Opadłe liście to znak jesieni. Mimo że w lesie wyglądają majestatycznie i są elementem krajobrazu, tak w ogrodzie czy na tarasie powinny być regularnie grabione. Dlaczego? Pozostawione na trawie zaczną gnić, a rozwiewane przez wiatr mogą wyglądać nieestetycznie. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na liście jesienią!

Grabienie liści jesienią jest rutynową czynnością, jeżeli mamy ogród. Gdy na pytanie, czego używać do grabienia liści odpowiedź jest prosta, tj. grabi bądź dmuchawy, tak dylemat powstaje, co zrobić z opadłymi liśćmi. Najlepszym sposobem jest przeznaczenie ich na kompost – to idealny sposób, aby zyskać wysokiej wartości nawóz organiczny praktycznie za darmo.

Kompost z liści

Warto na liście spojrzeć nie jak na odpad, który należy utylizować czy palić. Liście możemy wykorzystać do produkcji kompostu lub ochrony liści przed mrozem.

Kompost liściowy z powodzeniem możemy wykorzystać pod rozsadę warzyw i kwiatów, do uprawy gatunków leśnych, do uprawy owoców (głównie czerwonych typu truskawki, maliny, porzeczki). Do tego kompost z liści będzie idealną ściółką wiosenną, która ograniczy rozrastanie chwastów pod wszystkie gatunki ogrodowe. Najlepsze kompostowniki znajdziesz tutaj.

Szczególnie rozważmy kompost z liści dębu, dzięki którym uzyskamy kwaśny odczyn pod uprawę roślin kwasolubnych (może mieć pH ok. 4,5). Kompostowanie liści może potrwać od 1 roku do nawet 3 lat.

Dodajmy, że dobrym sposobem jest też zrobienie ze zgrabionych liści pewnego rodzaju płaszcza ochronnego przed zimą. Zgrabione liście sprawdzą się jako warstwa okrywająca rośliny wrażliwe na mróz – chronić będą przed niskimi temperaturami i pomogą utrzymać ciepło. Pamiętajmy, aby wiosną liście usunąć, by zapewnić roślinom dostęp do tlenu i światła słonecznego.

Palenie liści – tego nie rób!

Duże sterty liści zwykle się pali, jednak ten sposób jest kontrowersyjny, a nawet niezgodny z prawem ze względu na obowiązujące przepisy przeciwpożarowe. Ogień może się rozprzestrzenić, do tego podczas spalania wytwarza się gęsty dym, który może być niebezpieczny. Nie tylko zawiera substancje mogące być groźne dla zdrowia, ale też zanieczyszcza okolice i wiąże się z charakterystycznym, dla niektórych duszącym, zapachem.

Paląc liście, możemy narazić się na wysokie kary finansowe, a nawet areszt. Spalanie pozostałości roślinnych, w tym spalanie skoszonej i wysuszonej trawy, resztek roślinnych, gałęzi, liści itp., nawet jeśli robimy to na własnej działce, stanowi naruszenie zapisów ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku.

Zamiast więc palić liście, najlepiej przeznaczyć je na kompost – możemy w tym celu składować je w konkretnym miejscu, w workach lub po prostu zakopać w ziemi, najlepiej na głębokość minimum 30 cm.

Utylizacja liści opadłych na jesień

Innym sposobem pozbycia się zalegających liści jest zbieranie ich do worków i oddanie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Niektóre gminy zapewniają nieodpłatny odbiór zebranych liści.

Wywóz liści można także zlecić firmie ogrodniczej, która zajmie się ich składowaniem i utylizacją.

Grabienie liści – postaw na dmuchawę!

Jaka jest najlepsza metoda, która sprawdzi się do grabienia liści?

Możemy robić to ręcznie przy pomocy grabi, ale dzięki dmuchawie w krótkim czasie pozbędziemy się opadniętych liści z podjazdów, trawników czy ogrodu. Dmuchawa do liści przyda się nie tylko jesienią, ale też latem na przykład do usuwania skoszonej trawy, przyciętych gałązek żywopłotu, a nawet usuwania ziemi i drobnych kamyków z ogrodowych alejek czy chodników. To dzięki dmuchawie usuniemy liście i inne śmieci z trudno dostępnych miejsc.

Cena takiego urządzenia jest niewygórowana – możemy zakupić dmuchawę do opadłych liści za około 500 zł.

Dmuchawy i odkurzacze do liści: ceny, opinie, porównanie >>

Inną propozycją są wielofunkcyjne odkurzacze z funkcją wydmuchu (https://www.kaercher.com/pl/home-garden/odkurzacze-wielofunkcyjne/odkurzacze-uniwersalne.html), która przyda się właśnie do zdmuchnięcia liści z tarasu czy sprzed domu. Przykładowo odkurzacz ogrodowy Kärcher zakupimy już za niecałe 300 zł, a z powodzeniem możemy go używać do zachowania czystości w domu, w jego otoczeniu, a nawet podczas remontu.

Wykorzystanie sprzętu sprawia, że grabienie liści staje się pracą przyjemną. Jest to o tyle istotne, że opadłe liście należy regularnie usuwać aż do zimy. Zadbamy dzięki temu nie tylko o piękno naszego ogrodu, czystość wokół domu, ale także o bezpieczeństwo – wilgotne liście ogrodowe, które zaczynają gnić, to duże ryzyko poślizgnięcia się.

__

Źródła:

https://www.kaercher.com/pl/home-garden/narzedzia-ogrodowe/dmuchawa-do-lisci.html

https://www.ogrod.krakow.pl/kompost-lisciowy/

https://poradnikogrodniczy.pl/liscie-jesienia.php

https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/prace-w-ogrodzie/996-grabienie-lisci-po-co-grabic-i-co-z-nimi-zrobic

https://itvm.pl/n/wydarzenia/10/06/pozbyc-sie-lisci-tym-zyskac/

Czytaj także: Jak i czym podlewać trawnik? Zasady podlewania trawnika

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Co robić jesienią z liśćmi opadającymi z drzew w ogrodzie?
Average rating:  
 0 reviews