Ile pali kosiarka spalinowa? Sprawdź jak wybrać kosiarkę spalinową, aby jej spalanie było jak najniższe!

Każdy z nas doskonale zdaje sobie jak istotny jest wybór właściwego urządzenia koszącego. Ale przecież sam zakup to nie jedyna kwestia, o jakiej musimy pamiętać. Bardzo ważną rzeczą jest też późniejsza eksploatacja i wydatki z tym związane. Bo nawet jeśli nasz budżet jest całkiem spory i przeglądamy kosiarki spalinowe do 1500 złotych, to nikt nie chciałby wydawać drugie tyle na paliwo i na ewentualne naprawy w rok czy dwa lata użytkowania. Jest to szczególnie widoczne u osób, których budżet jest niewielki i poszukując kosiarki spalinowe do 500 zł zależy im też na niewielkim koszcie utrzymania takiego urządzenia.

Jak jednak wygląda spalanie, czyli główna część eksploatacyjna, w kosiarkach spalinowych? Otóż w zależności od warunków pracy i wielu różnych parametrów, spalanie może wynosić od 0,4 do nawet i 1,5 litra na godzinę. Niemniej jednak jak dużo benzyny potrzebujemy na całą powierzchnię koszenia? Czy są jakieś wymagania odnośnie rodzaju i gatunku benzyny, czy może nie ma to większego znaczenia?

W dzisiejszym artykule omówimy najistotniejsze kwestie związane z paliwem i z ilością spalania, przedstawimy najważniejsze parametry wpływające na dokładne koszty związane z eksploatacją, a także omówimy to czym charakteryzują się najlepsze kosiarki spalinowe pod względem spalania, a u których ilość zużytej benzyny idzie na drugi plan.

Kosiarka spalinowa a elektryczna – jakie są różnice i czemu to kosiarka elektryczna nie dominuje nad wariantem z klasycznym silnikiem?

Kosiarki spalinowe do 1000, 1500, czy nawet 500 złotych są bardzo często porównywane do wariantów elektrycznych. Niemniej jednak z uwagi na większą kulturę pracy opcję elektrycznej, niejeden użytkowników zastanawia się czy nie lepiej skosić połacie trawy za pomocą tak zwanego elektryczna czy spalinówki. Otóż tak naprawdę każdy wariant ma swoje wady i zalety, dlatego są one naprzemienne stosowane w zależności od oczekiwań kupującego.

Przede wszystkim dużą zaletą kosiarek elektrycznych jest ich bezobsługowość bądź też zredukowana do minimum obsługowość. Uzupełnianie paliwa czy oleju jest zbędne. Ponadto warto też odnotować, że są one lżejsze od spalinowych odpowiedników, a także nierzadko cichsze.

Niestety, w tej samej cenie nie uda nam się kupić tak samo mocnego elektryka, przez co jeśli mamy ograniczony budżet bądź potrzebujemy bardzo mocnego urządzenia o sporych parametrach roboczych, to w tej samej cenie kosiarka spalinowa będzie lepszym rozwiązaniem. Dodatkowo są one mobilne, a także, dla wielu, bezpieczniejsze w użytkowaniu z uwagi na brak przewodu, który moglibyśmy przypadkowo przeciąć.

Stiga, Husar, Gatec, a może inna firma? Marka i jej wpływ na to jak oszczędna będzie dana kosa spalinowa

Bardzo wielu kupujących zastanawia się czy marka kosy ma wpływ na to jak duże jest spalanie. W skrócie rzadko kiedy producent ma wpływ na to czy dany sprzęt będzie palił dużo czy nie. Warto tutaj jednak zauważyć, że nierzadko firmy stosują różne sposoby na zwiększenie niezawodności kosiarki bądź też wolą uzyskać znacznie wyższą moc, przez co ostateczne spalanie rośnie. Jednakże, istnieje wiele innych powodów, przez które spalanie kosiarki może dramatycznie urosnąć.

Jak nie marka, to co wpływa na to ile sprzęt pali? Przede wszystkim to czy jest to kosiarka spalinowa z napędem lub bez

Jedną z najważniejszych rzeczy odpowiedzialnych za spalanie jest zastosowanie napędu w kosiarce spalinowej. Jak dobrze wiemy, silnik spalinowy w kosiarce spala tyle paliwa, ile potrzebuje w danym momencie do właściwej pracy. Innymi słowy, im jest obciążenie większe, tym większe są obroty, a co za tym idzie większa moc, ale też i większy pobór benzyny. Dlatego właśnie napęd, który dodatkowo obciąża sprzęt, zwiększa zużycie paliwa.

Jest to jednak rzecz, na którą w żadnym wypadku nie wpłyniemy. Chyba że zrezygnujemy z zakupu kosiarki, która w taką funkcję jest wyposażona. Niemniej jednak warto odnotować, że są to niewielkie wzrosty za niezwykle ważną i znacznie poprawiającą komfort opcję.

Ponadto, pamiętajmy o pojemności silnika, a także o tym jakie obroty kosa utrzymuje

Kolejna kluczowa sprawa odpowiedzialna za ilość paliwa, jaki pobiera sprzęt, to silnik. A dokładniej jego pojemność i cała konstrukcja. Otóż tańsze kosiarki wyposażone są zazwyczaj w silniki dwusuwowe, a te droższe, a także tak zwane kosiarki traktorek, w silniki czterosuwowe. Oprócz tego, w celu uzyskania wysokiej mocy silnika bardzo istotne jest, aby jednostka oferowała wystarczająco dużą pojemność. Bo to właśnie dzięki temu w silniku dochodzi do spalania większej ilości mieszanki paliwowo-powietrznej.

Większa ilość mieszanki przekłada się, rzecz jasna, na większe zużycie paliwa. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest wybranie rozwiązania oferującego nam kompromis pomiędzy pojemnością silnika, mocą, a spalaniem. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że im wyższa prędkość obrotowa silnika, tym jest większe spalanie. Niestety, na ten parametr także nie mamy wpływu, bo głównie zależy on od intensywności pracy. Im większe obciążenie, tym większe będą obroty, a także i paliwożerność jednostki.

Rzecz jasna traktorek będzie palił znacznie większą ilość paliwa

Jeszcze jedną ważną rzeczą jest typ kosiarki. Choć może wydawać się to oczywiste, to kosiarki w formie traktorka są najbardziej paliwożernym rozwiązaniem z uwagi na ogromną wagę, dodatkowe obciążenie w formie użytkującego, a także fakt, że po trawniku poruszamy się czterokołową maszyną. A to oznacza, że silnik musi zasilić nie tylko sam nóż czy zestaw tnący, ale też napęd i dodatkowe obciążenie w formie całej karoserii, obudowy, a także nas samych.

Pozostałe kwestie, które wpływają na zużycie

Dodatkowa funkcjonalność jak, chociażby, mulczowanie też będzie w stanie powiększyć ostateczny koszt związany z zakupem opcji idealnej. Dodatkowo warto odnotować, że niewłaściwa mieszanka, paliwowa może okazać się głównym powodem, dla którego kosiarka pali nie tylko dużo, ale też i za dużo w porównaniu do innych egzemplarzy tego samego modelu. Dlatego kluczowe jest trzymanie się określonych przez producenta norm.

Pamiętajmy też o tym, że samo paliwo jest bardzo ważnym elementem odpowiadającym za spalanie. Jeśli benzyna jest złej jakości, to bez wątpienia kosiarka będzie palić bardzo dużo, a dodatkowo może pojawić się problem, aby taki sprzęt uruchomić.

Ile pali kosiarka spalinowa

Jakie są najistotniejsze kwestie, jeśli chodzi o paliwo do kosiarki?

Skoro wiemy już jak ważne jest paliwo w przypadku prawidłowego działania kosiarki, to warto byłoby dowiedzieć się co nieco o samym typie paliwa, który powinniśmy stosować. Otóż w głównej mierze kosy spalinowe – czy te ręczne, bez napędu czy też z napędem – wymagają stosowania mieszanki benzyny z olejem. Jest to spowodowane tym, że oprócz zasilania, paliwo, dzięki domieszce oleju, pełni też rolę lubrykanta.

Przede wszystkim musi spełniać poniższe parametry

Najistotniejszą rzeczą przy wyborze paliwa jest uwzględnienie w naszych poszukiwaniach wytycznych, które ustalone zostały przez producenta. To najprostszy sposób na określenie czy wybierzemy produkt oferujący nam prawidłowe właściwości do pracy z naszym urządzeniem. Bardzo często jednak, jeśli nie możemy znaleźć deklarowanych parametrów paliwa do naszej kosiarki, użytkownicy kierują się następującymi parametrami:

• Bez ołowiu

Świeże, czyste i nie posiadające w składzie śladu ołowiu paliwo to podstawa.

• Liczba oktanowa

Obecnie producenci w swoich silnikach zalecają stosowanie paliwo o liczbie oktanowej wynozącej nie mniej niż 87/89 AKI. Musimy jednak pamiętać, że paliwo w kosiarkach użytkowanych na dużych wysokościach może mieć nieco mniejszą liczbę oktanową – co najmniej 85-tkę.

• Dodatkowo zawartość etanolu lub eteru

Choć nie jest to rekomendowane, to producenci dopuszczają stosowanie paliwa, w którym znajdziemy dodatkową ilość etanolu (do 10%) czy też MTBE (eter metylowo-ter-butylowy) do 15%.

Podsumowanie – teraz wiesz ile pali kosa, jak wygląda konserwacja kosiarki, a także na co zwrócić uwagę wybierając idealne narzędzie

Kosiarki spalinowe mogą palić, w zależności od wyżej podanych kryteriów, a także obecnych warunków terenu, od 0,5 do nawet i 1,5 litra paliwa na godzinę. Z tego powodu bardzo trudno określić, bez dodatkowych informacji, jakie będzie zużycie danego urządzenia przez godzinę pracy. Wszystko to zależy od modelu kosiarki, pojemności silnika, a także od jakości benzyny i oleju. Poza tym pojemność, a co za tym idzie, moc kosiarki także ma bardzo duży wpływ na ostateczne koszty eksploatacji kosiarki.

Jeśli więc przed nami jest wybór kosiarki i nie wiecie która opcja będzie najbardziej budżetowa z perspektywy długoterminowej, to warto sprawdzić poszczególne opinie użytkowników i wziąć pod uwagę wyżej wspomniane kryteria. Gdyż nawet jeśli parametry techniczne produktów będą podobne, to zużycie paliwa będzie się różnić w zależności od modelu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Ile pali kosiarka spalinowa i kosiarka traktorek
Average rating:  
 0 reviews