Któż nie chciałby mieć cudownego, pełnego zieleni ogródka, w którym rolę dywanu odgrywa bujny, ciemnozielony trawnik? Nie musimy ukrywać tego, że każdy kto posiada przydomowy ogródek chciałby by jego trawnik wyglądał jak najlepiej, był elementem, który powodować będzie dumę i skutecznie pomoże nam odpoczywać od zgiełku miasta. Jednak nie każdy z nas wie, jak dbać o trawnik. Pielęgnacja trawnika to bardzo ważny aspekt, przyjrzyjmy się więc głównym aspektom, które powinny być spełnione by nasz trawnik był zadbany i piękny. Jak dbać o trawnik?

Zadbaj o trawnik od razu po zimie.

Dbać o nasz trawnik możemy już w momencie kiedy stopnieje cały śnieg i rozmarznie ziemia. Jednak należy pamiętać o tym, że ziemia musi dokładnie obeschnąć. Chodząc po mokrej glebie możemy jedynie poniszczyć układ korzeniowy trawy oraz narobić głębokich śladów, które potem będą stanowiły poważny problem. Pierwszym poważnym zadaniem po zimie jest pozbycie się obumarłych źdźbeł trawy czyli tak zwanego filcu. Dodatkowo dzięki oczyszczeniu trawnika pozbędziemy się również liści, mchu czy też igieł, które mógł nanieść wiatr z okolicznych drzew. Jest to niezwykle potrzebny zabieg, ponieważ wyżej wymieniony filc i inne zanieczyszczenia skutecznie blokują dostęp powietrza do gleby, a także zatrzymuje wilgoć na powierzchni, przez co korzenie trawy nie mogą odpowiednio się rozwijać, a przecież wiemy, że to co pod ziemią jest najważniejsze i stanowi główny element odpowiadający za rozwój bujnej i gęstej trawy. Grabienie miotło-grabiami powinniśmy wykonywać pod koniec marca jeszcze zanim trawa zacznie rosnąć.

Innym problemem, który możemy spotkać na naszym trawniku po zimie jest wysoko podniesiona darń, która pod wpływem ciągle zamarzającej oraz odmarzającej wody podnosi się i usycha. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest przewałowanie trawnika, dzięki czemu podniesiona darń zostanie dokładnie przytwierdzone i wyrównana.

Często zapominanym i zaniedbywanym procesem pielęgnacyjnym trawnika jest także wertykulacja i aeracja. Wertykulacja polega na nacinaniu darni za pomocą wertykulatora np. spalinowego, maszyny najczęściej pchanej ręcznie ze specjalnymi ostrzami, które w odpowiedni sposób nacina darń, dzięki czemu trawnik będzie odmłodzony, a system korzeniowy rozluźniony. Z kolei aeracja to proces nakłuwania powierzchni trawnika. Możemy do tego wykorzystać aerator, a jeśli mamy niewielki przydomowy trawnik wystarczą specjalne buty z kolcami. W specjalistycznych sklepach ogrodniczych znajdziemy także dwufunkcyjne urządzenie z wymiennym wałem, dzięki czemu wertykulator i aerator możemy mieć w jednym sprzęcie. Jest to oczywiście oszczędność miejsca, jeśli nasza komórka na sprzęt ogrodniczy nie jest największa.

pielęgnacja trawnika zimąZima to ciężki okres dla każdego trawnika, nawet tego najlepiej przygotowanego do zimy. Pielęgnacja trawnika po zimie jest niezwykle istotna szczególnie pod względem czynności renowacyjnych, jeśli nasz trawnika został dość mocno zniszczony. To w jaki sposób podejmiemy się renowacji trawnika zależy głównie od rozmiaru uszkodzeń. Jeśli zniszczone miejsce w trawniku jest dość sporych rozmiarów to należy takie miejsce spulchnić oraz dosiać trawę tego samego rodzaju lub jak najbardziej podobną. Zdarza się też, że trawnik może być zniszczony na niewielkim obszarze. W takich przypadkach pielęgnacja trawnika polega na usunięciu zniszczonej darni oraz „przeszczepieniu” darni z tego samego trawnika, z miejsca, które nie jest widoczne, na przykład spod krzaków. Usuwamy wtedy zniszczoną darń, pozostawiamy wgłębienie i w miejsce to umieszczamy wcześniej przygotowaną darń z innego miejsca.

Pielęgnacja trawnika po zimie jest niezwykle ważna, oprócz typowo fizycznych zadań musimy także pamiętać o tym, by zapewnić trawnikowi odpowiednią ilość minerałów i innych substancji niezbędnych do szybkiego i regularnego wzrostu. Rzecz jasna w tym celu wykorzystamy odpowiednio dobrany nawóz.

Nawożenie trawnika po zimie.

Wpisując w wyszukiwarkę hasło „trawnik pielęgnacja” niewątpliwie na pierwszym miejscu pojawiać się będą wyniki wskazujące na konieczność nawożenia trawnika po każdej zimie. Tu się zaczyna może nie największy problem, ale największe zadanie, ponieważ trzeba dobrać odpowiedni nawóz do trawy, by nasz trawnik stał się bujny i piękny.

W zależności od tego jaką glebę mamy w naszym ogródku lub na jakie przypadłości cierpi nasz trawnik powinniśmy dobierać odpowiedni nawóz. Dlatego też przed rozpoczęciem nawożenia, trzeba zrobić analizę aby wiedzieć czy jest ona zakwaszona oraz jakich składników mineralnych potrzebuje gleba. Drugą sprawą ważną przy tego rodzaju pielęgnacji jest zidentyfikowanie czy nasz trawnik cierpi na nadmierną ilość mchu oraz chwastów. W specjalistycznych sklepach ogrodniczych znajdziemy szereg różnych nawozów, zarówno pod postacią granulatu jak i płynów do rozrabiania z wodą.

pielęgnacja trawnika wiosnąPielęgnacja trawnika na wiosnę jest bardzo ważna. Nawozu powinniśmy używać w momencie kiedy zauważymy pierwsze objawy wzrostu trawy. Zawarty w nawozach azot bardzo pozytywnie wpływa na szybkość i intensywność wzrostu trawy. Niezwykle ważne jest to, by przed rozsypaniem nawozu trawę skosić, by wszystkie granulki nawozu spadły na ziemię. Po rozsypaniu nawozu powinniśmy obficie podlać trawnik by nawóz zaczął się rozpuszczać. Istotną sprawą jest to, aby nawóz rozsypać równomiernie, ponieważ wszelkiego rodzaju różnice w ilości rozsypanego nawozu będą widoczne w późniejszym czasie gdy trawa zacznie obficie rosnąć.

Trawnik pielęgnacja – jak odpowiednio kosić trawę.

Wydawać by się mogło, że koszenie trawnika jest niezwykle proste i wystarczy jedynie przepchać kosiarkę przez każde miejsce na trawniku. Istnieje kilka zasad, do których powinniśmy się bezwzględnie stosować podczas koszenia trawy.

  • Kosić trawę możemy nawet nocą, jeśli trawnik w ciągu dnia jest identycznie naświetlony. Inaczej sprawa miewa się jeśli chodzi o warunki pogodowe. W przypadku długotrwałego ciepła oraz względnego wysuszenia na zewnątrz trawę powinniśmy kosić przede wszystkim nieco wyżej, w godzinach wieczornych. Natomiast nie powinniśmy kosić trawnika jeśli jest mokry.
  • Koszenie trawy powinno odnosić się do tak zwanej reguły kciuka, która odnosi się do wysokości trawy – a mianowicie tego, kiedy powinniśmy ją kosić. Otóż nie powinniśmy kosić trawy niżej niż połowa jej wysokości. Czyli jeśli źdźbła mają wysokość 10 centymetrów powinniśmy przyciąć je maksymalnie do 4-5 centymetrów.
  • Koszenie powinno odbywać się na płaskiej powierzchni. Jeśli nasz trawnik ma znaczne wzniesienia, które mogą dostawać się pomiędzy koła kosiarki, powinniśmy poprowadzić kosiarkę w ten sposób by trawa na wzniesieniu nie została przycięta zbyt krótko.
  • Niezwykle ważnym elementem jest również dbanie o stan techniczny naszego sprzętu, który wykorzystujemy do koszenia trawy. Jeśli ostrze w kosiarce będzie stępiono to źdźbła trawy nie będą gładko cięte, a jedynie poszarpane, co po koszeniu może dać efekt „brązowego trawnika” czyli zniszczonych i wyschniętych końcówek trawnika.

Jak dbać o trawnik czyli niezbędny sprzęt do trawnika.

Skoro wiemy już jak dbać o trawnik to powinniśmy poznać jeszcze wszelkie niezbędne elementy wyposażenia, które pomogą nam utrzymać odpowiednią kondycję trawnika oraz ułatwią pracę przy trawniku. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę jedno z haseł „trawnik pielęgnacja”, „ pielęgnacja trawnika na wiosnę” lub „pielęgnacja trawnika po zimie” by znaleźć wiele użytecznych stron ze sprzętem niezbędnym do tego, by zadbać o nasz trawnik.

  • Kosiarka – najlepsze są obrotowe kosiarki. Jednak rodzaj kosiarki – spalinowa czy elektryczna – powinna zależeć od wielkości naszego trawnika, do niewielkich przydomowych trawników powinniśmy wykorzystywać kosiarki elektryczne. Zadbane i odpowiednio naostrzone elementy tnące kosiarki zapewnią odpowiednie koszenie.
  • Aerator i wertykulator – najlepiej jest wyposażyć się w urządzenie, które będzie posiadało obie funkcje dzięki wymiennym wałom. Obecnie istnieje możliwość zakupu także sprzętu elektrycznego, który pozwoli nam na dokładnie i szybkie działanie.
  • Szpadel, grabie i tym podobne – niezbędne narzędzia, które przydadzą się nam przy regeneracji i dbaniu o trawnik po zimie. Trawa powinna być pielęgnowana wachlarzowymi grabiami, natomiast szpadel powinien być odpowiednio wyprofilowany by mógł bez problemów wbijać się w glebę.