Osoby pragnące cieszyć się pięknym trawnikiem muszą pamiętać o tym, iż wymaga on odpowiedniej pielęgnacji. Związane z tym zadania są czasochłonne i męczące. Na szczęście istnieją urządzenia takie jak kosiarki elektryczne, kosiarki spalinowe, podkaszarki elektryczne, podkaszarki akumulatorowe bądź podkaszarki spalinowe, dzięki którym można przyśpieszyć i ułatwić sobie prace. Jednym właśnie z nich jest kosa spalinowa (podkaszarka spalinowa). Z pewnością urządzenie to jest bardzo dobrze znane wielu właścicielom ogrodów. To właśnie dzięki takim produkcie można przyciąć trawę w trudno dostępnych miejscach, w których zastosowanie kosiarki okazuje się niemożliwe. Kosa spalinowa odgrywa także bardzo ważną rolę w trakcie koszenia trawy rosnącej wokół ogrodowych roślin, które w przypadku użycia kosiarki byłyby narażone na zniszczenie. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie kosy spalinowe radzą sobie tak samo dobrze. Z tego względu warto dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego urządzenia. Można wskazać na kilka kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie wybierania. Dla zdobycia większej wiedzy przytoczone cechy charakterystyczne danej kosy spalinowej wraz z ocenami użytkowników, którzy mieli do czynienia z tymi urządzeniami.

Z powodu bardzo szybkich zmian cen zalecane jest kliknięcie w link bądź miniaturkę, w celu przeglądnięcia aktualnych propozycji cenowych sklepów internetowych, przygotowaną przez jedną z najlepszych i najpopularniejszych porównywarek internetowych

Porównanie najlepszych kos spalinowych, Ranking z 2017 roku.

Wygląd
NazwaPółka cenowaMocWaga kgInformacje dodatkoweOpinia 
Kosa spalinowa Makita EBH341UMakita EBH341U
Średnia
1,07kW/33,5 cm3
7.1
4 suwowy/ zbiornik 0,87 L
4.6
 

Sprawdź CenęDEMON 5,2KM RQ580Tania3,8 kW/5,2 KM/42 cm3
9.02 suwowy/ zbiornik paliowa 0,8 L
3.9 

Sprawdź CenęKAWASAKI KHB53Wysoka3,2 KM/ 53 cm310.42 suwowy/ zbiornik paliowa 1.1 L
4.7 

Sprawdź Cenę


Kosa spalinowa Makita Dbc4510Makita Dbc4510Wysoka
2,3 kW/3,1 KM/45cm37.9
2 suwowy/ zbiornik paliowa 0,9 L
4.3

 

Sprawdź Cenę


Kosa spalinowa Solo 154
Solo 154Wysoka
2,3 kW/3,1 KM/54,2 cm3
8.32 suwowy/ zbiornik paliowa 0,7L/ głośność 92 db(A)
4.4 

Sprawdź CenęNAC BP520-27TTania2,7 KM/ 51,2 cm37.82 suwowy/ zbiornik paliowa 0,85L/ głośność 114 db(A)
4.2 

Sprawdź CenęSTIGA SB 42DTania1,25 kW/ 1,7 KM/ 42,7 cm38.52 suwowy/ zbiornik paliowa 0,9L4.0 

Sprawdź Cenę


Kosa spalinowa Hitachi CG-23 EaHitachi CG-40 EaSŚrednia
1,31 kW/1,8 KM/39,8 cm3
4.4
2 suwowy/ zbiornik 0,55 L/ głośność 110 db(A)
4.3
 

Sprawdź Cenę


Kosa spalinowa Oleo-Mac 755 MasterOleo-Mac 755 MasterWysoka
2,1 kW/2,8 KM/52,5 cm3
8.5
2 suwowy/ zbiornik 1,5L
4.5 

Sprawdź CenęFAWORYT VKS 520WTania1,5 kW/ 2,1 KM/ 51,2 cm37,32 suwowy/ zbiornik 0,7L
4.0 

Sprawdź Cenę


Kosy spalinowe Oleo-Mac Sparta 440TOleo-Mac Sparta 440T
Średnio wysoka
1,6kW/2,1 KM/40,2 cm3
7.4
2 suwowy/ zbiornik 0,87 L
4.3
 

Sprawdź Cenę


Kosa spalinowa Shindaiwa b 530

Shindaiwa B 530
Wysoka
3,5 KM/53,2 cm3
9.7
2 suwowy
4.7
 

Sprawdź Cenę


Kosa spalinowa Oleo-Mac BC 360 4T

Oleo-Mac BC 360 4TŚrednio wysoka
1,6 KM/35,8 cm3
7.0
4 suwowy/ zbiornik 0,65 L
3.5
 

Sprawdź Cenę


Kosy spalinowe NAC WLBC430Nac WLBC430
Tania1,7 KM/ 42,7 cm3
7.3
2 suwowy/ głośność 114 db(A)
3.6
 

Sprawdź CenęHonda 435E Średnio wysoka
0,9 kW/ 1,3 KM/ 35 cm37.54 suwowy/ zbiornik 0,63 L/ głośność 109 db(A)
4.7 

Sprawdź Cenę


Kosa spalinowa NAC BC520NAC WLBC 520
Tania
3 KM/ 52,0 cm3
8.82 suwowy/ głośność 114 db(A)/zbiornik 0,9 L
2.8
 

Sprawdź Cenę


Kosy spalinowe Solo 142 SB
Solo 142 Sb
Średnio wysoka
2,5 KM/40,7 cm3
7.3
2 suwowy/ zbiornik 0,87 L
4.4
 

Sprawdź Cenę


Kosa spalinowa Agroma BC-45P
Agroma BC-45PŚrednia
2,2 KM/45,4 cm3
7.7
2 suwowy/ zbiornik 1,2 L
2.8
 

Sprawdź Cenę


Kosa spalinowa Oleo-Mac Sparta 380TOleo-Mac Sparta 380TŚrednia
1,8 kW/1,3 KM
6.8
2 suwowy/ zbiornik 0,87 L
4.1
 

Sprawdź Cenę


Do czego ma służyć kosa spalinowa ?

Podstawowe pytanie jakie trzeba sobie zadać przed zakupem tego typu urządzenia jest do czego będzie kosa używana? Ponieważ trzeba analizować inne aspekty jeżeli, dane urządzenie będzie używane, aby skosić pole 50 arów „chaszczy” i na dodatek pole to jest nachylone pod kątem, natomiast innego urządzenia należy szukać, aby skosić trawę 10 cm pod drzewkami ozdobnymi czy 15 metrów rowu z równie niewielką trawą lub niewielkie podkoszenie trawy pod murkiem od ogrodzenia. Po określeniu potrzeb powinno się przyglądnąć urządzeniom aby spełniały nasze wymagania.

Mocniejsze kosy spalinowe radzą sobie lepiej w różnorodnym terenie.

Pod względem mocy dostępne teraz w sprzedaży kosy spalinowe znacznie się od siebie różnią. Bez problemu można bowiem znaleźć takie o mocy 0,6 kW, jak i urządzenia, których moc wynosi ponad 3,0 kW. Nie sposób jednoznacznie wskazać, jaka kosa spalinowa jest najlepsza, chociaż bardzo mała moc może wpływać niekorzystnie na komfort użytkownika. Najczęściej zwraca się uwagę na to, że urządzenia o wysokiej mocy przeznaczone są do stosowania na dużych i bardziej skomplikowanych terenach, podczas gdy na małych i równych działkach najlepiej wykorzystywać kosę o niższej mocy. Oczywistością jest także iż wybierając się w różnorodny teren (na którym występują rożnego rodzaju krzewy a nawet niewielki drzewka) należało by zabrać kosę spalinową dysponującą większą mocą. Praca wtedy wykonywana jest zdecydowanie szybciej i mniej boleśnie. Należy przy tym zaznaczyć, że dokładne określenie mocy poszczególnych urządzeń jest niemożliwe, ponieważ producenci dokonują pomiaru przy różnych prędkościach. Podaną wartość warto zatem traktować jako przybliżoną.

Ważna jest sprawność fizyczna

Nie bez znaczenie jest także sprawność fizyczna i umiejętności osoby, dla której przeznaczona jest kosa spalinowa. Wybór ciężkiego urządzenia nie jest wskazany w przypadku starszego użytkownika, podobnie jak i mało doświadczeni ogrodnicy nie powinni decydować się na zakup urządzenia skomplikowanego w obsłudze. Oczywiście, inna kosa spalinowa sprawdzi się w przypadku przydomowego ogrodu, natomiast inna potrzebna jest do użytki profesjonalnego. Niestety, nie zawsze można kierować się głównie własną wygodą. Przed podjęciem decyzji związanej z zakupem kosy należy bowiem między innymi określić wielkość swojego ogrodu oraz stopień nierówności terenu. Istotne jest również to, aby wziąć pod uwagę ilość i rodzaj roślin, które rosną na działce. W najlepszej sytuacji są ci, którzy posiadają równy teren o niedużej powierzchni i z niewielką liczbą roślin. Doskonale sprawdzą się tutaj bowiem małe i lekkie kosy spalinowe, jakie często można kupić w niskiej cenie. W przypadku większych i nierównych powierzchni konieczne jest znalezienie trochę cięższego, a przede wszystkim solidnego urządzenia. Zawsze jednak powinno się zwracać uwagę na moc kosy, typ i pojemność wykorzystanego w niej silnika, rodzaj paliwa, system tnący i konstrukcję. Wskazują one bowiem na wytrzymałość urządzenia oraz na to, w jakich sytuacjach będzie się ono najlepiej sprawdzało.

Dwusuw czy czterosuw ?

brushcutter

Moc kosy wiąże się z rodzajem i pojemnością silnika urządzenia. Największą popularnością cieszą się obecnie kosy spalinowe wyposażone w silnik dwusuwowy lub czterosuwowy. Zarówno pierwszy, jak i drugi z nich ma pewne wady, jak i zalety, dlatego bez trudu można znaleźć zwolenników każdego z tych silników. Kosa spalinowa z silnikiem czterosuwowym wymaga zastosowania czystej benzyny oraz czystego oleju silnikowego, który wlewa się do miski olejowej. Silnik dwusuwowy oznacza konieczność używania benzyny z domieszką oleju. Jednocześnie emituje on większą ilość spalin, wykorzystuje więcej paliwa i jest głośniejszy. Zaletą jest natomiast prostsza budowa, mniejsza waga, większa moc oraz możliwość stosowania urządzenia w różnych pozycjach. Kosa spalinowa z silnikiem czterosuwowym emituje mniej spalin, jest zazwyczaj cięższa oraz może być wykorzystywana wyłącznie w pozycji z niewielkimi odchyleniami (istnieją wyjątki od tej reguły gdy gaźnik jest przystosowany do zmiennych kątów położenia). Istnieje także opinia iż silniki czterosuwowe są bardziej awaryjne. Bardzio ciężko się ustosunkować do tej tezy ponieważ opinie serwisów są dosyć różne, jedne uważają iż jest to prawda ponieważ silnik czterosuwowy jest bardziej skomplikowany natomiast inne serwisy twierdzą że konstrukcje te są tak samo awaryjne w zwalają winę za uszkodzenia na błędne użytkowanie. Faktem natomiast jest że do dwusuwów należy specjalnie przygotowywać paliwo z olejem z różną proporcją w zależności od urządzenia(bądź zakupić od razu takie paliwo) natomiast do czterosuwów leje się czystą benzynę oraz osobno olej do miski olejowej. Aby dwusuw działał bezproblemowo należy także po pracy odpowiednio zabezpieczyć takie kosy spalinowe np. oliwiąc urządzenie co u czterosuwów nie jest niezbędne. Podejmując decyzję należy zatem wziąść pod uwagę warunki panujące na danej działce oraz swoje upodobania, gdyż to właśnie od nich zależy, jaki rodzaj silnika będzie w danym przypadku lepszy.

System tnący najlepiej aby był uniwersalny

Wiele wątpliwości pojawia się często również w przypadku systemów tnących. Kosy spalinowe posiadają obecnie rozmaite modele tarcz, co nie ułatwia podjęcia decyzji. Okazuje się jednak, że wystarczy pamiętać o jednej bardzo prostej zasadzie. Jeżeli dana kosa spalinowa posiada dużą ilość małych zębów, to bardzo dobrze poradzi sobie ze ścinaniem twardszych i większych materiałów. Im zęby są większe i mniej liczne, tym więcej trudności będzie sprawiało ścięcie takich elementów. W sklepach bez problemów można znaleźć takie kosy spalinowe, których tarcze posiadają 80 zębów. Urządzenia te można stosować także do przycinania niewielkich drzewek oraz krzewów. Nie ma jednak sensu wybierać ich wtedy, kiedy planuje się wyłącznie koszenie rosnącej przy domu trawy. W kwestii elementów tnących kosy należy jeszcze dodać, iż niektóre urządzenia posiadają żyłkę. Opinie na temat tego, czy lepszym wyborem jest kosa z tarczą czy z żyłką są różne. Jednak zdaniem doświadczonych użytkowników największy komfort zapewniają te kosy, które umożliwiają zamienne stosowanie układów tnących, co pozwala na dostosowanie sposobu koszenia do aktualnych potrzeb. Aktualnie w sprzedaży większość urządzeń posiada możliwość zamiennego używania tarcz z kosą bądź z żyłką, ale dla pewności zaleca się sprawdzenie czy dane urządzenie posiada w standardzie taką możliwość(nierzadko należy wtedy dokupić daną tarczę)

Marki Europejskie czy marki Japońskie są liderami rankingu kos spalinowych w 2017?

Gdy już wybierzemy odpowiednie cechy takiego urządzenia jak kosa spalinowa przydało by się przyjrzeć producentom. Kosy spalinowe znajdują się obecnie w ofercie wielu firm. Przeglądając opinie na temat poszczególnych urządzeń można zauważyć, że niektóre z nich uzyskały bardzo dobrą ocenę wśród dotychczasowych użytkowników i są bardzo polecane w 2017 roku. Warto zwrócić uwagę na te produkty, ponieważ wybór jednego z nich jest gwarancją tego, iż kosa ta będzie dobrze spełniała swoje zadania przez długie lata. W opinii użytkowników istnieją dwa poglądy jeden z nich twierdzi że najlepsze urządzenia wywodzą się z dobrych europejskich marek natomiast drugi mocno lobbuje japońskie urządzenia jako najlepsze na rynku pod względem jakości. Spór ten jest dosyć trudno zażegnać ale przy wyborze kosy spalinowej należy się także przyjrzeć bliskości oraz jakości serwisu i tutaj chyba europejskie marki mają w tej części świata zdecydowanie łatwiej.

Potentaci Europejscy – główne marki rankingu

Zdecydowanie jeżeli będziemy chcieli zakupić kosę spalinową od jednego z europejskich producentów to najbardziej znane i uznane marki będą to kosy spalinowe Stihl oraz kosy spalinowe Husqvarna i trochę mniej znane kosy spalinowe NAC.

Kosa spalinowa Husqvarna model 128CBardzo dużą popularność zyskały między innymi produkty znanej marki HUSQVARNA, jeden z liderów rankingu Kos Spalinowych 2017 jest na przykład model 128C. Kosa ta waży niespełna 4,5 kilograma, a zatem można ją zaliczyć do urządzeń lekkich, które zapewniają wysoki komfort pracy.

Sprawdź cenę Husqvarny 128C na Ceneo.pl

Została wyposażona w silnik o mocy 0,8 kW i pojemności cylindra 28 cm3. Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu emisja zanieczyszczeń została ograniczona do minimalnego poziomu. Urządzenie posiada również system podwójnego podawania żyłki, co zapewnia bardzo dobre efekty koszenia. Zaletą jest także włącznik, który automatycznie przywraca urządzenie do pozycji wyjściowej. Pompa paliwowa ułatwia natomiast rozruch. Opinie na jej temat są bardzo dobre. Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na łatwość koszenia, także w przypadku trudniejszych terenów oraz na niskie zużycia paliwa, a zatem niskie koszty użytkowania. Urządzenie jest także uznawane za bardzo solidne. Jako wadę wskazuje się jedynie niewielką moc silnika.

Husqvarna 128C Ocena Użytkowników90%

 

Jedną z najlepszych, lecz zarazem najdroższych lecz aktualnie słabo dostępnych propozycji jest kosa spalinowa Stihl FS 460 CEM. To urządzenie wyposażone w silnik o pojemności 45,6 cm 3 oraz mocy 2,2/3,0 kW. Kosa posiada elektroniczny system sterowania silnikiem wraz funkcją pamięci, dzięki czemu reguluje czas ustawienia zapłonu, reguluje mieszankę paliwową oraz zakres obrotów. Uruchamianie kosy zostało ułatwione poprzez umieszczenie pomiędzy rolką linki rozruchowej a wałem korbowym sprężyny.

Sprawdź cenę Stihl FS 460 CEM na Ceneo.pl

Istotnymi zaletą są również kompensator STIHL, praktyczna regulacja uchwytu, pas nośny oraz ręczna pompa paliwowa. Do urządzenia dołączone zostały okulary ochronne, jakie zapewniają bezpieczeństwo podczas koszenia. STIHL FS 460 C-EM to kosy spalinowe przeznaczone przede wszystkim do profesjonalnego użytku na większych, zarośniętych powierzchniach. Oprócz wysokiej ceny wadę stanowi także masa, ponieważ urządzenie waży 8,5 kilograma. Użytkownicy uważają je jednak za wygodne w użyciu, a przede wszystkim za bardzo dokładne i wytrzymałe. Wadę stanowi wyłącznie cena, ponieważ za omawianą kosę trzeba zapłacić około 3000 złotych, a zatem jest to propozycja wyłącznie dla osób dysponujących wyższym budżetem.

Stihl FS 460 CEM Ocena Użytkowników96%

Kosa spalinowa nac wlbc 430bcZnacznie tańszą propozycją jest kosa spalinowa marki Nac, a dokładniej model Nac 1,7KM WLBC430-2zXU. Jego zakup to wydatek bardzo niewielki, a zatem można ją polecić także tym osobom, które dość solidnego, a zarazem taniego produktu. To urządzenie posiadające silnik o pojemności 42,7cm3 i mocy 1,7KM. Wymaga stosowania mieszanki paliwowej. Kosa wyposażona została w szelki umożliwiające zawieszenie urządzenie na ramieniu, co stanowi duże ułatwienie w trakcie długotrwałej pracy. Posiada również kierownicowy uchwyt sterowniczy, który zapewnia swobodne manewrowanie.

Sprawdź cenę NAC 1,7KM WLBC430-2zXU na Ceneo.pl

Ta kosa została zaprojektowana w taki sposób, aby możliwe było stosowanie jej w różnych miejscach, także na zboczach oraz terenach porośniętych krzewami i drzewami, jakie często sprawiają pewne trudności. Urządzenie posiada jednak pewną wadę, czyli dość dużą wagę, która wpływa na manewrowość urządzenia. Jej masa wynosi 7,3 kilograma. Jako najważniejsze zalety użytkownicy wskazują niską cenę, łatwość obsługi, dokładność oraz wytrzymałość. Nac 1,7KM WLBC430-2zXU to kosy spalinowe, które są przeznaczone zarówno dla profesjonalnego, jak i domowego użytku.

NAC WLBC 430 Ocena Użytkowników56%

Japończycy bardzo mocno oraz agresywnie wchodzą do Europy

Kosa spalinowa Makita EBH341uSolidne kosy produkuje również japońska firma Makita. Wśród produktów tej marki jedna z lepszych ocen uzyskał model EBH341U. Jest to kosa, która została stworzona przede wszystkim z myślą o doświadczonych użytkownikach, potrzebujących urządzenia do koszenia bardziej skomplikowanego terenu. Kosa ta posiada silnik czterosuwowy o pojemności 33.5 cm3. Należy do niej stosować benzynę bezołowiową. Urządzenie zostało wyposażone w nóż z trzema zębami, głowicę tnącą dwużyłową oraz osłonę. Kosa posiada system uchwyt typu kierownica, regulację położenia uchwytu przedniego oraz regulację prędkości.

Sprawdź cenę Makita EBH341U na Ceneo.pl

Listwa zaczepowa ułatwia koszenie na nierównych terenach. Urządzenie cechuje się także niską emisją spalin. Cena kosy jest dość wysoka. Bardzo dobre opinie użytkowników wskazują na to, że urządzenie jest warte swojej ceny. Jako wada wymieniana jest wyłącznie zbyt duża masa. Kosa ta waży bowiem 7,1 kilograma, co dla niektórych osób może stanowić pewne utrudnienie w przypadku konieczności dłuższej pracy.

Makita EBH341u Ocena Użytkowników92%

Kosa spalinowa HitachiNa szczególną uwagę zasługują również kosy spalinowe HITACHI, na przykład model CG23EA 1,1 KM. Jest to urządzenie wyposażone w dwusuwowy silnik o pojemności 22,5 cm3 oraz mocy 1,1 KM. Omawiana kosa posiada wydajny system stabilizujący i amortyzujący drgania oraz efektywny gaźnik firmy Walbro. Jej zaletą jest również lekka konstrukcja oraz duży zbiornik na paliwo, który zapewnia możliwość długiej pracy. Wygodę zapewnia także mała masa urządzenia. Przekładnia została podparta łożyskami o podwójnej wytrzymałości.

Sprawdź cenę Hitachi CG23EA na Ceneo.pl

Ta kosa waży bowiem niespełna 4,5 kilograma. Takie kosy można zaliczyć do urządzeń w średniej cenie. Bardzo dobrze sprawdzają się one na różnych terenach. Użytkownicy zwracają uwagę przede wszystkim na łatwość manewrowania, wygodny uchwyt, lekkość oraz prostą regulację długości ostrzy, co zapewnia wygodne koszenie. Ta spalinówka bardzo dobrze sprawdza się zatem także w przypadku mniej doświadczonych użytkowników.

HITACHI CG23EA Ocena Użytkowników84%

Wybór urządzenia takiego jak kosa spalinowa powinien być dobrze przemyślany aby nam długo i dobrze służył.

Przedstawione powyżej kosy spalinowe to w większości urządzenia wymagające dość dużych nakładów finansowych. Nie oznacza to jednak, iż wybór tańszego produktu wiąże się z brakiem dostatecznego komfortu w trakcie pracy. Bez wątpienia warto zdecydować się na zakup jednego spośród rekomendowanych urządzeń, jeżeli posiada się dostatecznie wysoki budżet. W przeciwnym wypadku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, żeby wybrana kosa spalinowa była dostosowana do warunków panujących na terenie, na którym będzie ona stosowana, a także do własnych umiejętności. Warto byłoby także wziąć pod uwagę opinie osób, które wypróbowały już poszczególne kosy, a zatem przekonały się, jak sprawdzają się konkretne urządzenia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dobrze byłoby skorzystać z porady osoby, która posiada większą wiedzę w tej dziedzinie i jest w stanie wskazać najwłaściwsze kosy spalinowe. W ten sposób bowiem można będzie uniknąć zakupu nieodpowiedniego urządzenia, a tym samym utraty przeznaczonych na ten cel pieniędzy.