Jak nawadniać trawnik? Ile wody na podlewanie ogrodu powinniśmy przeznaczać jednokrotnie? Jak powinno wyglądać podlewanie trawnika w upał? Trawnik to często jedyny element natury, na jaki możemy pozwolić sobie w wielkim mieście. Jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu i zdecydowanie poprawia estetykę okolic naszego domu. Jednak o trawnik, tak jak i o ogród, należy odpowiednio dbać. Wiele osób zastanawia się, dlaczego ich trawnik wygląda na zaniedbany, mimo że starają się go regularnie podlewać. Problem tkwi w nieodpowiednich metodach działania.

Podlewanie trawnika – jak często?

Podstawową zasadą, jeśli chodzi o podlewanie trawy, jest dostarczanie jej odpowiedniej ilości wody na raz. Trawnik lepiej jest podlewać nieco rzadziej, za to obficie, niż często, ale skąpo. To ważne, gdyż korzenie trawy znajdują się nie tuż pod ziemią, a na głębokości około 10-15 cm poniżej gleby. Małe ilości wody po prostu do nich nie dotrą.

Codzienne zraszanie trawnika niewiele więc pomoże, jeśli woda błyskawicznie wyparuje z ziemi, nie dopływając nawet do korzeni. Nieodpowiednie nawodnienie skutkuje płytkim korzenieniem się trawy, a to wpływa negatywnie zarówno na estetykę, jak i na wytrzymałość darni. Częste zraszanie trawników (dobre propozycje zraszaczy do ogrodów)może przynieść również inny nieciekawy efekt: narażenie darni na choroby grzybicze i pleśniowe, oraz nadmierny rozwój mchu.

Podlewanie trawnika – lepiej rano czy wieczorem?

Wbrew pozorom, znaczenie ma również pora dnia, w czasie której podlewamy trawnik. Co jest lepsze – podlewanie trawnika w słońcu czy w nocy? Okazuje się, że najbardziej efektywne jest podlewanie trawy o poranku – woda z łatwością przenika wtedy do głębszych warstw gleby, natomiast jej nadmiar po prostu odparowuje w ciągu dnia.

Niewłaściwe jest natomiast podlewanie trawy w słońcu południa – aż 30-40% wody prawdopodobnie ulegnie wyparowaniu. Co gorsza, może dojść do tak zwanych oparzeń słonecznych – małe kropelki wody na trawie działają bowiem jak soczewki skupiające promienie słoneczne. W ten sposób można nawet spalić jej łodyżki.

Co jednak, jeśli zapomnimy rano podlać trawnik? Podlewanie w południe odpada, jednak możemy spróbować zrobić to wieczorem. Jednak nie powinniśmy się do tego zanadto przyzwyczajać – w nocy woda nie ma jak odparować, więc narażamy trawę na długotrwałą wilgoć, a w efekcie – podatność darni na różnorodne choroby grzybicze i pleśń.

Ile wody na podlewanie ogrodu?

Nie wszyscy wiedzą, ile wody powinni przeznaczać na regularne podlewanie trawy. Przyjmuje się, że optymalną wersją jest podlewanie młodego trawnika raz na 2-3 dni, wykorzystując 8-12 litrów na m². Wymaga to więc sporej cierpliwości. By upewnić się czy woda na pewno dotarła do korzeni trawy, możemy sprawdzić wilgotność głębszych warstw gleby przy pomocy długiego pręta, wbijając go na głębokość około 15 centymetrów. Jeśli martwi nas tak duże zużycie wody, warto skorzystać z alternatywnych sposobów jej gromadzenia.

Jeśli interesują Cię alternatywne źródła wody do podlewania trawnika lub ogrodu to warto zapoznać się z poradnikiem: Nawadnianie trawnika i ogrodu deszczówką lub ze studni >>

A jak powinno wyglądać podlewanie trawnika w upał? O ile dojrzały trawnik podlewamy zazwyczaj dwa razy w tygodniu, o tyle w dni, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, powinniśmy robić to co najmniej trzy razy.

Podlewanie trawników – jak i czym to robić?

Podczas podlewania trawnika warto pamiętać, że strumień wody koniecznie musi być rozprowadzany w formie rozproszonej. Nie powinno się więc do tego używać zwykłego węża ogrodowego bez końcówki – konieczny jest dodatkowy zraszacz ogrodowy. Na rynku znajduje się obecnie bogata oferta sprzętów budujących cały system nawadniania, służący do podlewania.

Szybkozłącza, pistolety, spryskiwacze, węże, bębny na węże, zraszacze i wiele innych akcesoriów ułatwiających podlewanie: Systemy nawadniania ogrodów i trawników >>

Większość osób decyduje się obecnie na prysznic ogrodowy, gwarantujący równomierne zraszanie trawnika. Zazwyczaj są to sprzęty automatyczne, obrotowe lub uchylne, które ustawione w konkretnym miejscu, podlewają cały obszar murawy. Wiele z nich wyposażonych jest w zegar, uruchamiający zraszacz w określonym czasie. Dzięki temu, nie musimy dokładnie pamiętać o korzystnej do podlewania trawnika godzinie, nie wymaga to również naszej obecności. Prysznic ogrodowy w przypadku dużych trawników jest zdecydowanym ułatwieniem – większość pracy wykonuje za nas, my zaś możemy skupić się na wypoczynku lub innych pracach w ogrodzie.

Czytaj także: Mulczowanie trawy: na czym polega mulczowanie trawnika i dlaczego warto to robić?

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak i czym podlewać trawnik?
Average rating:  
 0 reviews