Spis Treści
Stworzenie pięknego i zadbanego, zielonego trawnika mogłoby się wydawać niezwykle łatwe, wbrew pozorom jest to proces praco i czaso chłonny do którego powinniśmy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim najważniejszym elementem będzie tutaj zdobycie niezbędnej wiedzy do tego, by zdobyć jak największe prawdopodobieństwo szybkiego i zdrowego wzrostu trawy. Od czego powinniśmy zacząć by nasz trawnik wyglądał najlepiej?
Przygotowanie projektu oraz gleby.
Jeśli mamy niewielki teren za domem i chcemy by w naszym ogródku rosła bujna, zielona trawa, to mamy prostą sprawę, jednak jeśli dopiero co planujemy nasz ogródek powinniśmy też dokładnie rozplanować to, gdzie będzie znajdował się trawnik, gdzie ścieżki, a gdzie inne elementy ogródka. Jeśli mamy już gotowy projekt naszego trawnika, to kolejną rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest przeanalizowanie gleby, która znajduje się w naszym ogródku. Jest to niezwykle ważny element ponieważ powinniśmy wiedzieć czy gleba w naszym ogródku nie jest zakwaszona, czy nie powinniśmy dostarczyć jej dodatkowych, a przede wszystkim odpowiednich składników mineralnych do tego by trawa lepiej rosła. Nie ma najmniejszego sensu siać trawy na glebę, która zwyczajnie nie nadaj się pod względem składu do wysiewu trawy, a także będzie spowalniała wzrost trawy.
Odpowiednie przygotowanie gleby do tego, by nadawała się do wysiania trawy, jest niestety długotrwałe i trzeba wziąć to pod uwagę. Jednak ciepły okres w roku jest dość długi więc jeśli zaczniemy pracę tuż po zimie gdy gleba przestanie być zmarznięta to pod koniec lata powinniśmy się jeszcze cieszyć pięknym zielonym trawnikiem. Najistotniejszą częścią gleby jest wierzchnie dziesięć piętnaście centymetrów, to właśnie na tej głębokości trawa rozwija swoje korzenie i system struktury. Dlatego też gleba do tej głębokości powinna posiadać odpowiedni skład, przepuszczalność oraz elastyczność. Warto wykonać analizę składu gleby, dzięki czemu dowiemy się przede wszystkim tego, czy gleba nie jest zakwaszona i czy sianie trawy (sprawdź nasze zestawienie najlepszych rozsiewaczy trawy) na taką glebę będzie miało w ogóle sens. Jeśli gleba będzie się nadawała to czeka nas (w zależności od powierzchni) długi proces przygotowanie nawierzchni. Przygotowanie będzie głównie polegało na usunięciu wszelkiego rodzaju kamieni, gruzu, śmieci oraz innych zbędnych elementów. Następnym krokiem będzie wyrównanie całej powierzchni, na której ma zostać posiana trawa. Następnie na głębokości około piętnastu centymetrów powinniśmy przekopać ziemię w celu usunięcia pozostałych kamieni, korzeni i innych zanieczyszczeń. Po podjęciu takich kroków powinniśmy zastosować dobry nawóz do trawy by wzbogacić glebę lub po prostu dodać torfu w odpowiedniej ilości. Tak przygotowana gleba powinna zostać kilkukrotnie zwałowana, proces powinien zostać kilkukrotnie powtórzony jeśli zależy nam na czasie. Zaleca się jednak przygotowana i zwałowaną glebę pozostawić na okres od 3 do 8 tygodni, a pojawiające się chwasty na bieżąco usuwać. Sianie trawy jest tuż przed nami, jednak jak siać trawę, a przede wszystkim kiedy siać trawę dowiemy się w następnym akapicie.
Kiedy siać trawę oraz jak siać trawę? – kilka cennych uwag.
Sianie trawy wymaga od nas bardzo dużej dokładności, a także „równomierności”. Jednak zanim przejdziemy do praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak siać trawę, warto wspomnieć o odpowiednim wyborze nasion.
Przede wszystkim powinniśmy dobrze przemyśleć sprawę jeśli chodzi o rodzaj trawy jaki będziemy chcieli posiać w naszym ogródku. Czy trawnik będzie intensywnie eksploatowany czy jednak używany bardziej na zasadzie dekoracyjnej. Wyróżniamy trzy główne typy trawników.
Pierwszym rodzajem trawników są trawniki dekoracyjne, które ze względów na swoje przeznaczenie nie potrzebują również wielu składników odżywczych w glebie. Ponadto trawniki dekoracyjne nie muszą być również tak często koszone jak intensywnie eksploatowane trawniki. Tego typu trawnik siany jest za pomocą delikatnych i wolno krzewiących nasion. Trawa będzie wolniej wzrastała, aczkolwiek nie będzie wymagała tak intensywnej pielęgnacji trawnika jak trawnik sportowy.
Trawniki rekreacyjne są przeznaczone do użytkowania umiarkowanego. Dość częste używanie tego rodzaju trawników wiąże się z koniecznością szczegółowej dbałości o stan darni oraz częstego nawożenia i usuwania wszelkich chwastów.
Trawniki sportowe lub inaczej nazywane jako przeznaczone do intensywnego użytkowania są trawnikami, które będą wymagały od nas na początku spulchnienie ziemi np. dobrą glebogryzarką elektryczną, stałej pielęgnacji trawnika oraz koszenia czy spulchnienie ziemi. Jeśli planujemy na naszej trawie bawić się z dziećmi czy grać w piłkę nożną, powinniśmy zdecydować się na nasiona trawy, która będzie szybko się regenerowała oraz była odporna na deptanie. Systematyczne koszenie oraz częste nawożenie znacznie sprzyja szybkiej regeneracji trawnika.
Poznaliśmy już główny podział trawników, jednak kiedy siać trawę? To pytanie dość nurtujące, ponieważ trawę możemy siać praktycznie w każdym momencie kiedy pozwala nam na to pogoda, jednak nie trudno się domyślić, że nie zrobimy tego na początku listopada jeśli jeszcze nie spadł śnieg. Profesjonalni ogrodnicy zawsze zalecają wysiew trawy na początku wiosny, to jest przełom kwietnia i maja lub pod wczesną jesienią, czyli przełom września i października. Są to najlepsze okresy do wysiewu trawy, ponieważ latem jest zbyt sucho i gorąco byśmy mieli jakąkolwiek pewność, że nasiona trawy się przyjmą i przy odpowiedniej pielęgnacji wyrośnie nam bujna i zielona trawa.
Kilka dobrych rad jeśli chodzi o sianie trawy:
- Śledź prognozę pogody. Jeśli przez kilka dni zapowiadają obfite opady, odłóż wysiew na później. Opady deszczu mogą powodować wypłukiwanie nasion trawy, przez co część z nich może zostać wypłukana, a miejsca w których powstały kałuże będą pustymi plackami.
- Nie siej trawy zbyt wczesną wiosną lub zbyt późną jesienią. Chodzi o to, że w tych okresach mogą występować przymrozki, przez co młoda trawa może zostać uszkodzona i nie dać pożądanego efektu.
- Kiedy siać trawę? Najlepszą pogodą do wysiewu jest bezwietrzna, ciepła i wilgotna pogoda.
- Użyj torfu lub specjalnej ziemi po wysianiu trawy by przykryć ją warstwą około jednego centymetra, a następnie nie zapomnij dokładnie zwałować ziemi.
- Przez pierwsze kilka dni kilkukrotnie w ciągu dnia podlewaj nasiona trawy. Nasiona powinny mieć zapewnioną wilgotną glebę by jak najszybciej się przyjąć. Nie przesadzaj z ilością wody.
- Jak siać trawę? Można wykorzystać do tego siewnik, jeśli jednak nie będzie to duży trawnik śmiało możemy zrobić to ręcznie. Jest jednak jedno ale. Należy pamiętać o tym, by nasiona zostały równomiernie rozrzucone. W tym celu powinniśmy połowę nasion siać idąc wzdłuż, a połowę nasion idąc w poprzek.
Jak siać trawę czyli sprzęt, który na pewno się przyda.
Proces zakładania trawnika jest niezwykle czasochłonny i pracochłonny, dlatego też przyda nam się pomoc w postaci odpowiednich narzędzi. Do przygotowania gleby na pewno przyda nam się szpadel, solidne grabie, a także taczka, jeśli przewidujemy, że na naszym terenie znajdziemy sporo starych korzeni, gruzu, kamieni i innych śmieci. Po przekopaniu gleby i oczyszczeniu jej ze wszystkich zbędnych elementów powinniśmy ją zwałować, do tego przyda nam się na pewno specjalny, niewielki wał, ewentualnie w przypadku niewielkiej powierzchni pomoc naszych stóp. Sianie trawy to jeden z lżejszych etapów. Możemy to zrobić ręcznie, za pomocą siewnika ręcznego lub siewnika na kółkach, wybór zależy od nas i naszego budżetu. Po wysianiu trawy pozostaje nam rzecz jasna ciągłe nawadnianie terenu tak by gleba była non stop wilgotna. Do tego przyda nam się na pewno wąż ogrodowy (polecamy ranking najlepszych węży ogrodowych) ze specjalną końcówką, która rozproszy wodę w delikatną mgiełkę, przez co nie wypłuczemy nasion, ewentualnie jeśli po wysianiu trawy nie będziemy bogaci w czas, to zawsze możemy kupić rożnego rodzaju zraszacze, które wystarczy podłączyć do wody by odpowiednio nawodniły glebę wokół siebie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie.
Hmm… Czy można zastosować nawóz przed posianiem trawy ? Jeżeli nawóz jest mineralny to inaczej składa się z soli co może powodować spalenie trawy. A taka trawa, która jeszcze dobrze się nie ukorzeniła, jest bardziej podatna. Ja bym zrobił troszkę inaczej, a dokładnie teraz wysiałem trawę deptum, a nawozić mam zamiar dopiero po pierwszym koszeniu. Mam nadzieję tylko, że mrozy mnie nie zaskoczą.
Ciekawy wpis, bardzo mnie zainteresował. Ja się zastanawiam jaką trawę posadzić na działce rekreacyjnej? Połowa działki słoneczna połowa nie. Gleba nie wiem jaka. Jak sprawdzić? Będzie średnio deptana. Zależy nam aby nieczęsto kosić i żeby nie rosła do nieba.