie z uruchomieniem silnika po dłuższej przerwie niż minimalna akceptowalna liczba oktanowa (w zależności od modelu może to być 89 lub 91).

Dwusuwy wymagają odpowiedniej mieszanki paliwowo olejowej, natomiast do czterosuwa wlewamy benzynę i olej do odpowiednich zbiorników. Dalej, trzeba sprawdzić poziom oleju, a także zamontować wszystkie niezbędne komponenty – szczególnie jeśli były one wcześniej demontowane.

Uruchomienie silnika kosiarki

Następnie unosimy dźwignię hamulca bezpieczeństwa i uruchamiamy silnik. Z początku nie należy go “przegazowywać”. Pierwsze minuty będą zdecydowanie głośniejsze i mniej płynne niż standardowa kultura pracy, dlatego należy pozwolić kosiarce popracować na wolnych obrotach przez parę chwil – nawet do kilku minut. Z obciążeniem silnika wstrzymujemy się do momentu, w którym silnik zacznie pracować “jak dawniej”.

Pamiętajmy przy tym, że w zależności od posiadanego modelu (pompka paliwa może być ręczna bądź też nie), musimy dostarczyć kosiarce bardzo dużo paliwa. Nierzadko istotne jest też użycie sporej siły, gdyż może tego wymagać rozrusznik.

Oczywiście silniki spalinowe w kosiarkach mają rozrusznik i wiele innych komponentów, o które trzeba zadbać
Skoro mowa o rozruszniku, to warto też odnotować, że nierzadko wiele dodatkowych komponentów odpowiada za nieprawidłową pracę kosiarki czy też za problem z jej uruchomieniem. Dlatego zawsze przed pierwszym odpaleniem powinniśmy zweryfikować stan elementów wewnątrz urządzenia koszącego – oczywiście na tyle na ile nasza wiedza nam pozwala.

Ponadto pamiętajmy, że ewentualnie nieprawidłowości należy jak najszybciej naprawić, a uszkodzone elementy wymienić. Jeśli tego nie zrobimy, bardzo łatwo doprowadzimy do uszkodzenia sprzętu.

Podsumowanie – teraz wiesz jak uruchamiać kosiarkę spalinową!

Choć odpalenie kosiarki spalinowej wydaje się dziecinnie proste, to musimy pamiętać o wielu różnych rzeczach. To wszystko ma niebagatelny wpływ nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale też na niezawodność i bezawaryjne działanie sprzętu. Jeśli nie będziemy stosować się do wytycznych i po dłuższej przerwie bez namysłu odpalimy kosiarkę, to możemy znacznie obniżyć jej wytrzymałość, a w bardziej ekstremalnych sytuacjach doprowadzić do jej zniszczenia.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Trawnik Marzeń
Average rating:  
 0 reviews